A vázszerkezetek az építőiparban
A vázas épület (253. ábra) legjobban a tömör falas épülettől való eltérésével jellemezhető. A tömör falas épületeknél a födémek terheit a falak hordják, míg a vázas épületeknél a falak teherhordó szerepét a pillérek, és a rajtuk végighúzódó főtartók veszik át.
253. Ábra: Pillérvázas épület jellemző szerkezetei.
A vázkitöltő falakat csak a vázszerkezet elkészülte után falazzák fel. Ezek a falak csak a saját tömegüket viselik, és a térelhatároláson kívül hő- és hangtechnikai tulajdonságokat követelünk meg tőlük.
Az épület további jellemzőit a következőkben foglaljuk össze:
- A vázas épületekből több emelet magas (6-20 szint) épületeket lehet építeni.
- Az épület beépített alapterülete a szintszámok függvényében kedvező.
- A falak az összes emeleten egyforma vastagok, nincs szükség középfőfalakra.
- A vékonyabb falak és a középfőfal hiánya miatt az épület tömege kisebb, mint a tömör falas épületeké. Ebből adódóan az alapozási költségek kisebbek lehetnek.
- A vasbeton- és acélvázas épületek szerkezeti elemeinek” statikai együttdolgozása miatt anyagtakarékos építést lehet megvalósítani.
- A vázas épületek a rezgésekkel, földrengésekkel, esetleges robbanásokkal szemben előnyösebben viselkednek, mint a tömör falas épületek.
- A vázas épületek alaprajzi elrendezése kötetlenebb tervezést tesz lehetővé.
- A vázas elrendezés lehetővé teszi a nagyméretű ipari csarnokok felépítését.
A félvázas épületek hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek. Ezekben az épületekben nagyobb osztás nélküli belső tereket lehet létrehozni. Ez a megoldás elsősorban csarnok jellegű belső terek kialakításánál előnyös.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A vázszerkezetek anyagai
A vázas épületek a váz anyagát tekintve lehetnek:
- favázas;
- vasbeton vázas;
- acélvázas épületek.
A favázas épületek (254. ábra) hazánkban ritkán fordulnak elő. Főleg a fában gazdag országokban építenek ilyen anyagú házakat. A favázat alul az alapon körbefutó talpgerenda felül pedig a koszorúgerenda határolja. A sarkoknál, a csatlakozó harántfalaknál, az ablakoknál és az ajtóknál 80-160 cm-re egymással párhuzamos függőleges gerendák helyezkednek el.
254. Ábra: Favázas épület.
A szélnyomás ellen a sarkoknál elhelyezett ferde gerendák merevítik a vázszerkezetet. A vázszerkezet elemei hagyományos fakötésekkel kapcsolódnak egymáshoz. A favázas épületek belső falszerkezetei is hasonló felépítéssel készülnek el. A vázkitöltő fal anyaga tégla, és kő lehet. A falazást hagyományos módon kell elvégezni, figyelembe véve a váz oszlopainak kiosztását. A vázszerkezet és a kitöltő falazat között úgy lehet szoros, megbízható kapcsolatot létesíteni, hogy az oszlopokra és ferde gerendákra háromszög keresztmetszetű léceket kell szegezni.
A csatlakozó téglák felületére mélyedést kell faragni és a két háromszög profil segítségével kialakítható a kötés. A vázszerkezet és a falazat vakolása esetén a faelemek elé rabichálót kell erősíteni. Az alapfal és a vízszintes talpgerenda közé szigetelést kell készíteni. A favázas épületeken a falazaton keresztül sok hő távozik el. Ezért a fal elé külön hőszigetelő réteg (255. ábra) felragasztása ajánlott.
255. Ábra: Favázas épület hőszigetelő rétege.
A falakat deszkaborítással is el lehet készíteni. A két oldalon bedeszkázott vázszerkezet elemei közé hőszigetelő rétegnek kell kerülnie. A deszkákat függőleges és vízszintes helyzetben lehet felszegezni. A kapcsolatok egymásra takaró és csaphornyos kialakításúak lehetnek. Az épületek oromfalait szintén vázas módon kell kialakítani. Az oromfal favázának határoló gerendája maga a szarufa. A népi építészetben gyakran találunk példát arra, hogy az oromfal deszkaborítással készül el. A födémeket természetesen fagerendából kell elkészíteni. A fából készült gerendafödémek kiosztása megegyezik a tetőszerkezet gerendáinak kiosztásával.
