Energetikai számítás épületeknél
Az épület egységnyi fűtött térfogatára és az egységnyi (belső-külső) hőmérséklet-különbségre vonatkozó fajlagos hőáram nem haladhatja meg az 1.7 táblázati érték, a lehűlő felület/fűtött térfogat viszony és az épület rendeltetése függvényében leolvasható értéket.
Vegyes rendeltetésű épületek esetében az egyes épületrészek a rendeltetésüknek megfelelő követelmények alapján méretezhetők. Az épület lehűlő felületében a fűtött teret burkoló valamennyi olyan szerkezetnek a belső oldali méretek szerint meghatározott felülete beszámítandó, amely szerkezetek másik oldalukon a külső levegővel, a talajjal vagy fűtetlen térrel érintkeznek. A fajlagos hőáram az egységnyi belső-külső hőmérséklet-különbséghez tartozó transzmissziós, valamint az e rész szerinti szoláris hőáram algebrai összegének az épület fűtött térfogatával való osztásával határozható meg.
1.7 táblázat. Az egységnyi hőmérséklet-különbség fajlagos hőárama az épület fűtött térfogatára.
A tömör (sugárzást át nem bocsátó) határoló szerkezetekre a transzmissziós hőáram a ξ nélküli eredő hőátbocsátási tényezővel számítandó. Ha a határoló szerkezet a fűtött teret fűtetlen helyiségektől választja el, a hőátbocsátási tényező a
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
hányadossal szorzandó, ahol:
ti – a fűtött tér léghőmérséklete
tx – a hitetlen tér hőmérséklete és
te – a méretezési külső hőmérséklet.
Az üvegezett szerkezetekre a transzmissziós és a szoláris hőáram algebrai összege egyenértékű hőátbocsátási tényezővel (ks) számítható, ha a helyiségnek fajlagos hőtároló tömege (mh) nem kisebb 2000 kg/m2-nél.
Ha az előbbi feltétel nem teljesül, az egyes üvegezett szerkezetek
felületére az egyenértékű hőátbocsátási tényezővel, a fennmaradó
felületre pedig az üvegezett szerkezetek eredeti transzmissziós hőátbocsátási tényezőjével számítandó a hőáram. Ha a helyiségben több hőtechnikailag azonos minőségű üvegezett szerkezet van, azok összevontan egy szerkezetként kezelhetők.
Az üvegezett szerkezeteknek a veszteséget és a nyereséget együtt kifejező egyenértékű hőátbocsátási tényezője a
összefüggéssel számítandó, ahol „kü” az üvegezett szerkezet transzmissziós hőátbocsátási tényezője, „S” a nyereségtényező, „N” a naptényező, „At” az üvegezés felülete. „Aü” a nyílászáró teljes felülete (tok- és szárny szerkezettel együtt). A „ks” érték negatív is lehet. Mozgatható hőszigetelő árnyékoló szerkezet alkalmazása esetén „kü” a „nappali” (kün) és az „éjszakai” (küé) érték időarányos átlaga. A hőátbocsátási, a nyereség és a naptényezők számértékei az 1.8; 1.9 és 1.10 táblázatokból vehetők.
Az üvegezett szerkezetek transzmissziós és szoláris hőáram feltételi teljesülését elegendő az épület elsődleges rendeltetésű helyiségeire, ezen belül az egyes jellemző esetekre (például sor-és sarokfekvés) ellenőrizni. Az épület egységnyi fűtött térfogatára kötelező feltétel teljesül, ha a fűtött térfogatot burkoló szerkezet átlagos hőátbocsátási tényezője nem haladja meg az 1.11 táblázatban feltüntetett értékeket. A vonal menti hőátbocsátásra az 1.3 táblázat, a talajjal érintkező szerkezetek hőveszteségének becslésére az 1.12 és 1.13 táblázat tartalmaz adatokat.