A padozatok hordozó rétegei, hőszigetelése
A megfelelő hordozó rétegek, ill. rétegrendszerek a padlókészítési technikában éppoly alapvető fontosságúak, mint a házépítésnél az alapozás. A padlószerkezet a padlóburkolat és a burkolatot hordó rétegek (aljzat, ágyazóhabarcs stb.) együttese, amelyek a talajon vagy a födémen fekszenek. A szerkezetekkel szemben támasztott hő-, hang- és vízszigetelési követelményeket különböző előírások rögzítik. A födémekre helyezett padlószerkezetek rétegfelépítését elsősorban a hő és a zaj elleni, a talajra kerülő padlószerkezeteket pedig a víz és a sav elleni védelem szempontjai határozzák meg.
4.1. ábra. Antik mintás kismozaik padlóburkolat egy helyreállított, félezer éves fürdőépületben.
Feltöltések
A födémre kerülő burkolat minőségét az előírt rétegrend és a feltöltés határozza meg. Az épületek lábazati falai közötti osztályozott kavics anyagú feltöltést kellően tömöríteni kell, hogy legalább olyan jó hordozó réteg legyen, mint egy szilárd födém. Talajra kerülő padozati réteg alá természetesen nemcsak kavicsfeltöltés kerülhet – amit olykor több száz kilométer távolságról kell fuvaroztatni -, a feltöltés készíthető az alapárokból kikerülő földből is.
A kitermelt – humusz nélküli – földet a lábazati falak közé akkor szabad betölteni, ha már a felmenő falak és a födém is elkészült, és rétegezetten 80-90 % tömörségűre tömöríteni kell. A ház elkészülte után következő évtizedekben a feltöltés ugyan legalább további 10 %-nyit tömörödik, de miután maga az épület is ülepedik, így a várható süllyedés közel egyenlő lesz, és a burkolatok nem károsodnak.
- Padlófűtés, komplett fűtőtestek vezérlése és szabályozása
- Fűtés és burkolatok. Padlófűtés tervezése
- Padlófűtés és falfűtés fajtái
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Helytelen, ha az alapfalak közé kupacba kitermelt földet a lábazati falak mögé – egy tömegben – szétterítjük, és esetleg (egy rétegben) tömörítjük. Ez az egyenlőtlen tömörítés szinte minden esetben megbosszulja magát néhány éven belül, mert a padozat aránytalanul megülepedik és tönkremegy. Feltöltésként használható bármilyen homok is, amely jól tömöríthető (akár iszapolással is), és tömörségi foka közel azonos a természetes talaj tömörségével, így nem keletkeznek káros padozatmozgások.
Hordozó rétegek
A padozati burkolatok, valamint a feltöltés és a födémszerkezetek közötti rétegek a hőszigetelések és a stabil hordozó rétegek.
Hőszigetelések
A kereskedelmi forgalomban kapható sokféle hőszigetelő anyagból akkor lehet a megfelelőt kiválasztani, ha a szigetelendő épületszerkezet épületfizikai működésén kívül ismerjük a beépített hőszigetelő anyag(ok) tulajdonságait is. Gyakorlati tapasztalatok és számítások bizonyítják, hogy a hőszigetelés költsége a teljes épület bekerülési költségének csak néhány százalékát teszi ki, amire érdemes áldozni, hiszen csak jól beépített, megfelelő hőszigeteléssel lehet tökéletes az épület működése. A hibátlan, repedésmentes, kis hőveszteségű, jó hőfokcsillapítású, nem nedvesedő, nem penészesedő épületszerkezetek élettartama, használhatósága és fenntartási igénye egyaránt kedvező képet mutat.
Talajon fekvő padlók hőszigetelése
A talajra kerülő padlók hőszigetelése több szempontból eltér az egyéb határoló szerkezetek hőszigetelésétől. A hőszigeteletlen padlón, lábazaton és pincefalon keresztül a fold felé áramló hő igyekszik felmelegíteni a padló alatti, valamint a lábazat és a pincefal melletti talajt. Folyamatos fűtés közben ez a talaj felmelegedés néhány hét után bekövetkezik.
A hőszigeteletlen, talajjal érintkező szerkezetek alatt, illetve mellett az átmelegedett talaj – mivel óriási (elvileg végtelen nagyságú) tömege van -jól kiegyenlíti a helyiség hőmérsékletét, így hőmérsékletstabilizáló hatása van. A talaj hőmérséklete a helyiség felületéhez közeli rétegekben gyorsan követi a helyiség hőmérsékletváltozását, a felszíntől néhány méterre azonban a hőmérséklet gyakorlatilag egész évben állandónak tekinthető. Az épület mentén a hőenergia intenzíven áramlik a talaj, illetve a lábazat felé. Amennyiben az épület kicsi – azaz az alapterületéhez képest nagy a kerülete – a hőáramlás jelentős hő veszteségeket okoz. Ha azonban az épület nagyobb – azaz az alapterületéhez képest kisebb a kerülete -, viszonylag kisebb a hőveszteség a lábazat mentén.