Az utóbbi évtizedekben a vasbeton anyagú vázszerkezetek terjedtek el. Kétféle előállítási mód alakult ki; a helyszíni és az előregyártott rendszerű. A helyszíni szerkezeteket elsősorban a különlegesen nagy terhelések esetén, illetve a fogíj beépítéseknél alkalmazzák. Az előregyártott vázak az ipari létesítmények és a közösségi épületek szerkezetei. A megnevezett két alkalmazási lehetőség jelentősége akkora, hogy külön kell foglalkoznunk vele.
A monolit vázrendszerű építési mód
A vázszerkezet elrendezése hosszanti, vagy haránt elrendezésű lehet. A hosszanti elrendezésnél (256. ábra) a váz tartószerkezeti rendszerének főtartó iránya megegyezik a hosszfalak irányával.
256. Ábra: Hosszanti elrendezés alaprajza.
Ezt a megoldást szélesebb épületeknél, vagy eltérő pillér tengelytávolságok esetén alkalmazzák. A haránt elrendezésnél (257. ábra) a főtartók iránya a hosszfalak irányára merőleges. A haránt elrendezés jobban variálható homlokzat létesítését tesz lehetővé.
257. Ábra: Haránt elrendezés alaprajza.
A homlokzati pillérek egymástól mért távolságát a vázrendszer és a nyílászárók méretei határozzák meg. A pillérek távolságának a meghatározásánál azt kell figyelembe venni, hogy a túl sűrű osztás túl sok pillér elkészítését teszi szükségessé, a túl nagy osztás miatt pedig túl nagy keresztmetszetű főtartókra van szükség. A legkedvezőbb kiosztást a két fenti jellemző között kell megtalálni. Az alaprajz kialakítása szempontjából a pilléreket a meghatározott méretháló metszéspontjaiban kell elhelyezni. Az egyszerűbb osztás egyszerűbb statikai lehetőségeket és könnyebb kivitelezést eredményez.
A monolitikus pillérvázas épületek alapozásához kétféle módszert lehet alkalmazni. Az egyik módszer szerint a pilléreket a gerenda rács gerendáinak metszéspontjában helyezik el. Ez az alkalmazási mód alkalmas arra is, hogy a mélyalapokhoz kapcsoljuk a pillérvázas épületet. A pillérvázas épületek legjellemzőbb alapozási módja a pontalap. Ezt a szerkezetet (258. ábra) vasbetonból lehet elkészíteni, a megfelelő zsaluzás után. Az alaptest alakja sokféle (kör, téglalap, négyzet, sokszög) lehet. A teherátadás szempontjából a megfelelő méreteket méretezéssel határozzák meg.
258. Ábra: Monolit pillér alapozása.
A vasbeton pillérek alapjait a nedvesség ellen szigetelni kell. Erre legjobban a teknőszerűen kialakított, illetve a pillérekre felvezetett szigetelés a legmegfelelőbb. Utóbbi esetben a pillér, szigetelés magasságában lévő szakaszát vízzáró betonból kell készíteni. Talajvíz esetén a pilléreket összefüggő vasbeton lemezre kell alapozni és a lemez alá kell elkészíteni a négyrétegű szigetelést.
Alápincézett pillérvázas épületeknél a pontalapokra szegélygerendákat kell helyezni. A szegélygerendákra (259. ábra) kerülhet a pincefal a szükséges falszigeteléssel együtt. A falazat elkészítésénél arra kell vigyázni, hogy a pincefal fel tudja venni a föld nyomását is.
259. Ábra: Pincefal kialakítása.
A pillérek és a pontalapok kapcsolatát csuklós, vagy merev kialakítással lehet elkészíteni. A befogott kapcsolatnál a pontalapba kengyelekkel összefogott, kampózott és bebetonozott vasalást készítenek. A rákerülő pillér vasalását erre az elhelyezett vasalásra kell rávezetni. A pillér bebetonozása után a két elem között biztos kapcsolat jön létre. Csuklós kapcsolat esetén a függőleges és a vízszintes erők átadódnak, de a csomópontnál a váz keret igénybevételéből nem adódik át nyomaték. A vázpillér keresztmetszetének kb. 1/3 felületén fekszik fel az alaptestre, a fennmaradó részre pedig olyan anyag kerül beépítésre, amely engedi a keretláb véglapjainak kismértékű elmozdulását.
