Nedvesség és fagy elleni védelem épületeknél: talajnedvesség, csapadék
Az épületszerkezetek nedvességfelvétele természetes jelenség, mert az épületek körüli légtérnek mindig van bizonyos nedvességtartalma, és a beépített anyagok jelentős része egyensúlyi nedvességtartalmának eléréséig nedvességet vesz fel környezetéből.
Az épületszerkezetben a nedvesség folyadék és gőz alakjában fordulhat elő. A folyadék származhat vízzel való közvetlen érintkezésből vagy páralecsapódásból. A folyadék állapotú nedvesség épületszerkezetekre gyakorolt hatását a folyadék mennyisége befolyásolja.
Az építőanyagok víztartalma korlátozásának lehetőségei a következők:
- a víz bekerülésének megakadályozása a szerkezetbe;
- a nedvesség mozgásának korlátozása;
- a pára lecsapódásának meggátlása a szerkezetben, ill. a szerkezet felületén.
Ez utóbbi a leglényegesebb és legproblematikusabb épületfizikai feladat, mivel:
- az építőanyagokban a folyadékmozgás korlátozott, és jelentős veszélyt csak a kapilláris folyadékáram jelent,
- ezzel szemben a pára mozgása nehezen korlátozható.
A következőkben a közvetlen érintkezés miatt keletkezett nedvesség okokat vizsgáljuk.
Az építési nedvesség
Az építési nedvesség háromféle módon kerülhet be a szerkezetbe:
- az építőanyag előállításához szükséges, rendszerint a kémiai folyamatban részt vevő víz miatt;
- a technológiai folyamathoz szükséges vízből;
- a takaratlan épületszerkezeteket érő eső vagy hó következtében.
Az építőanyagok előállítása közben vízfelhasználó vagy víztermelő kémiai folyamatok mennek végbe. Természetesen az utóbbi okoz több nehézséget, pl. a mész kötése során keletkező nedvesség lassítja az épület száradását. A nedvességlekötő kémiai folyamatok elvben nem növelik a szabad nedvességtartalmat, de a gyártáshoz szükséges vízfelesleget később el kell távolítani.
Az épületszerkezetek építési nedvessége főleg a technológiában használt vízből származik (pl. habarcs, beton stb.). Víz szükséges egyes anyagok, szerkezetek felületi vízelvonó képességének csökkentéséhez, az anyag konzisztenciájának megváltoztatásához és a kötés hő (betonnál) károsító hatásának közömbösítéséhez is.
2/10 ábra Födém/fal csatlakozások a) harminc évvel ezelőtt szokásos megoldás, ma tilos alkalmazni; b) korszerű hőtárolós főfal külső hőszigeteléssel; 1 főfal; 2 koszorú; 3 falbeton; 4 kerámia béléstest; 5 vakolat; 6 hőhíd megszakító szigetelés; 7 falszigetelés; 8 födémszigetelés; 9 aljzatbeton; 10 légrés; 11 padlásszellőztetés; 12 huzatnövelő (fúvóka); 13 homlokzati burkolat; 14 eternitlemez; 15 légjárat; 16 lécezés
Jelentős nedvességet vihet az elkészült szerkezetbe egy olyan anyag, amelynek víztartó képessége folytán nagyobb a nedvességtartalma, és ez a kapcsolódó érzékeny szerkezeteket károsítja.
A talaj nedvességtartalma
A talaj nedvességtartalma általában folyadék halmazállapotú, amely túltelített esetben ún. szabad nedvesség formájában van jelen. A túltelített pórusok feletti rétegben található a kapilláris nedvesség, ahol a nedvesség a molekulák felületén kötött. A talaj nedvessége három megjelenési módon fordul elő:
A talajvíz elsődleges értelemben a vízzáró réteg felett lévő szabad nedvesség, amely részben csapadékból, részben szabad vízfelületekből táplálkozik. Előfordulása jórészt véletlenszerű, szintje időszakosan változó. A talajvíz a vele érintkező szerkezeteket hidrosztatikai nyomással terheli, ellene szigeteléssel és a víznyomás ereje ellen ható leterhelő szerkezetekkel kell védekezni.
A torlaszvíz a talajvíz feletti vízzáró talajrétegen vagy munkagödrökben összegyűlt csapadékvíz, amely, ha lefolyása nincs, hidrosztatikai nyomást fejthet ki az épületszerkezetekre. A torlaszvíz hatását a legegyszerűbb megfelelő szivárgó rendszerrel való elvezetéssel kiküszöbölni.
A talajnedvesség és a talajpára a talajvízszint feletti rétegek kötött nedvességtartalmából származik. A felszín felé párolgó nedvesség a talajpára; utánpótlása kapilláris úton a talajvízből, illetve kisebb mértékben a csapadékból származik.
A meteorológiai nedvesség
A meteorológiai nedvesség esőből és hóból származik, és kívülről támadja az épületszerkezeteket.
A nedvesség és a szerkezet érintkezése lehet:
- időszakos véletlenszerű, amely csak meghatározott irányú csapadékterhelésnél jelentkezik: a jól épített falszerkezet csak az eső és szél egyidejű hatására nedvesedhet;
- szükségszerű, ahol a nedvesedés a csapadék megjelenésével egyidejűleg megindul, ilyen hatás éri a tetők héjazatát.
A védekezés módja a csapadékhatás intenzitásának, az általa nedvesített szerkezetnek megfelelően többféle. A falszerkezetnek nem kell vízhatlannak lennie, hiszen az azt időszakosan érő nedvesség részben már a felületről, részben a legkülső rétegből elpárolog. A korszerű kémiai felületképzőkkel a fölszívódás mértéke jelentősen csökkenthető.
