Allergiás bőrgyulladás okai
A betegség valamely allergén, ismétlődő behatására alakul ki, s túlérzékenységet okoz. Miután a bőr, jelentős védekező szerepet játszik a testbe behatolni akaró fehérjékkel szemben, az allergiás kontakt bőrgyulladás leggyakoribb okai a bőrbe behatoló kémiai anyagok és fémek, melyek hozzákapcsolódnak a test saját proteinjeihez, és immunreakciót váltanak ki.
A tünetek általában késleltetettek, rendszerint húszon négy-negyven nyolc órával a behatás után jelentkeznek – tehát nem beszélhetünk akut reakcióról. A kémiai anyagok és fémek széles skálájával való kapcsolat okozhat allergiás kontakt bőrgyulladást, bár ezek jelentős részével általában csak munkahelyi környezetben találkozhatunk. Az otthoni allergénekkel való kapcsolat általában a kezeket, az arcot és a nyakat érinti.
Jellemző tünetek:
- pír
- duzzadás
- intenzív viszketés
- apró dudorok, melyek felhólyagosodhatnak és váladékozhat
- a bőr berepedezése, pikkelyesedése, illetve megvastagodása ismétlődő behatásra.
Az allergiás kontakt bőrgyulladás lehetséges kiváltó okainak listája igen hosszú, a leggyakoribbak azonban az alábbi termékekben és növényekben található fémek, illatanyagok és kémiai anyagok,
Íme:
- kozmetikumok és arckrémek
- parfümök
- samponok
- körömlakkok
- hajfestékek, dauervizek és rögzítők
- nikkeltartalmú ékszerek
- óraszíjak, illetve gombok
- mérges szömörce (Rhus radicans és Rhus toxicodendron v. R. Diversilo-ba).
Nikkeltartalmú fülbevalók folyamatos viselése esetén jelentkezhet érzékenység a fülcimpákon. Egyes ruhafestékek hatóanyagai szintén kellemetlen tüneteket okozhatnak. A zoknikban és bőrcipőkben található anyagok a lábfejet és az alsó lábszárat támadják meg.
Gyakran alakul ki irritációs bőrgyulladás a kézen az alábbi anyagok hatására:
- szappanok
- bioaktív tisztítószerek
- oldószerek
- olaj
- lúgok, például fehérítők
Bár nehéz elkülöníteni az allergiás és az irritációs bőrgyulladást, mindkettőnél ugyanazt az alapszabályt kell követni: a probléma felismerése után meg kell találni az okát, s a jövőben kerülni kell a kiváltó anyagot.
A kontakt bőrgyulladást kiváltható kémiai anyagokat tartalmazó növények közé tartoznak a kankalinfélék (primulák). Az e növényekben – különösen a Primula obconicában, kisebb mértékben a P. Malacoidesben – megtalálható primin könnyen válthat ki túlérzékenységet, s okozhat tüneteket a kézen és a karon, sőt bárhol, ahova érintésünkkel továbbvisszük a szennyezést.
Három további növény, a mérges szömörce (Rhus radicans), a Rhus toxico-dendron v. R. diversiloba és a R. vernix gyantája urushiolt tartalmaz, ami szintén érzékenységet okozhat. Mindhárom növény a Toxicodendronok nemzetségébe tartozik. Aki a fenti növényekre érzékeny, hasonlóan reagálhat az ugyanabba a családba (Anacardiaccae) tartozó kasura vagy kesura, a mangóra, a páfrányfenyőre (Gingko biloba) és a firniszszömörcére.
Csalánkiütés
A csalánkiütés vagy kontakt urticaria először bőrpírt és viszketést okoz, majd megjelennek a kidudorodó duzzanatok, a csalánkiütések, amelyek kezdetben pirosak, de később elhalványulhatnak.
Nevét onnan nyerte, hogy a reakció a csalán csípésére hasonlít. A tünetek változóak, az egészen enyhétől (mindössze egy égő, enyhe viszketéstől) a súlyosig (szétterjedt viszkető kiütések az egész testen) előfordulhatnak. Általában azonban a reakciók enyhék, néhány perccel az érintés után megjelennek, s pár óra múltán meg is szűnnek.
A csalánkiütés többnyire nem allergiás reakció, kiváltói olyan irritáns anyagok, mint a tartósítószerek (benzoésav, szorbitsav, fahéjsav), illatok, bőrön át alkalmazott gyógyszerek, állati és növényi (például csalán és tengeri moszatok) eredetű termékek. Allergiás (immunológiai) csalánkiütés csak akkor jelentkezik, ha sérült bőrre, például egy karcolásra vagy vágásba, kerül egy olyan protein, amelyre érzékenyek vagyunk.
Ilyenkor a protein olyan reakciót válthat ki, melyet rendszerint az ételallergiáknál tapasztalhatunk, tojás, tej, olajos magvak, gyümölcsök, tengeri hal- és rákételek, valamint zöldségfélék esetében. Előfordul allergiás reakció tartósítószerek, illatok és növényi eredetű termékek esetében is. Legsúlyosabb a latex-vagy kaucsuktej-allergia, amely kiterjedt és súlyos allergiás reakciót válthat ki.