Pázsitok és fűfélék vetésének alapjai
Ha gyepfelületre vágyunk, sok vizet takaríthatunk meg azzal, hogy kiderítjük, mely fajok érzik magukat a legjobban lakóhelyünk éghajlati viszonyai között, és ezek milyen gondozást igényelnek. Ha szeretjük a nagy zöldfelületet, de nincs kedvünk füvet nyírni, több talajtakaró növény közül is választhatunk.
Pázsit
- Ha meleg vidéken élünk, olyan fűfajokat válasszunk, amelyek a felszín alatt indákat növesztenek! Ezek hideg vagy száraz időben elhalnak ugyan, de amikor melegebbre vagy esősebbre fordul az idő, az indákból újra kihajtanak.
- Hűvös éghajlaton inkább olyan fűfajokat ültessünk, amelyek mélyen gyökerező csomókat alkotnak, mivel ezek jól tűrik a csapadékszegény időszakokat.
- Az új gyepszőnyeg lefektetése, illetve a fűmag vetése előtt keverjünk vízmegkötő kristályokat a talajba: ez segít majd a nedvesség megtartásában.
- Gyep telepítésekor az első időszakban bőségesen öntözzünk, hogy a fű erős, mély gyökérzetet növesszen! Ha már megerősödött, viszonylag kevés vízzel is beéri.
- Ha túl rövidre nyírjuk a füvet, az meggyengíti, lelassítja növekedését, csökkenti szárazságtűrését, és fogékonyabbá teszi a különféle kártevők és kórokozók támadásaival szemben. Nagyjából 3 cm-esre hagyjuk megnőni!
- Ne nyírjunk füvet nagyon meleg vagy nagyon nedves időben!
- Vegyük le a gyűjtőtartályt a fűnyíróról, vagy használjunk mulcsoló fűnyírót, hogy a nyesedék visszakerüljön a gyepre! A lebomló növényi anyagokból a tápanyagok visszakerülnek a fűbe.
- Eső után használjuk a trágyát, és a kiszórás után alaposan öntözzük meg a gyepet!
- A pázsit felszínének egyenletesebbé tételéhez szórjunk a talajfelületre folyami homokot! Terítsük el egyenletesen úgy, hogy a fű még kilátsszon alóla, majd öntözzük meg alaposan a pázsitot!
- Szellőztessük a gyepet, csökkentve a gyomok mennyiségét, és megakadályozva a talaj tömörödését. Ez javítja a vízelvezetést is. Szurkáljuk meg a talajt ásóvillával, vagy kölcsönözzünk motoros pázsitszellőztető berendezést!
Melegkedvelő fűfajok
- Indával terjedő kúszónövények – bölényfű, tarackbúza, tollborzfű.
- A meleg hónapokban nőnek intenzíven.
- A sérült területeket gyorsan újra benövik.
- Télen a növekedésük lelassul, szinte nyugalmi állapotba kerülnek, néha el is sárgulnak.
- Megfelelő gondozás esetén a tollborzfű és a bölényfű új változatai, mint például a’Palmetto’ és a’Sir Walter’ igen szárazságtűrők.
- Amikor a fű 4-5 cm magas, a fűnyírót úgy állítsuk be, hogy a talajtól kb. 2,5 cm-re nyírjon!
Hidegkedvelő füvek
- Felálló termetűek – például perje, csenkesz, tippan.
- Egész évben szép zöldek.
- Nem növik be a csupasz foltokat, ezért oda magot kell vetni.
- Nem olyan szívósak, mint a melegkedvelők, főleg a meleg nyarat tűrik rosszul, s ilyenkor több vizet igényelnek a másik csoportba tartozó füveknél.
- Mély gyökérzetükkel szépen fejlődnek; a magas csenkeszek a szárazságot is remekül bírják.
- Amikor a fű 5-6 cm magas, a fűnyírót úgy állítsuk be, hogy a talajtól kb. 4 cm-re nyírjon!
