Egyterű lakás berendezése – Fölszabdalt terek
Nem csak az apró lakás berendezése teszi próbára az ember képzeletét (és idegeit). Az üresen kongó teret legalább olyan nehéz lakhatóvá tenni, mint a 6×6 méteres garzont. Az mindenesetre segítséget jelent, hogy az életmód kötetlenebbé válik, és mind a családtagok, mind a család és a vendégek között egyre közvetlenebb az érintkezés.
Azok a szerencsések, akik egyterű lakásukban nem ütköznek lépten-nyomon falakba, szabadabbnak és vidámabbnak érezhetik magukat.
Barbara Ross és Barbara Schwartz a garzonlakások specialistája. A halványzöld színárnyalatoktól, az okosan elhelyezett tükröktől és lámpáktól levegőssé válik a szoba.
A tágas tetőtér vagy a magas mennyezetű hajdani raktárhelyiség varázsa sok lakástulajdonost olyan lépésre ösztönzött, amelyről néhány éve még nem is hallottunk: eltávolították a falakat, hogy a hagyományos beosztású házat vagy lakást egyterű lakássá alakítsák át.
- Garzonlakás, ügyes megoldások
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Eltűnt az előszoba, száműzték a nappalit és az ebédlőt elválasztó ajtót. A konyha beköltözött a szobába, az ágy egy sarokba. Sokszor a fürdőszoba az egyetlen zárt helyiség. De az egyterű lakást éppen a szokatlan, nagyszabású megoldások miatt kedvelik.
A tágas terek falain rendszerint nagy ablakok vannak. A beözönlő fény kedvez a többszintes elrendezésnek. Ebben a helyiségben az ágy a galériára került; a kis konyha, illetve étkező szoba a szobában.
Az „egylaki” életmód azoknak felel meg leginkább, akik egyedül élnek. Ha a tágas térben egy egész család lakik együtt, a legteljesebb harmónia ellenére is előfordul, hogy az ember legszívesebben megszökne otthonról. Nem véletlen, hogy az utóbbi időben az egyterű lakások leglelkesebb hívei is a magányt, a saját kuckót kezdik emlegetni.
A kamaszok szobájára kiragasztott „Tessék kopogni!” feliratot a szülők rendszerint tiszteletben tartják. A testvérek – legalábbis az első években – közös szobában laknak ugyan, de a saját szoba, ahová senki nem teheti be hívatlanul a lábát, szinte általános és érthető kívánság.
Az 1920-as évekbeli, sydneyi gyárat munka- és lakóhellyé alakították át. A szerkezeti elemek a lakás díszei lettek.
Tagadhatatlanul jó érzéssel tölti el az embert, ha magáénak mondhat egy apró teret – legyen az egy kis dolgozósarok, egy félreeső zug, ahol nyugodtan olvashat, vagy egy szoba, hallótávolságnyira a kisbabától. A nyitottság és a zártság ellentétes követelménye szellemes megoldásokra serkenti a belsőépítészeket.
Barbara Ross és Barbara Schwartz New York-i cége eredeti ötleteivel hívja fel magára a figyelmet. Az iroda összerakós játékra emlékeztető terveket készít: beépített szekrényekből, átalakítható kanapékból, több célt szolgáló felületekből hihetetlenül jól működő, mutatós lakótereket állítanak össze.
– Senki se mondja, hogy egy helyiséget nem lehet több célra felhasználni csak azért, mert kicsi – mondja Barbara Ross. Egy L alakú kis manhattani lakást például úgy tervezett át, hogy hétvégén pihenőhelynek, hét közben irodának használhassák.
A tetőtér eredeti, vas tartóoszlopa térplasztikaként kel életre ebben a milánói lakásban.
Tükrös szekrénnyel beugrót alakítottak ki: az így keletkezett hálószobát rolóval lehet elválasztani a nappalitól. A gyerek ággyá alakítható kanapén alszik. Az étkezés és a tárgyalás ugyanannál a szabálytalan alakú asztalnál zajlik. Az anyagok kiválasztása – a márvány-és a tükörborítás, a többször is felbukkanó, kellemes halványzöld árnyalat – hozzájárul ahhoz a fényűző atmoszférához, amely áthatja a kicsi, de több célra is használható enteriőrt.
A hajók belső tere – az óceánjárótól a vitorlásig – mindig megihleti azokat a belsőépítészeket, akik kis lakások berendezésével foglalkoznak. A tengeralattjárók és más hadihajók nagy leleménnyel kialakított kajütjei, a repülőgépek, sőt az űrrepülőgépek utasterei szintén sok hasznos ötlettel szolgálnak mindazok számára, akik a rendelkezésükre álló kis teret minél eredetibben, mégis praktikusan kívánják berendezni.
A fagerendák és a tükröző felületek különleges kontrasztja London egyik kikötői raktárlakásában.
A hatalmas tetőtér gazdájának, egy New York- fényképésznek esze ágában sincs telezsúfolni a lakást. Az ágy a beugró galériájára került. Alatta elférnek a mindennapi élet kellékei – köztük az iratszekrény és a diavetítő. A mozgatható bútordarabok segítségével a szabadon maradt tér tetszés szerint alakítható.
A fürdőszoba fénypontja az alumíniumfal, amely elrejti a csöveket és a fürdőszobában tárolt dolgokat. A piperepolcot és a fürdőszobai kellékeket is a lapra szerelték fel. A gumipadló könnyen tisztítható.
A konyhasziget, amelyben elfér a mosogató, a tűzhely, a mosogatógép és néhány fiók is, megrendelésre készült. A kis lakásban szinte létkérdés, hogy megnyissuk a teret, minél kevesebb, sallangmentes bútort használjunk, és csak azt hagyjuk elöl, amire föltétlenül szükség van.