Növényház, télikert és napház
Az élet egyik alapvető feltétele a napfény, a napsugárzás. Nélküle a Földön nem lennének növények, amelyek közvetlenül és közvetve a táplálékunkat biztosítják, továbbá az élet másik alapvető feltételét, az oxigént termelik. De nemcsak a napsugárzás fokozott hasznosításával magyarázható a növényházak, télikertek és napházak egyre nagyobb mérvű elterjedése, hanem az ember biológiai, sőt pszichológiai igényeivel is. Természetes az a vágya, hogy több napfényt, zöld növényt és színes virágot lásson maga körül, bárhol is éljen és dolgozzon, akár nagyvárosban, akár kertes házban, vagy falun.
Napsugárzás hasznosítása
Számos olyan építményfajta alakult ki a történelem során, amely a napsugárzás hasznosítására és az ember pszichológiai igényeinek kielégítésére szolgál. A sokféle osztályozási lehetőség közül cikksorozatunkban az építmények alapvető célja szerinti csoportosítást választottuk. Ennek alapján három fő csoport különböztethető meg. A növényházak a legősibb és legelterjedtebb építmények, elsődleges feladatuk a növénynevelés, növénytermesztés a napsugárzás olyan hasznosításával, ami által a nevelés-termesztés eredményessége nem, vagy kevésbé függ az időjárástól, annak változásaitól.
Növények a lakásban
Ebbe a csoportba tartoznak a rendkívül egyszerű kivitelű és kialakítású melegágyak, hajtatóházak, de a különböző igényességű és méretű melegházak, üvegházak is. A növényházak általában valamilyen módon (fűthetők, hogy hidegebb időben vagy éjszaka is megfelelő legyen a növények fejlődéséhez szükséges hőmérséklet és légállapot. A melegágyak, keltető ágyak esetében a kívánt hőmérséklet elérhető a trágyaréteg által fejlesztett biológiai hővel is, de ezt általában meleg vízzel, gőzzel, befújt meleg levegővel, vagy villamos fűtéssel egészítik ki.
A növényházak hőmérséklettartó és a napsugárzást jól hasznosító tulajdonságát legtöbbször korai palánták nevelésére (hajtatóházak, palántanevelő, ill. hajtató-ágyak), korai zöldségfajták, primőrök, vagyis a tényleges tenyészidejűknél korábban forgalomba hozott gyümölcsök (fóliaházak), vagy olyan haszonnövények és dísznövények termesztésére használják, amelyek melegebb éghajlatú, párás levegőjű tájakról származnak (üvegházak, melegházak) (1 -2 – 1 -4. ábra).
- Energiatakarékos télikert tervezési elve
- Homlokzati nyílászárók és üvegfelületek szigetelése
- Télikertek és benapozás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
1-2. ábra. Fal- és tetősíkban épített télikert.
1-3. ábra. A kapcsolt tömegű télikert a legelterjedtebb megoldás.
1-4. ábra. Télikert és lakótér direkt kapcsolásban a) földszinti; b) emeleti alaprajz; c) homlokzati kép.
A télikert a növényházak csoportjába tartozó üvegházak különleges változata. Az elsődleges cél már nem a növénytermesztés vagy dísznövénynevelés, hanem olyan környezet létrehozása, amely az évszaktól, az éppen aktuális hőmérséklettől és napszaktól függetlenül biztosítja az ember számára a természet közelségét – állandósítva a növények, a virágok szépségét és a napsütés élvezetét.
Emiatt a télikertek kialakítása jelentősen eltér a növényházakétól. Mivel állandó emberi tartózkodásra is alkalmasnak kell lenniük, fűtésük, szellőzésük vagy szellőztetésük, árnyékolásuk, határoló üvegfalaik hőszigetelése gondosabban és jobban megoldott. Az eltérő rendeltetés az oka annak is, hogy a télikertekben csak dísznövényeket, egzotikus növényeket helyeznek el főleg a kellemes hangulat megteremtése végett.
A télikert fogalmát tágabban kell értelmezni, mert ma már sok esetben télikertnek nevezzük az olyan épületrészeket és belső tereket is, amelyekben ugyan nincs növényzet, de szinte valamennyi szabad felületük üvegezett, és így közvetlen kapcsolatot teremtenek a környező világgal, természettel. A lakóépülettől független, önálló építmények is lehetnek, de – főleg az utóbbi időben, amikor egy-egy épület megépítésére – kevesebb terület áll rendelkezésre általában összeépülnek a lakóépülettel, vagy egyéb célra szolgáló épülettel, sőt esetenként azok egyes helyiségeivel össze is nyithatók, vagy már eleve egy légteret alkotnak azokkal (1-5 – 1-6 ábra).
