Falfűtési rendszer
Házak, lakások fűtésére az ezidáig kialakult, illetve kifejlődött technikák közül több változat ismert a hagyományos kályhával való tüzeléstől a legkorszerűbb padlófűtési rendszerekig. A legújabb megoldások közé sorolható a falfűtés. Az, hogy ez mennyire új, vitatható, mert az ötödik-hatodik század – nagy római kori – építkezéseinél már alkalmazták a padló- és falfűtést úgy, hogy a fűtendő tér határolóiban légjáratokat alakítottak ki.
Azt viszont, hogy egy épületet hol kell leginkább védeni a lehűléstől, vagyis hol a legnagyobb a hőveszteség, minden szakember tudja. Ez a hely pedig nem más, mint a bennünket körülvevő fal és a felsőbb szinteknél a mennyezet. A falfűtés lényegében a lehűlő felületet fűti oly formában, hogy az épület hő-egyenlege ne sokat változzon.
A másik fontos felismerés, hogy amikor sugárzó falak vesznek körül bennünket, a ténylegesnél melegebbnek érezzük a hőmérsékletet. Ezt a tulajdonságot használja ki – csak az épületen belül – a falfűtés, amely lényegében becsapja a hőérzetünket. A hőmérő csupán 20 fokot mutat, mi mégis két-három fokkal többnek érezhetjük a helyiség levegőjét. Ezért elegendő alacsonyabb hőmérsékletre felmelegíteni a rendszerben keringő vizet, ami kevesebb energiát igényel.
Fűt és hűt
A falfűtésnek a kisebb energiafelhasználás mellett egyéb pozitívumai is vannak: egyrészt, hogy igen kellemes hőérzetet nyújt, másrészt, hogy láthatatlan, s nem zavarja a helyiségek berendezését.
Éppen ezért érdemes előre tudni, hol lesznek szabad falfelületek, illetve hogy melyik fal elé kerülnek a nagyobb bútorok, mert oda nem célszerű a falfűtést beépíteni. A fal-fűtés kombinálható egyéb fűtési rendszerekkel is, sőt nyáron, megfelelő kiegészítőkkel, hűtési rendszerként is üzemelhet. Működési elvéből adódóan a szállópor jelenség nem alakulhat ki.
- Padlófűtés, komplett fűtőtestek vezérlése és szabályozása
- Padlófűtés és falfűtés fajtái
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az alacsony hőmérsékletű falfűtés, mely a belmagasság közel 3A részén és a külső falon adja le hatékonyan a hőveszteség pótlásához szükséges hőmennyiséget a) tapintása kellemes; b) hőleadási intenzitása tökéletes.
A falfűtés tervezésének és kivitelezésének szempontjai kissé eltérnek az egyéb rendszerekéitől. Valamennyiük közös tulajdonsága, hogy az adott falfelületet – körülbelül kétméteres magasságban és a pontosan kiszámítható hőigényeknek megfelelő szélességben – be kell csövezni. A falfűtési rendszernél a hőleadó (a vakolatba rejtett és természetes módon meleget sugárzó melegvizes rendszer) a falat közel 40 °C-ra felmelegítve kiemelkedően kellemes hőérzetet biztosít, amivel – hőérzeti kutatásokra alapozottan mondhatjuk – messze megelőzi a radiátoros rendszereket. Következőkben a Közép-Európában jól ismert és nálunk igen elterjedt MEDITHERM falfűtési rendszeren keresztül mutatjuk be ezt a fűtési módot az „alapoktól” indulva.
Lakás egyik szobájának külső határolójára szerelt falfűtés a) készre vakolt és burkolt belső tér; b) a falfűtés működési vázlata; c) berendezett szoba képe, ahol a hőleadó szabad felület jól funkcionálhat.