A függőleges, rúdszerű alátámasztó szerkezetek keresztmetszete kör, vagy szögletes lehet. Leggyakrabban – a zsaluzási könnyebbség miatt – négyzet és téglalap keresztmetszeteket alkalmaznak. A pillérek keresztmetszeti méreteit számítás segítségével lehet meghatározni. A pilléreket a födém magasságában monolit főtartók kötik össze (260. ábra).
260. Ábra: Pillér és főtartó kapcsolata.
A főtartók azok a szerkezeti elemek, amelyekre a födémek átadják a terheiket. A monolitikus vázszerkezeteknél általában a födémek is a helyszínen készülnek el. Leggyakrabban az alul-felül sík (261. ábra), egy-, vagy két irányban teherviselő lemezeket alkalmazzák. Ezeket a födémeket nagytáblás zsaluzattal viszonylag könnyen lehet zsaluzni és a vasszerelés sem bonyolult.
261. Ábra: Monolit váz födémszerkezete.
A csupasz vázszerkezeteknek nincs kellő merevsége a szélnyomással szemben. A szélnyomás elleni hossz és keresztirányú merevítésről külön szerkezetekkel kell gondoskodni. A merevítésre általában megfelelő helyre elkészített falszerkezeteket alkalmaznak. Ezek a falak a lépcsőházakban, vagy a liftaknáknál helyezkednek el. A merevítőfalakat monolitikusan készítik el. A vázszerkezetű épületek lefedése lapos-, vagy magastetővel történhet. A magastetős lefedésnél hasznosítható a tetőtér, sőt az élettartam szempontjából is jobb ez a megoldás.
A monolit vázszerkezetek falazatait általában hagyományos falazási munkával készítik el. A vázkitöltő falnak megfelelő hő- és hangszigetelőnek, valamint könnyűnek kell lennie. Az a fő törekvés, hogy a falak minél kevésbé terheljék a vázszerkezetet. A vázkitöltő külső falaknál lehet többrétegű falszerkezetet is alkalmazni. A váz és a falazat bekötővasakkal, vagy ékeléssel kapcsolódhat egymáshoz. Elvileg van lehetőség az előregyártott elemek alkalmazására is. Ehhez azonban nagyon pontos kivitelező munkára van szükség.
A válaszfalakat a váz elemeihez lehet kapcsolni. Az illeszkedési helyeken a sarkokba rabichálót célszerű helyezni. Ez megakadályozza a repedések kialakulását. A vázaknál épített válaszfalak elkészítése egyébként a normál építési módoknál alkalmazott módszer szerint történik.
A vázas épületek homlokzatképzése tetszőleges lehet. Az ablakok elhelyezése meghatározza homlokzat jellegét. Gyakran a parapetfal felett teljes felületen helyezik el a nyílászárókat. Ilyen esetekben az ablakokat a pillérekhez, a főtartókhoz, vagy a födémhez rögzítik.
A vázas épületek leírása után foglalkozzunk egy kicsit a váz elkészítésével. A vázszerkezetet monolitikus jellege miatt teljes egészében a helyszínen kell elkészíteni. Ennek a készítési módnak feltétlenül nagy előnye az, hogy a váz elemei szervesen kapcsolódnak egymáshoz. Nagyon sok múlik az alkalmazott zsaluzat minőségén. A jó és gyorsan összeszerelhető zsaluzati rendszerrel könnyen lehet a zsaluzatokat összeállítani és elbontani. A vasszerelést előregyártva célszerű az építkezésre szállítani azért, hogy minél kevesebb helyszíni szerelő munkára legyen szükség. Ajánlatos a hegesztett hálók minél szélesebb körű alkalmazása, mert ezek a hálók meggyorsítják a szerelést. A betonozásnál betonpumpát és gépi tömörítést kell alkalmazni. Ügyelni kell a megfelelő utókezelésre.
