Matricázás és stencilezés lépései
Amikor a régi csempeburkolatot szeretnénk feldobni, a matricázás és stencilezés az ideális megoldás. Bár a matricák kevésbé tartósak, mint a mázas csempefelület, napjainkban azonban jelentősen javult ez a tulajdonságuk, így tökéletesen elfogadható díszítésnek számítanak.
Matricák felhelyezése
A matricák elég sérülékenyek, ezért nagyon óvatosan kell dolgozni velük. A gyártók utasításai az egyes típusoknál némileg eltérhetnek, az itt bemutatott módszer azonban elég általánosnak tekinthető.
Lépések:
- A matricával díszíteni kívánt csempét enyhe mosószeres oldattal tisztítsuk meg, majd öblítsük le. Várjuk meg, amíg megszárad.
- Kb. 20 másodpercre hátlapjával együtt áztassuk forró vízbe a matricát, majd nyomjuk a csempére a kívánt helyzetben. A matricának simán le kell jönnie a papírról. Még nedvesen igazítsuk meg, ha szükséges, mielőtt kiszárad és végleg megtapad.
- Száraz ronggyal nagyon óvatosan ütögetve itassuk le a matrica felületét, hogy eltávolítsuk belőle a levegőbuborékokat és a felesleges nedvességet.
Stencilezés
Szinte bármilyen festékkel stencilezhetünk – a tartós végeredmény titka az utólagos felületkezelés. Stencilezés előtt alapozhatjuk a csempét, de ilyen kis terület festésénél ez nem feltétlenül szükséges. Stencilezés előtt tisztítsuk meg a felületet, és hagyjuk megszáradni.
Lépések:
- Ragasszuk a stencilező sablont a csempe felületére.
- Hordjuk fel a festéket stencilező-ecsettel, rövid, ütögető mozdulatokkal. Az ecsetet igyekezzünk a felületre merőlegesen tartani. A festékbe mártott ecsetről töröljük le a felesleget, mert ha túl sok festéket hordunk fel, befolyhat a sablon alá, tönkretéve így a képet.
- Óvatosan szedjük le a sablont, és várjuk meg, míg a festék megszárad. Közben mossuk le a sablont, és szintén hagyjuk megszáradni. Ezután ragasszuk vissza a sablont, majd hordjunk fel a kép felületére kerámialakkot, szintén a stencilező-ecsettel. A kép teljes felületét lakkozzuk. Végül távolítsuk el a sablont, és hagyjuk megszáradni a képet.