Kiemelt és homlokzati ablakok
Lakások tetőtér-beépítéseinél a helyiségek természetes megvilágításához szükséges ablak-, illetve üvegfelület a felmérések alapján 50%-ban tetősík ablak, 50%-ban pedig kiemelt, illetve homlokzati ablak. A homlokzati ablakok 1/3 része tetőfelépítménybe, a 2/3 része oromfalakba (az épület homlokzati falának folytatásába) kerül. Ezek az ablakok a ferde tetőzáradékok és egyéb építészeti igények miatt általában a négyzetestől eltérőek, gyakoriak a háromszög, sokszög vagy kör alakú ablakok.
A négyszög alakból a különböző mértani alakzatokig gyártott ablakok szerkezeti rendszere közel azonos, üvegezésük viszont más a rétegrend és a hőszigetelést növelő tényezők elhagyása vagy alkalmazása miatt. Az ablakszerkezetek túlnyomórészt minőségi fából és műanyag szelvényekből készülnek. Üvegezésük és vasalati rendszerük azonos a fa szerkezetű ablakokéval.
Fontos tudni, hogy a különböző katalógusok, illetve ismertetők jelöléseit hogyan kell értelmezni:
- a nyílászárók méretjelölésénél az első szám a szélesség, második a magasság (90×120 cm vagy 90/120 cm);
- Sz = szélesség; H (vagy M) magasság;
- nyitásmódok: ny = nyíló; b = bukó; b-ny = bukó-nyíló; f = fix.
A különlegességnek ma már nem számító (4-16-4 mm) hőszigetelő (float) üveg eltérő hőátbocsátási tényezőkkel készül, az ablakok működésétől és légzárásától függően. Különlegesség viszont a LOX-E PLUSZ gáztöltés, amelynek (illetve megfelelő hőtechnikai keresztmetszetnek) köszönhetően az üvegezés hőszigetelő képessége közel megduplázódik [k = 1,1xW/(m2xk)].