Az előregyártott vázszerkezetek
A monolit vázak mellett jelentős az előregyártott vázak alkalmazása is. A sarokmerevség, az együttdolgozás és a többtámaszúság a monolit vázak mellett szól. Az előregyártott vázaknál viszont az építés gyorsabbá válik, nincs szükség nagy mennyiségű zsaluzatra és a helyszíni vasszerelésre. A helyszíni szerelt jelleg miatt a vázas épület elkészítése bizonyos mértékig függetleníthető az időjárástól.
Az előregyártott vázszerkezetekkel történő építésnél az a fő törekvés, hogy az egyedi elemek számát a minimálisra lehessen csökkenteni. Ezért a tervezést az adott vázra jellemző modulhálózat segítségével kell elvégezni.
Közösségi vázszerkezetek
Hazánkban a legismertebb előregyártott vázszerkezet az UNIVÁZ. Alkalmazására (262. ábra) sokféle épülettípusnál sor került. Iskolák, irodaépületek, kórházak, ABC áruházak stb. épültek ilyen szerkezettel. A szerkezethez előregyártó üzemekben készítették el a pontalapokat, a pillércsonkokat, pilléreket, főtartókat, födémelemeket, konzoltartókat, falpaneleket és lépcső elemeket. Az előregyártásnál a 60 cm-es méretrend segítségével lehetett az elemeket elkészíteni.
262. Ábra: Az UNIVÁZ szerkezet jellegábrája.
A kész vázszerkezet merev födémtárcsákból és csuklós oszloprendszerből áll (263. ábra) Ezért a külön merevítőfalakról gondoskodni kell. A teherhordó vázszerkezet alaprajzi méretrendje 2,40 m-től 6,60 m-ig 60 cm-es méretlépcsőben van meghatározva. A függőleges méretrend 3,00; 3,30; és 3,60 m-es szintmagasság kialakítását teszi lehetővé. A kapcsolódó térelhatároló szerkezeteknél a 30 cm-es alapmodul alkalmazása lehetséges.
263. Ábra: Az UNIVÁZ statikai modellje és a vázszerkezet.
Az UNIVÁZ irányított vázszerkezet, ami annyit jelent, hogy meg kell határozni a főtartók és a rájuk kerülő födémelemek irányát. Az épületet haránt- és hosszváz felhasználásával építhetjük meg. A szerkezeti részek a kialakítás módjától függetlenül azonosak. A vázszerkezet variálhatósága lehetővé teszi, hogy az alaprajzi elrendezés egy épületen belül megváltozzon, illetve a magassági térelhatárolás is különböző lehessen. A vázszerkezethez konzolos tartók is tartoznak, 90 és 150 cm-es kiüléssel lehet őket alkalmazni. A födém- és gerendaelemek a közösségi épületek terheire méretezettek. A szerkezetet 45 m-ként mozgási hézaggal kell ellátni.
264. Ábra: Három konzolos pillér.
Az oszlopok 30*30 cm-es keresztmetszeti mérettel (264. ábra) készülnek el. Az elemek főtartó felőli végén konzolok vannak kiképezve. A váz elrendezésének függvényében egy pillérre több konzol is elhelyezhető. Lehetőség van szintbeli eltérések kialakítására is. A szerelvények és a válaszfalak, valamint a falpanelek részére hegesztő abroncsokkal van felszerelve az oszlop. A koszorú vasak átfűzésére lyukakat képeztek ki. Az elemek emeléséhez szintén lyukakat alakítottak ki. A vázszerkezet speciális eleme az oszlopcsonk (265. ábra). Ez az elem a szerkezet induló eleme.
265. Ábra: Oszlopcsonk elem.
266. Ábra: Főtartó elemek.
A főtartók (266. ábra) 30*40 cm-es keresztmetszettel kerülnek forgalomba. Az oszlopok konzol csatlakozásához megfelelő kialakítással vannak ellátva. A főtartók speciális eleme a falpanel fogadására kialakított szélső gerenda. A konzolosan kialakított gerendákat (267. ábra) vonóvassal lehet a koszorúba hátrahorgonyozni.
267. Ábra: Konzolgerenda.
