Színmérő műszerek
A színmérési feladatok elvégzéséhez eszközökre van szükségünk. A legegyértelműbb módszer a műszeres színmérés, ami ma már nem elképzelhetetlen, de viszonylag kevés vállalkozás számára gazdaságos. A spektrofotométeres színmérés szolgáltatásként is igénybe vehető, ugyanis a vizuális összehasonlításon alapuló ellenőrzés legtöbbször nem elegendő, nem megbízható. Az ellenőrzéshez tudnunk kell azt is, hogy a kívánt szín színértékéből milyen maximális eltérés a megengedhető.
A műszerrel mért adatok átszámíthatók a tervezői gyakorlatban már régóta használt Coloroid-színrendszer szerinti koordinátákra és fordítva is, azaz a koordináták által kijelölt színadatokból kikeverhető a keresett vagy egy kívánt szín. A mérés alapja lehet a tervezésnek, a tervezett szín megvalósítását pedig műszeres méréssel lehet ellenőrizni, pontosítani. A gyakorlatban leginkább a színmintákkal való összehasonlításos színbeazonosítás használatos. A minőség-ellenőrzés céljára használhatjuk a színkatalógusokat, a színatlaszokat, színmintákat, bár ilyenkor számításba kell venni, hogy mekkora azaz eltérés, ami még megengedhető.
Színmérő műszerek.
Egyszerű, professzionális színmérő készülékek, amelyekkel teljes biztonsággal mérhetők a festék, papírminták, diák, színes táblák színei. A mérési eredmény pontos adatokat ad a kívánt szín kiválasztásához
Az ismert megfigyelési körülmények között három mérőszám szükséges egy-egy szín megjelenésének leírására. E három mérőszám három színmérési eljárással határozható meg. A három adattal való pontos meghatározásnak elméletileg többféle lehetősége létezik, de a színmérési gyakorlatban csak hármat használnak.
- Az egyik lehetőség, ha megadják a nemzetközileg rögzített alapszíningereknek a szín előállításához szükséges mennyiségeit (a színösszetevőkét) vagy két színkoordinátát.
- A másik lehetőség alapján meg kell adni a fénysűrűségi (reflexiós) tényezőt.
- Vagy ismernünk kell a színezetet, világosságot és telítettséget meghatározó adatokat jelző számokat.
A gyakorlati feltételeket kielégítő műszer legyen kisméretű, hordozható, mintavétel nélkül közvetlenül a helyszínen a mérést bármilyen felületű minta esetében képes legyen elvégezni. A környezettől függetlenül pontos mérési adatot adjon. A Coloroid-mérőszámok és a ClE-színkoordináták meghatározhatóságát tegye lehetővé. A Cl E-színkoordináták és a színérzet-paraméterek alapján bármilyen felületű szín vizuális megjeleníthetőségét nyújtsa, és nem utolsósorban legyen egyszerű a kezelhetősége.
Készülékek
- Vizuálisan összehasonlító eljárás. Ebben az esetben a mérendő színt másik olyan színnel hasonlítják össze, amelynek a mérőszáma már ismert. Az összehasonlító színt egy színmintagyűjteményből választják ki, vagy megfelelő készülék segítségével ismert összetevőkből optikai keveréssel állítják elő.
- Spektrális eljárás, amelynél a sugárzó, ill. a felületről visszavert vagy általa kibocsátott sugárzás relatív színképi összetételét határozzák meg, és ebből számítják ki a színmérőszámokat.
- Tristimulusos készülékekkel, amelyek érzékelői leutánozzák a spektrális színösszetevő görbéjét, s így közvetlenül adják meg a színmérőszámokat vagy a fénysűrűségi tényezőt és a hozzá tartozó színkoordinátákat.
Több, színekkel foglalkozó szervezet alakult
A színmérés tudományával foglalkozó nemzetközi szervezet a CIE (Commission Internationale de l’Éclairage: Nemzetközi Világítástechnikai Bizottság), amely 1931-ben kezdte meg a színekkel kapcsolatos terminológia és a színmérés szabványosítását. 1964-ben egy kiegészítő színmérő rendszert is bevezettek. Ezeket a nemzetközi szabványokat a magyar színszabvány kialakításakor is figyelembe vették (MSZ 7300). A CIE az egész világra kiterjedő nonprofit szervezet, amely négyévenként nemzetközi kongresszust és azt követő szekciótalálkozókat tart.
Elsősorban a világítással kapcsolatos méréstechnikai kérdésekkel és a színek méréstechnikájával foglalkozik. A másik nagy nemzetközi színbizottság az AIC (Association Internationale de la Couleur). Fő célja a színekkel kapcsolatos tudományos, művészeti és oktatási munka koordinálása. Az AIC is négyévenként tartja nemzetközi kongresszusát, a ClE-hez képest 2 év eltolással.