Pro-kontra
Pázsit
Ahhoz, hogy a pázsit dús és zöld legyen, rendszeres gondozást igényel: nyírást, szegélyvágást, táplálást, szellőztetést és gyomlálást. Nagyon sok vizet vesz fel, bár akadnak szárazságtűrő fűfajok is például a bölényfű, amelyek meleg éghajlaton is megfelelően fejlődnek. Ugyanakkor a pázsit helyet kínál a gyermekek és a háziállatok játékához, és az épületek közelében csökkenti a talajról vissza-verődő hőt s ezzel a benti hőmérsékletet is. A gyepfelület emellett vizuális egységet teremtve összeköti a kert különböző részeit.A savas talajt kedvelő gyomok visszaszorítása érdekében szórjunk némi kertészeti meszet a fűre, és alaposan öntözzük meg! A pázsit talajának ideális pH-értéke 5,5 és 7,5 között van.
Zöld gyep egész évben
- A mérsékelt égövi területeken télen is szép lehet a pázsitunk, ha vegyesen ültetünk meleg- és hidegkedvelő fűfajokat.
- A melegkedvelő pázsitra ősszel szórjuk ki a hűvösebb időt is jól tűrő fűfajok magjait! Először öntözzük meg a gyepet, egy kicsit kaparjuk fel a talaj felszínét, majd szórjuk ki a magkeveréket!
- Ahogy hűl az idő, a melegkedvelő fűfajok növekedése leáll, a hidegkedvelők viszont kihajtanak, így télen is zöld gyepfelületben gyönyörködhetünk. Tavasszal a fordítottja történik: a kényesebb, hidegkedvelő fűfajok elhalnak, a melegkedvelők pedig ismét nőni kezdenek.
- Sokféle fűmagkeverék kapható -olyan is, melyet a helyi éghajlatnak megfelelően állítanak össze. A kertészetben kérjünk tanácsot, melyik keverék a legalkalmasabb a kertbe!
- Próbáljunk őshonos fűféléket ültetni!
Zöldfelület másképp
Ha a gyep gondozását túl megterhelőnek érezzük, ám szeretjük a nagy kiterjedésű zöldfelületek látványát, érdemes megpróbálkozni az alábbi alternatívákkal. Ezek ugyan nem tűrik jól az erős igénybevételt (például a gyerekek játékát), viszont jóval kevesebb vizet és gondozást igényelnek, mint a fűfélék, és nyírni sem kell őket.
- Ausztrál ibolya (Viola hederacea; balra fent). Lilás, ibolyaszerű virágai vannak. A nedves, árnyas helyet kedveli.
- Citromcserje (Lippia). Helyenként gyomnak tekintik, de szőnyegszerűen növi be a felszínt, és az árnyékot is tűri.
- Kakukkfű. Kiváló vízelvezetésű talajt és erős napsütést igényel, illatos talajtakarót képez.
- Kamilla. Keressünk nem virágzó változatokat! Hűvös vagy közepesen meleg területekre való, meleg és trópusi tájra nem.
- Kigyószakáll. Törpe formája pázsitszerű hatást nyújt. Drága, és lassan nő, de kis területekre ideális.
- Korzikai menta. Alacsony, sűrűn növő, ha rálépnek, illatos.
- Lenliliom. Törpe termetű, alig 30 cm-es.
- Mingofű. Az ausztrál kengurufű alacsony, terjeszkedő, kékes színű változata napos vagy félárnyékos helyekre.
- Myoporum parviflorum. Magasabb, 50 cm-re növő; egy-egy növény oldalirányban I méternél messzebbre is terjeszkedhet. Erdőkertekbe ajánlott.
- Pázsitszulák. Némi taposást elvisel. Nem kell nyírni.
- Pratia pedunculata. Fehér virágú növény, sűrű, szőnyegszerűen takar. Napos vagy félárnyékos helyre való.