A födémezéshez körüreges előfeszített födémpaneleket lehet alkalmazni. Az előfeszített elemek magassága 19, 60 és 120 cm-es szélességgel kerülnek beépítésre. A speciális födémáttörésre kialakított elemek a gépészeti szerelvények átvezetésénél kerülnek alkalmazásra. A szerkezet alapozása kehelyalappal történik. A kehelyalapban acéllapra támaszkodik az oszlopcsonk, amely a pontos beállítást teszi lehetővé. Az ékeléssel függőbe állított oszlopcsonk rögzítése kibetonozással történik.
Az oszlopok közötti kapcsolat csuklós kialakítású. Az alsó oszlopelem, vagy a pillércsonk tetején elhelyezett abroncsba H 80-as minőségű cementhabarcs kerül. A habarcs az egyenletes teherátadási biztosítja. Erre támaszkodik fel a következő oszlopelem. A pillérelemeket az abroncsok mentén összehegesztik. A pillér és a gerenda között csuklós kapcsolatot kell kialakítani. Az oszlopkonzolokra felfekvő gerendákat kétoldalt összehegesztik. Az összehegesztett kapcsolatot cementhabarcs kitöltéssel védik meg. Az oszlopok és a konzolgerendák közötti kapcsolatot a konzolelembe betonozott idomacél szelvény segítségével horgonyozzák le.
A főtartók és a födém elemek között támaszkodó kapcsolat jön létre. A födémpaneleket 1 cm vastag cementhabarcsba ágyazzák be. Ez biztosítja az egyenletes teherátadást. A födémpanelek egymáshoz történő megfelelő kapcsolását a hézagok kibetonozásával lehet elemi. A feszített födémpanelekbe a gyártási technológia miatt, nyíró vasbetéteket nem lehet elhelyezni. A támaszoknál a negatív nyomaték felvételére pótvasakat kell elhelyezni az elemek közeibe. A födémeknek egységes tárcsaként kell működnie. A födémpallók közeinek kibetonozásán kívül a koszorúk vasalását a pilléreken átvezetett ᴓ14-es átmérőjű betonacéllal kell kialakítani.
A vázszerkezet merevségét merevítőfalakkal kell biztosítani. A merevítőfalak helyes kialakításánál figyelembe kell venni, hogy az épület hossz- és haránt irányában 2-2 merevítőfal kialakítására van szükség. A merevítőfalak helyét úgy kell kiválasztani, hogy azok az alaptól a tetőfödémig megszakítás nélkül kialakíthatók legyenek. A merevítőfalakat a pillérekkel össze kell építeni. A merevítőfal anyaga általában vasbeton.
268. Ábra: Homlokzati falpanelek csatlakozása.
Az UNIVÁZ szerkezetek homlokzat képzésénél a vázkitöltő falak (268. ábra) előregyártott elemekből és a helyszínen felfalazott falazatokból készülhetnek el. Az UNIVÁZ előregyártott homlokzati falpanel szendvics szerkezetű. A homlokzati falpanelek méretét a szélső főtartók méretének figyelembevételével lehet kialakítani. A falpanelek szintenként a homlokzati főtartók konzoljaira ülnek fel. Kibillenés ellen az oszlopok abroncsaihoz rögzítik őket.
A vázszerkezet belső térelválasztó falait hagyományos válaszfallapokból épített, illetve szerelt jellegű válaszfalakkal lehet elkészíteni. A gyártástechnológia miatt a váz nem igényel külön vakolatot. Az UNIVÁZ rendszer egyszerű szerkezet szerelést tesz lehetővé. Az elemek viszonylag kis tömegűek, ezért a szállításuk vasúton és közúton egyaránt megoldható. Az építkezés lebonyolításához toronydarura van szükség.
A szerelés a pillércsonkok kehelybe helyezésével kezdődik. Ezután az első szint pilléreit emelik be. A pilléreket három oldalról ideiglenesen meg kell támasztani. A pillérek beemelése után a főtartók és a födémelemek elhelyezése következik. A födémek közeinek kibetonozása után a koszorúkat is be kell betonozni. A szint fő elemeinek beépítése után következhet a merevítőfalak elkészítése. A pillérekre szerelt ferde támaszokat csak a merevítőfalak elkészülte után lehet eltávolítani. A homlokzati falpanelek elhelyezésénél az elemeket szintező csavarok segítségével állítják be A szintezés után az elemeket rögzítik és elhelyezik az átfűzhető koszorúvasakat.