A hősugárzás, mint a kiváló komfortérzet elérésének hatékony módja
Bizonyára mindenki ismeri a hagyományos központi fűtéses rendszereket, amik olyan módon fűtenek, hogy a helyiségek levegőjét felmelegítve, azt – a fajsúly különbség elve alapján – cirkuláltatják. A hőérzeti kutatások ugyanakkor rávilágítanak arra, hogy komfortérzetünk szempontjából a levegő hőmérsékleténél van egy fontosabb tényező is, a melegsugárzás érzékelése. Ennek jelenlétében ugyanis az ember hőérzete alacsonyabb környezeti hőmérsékletet igényel, ugyanakkor komfortérzete mégis biztosított.
Gondoljon csak egy tavaszi felhős napra. Kellemetlen. Aztán a felhők mögül kibújik a Nap, és bár a környezeti hőmérséklet nem változik, mégis kellemes meleget érzékel. A MEDITHERM© falfűtés működésekor is hasonló történik, csak zárt térben. A felmelegített falfelület a hőt legnagyobb részben sugárzással adja át a helyiségben tartózkodóknak, miközben a helyiségek levegőjének hőmérsékletét 2-3 °C-kal is csökkenthetjük a hagyományos rendszerekhez képest.
Egy sarokszoba külső határolójára szerelt falfűtés, alaprajzi részlet.
Többlakásos lakóház szobáinak külső határolóira kapcsolt falfűtés hőtechnikai egyensúlya A – B szobák; F = lehűlő felület által produkált hőveszteség; f = a hőszükséglet leadására alkalmas hőleadó felületek.
MEDITHERM fűtéskialakítási módok A falfűtés; B mennyezetfűtés; C padlófűtés; 1 falfűtőcső (átmérő 6×1 PE); 2 előremenő vezeték (átmérő 20 x 2 PE); 3 (kiegészítő) padlófűtés (átmérő 20 x 2 PE); 4 visszatérő vezeték.
MEDITHERM fűtési módok A mennyezet-; B padlófűtéssel; 1 előremenő gerincvezeték (átmérő 20 x sz PE); 2 visszatérő gerincvezeték (átmérő 20 x 2 PE); 3 mennyezeti fűtőregiszter (átmérő 6×1 PE); 4 padlófűtéshez előremenő csővezeték (átmérő 20 x 2 PE); 5 visszatérő gerincvezeték (átmérő 20 x 2 PE); 6 padlófűtési fűtőregiszter (átmérő 6 x 1 PE).
MEDITHERM falfűtés rétegfelépítése 1 külső fal; 2 szerelőrács; 3 fali csőkígyó (átmérő 6×1 PE); 4 feszültség elosztására szolgáló üvegszövet; 5 javított minőségű vakolat; 6 padozati faldilatáció; 7 előremenő (vagy visszatérő) gerincvezeték; 8 padozati hőszigetelés .
MEDITHERM falfűtés szerelési módja 1 előremenő vezeték; 2 visszatérő fűtési vezeték; 3 osztócső (átmérő 20 x 2 PE); 4 osztócső véglezárása; 5 fűtőcsőkígyó (átmérő 6 x 1 PE).
Nagyobb teljesítmény
A padlófűtéses rendszerek csak 80-100 W/m2 hőleadásra képesek, mert a padló hőmérséklete a láb érzékenysége és egészségügyi okok miatt csak 29 °C lehet. Ugyanakkor a MEDITHERM© falfűtésnél a 6 mm-es külső átmérőjű polietilén csőrendszerben 45-50 °C-os meleg víz kering, így a fal felületi hőmérséklete jóval magasabb (38-40 °C), ezért a 200-240 W/m2 hőleadás is biztosítható. Ezáltal a legtöbb esetben a rendelkezésre álló falfelületek kielégítik az épületek hőigényét, vagy ha mégsem, akkor a MEDITHERM© rendszer kiválóan alkalmas a mennyezet illetve a padló megfűtésére is.
MEDITHERM falfűtés ajánlott kapcsolási rajza 1 kazán; 2 bojler; 3 zárt tágulási tartály; 4 biztonsági szelep; 5 hőcserélő; 6 zárt tágulási tartály; 7 szabályozószelep; 8 szivattyú; 9 szekunder szivattyú; 10 használati melegvíz-töltő; 11 elektronika; 12 háromjáratú keverőszelep.