Hőenergia tehát úgy takarítható meg, ha a hőszigetelést az épület talajban, talajon fekvő kerülete mentén helyezik el, mert így megakadályozható a kerület menti hőveszteség. Talajon fekvő padlókat felesleges a nem kerületi sávjukban hőszigetelni, mert így kihasználatlan marad a talaj hőtároló, illetve hőcsillapító képessége, amelynek révén a padló feletti helyiségek hőmérsékletváltozásai kiegyenlítődnek. A hőszigetelést tehát elegendő a padló kerülete mentén, mintegy egy méter széles sávban elhelyezni, a lábazatot és a pincefalat viszont teljes magasságukban el kell látni hőszigeteléssel.
Hőszigetelésként a nedvességre nem érzékeny, zárt cellaszerkezetű anyagok felelnek meg, a talajjal közvetlenül érintkező hőszigetelésként pedig csak olyanok, amelyek fagyra nem érzékenyek, rovarok, rágcsálók nem károsítják őket. E követelményeknek az extrudált polisztirol és a polietilén hab felel meg leginkább, a talajjal közvetlenül nem érintkező hőszigetelésként pedig expandált polisztirol hab is használható.
4.2. ábra. Falakkal párhuzamos és ferde hálóba rakott lapburkolatok.
Pince- és árkádfödémek hőszigetelése
A beépítendő hőszigetelés elhelyezése szempontjából a pince- és árkádfödémek lefelé hűlő födémtípusok. A hő-áramlás télen belülről kifelé, illetve felülről lefelé irányul, tehát a födém külső, hideg oldalát kell valamilyen hőszigeteléssel vagy hőszigetelő szerkezettel ellátni. Pincefödémek alatt – mivel a pince többnyire zárt tér – kevesebb, az árkádfödémek alatt pedig – nyitott tér lévén – több hőszigetelés szükséges. A felülről lefelé irányuló hőáramlás a lakótérben lévő nedvesség, illetve pára egy részét magával viszi.
Párazáró födémburkolat (például kőlap, padlólap burkolat) esetén a lakótérben lévő nedvesség és pára nem jut be a födémszerkezetbe, emiatt a födém alsó oldalánál zárt cellájú (például polisztirol hab) és nyitott szálszerkezetű hőszigetelő anyag (kőzet- vagy üveggyapot) is használható. A nyitott szálszerkezetű hőszigetelő anyagok alsó oldalát – különösen árkádoknál – védeni kell a szél és az áramló levegő hűtő hatásától. A legkedvezőbb megoldást az jelenti, ha póruszáró (nem párazáró!) réteggel ellátott (például nátronpapír) hőszigetelő anyagot építünk be.
Páraáteresztő (például parketta) burkolatok esetén hosszabb-rövidebb idő alatt a teljes födémszerkezeten átáramlik a nedvesség, ill. a pára, emiatt hőszigetelésként olyan anyagok használhatók, amelyek nem akadályozzák a nedvesség-, illetve páravándorlást. Ilyen anyagok például a nyitott szálszerkezetű szilikátszálas hőszigetelő anyagok.
Padlófűtés alatti hőszigetelések
Padlófűtést általában pincefödémeken és talajon fekvő padlóknál alkalmaznak, emeletközi és padlásfödémeken ritkábban készül. Emeletközi és padlásfödémeknél, de néha pincefödémeknél is követelmény a megfelelő léghang- és lépéshanggátlás. Talajon fekvő padlók esetén a megfelelő hőszigetelés a legfontosabb, hangszigetelési és akusztikai szempontok kevésbé kerülnek előtérbe. A talajon fekvő padlók kényes szerkezetek, mivel a talajnedvesség, talajpára, talajvíznyomás vagy torlaszvíz elleni szigetelések – összefoglaló néven a vízszigetelések – meghibásodása esetén a hőszigetelő anyag közvetlenül kapcsolatba kerülhet a vízzel, a nedvességgel.
Emiatt célszerű zárt cellaszerkezetű hőszigetelő anyagot választani, ami nedvességre nem vagy csak kevésbé érzékeny. Ilyen anyagok az expandált és extrudált polisztirol habok, illetve a polietilén habok. Igényesen, nagy szakértelemmel elkészített vízszigetelések beépítése mellett magas testsűrűségű, nem laza, terhelhető, akusztikai szempontból is kedvező tulajdonságú kőzet- vagy üveggyapot hőszigetelés is megfelel.