Az ipari csarnokszerkezetek
Az ipari termelést biztosító épültek jellegzetes típusa a vázas rendszerű csarnokszerkezet (269. ábra). Az ipari termeléshez szükséges belső terek kialakítása a gyártástechnológus és az építész közös feladata. Olyan környezetet kell közösen kialakítaniuk, hogy ott a termelő munka zavartalan lehessen.
269. Ábra: Vázas rendszerű csarnokszerkezet.
Az előkészítés folyamata rendkívül összetett, hiszen a gyártástechnológiai, a szerkezeti, a gazdaságossági és az esztétikai követelményeket egyszerre kell kielégíteni. Ezért az ipari tervezés speciális ágazata a tervezőmunkának. A tervezésnél figyelembe kell venni azt is, hogy mekkora az adott technológia avulásának időtartama. Úgy kell az épületet és azok szerkezeteit megtervezni és megvalósítani, hogy a későbbiekben legyen lehetőség a bővítésre és átalakításra.
Az ipari csarnokszerkezeteket anyaguk szerint a következőképpen csoportosíthatjuk:
- monolit vasbeton szerkezetek;
- előregyártott vasbetonszerkezetek;
- acélszerkezetek;
- vegyes anyagú szerkezetek;
- könnyűszerkezetek.
Ebben a részben csak a vasbeton ipari csarnokszerkezetekkel foglalkozunk. A csarnokszerkezetek jelentős részét képezik a rúdszerkezetek. Az oszlopokból és gerendákból kialakított szerkezetek kapcsolatai csuklósak, ezért merevítőfalakra van szükség Kisebb fesztávolság esetén (6-12 m) a tömör főtartók a pillérekre támaszkodnak. A főtartókra lehet elhelyezni a térlefedő födémpaneleket. A szerkezeti elemek kapcsolata hegesztéssel és utólagos kibetonozással alakítható ki. Ez a rendszer viszonylag könnyen előregyártható; szállítható és szerelhető.
270. Ábra: Vasbeton rácsos tartószerkezet.
Nagyobb fesztávolságú terek lefedésére nagyobb teherbírású gerendákra van szükség. Ez csak rácsostartó (270. ábra) alkalmazásával lehetséges. A vasbetonból készített rácsostartókat igényes sablonban lehet legyártani. Ezeket a tartókat feszített kivitelben is el lehet készíteni. Lehetőség van a több darabból való helyszíni összeállításra is. A feszítés közben kerülnek véglegesen egymás mellé az elemek. Ez a szállítás szempontjából előnyös. Ezekhez a rendszerekhez általában teknőszerű födémpaneleket alkalmaznak.
A rövid, főtartós rendszer jellemzője, hogy az előzőekben ismertetett megoldásokkal szemben a főtartók fesztávolsága viszonylag kicsi, 6-12 m. A rövid főtartókra viszont nagy fesztávolságú födémpanelek támaszkodnak. A födémek mérete 12, 15, 18, 24 m lehet.
A keretszerkezeteknél az oszlop és a gerenda nyomatékbíró kapcsolatban vannak egymással. A függőleges terhek hatására mind a gerendákban, mind pedig az oszlopokban keletkezik nyomaték. Ez a mezőnyomaték azonban kisebb, mint a rúdszerkezetek nyomatéka, ezért az azonos keresztmetszet esetén nagyobb nyílásokat lehet velük készíteni. Az általánosan alkalmazott fesztáv 8-15 m. Előregyártás esetén az oszlop és a gerenda sarokmerev kapcsolata nehezen oldható meg. Ezért ezt a rendszert általában monolit építési mód esetén ajánlatos alkalmazni. A keretekre monolit, vagy előregyártott födémszerkezet kerülhet. Rácsostartók alkalmazására nincs mód.
Az ívtartók olyan rúdszerkezetek, amelyek tengelye állandó terhelés esetén a szerkezet nyomásvonala. Terhelés esetén az ívtartó minden keresztmetszetében nyomás keletkezik. A fentiekben leírt kedvező erőjáték miatt gazdaságos keresztmetszetet lehet kialakítani. Így 30-60 m-es fesztávok lefedésére is lehetőség van. Az íves tartók általában két darabból készülnek el. Ezek összeállításával háromcsuklós ív alakul ki. A középső csuklót általában a szerelés után sarokmerevvé teszik. Az íves tartók támaszainál általában vízszintes erők is keletkeznek. Ezeket vonórudak segítségével lehet felvenni.