Energiatakarékosság
A falfűtéssel elérhető hőmérsékletcsökkentési lehetőség már önmagában 12-15%-os energiamegtakarítást jelent. Ezen túlmenően, mivel a helyiségben levegő hőmérséklete függőleges irányban lényegesen egyenletesebb, mint a konvekciós fűtéseknél, a további megtakarítás 5-8%. A padlófűtéshez képest lényegesen gyorsabb szabályozás átlagosan 5%-ot jelent. Annak ellenére tehát, hogy a külső fal fűtése esetén a külső tér felé hőveszteség alakul ki (kb. 10 W/m2 többletveszteség a fűtött falfelületen), összességében mégis kisebb energiafelhasználás szükséges.
Elegánsan rejtett beépítés
A MEDITHERM© falfűtés kifejezett előnye, hogy a rögzítősínekkel a közvetlen falazatra erősített és normál vakolattal eltakart „csőkígyók” egyáltalán nem láthatóak, így a rendszer a helyiségek értékes használati teréből nem foglal helyet, és esztétikailag sem zavaró.
Különösen jelentős lehet ez íves fallal tervezett helyiségek (gyakran pl. nappalik) vagy tetőtéri ferdesíkok esetén, ahol az optimális megoldást jelentheti.
Összehasonlító értékelés akként, hogy legjobb az épületet határoló fal hőegyensúlya, ha a ±0,00 tengelyvonal legegyenesebb a szerkezetben a) padlófűtés esetén; b) megszokott ( ¾ belmagasságú) falfűtés; c) teljes belmagasságnál készülő fal fűtéssel a ±0,00 tengelyvonal alapján egyértelműen megállapíthatjuk, hogy az alacsony üzemhőmérsékletű falfűtés teljes belmagasságú falra való terítéssel a legtökéletesebb 1 padlófűtés; 2 fal fűtés; 3 határolófal; 4 ±0,00 fagyhatár elméleti vonala; 5 födém hőhídmegszakítója.
Bútorozás a falfűtésnél a) bútort nem lehet a falra közvetlen ráhelyezni; b) 5-6 cm légréssel szabad max. ¼ belmagasság méretű bútort a fal elé tenni; 1 sugárzási hőleadás; 2 konvekciós légáram (csak bútor mögött); 3 tömör alsó támasztékú bútor; 4 lábas alsó támasztékú bútor; 5 határoló fal.
Élettani és egészségügyi hatások
A lakótér alacsonyabb hőmérséklete pozitívan hat a vegetatív idegrendszerre, az ember közérzetileg frissebbnek érzi magát, és nő az agy teljesítőképessége. Orvosi szempontból figyelemreméltó, hogy a MEDITHERM© falfűtésnél a helyiségek porterhelése jelentősen csökken a légventilláció hiánya miatt, ami különösen az asztmás és porallergiás kisgyermekek jelenléte esetén már a tervezésnél fontos szempont lehet.
A rendszer megvalósítása
A jó hőleadó képességű műanyagból e célra gyártott hajlékony csőregiszterek (ISO 9002, DIN 16 766 -PE) elsősorban az épület külső falának belső felületére, közvetlenül a téglaszerkezetre kerülnek felszerelésre egyszerűen használható rögzítősínek segítségével.
A falszerkezet hőátbocsátási tényezője (k-érték) maximum 0,5 W/m2K lehet, amely elvárást a leggyakrabban használt falazóelemek általában teljesítik. Egyéb esetekben ezt az értéket külső vagy belső hőszigetelő réteggel kell biztosítani. A MEDITHERM© rendszernél a szükséges vakolatvastagság 10-15 mm. A csőalapanyag miatt alkalmazható a hagyományos mészhabarcs, de az egyéb összetételű vakolóanyagok is.
