Vasbeton cölöpök és cölöpözés, alapozás
E cölöpöket tömör, nagy szilárdságú betonból, a szállítás, emelés, leverés közben fellépő és az épületről átadódó legkedvezőtlenebb (hajlító, ütő, nyomó és haránt irányú húzó) igénybevételekre méretezve és vasalva állítják elő. Az előállítás fekvő helyzetben, a leveréshez szükséges szabályos alakban és a tömör bedolgozást biztosító merev öntőformában, üzemi körülmények között történik.
Az előre gyártott vasbeton cölöpök szerkezeti kialakítása
Az előregyártott vasbeton cölöpök keresztmetszete (48. ábra) többnyire letompított sarkú háromszög vagy négyzet, ritkábban sokszög (6-8) alakú. A köpenysúrlódás szempontjából a háromszög, csúcsellenállás szempontjából a négyzet és a sokszög, míg készítés szempontjából a háromszög és a négyzet a legkedvezőbb. A szögletes keresztmetszeteknél az oldalhossz általában 20-40 cm, kör keresztmetszet esetén az átmérő általában a cölöphossz 30-ad, 40-ed része.
48. Ábra: Előregyártott vb cölöpök.
A cölöpbe kerülő vasalás hosszbetétekből, pótvasbetétekből és kengyelezésből áll. A hosszbetétek a mozgatás közben fellépő hajlításból számíthatók. A verés közben keletkező, lökésszerűen ismétlődő nagy nyomó- és keresztirányú húzófeszültségeket – a legjobban igénybe vett cölöpfej és csúcs szakaszán – póthosszbetétekkel és a (közönséges, spirál vagy különleges) kengyelek be-sűrítésével veszik fel. Az acélbetétek korrózió védelmét a betontakarás biztosítja. A cölöpöknél ez általában 2-5 cm a talaj (talajvíz) agresszivitásának függvényében.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A cölöpcsúcsnak le kell győznie a talajellenállást, ezért az előregyártott cölöpök ezen szerkezeti része többnyire öntött acél vagy hegesztett acéllemezből készül. A cölöpöket a talajba legtöbbször veréssel, esetleg veréssel és öblítéssel (a cölöpcsúcs alá sajtolt vízzel a nagy talajellenállás leküzdésére), ritkán sajtolással hajtják be. A cölöpök talajba vitele mindig kényes feladat, hiszen az amúgy is törékeny vasbeton elemeket kell a talajba lejuttatni.
Az előregyártott cölöpök alkalmazása akkor indokolt, ha a felső talajrétegek lazák, a verési ellenállás kicsiny és a közbenső talajrétegek tömörítése a teherbírást növeli. Vigyázni kell azonban arra, hogy a talaj, talajvíz (aránylag csekély) agresszivitása ellen a gyártott cölöp jó minőségű betonja kellő védelmet nyújtson.
A helyszínen készült vasbeton cölöpök
Az előregyártott cölöpök hátrányai, illetve a nagyobb teherbírású cölöpök előállításának igénye a helyben készülő cölöpök egész sorának kialakulásához vezetett. A helyszíni cölöpök készítési elve az, hogy a talajban a cölöpök helyén veréssel vagy fúrással lyukat készítenek. A hengeres lyukba aztán vasszerelést helyeznek, majd elvégzik a betonozási munkát. A helyszíni cölöpök készülhetnek vasalás nélkül is.
A helyben készülő vert cölöpöket köpenycső nélkül, vagy visszanyert, esetleg bent maradó köpenycsővel készítik el. A fúrt cölöpöket bent maradó, vagy visszanyert köpenycsővel készítik. A két eljárás között a lényeges különbség az, hogy a vert cölöpöknél a talajt nem távolítják el, és így a cölöp környezetében a talaj tömörödik. Ez alapozási szempontból kedvező, hiszen a cölöpök és cölöpcsoportok környezetében a talaj teherbírása nagyobb lesz. A fürt eljárásnál a cölöp helyéről a talajt eltávolítják és az eltávolított hengeres térfogat helyére készítik el a cölöpöt.
Ennek az eljárásnak az az előnye, hogy a készítés során nincs ütlegelő munkafázis és így ezt az alapozási módszert a régi városrészekben is lehet alkalmazni. A helyben készült vasbeton (beton-) cölöpnek számos lényeges előnye van.
Ezek a következők:
- Anyaguk, szelvényük és hosszuk a talajrétegződés alapján választható meg.
- A gyártás, tárolás, szállítás, emelés és verés műveletsorozata elmarad a helyszíni készítés miatt.
- Fúrt cölöpözéskor a talajviszonyok tökéletesen megismerhetők.
- Nagy terheket összpontosító, süllyedésre érzékeny épületeknél alkalmazható előnyösen.
- A talajvíz viszonyok kevésbé befolyásolják az alapozási munkákat.
A következőkben a hazánkban leggyakrabban alkalmazott két cölöpözési eljárást ismerjük meg.
A benoto-féle cölöpözés
A Benoto-féle cölöp a fúrt cölöpök csoportjába tartozik (49. ábra). A szerkezetet nagy falvastagságú masszív acélcső segítségével készítik el úgy, hogy a csövet egy fúróállvány (cölöpverő gép) elé fogják. A cső talajba vitele függőleges és vízszintes mozgatás segítségével történik, egy hidraulikus meghajtó segítségével. A cső alsó éle vágó éllel van ellátva, így ez a kialakítás megkönnyíti a talajba juttatást. A vágóéi ugyanis nagyobb átmérőjű lyukat készít, és így a cső egész felülete nem súrlódik a talajjal.
49. Ábra: Betono-féle cölöpözés.
A cső belsejéből a talajt speciális ejtőmarkolóval emelik ki, melynek szája ejtés közben nyitva van és kiemeléskor zárul. Az előirányzott mélység, illetve a kívánt talajréteg elérése után elhelyezik a vasszerelést és a betonozó csővel megkezdik a betonozást. A fúrócsövet a betonozás közben visszahúzzák. Az elkészült cölöp környezetében a talaj nem tömörödik. Ezt az eljárást általában ott alkalmazzák, ahol a vert cölöpöket valamilyen ok miatt nem lehet alkalmazni.
A franki-félé cölöpözés
Ez a cölöpözési mód a vert cölöpök csoportjába tartozik. A Franki-féle (50. ábra) cölöpözésnél egy 9 m magas köpenycsövet állítanak a verőállvány elé, és kb. 1 m magasságig megtöltik földnedves betonnal. Ezt döngöléssel annyira betömörítik, hogy a beton a csőfalnak feszülve, csupán a súrlódás által a további ütlegelés következtében magával viszi a csövet a talajba. Ez a betondugó képezi a cső és később a végleges cölöp csúcsát is.
A megfelelő mélység elérésekor a köpenycsövet a verőállványhoz rögzítik és a mozdulatlan csőből döngöléssel kiverik a betondugót. Ezután következhet a cölöp betonozása, a vasszerelés elhelyezése, a köpenycső folyamatos visszahúzása közben. Ennek a cölöpözési módnak az az előnye, hogy a betondugó vízzáró, tehát talajvízben is kifogástalanul használható. Az erős tömörítés miatt jó minőségű beton biztosítható. A hagyma alakúra szétvert cölöpvég és a szabálytalan oldalfelület nagy teherátadási biztosíthat.
50. Ábra: Franki-féle cölöpözés. 1 Betöltött betondugó. 2 Tömörített betondugó. 3 Tömörített betondugó a cölöpfej része. 4 Döngölő.