271. Ábra: Felületszerkezet távlati képe.
Azokat a szerkezeteket, amelyekben a hatóerőket nem rudak, hanem felületek közvetítik, felületszerkezeteknek (271. ábra) nevezzük. A felületszerkezetek nagy terek lefedésére alkalmasak. Más néven héjszerkezeteknek is szokták nevezni őket. A héj szerkezetek lehetnek síkba kifejthetők, vagy síkba ki nem fejthető szerkezetek. Az előbbiek kúp, vagy henger felületek lehetnek, az utóbbiak parabolikus, vagy hiperbolikus, esetleg torz felületek.
A függesztett szerkezetek nagy fesztávú 60-100 m-es térlefedésekre alkalmasak. A függesztett szerkezetek oszlopokra, gerendákra, vagy ívtartókra helyezhetők el.
A csarnokszerkezetek kivitelezése
Az ipari csarnokszerkezetek alapozásának megválasztásánál alapvetően két tényezőt kell figyelembe venni. A teherhordó talaj adottságait és a szerkezet által a talajnak átadott erőhatásokat. A csarnokszerkezeteket általában pilléralapok segítségével alapozzák. A pilléralapok alkalmasak a nagy koncentrált terhek átadására. A pilléralapok helyszíni, vagy üzemi gyártással készülhetnek el.
A pilléralapok kehely részébe történik a pillérek rögzítése. A pilléreket ideiglenesen faékekkel rögzítik, majd a pontos beállítás után következhet a betonozás. A pilléralapok megfelelő vastagságú talplemez része adja át a terheket a talajnak. Az előregyártott pilléralapok: nagy vízszintes terhek felvételére nem alkalmasak. Monolit pilléralapokat is lehet készíteni. Erre akkor kerül sor, amikor túl nagy a terhelés, vagy nagyon mélyen (1,5-3,00 m) helyezkedik el a teherhordó talaj. Az ipari vázaknál alkalmazhatnak mélyalapozást is.
A vázszerkezet összeállításához emelőgépekre van szükség. A emelőgépek lehetnek pályához kötött torony- és mobil teleszkópgémes daruk. Emelési teljesítményük alapján olyan gépet kell kiválasztani, amely a legnagyobb tömegű vázszerkezeti elemet is a helyére tudja emelni. Előfordulhatnak azonban olyan nagyméretű elemek is, amelyeknek az emeléséhez két darura van szükség. Az beemelés után az elemeket támrudakkal ideiglenesen rögzíteni kell.
A rögzítésnél szükség van a finombeállítás lehetőségére is. A beállításnál szintező műszert kell használni, mivel csak ennek segítségével lehet a megfelelő pontosságot betartani, A szerelés közben kell kialakítani a végleges csomópontokat. Hegesztett, csavarozott és utólagosan kibetonozott, esetleg cementhabarccsal injektált kötések készülhetnek. Ügyelni kell arra, hogy a vázszerkezetek kapcsolatainál a megfelelő korrózióvédelem kialakuljon.
Térelhatárolók
A térelhatárolásra hagyományos falazatot és előregyártott falpaneleket lehet alkalmazni. A falazásnál nagyméretű blokktéglákat kell felhasználni. Az előregyártott falpanelek általában hőszigetelt rétegrenddel vannak kialakítva. Ezek az elemek a falpanelekre jellemző végleges felületképzéssel vannak ellátva. Rögzítésük csavarozással, vagy hegesztéssel oldható meg. A falpanelek a szélnyomásból származó terheket a vázszerkezetnek adják át. A térelhatárolásra szerelt jellegű falakat is lehet alkalmazni. Ezek héjazata valamilyen fémlemez lehet, hőszigetelő műanyag habbal ellátva.
Az ipari üzemek nyílászáró szerkezeteinek tervezésére és beépítésére nagy gondot kell fordítani. Ezek a nyílászárók sok esetben különleges igénybevételnek (működtetés, tisztítás, nagy felületek stb.) vannak kitéve. A leggyakrabban fém anyagú nyílászárók beépítésére kerül sor.