A vakolatba a durvázást követően, a simítóréteg felhordása előtt egy üvegszálas rabicháló kerül bedolgozásra, amely megakadályozza a műanyag csövek hőtágulási feszültségéből eredő repedezést. Lehetőség van a fűtőcsöveknek gipszkartonba vagy csempeburkolat alá történő elhelyezésére is. A MEDITHERM© falfűtés szerelése könnyen megtanulható, a fűtőcsövek kötését a legtöbb szerelő által már jól ismert polifúziós hegesztési eljárás biztosítja.
A csőregisztereket fűtővízzel ellátó 20 mm külső átmérőjű, azonos alapanyagú, hőszigetelt osztócsövek a padlófűtési rendszereknél már ismert szintenkénti osztó-gyűjtőről indulnak, és a padlószerkezetben vagy falszerkezetben kerülnek elhelyezésre. Légtelenítési problémák a regisztercsövek kapillaritása és az elosztócsőben lévő nagy tömegáram miatt nincsenek, s a rendszer átöblítéses feltöltése biztosítja a légmentességet.
A rendszerben alkalmazott műanyag nem teljesen védett az ismert oxigéndiffúzió ellen. A védelem módjának megválasztása során figyelembe kell venni a beépítésre kerülő berendezési tárgyak, csövek és szerelvények gyártóinak a garanciával kapcsolatos előírásait. Hidegbukolatú helyiségekben, ahol a burkolatból származó hőérzet miatt igényeljük a „meleget”, lehetőség van a rendszer padlófűtésként történő alkalmazására is. Ekkor azonban nem szükséges az ismert, padlófűtéseknél megszokott vastagságú fűtőbeton réteg, 5 cm is elegendő.
A MEDITHERM© falfűtés egyaránt alkalmazható új építésű illetve felújításra kerülő épületek fűtésére, mint alacsony hőmérsékletű fűtési rendszer. Különösen alkalmas a természetes energiák illetve a kondenzációs fűtéstechnikák használatára. Lényeges, ugyanis a MEDITHERM© rendszer garanciatartásához szükséges, hogy szakképzett tervező tervezze, illetve a rendszergazda által kioktatott – erre jogosított – szerelő a technológiai előírások betartásával végezze a kivitelezést, majd nyomáspróbát végezzenek a rendszeren, aminek eredeti, hitelesített példányát a rendszergazda megkapja.
Nyáron hűtésre használható
A működési elv megegyezik a fűtésével, de ez esetben az előremenő víz hőmérséklete 14-16 °C, amely léghuzat és porterhelés nélküli, kellemes, akár 22-23 °C szobahőmérsékletet is biztosít. A sugárzó hatás hőérzete miatt ezt a hőmérsékletet kb. 2 °C-kal alacsonyabbnak, kellemesen hűvösnek érezzük.
Az elérhető hűtőteljesítmény kb. 80 W/m2, tehát kisebb, mint a fűtőteljesítmény, ezért ebben az esetben a regisztereket célszerű a nagyobb felületű mennyezetre felhelyezni, ahol a hűtőhatás jobban érvényesül. A víz visszahűtését hűtőgéppel vagy természetes energiával lehet biztosítani.
Gyorsabb szabályozás
A MEDITHERM© falfűtést nagyon gyors szabályozhatósága még értékesebbé teszi. Ennek alapja, hogy a rendszer kis belső átmérőjű csőrendszerében lényegesen kevesebb meleg víz cirkulál a hagyományos fűtési rendszerekhez képest (pl. a lapradiátoros rendszernek kb. 70%-a), ezért a felfűtési időszak rendkívül rövid. A sugárzó hőt hamar érzékelhetjük a vékony (2-7 mm-es) vakolattal fedett fűtőcsövek felől.
Ezenkívül a rendszerhez olyan osztó-gyűjtők vannak, amelyek a könnyű szerelésen kívül lehetőséget nyújtanak a fűtési körök pontos és ellenőrizhető hidraulikai beszabályozására, valamint a helyiségek hőmérsékletének különálló mechanikus vagy automatikus szabályozására.