A tető héjazatát vízhatlan (vagy vízzáró) módon kell elkészíteni, hogy innen a folyadék ne juthasson a belső térbe, illetve a héjszerkezetbe. Magas tetőknél megengedett annyi vízfelszívás a héjazatba, amennyi a héj másik oldalán el tud párologni. Lapos tetőknél természetesen ez nem lehetséges.
A nedvességhatások következményei csökkenthetők: falszerkezeteknél a csapadék elterelhető, megfelelően kialakított tetőszerkezettel; a tetőfelületek nedvességterhelése pedig a megfelelő vízelvezetéssel csökkenthető. A meteorológiai nedvességhatások többsége nem közvetlen problémát jelent, hanem a beépített nedvesség ellen védő szerkezetek másodlagos épületfizikai hatása jelentős. így pl. az egyhéjú meleg tető külső, vízhatlan rétege páradiffúziós szempontból nehézséget okozhat.
Az üzemeltetési nedvesség
Az üzemeltetési nedvesség általában az épületen belül jelentkezik, és hatása kettős:
- a keletkezett folyadék, közvetlen érintkezés révén, nedvesítheti az épületszerkezeteket;
- a folyadékfelszín párolgása nagymértékben növelheti a helyiség páraterhelését.
- Az üzemeltetési nedvesség keletkezése alapján két fő csoportba osztható:
- használati víz:lakó- és középületek vizes helyiségeinek (pl. fürdőszoba) és vizes üzemeinek használatakor keletkező víz; a védelem módját a keletkezett vízterhelés határozza meg: – megfelelő padló- és falburkolat esetén – általában nem igényelnek külön szigetelést, legfeljebb a zuhanyozóknál;
- üzemi víz:vizes technológiával működő üzemeknél keletkezik; a padló
- és falszerkezetek jelentős nedvességterhelésnek lehetnek kitéve, amely folyadék és pára alakjában egyaránt problémát jelenthet.
Fagy elleni védelem
A fagy elleni védelem különösen nagy jelentőségű az épületrészek időtállósága, tartóssága és szigetelése szempontjából.
Elsőként említjük a mindenkori fagyhatár alatti épületalapozás fontosságát (2/11 ábra). A fagyhatár az alapozási sík 2/3-os mélységénél értendő, a további 1/3 rész adja a kellő biztonságot.
A fagy elleni védelemnél külön figyelni kell az épületet érintő meteorológiai nedvességre és a talajvízre (2/12 ábra). A talajvíz párolgása és a csapadék, a talaj és épületszerkezet hőszigetelő képességét csökkentve, helyrehozhatatlan károkat okozhatnak. Az épületszerkezetek anyagainak megválasztásakor a fagyállóság szempontjából különbséget kell tenni a fűtött és fűtetlen épületek között, főként a padozatok felfagyásának megakadályozása miatt (2/13 ábra). További gondot jelentenek a talajba és a falba helyezett fagyveszélyes technológiai vezetékek (pl. víz- és fűtési csővezetékek).
A fagy elleni védekezés igen nagy jelentőségű az ereszek és tetők szerkezeti csomópontjainál Az ábrán bemutatott eresz esetében a rosszul hőszigetelt tető, illetve padlásfödém esetében a téli havazás beázást és homlokzati lefagyást okozhat (2/14 ábra). Még rosszabb a helyzet a vápa- és attika csatornáknál, amiről a városi házak tucatjai tanúskodnak.
Az épületekhez, az alapoktól kezdve a héjalásig fagyálló anyagot kell használni. A fagy elleni védelem miatt tanácsos a lábazatokat a terepszinten (és lábazat mögött) talajpára elleni szigeteléssel ellátni; annak ellenére, hogy a szabvány ezt nem írja elő kötelezően. Sajnos igen gyakori, hogy a néhány évtizede épült házak lábazata kifagy. Ugyanilyen odafigyelés szükséges a kéménytestek épületen kívüli részénél is, mert az eltérő hőmérsékleti és kondenzációs viszonyok gyors szétfagyást okozhatnak – főleg béleletlen gázkémények esetén.
A nem megfelelő építési technológia miatti fagyások, illetve azok veszélyét egy külön kötetben lehetne ismertetni, ami nem lehetséges – marad tehát az óva intés. Télen például a tető nélkül maradt épületszerkezeteket külön óvni kell – a technológiai vizeken túl – a csapadéktól, szinte javíthatatlan károkat okozhatnak a födémek és zsaluzatok alátámasztó állványzatai, ha azokat télre nem bontják el (2/15 ábra).
2/11 ábra A fagyhatás és az épületek talajjal, ill. légtérrel érintkező felületei fagyra, kifagyásra méretezendő épületszerkezet; 2 biztonsági zóna; 3 fűtött tér; 4 fagyási hőmérséklet fölötti talajtömeg/teherhordó talaj
2/12 ábra Az alapozásokat érő fagyhatások a) sekély alapozásnál; b) lábazat, ill. alap mögötti fagyhatás elmozdítja az épület teljes szerkezetét;
2/13 ábra Fagy elleni védelem a) fűtött b) fűtetlen épületeknél; 1 fagyveszélyes zóna; 2 fűtött, illetve kifagyás mentes tér
2/14 ábra Ereszek lefagyása rosszul hőszigetelt födémnél a) lapos tetőnél; b) magas tetőnél; 1 jeges hó; 2 eresz; 3 hólé; 4 beázás; 5 födém; 6 ereszcsatorna
2/15 ábra Az épülő szerkezet talajfelfagyás miatti károsodása 1 fagyos feltöltés; 2 fagyos talaj; 3 állványzat befeszülése; 4 állványzat lehajlása; 5 megemelt födém; 6 felszakított erkélylemez