A csarnokszerkezetek csapadék elleni szigetelésénél a lapos tetőkre jellemző szigeteléseket kell elkészítem. Ez lehet hagyományos háromrétegű, vagy műanyag szigetelés is. A lejtéseket lehetőleg a szerkezetnek kell megadnia; kerülni kell a vastag feltöltéssel járó rétegrendeket. A felületek szigetelésénél a megfelelő bádogozást is el kell készíteni. A talaj- és az üzemi víz elleni szigeteléséket bármely szigetelési mód alkalmazásával meg lehet oldani.
Az acélváz szerkezetek
A méretezési eljárások fejlődése, a nagyszilárdságú acélok gyártása, a hegesztési technológiák tökéletesedése segítették elő az acél építőipari alkalmazásának elterjedését. Az acél építőipari szempontból előnyös és hátrányos tulajdonságokkal rendelkezik.
Az előnyös tulajdonságok:
- Az acél előállítása ellenőrzött, fizikai tulajdonságai előírás szerintiek.
- Az acél húzásra, nyomásra és nyírásra jól igénybe vehető szívós anyag.
- Nagy a rugalmassági tényezője.
- Az acél sűrűsége állandó, kiváló teherviselő képessége miatt relatíve a legkönnyebb építőanyag.
- Az acélszerkezeteket mindig előregyártva készítik el. Az építési helyszínen csak szerelő jellegű munka folyik.
- Az acél szerkezetnek könnyű a szállítása, szerelése, szétbontása, bővítése és megerősítése.
A hátrányos tulajdonságok:
- A korrózió ellen védeni kell, ezért a fenntartási költségek jelentősen nagyobbak, mint a hagyományos épületszerkezeteknél.
- Az acél nem tűzálló, magas hőmérsékleten elveszíti a szilárdságát, ezért a tűz ellen védeni kell.
- Korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre, ezért drága.
Az ipari létesítmények általában nagy terek határolására szolgáló építmények, amelyek térelhatároló és tartószerkezetekből állnak. A belső tér lehet egyterű, vagy hajókra felosztott. Ezen belül a teret válaszfalak, pódiumok, közbenső födémek tovább osztják. Közlekedési és szállítási lehetőségek biztosítására kezelő-, az irányító személyzet számára függőfolyosók, galériák létesíthetők. Fontos a belső fűtés, a szellőztetés, valamint a megvilágítás megfelelő kialakítása.
A vázszerkezetek pillérekből, főtartókból és födémelemekből állnak. A vázszerkezetek tervezésénél előszeretettel alkalmazzák a rácsos tartókat (272. ábra). Az acél szerkezeti elemek kötéséhez hegesztést, csavarozást, és szegecselést lehet alkalmazni.
272. Ábra: Acél szerkezetű váz.
A vázszerkezet építésénél az alapokra erősítik a váz pilléreit. A pillérekhez csatlakoznak a főtartók és a főtartókra a födémelemek. A váz összeszerelésével kialakul a tartószerkezeti rendszer és a térlefedés. A térelhatárolás jellege hasonló a vasbeton vázas épületek térelhatárolásához. Falazott, előregyártott szendvics jellegű és könnyűszerkezetes elemeket lehet alkalmazni.
Az acél tartószerkezeteket a tűz közvetlen hatásitól meg kell védeni. Ez a védelem az építmény funkciójától és az építőelemtől függ. Védekezni lehet tűzálló festékekkel és különböző típusú szerelt burkolatokkal.
Végül meg kell megemlítenünk a korrózió kérdését. Ez a folyamat minden anyagnál a felületen kezdődik meg. A vasnál és az acélnál azért nagy a jelentősége, mert a felületi korrózió olyan laza szerkezetű, hogy nem védi a fémet a további tönkremeneteltől. A vas korrózióját az oxigén és a víz okozza. Először vas-hidroxid, majd vasoxid keletkezik. Rozsdásodást okoz a különböző anyagok eltérő elektromos potenciáljából származó elektrokémiai hatás is. A korrózió ellen felületi kezeléssel és más idegen fémek felületi bevonásával lehet védekezni.