1-5. ábra. Télikert + lakás kapcsolata = napház Az évszakoknak megfelelő működési állapotok: 1 télen, nappal; 2 télen, éjjel; 3 nyáron, nappal; 4 nyáron, éjjel.
1-6. ábra. Napház télikerttel és használati meleg víz termelésére alkalmas berendezéssel 1 növényzet; 2 váz; 3 hőszigetelő üvegezés; 4 humusz; 5 hőszigetelés; 6 abszorber (kollektor); 7 használati hideg víz csatlakozása; 8 előremenő, 9 visszatérő vezeték; 10 tágulási tartály; 11 hőcserélő; 12 szivattyú; 13 automatika; 14 vezérlővezeték; 15 villamos tápegység; 16 bojler; 17 töltő-ürítő szelep; 18 használati meleg víz; 19 burkolat; 20 épület; 21 villamos pótfűtés; 22 üvegfal.
Az ún. napház a napsugárzás komplex hasznosítására az elmúlt évtized során alakult ki. Itt már nemcsak arról van szó, hogy a jól tájolt, megfelelően kialakított, nagy üvegfelületekkel juttatjuk érvényre a napsugárzás kedvező élettani, pszichológiai és felmelegítő hatását, hanem a napsugárzás hőenergiáját napelemekkel, hőcserélőkkel és egyéb berendezésekkel úgy alakítjuk át más energiákká, hogy azok tárolhatók legyenek, így éjszaka és hidegebb időszakokban a tárolt energiával a Nap sugárzási energiája pótolható, vagy párhuzamosan más célokra is használható.
Alkalmassá tehető használati meleg víz előállítására, vagy az egyébként is meglévő fűtési rendszerrel kombinálva az épület fűtésére , vagy hőtároló közeg közbeiktatásával a nyári vagy a nappali hőenergia „elraktározására” (1-7 – 1-8. ábra).
1-7. ábra. Levegős rendszerű épülettemperáló rendszer hőtároló közeggel a) hőenergia-fölvétel (nappali); b) hőleadás (éjjel); 1 feketelemez kollektor; 2 üvegezett tető; 3 hőszigetelés; 4 légcsatorna; 5 ventilátor; 6 hőtároló közeg (gömbölyű élű kőzet); 7 elzárók; 8 épületfal; 9 tetőzet; 10 födémek.
1-8. ábra. Napház kombinált fűtési rendszerrel, hőtároló közeggel a) téli, fűtési periódusban; b) nyári, hűtési periódusban; 1 üvegfelület; 2 légjárat; 3 göngyölítő automata; 4 árnyékoló; 5 sín; 6 alsó beszellőző; 7 kollektor; 8 váltócsappantyú; 9 hőérzékélő; 10 automatikával működtetett nyitó- (és nyíló-) szerkezet; 11 hőszigetelés; 12 légcsatorna; 13 ventilátor; 14 rácsos átszellőző; 15 akkumuláló kavicstömeg; 16 padozat; 17 alaplemez; 18 szellőző építmény; 19 zsalus szellőző.
1-9. ábra. Napház kombinált fűtési rendszerrel, közvetlen hő hasznosítással 1 biológiai tér (növények); 2 üveg; 3 humusz; 4 árnyékoló; 5 göngyölítő (automatikus); 6 hő elem (értékelő); 7 légjárat; 8 abszorber; 9 ventilátor; 10 automatika; 11 villamos tápegység; 12 vezeték; 13 hőszigetelés; 14 épület; 15 üvegfal (nyitható); 16 függöny; 17 fűtési légcsatorna; 18 levegős padlófűtés; 19 burkolat; 20 kazán; 21 radiátor; 22 előremenő; 23 visszatérő fűtési vezeték; 24 tágulási edény; 25 kémény; 26 kandalló.
A napházak nemzetközi irodalma egyre bővül, és mivel gazdaságosak, különböző változataik-főleg a nyugati országokban – egyre inkább terjednek. A téma összetettsége folytán külön cikksorozatot igényelne, így a fejezetben bemutatott ábrákkal csak szemléltetjük a napházakat.
A növényházak, télikertek és napházak rövid ismertetésével segíteni kívántuk az olvasót a sorozat fejezetei közötti eligazodásban, hogy könnyebben ki tudja választani a céljainak és igényeinek leginkább megfelelő építményfajta csoportját, típusát.