Kerámiaburkolatok felrakásának előkészítése
A kerámiaburkolatok készülhetnek ágyazó habarcsba rakva, vagy speciális ragasztóval felragasztva. A felhasznált anyagok és a burkolat rétegfelépítése mindkét módszernél más és más. Hagyományos burkolásnál a burkolólapok felrakásához ágyazó habarcsot használunk.
Tégla- és betonfalak esetén az aljzatot vakolással, a vakolatréteg felhordásával készítjük. A vakolatok készülhetnek egy vagy két rétegben, ezt a falak függőlegessége határozza meg. Az egy rétegben felhordható vakolatréteg vastagsága általában 10-12 mm, nagyobb vastagság esetén a kiegyenlítő vakolatot több rétegben kell elkészíteni. Igen fontos a vakolás előtt a felületet előkészíteni, amit a vakolandó felület tisztításával kell kezdeni. Téglafalak esetén a hézagokból ki kell kaparni minden szennyeződést, és a falsíkból kiálló habarcsrészeket le kell verni, ezután – közvetlenül a vakolás megkezdése előtt – a felületet jól meg kell locsolni. Tisztítás után a téglafelületet híg habarccsal kell befröcskölni (gúzolni), ezt követi a vakolás. Betonfelület esetén a tisztítás és a vizes locsolás elvégzése után a felületet híg cement lével kell befröcskölni.
A gipsz- és a fa-, esetleg fémfelületek burkolását a hagyományos burkolatkészítési eljárásokhoz egészen máshogyan kell előkészíteni, mint a tégla- és betonfelületeket. Ezekre az anyagokra a vakolat nem hordható fel közvetlenül, ezért szigetelés után rabichálót kell közbeiktatni. A rabichálót (20-25 mm lyukbőségű, 1-1,5 mm vastagságú horganyzott drótháló) a falhoz kell erősíteni, majd híg cementhabarccsal kell befröcskölni. Az így előkészített felületre a burkolat hagyományos módszerrel, ágyazó habarcsba vagy az elkészült vakolatra ragasztva egyaránt felrakható. A vakoláshoz jó minőségű habarcs (Hvb 7 jelű) szükséges.
A falburkolatok felületének utólagos kiegyenlítéséhez célszerű műgyanta-adalékos, előre gyártott habarcsot használni, ilyenek pl. a MAPEI és MURE-XIN ragasztók. A homlokzati burkolatokhoz minden esetben „fagyálló” ragasztót alkalmazzunk.
Kerámiaburkolatok ragasztása habarccsal
Homlokzatburkolatok tömör és pórusos szerkezetű kerámiatermékekből egyaránt készíthetők. A tömör szerkezetű lapok fagyállóak, kevés vizet szívnak fel, ezért a burkolólapokat felrakás előtt nem kell áztatni. A pórusos szerkezetű kerámialapok nem fagyállóak. Mivel a lapok hátlapja nedvszívó, ezért felrakás előtt áztatással kell gondoskodni a telítettségükről. Ennek hiányában a burkolólap elszívja a habarcs kötéséhez szükséges nedvességet, aminek következtében a habarcs tönkremegy, a nedvességhiány miatt „elég”, porlik, tapadása, szilárdsága nem megfelelő, és a burkolat a faltól vagy a habarcstól elválik.
A nem fagyálló, mázas kerámialapokat a felrakás kezdete előtt 8-10, egyes lapokat pedig – a gyártó előírása szerint – 24 órára tehát vízbe kell áztatni. Az áztatás alatt a burkolólapok színe sötétebb lesz, egyes lapok foltosodnak, aminek a lapok egyenlőtlen vízfelszívó képessége az oka. Kiszáradás után a foltok eltűnnek, és a lapok visszanyerik eredeti színüket.
Burkolás előtt
A burkolat felrakása előtt a homlokzati felületet portalanítani és előfröcskölni (gúzolni) kell. A jó kötéshez érdemes a falat burkolás előtt híg cementes mészhabarccsal bevonni, aminek meghúzása után (ha már nem folyik, hanem tapad) megkezdhető a lapok felrakása. Téves az, hogy az előfröcsköléshez híg cementtej kell, mert a cement filmréteget képez a homlokzaton, ami akadályozza a fal „lélegzését”. Ez a folyamat és az anyagok különböző homogenitása idő előtti leválásokat okozhat.
A homlokzatburkolást a kitűző lapok elhelyezésével kell kezdeni, amelyeket úgy kell felrakni, hogy a burkolóléccel elérhetőek legyenek. A kitűzést vízszintesen, a szélső lapok beállításával kezdjük, majd zsinór segítségével a közbenső kitűző burkolólapokat helyezzük el egymástól kb. 1,0 m-re. A vízszintes sík meghatározása után be kell állítani a függőleges síkot is, és csak ezután következhet a falburkolat felrakása.
Burkolólapok felrakása
A burkolólapok felrakásához szükséges habarcsot úgy kell kőműveskanállal a lap hátoldalára teríteni, hogy a habarcs az egész lapot befedje, majd három oldalélről kb. 45 fokos szögben levágjuk a habarcsot. Ezután a lapot ráhelyezzük a falfelületre úgy, hogy a lapnak az az éle legyen felül, amelyről nem vágtuk le a habarcsot. Mivel a felrakás után mindig szükséges némi helyreigazítás, a habarcsvastagság néhány mm-rel több legyen a lapon, mint amennyi a végleges szintvastagság miatt kellene. Ez a habarcstöbblet ad lehetőséget a tömörítésre, a síkba veregetésre, ami egyúttal a burkolat szilárdságát is fokozza. A helyreigazítást, beveregetést egy-két határozott mozdulattal kell végezni, mert többszöri, apró ütögetésre a habarcsból a víz kicsapódik a felületre, és a lap megcsúszik.
Ellenőrzés egy sor felrakása után
Egy sor elkészülte után mindig ellenőrizzük a sor vízszintességét, az esetleges igazításokat a hézagba helyezett fa- vagy műanyag ékekkel kell elvégezni. A lapok felrakásakor 2-4 mm-es hézagot kell hagyni, vízszintes és függőleges irányban egyaránt. Az elkészített lapsor ellenőrzése és a lapok beveregetése után a felső élre kinyomódott habarcsot spatulával levágjuk, a hiányosságokat pedig pótoljuk úgy, hogy a sorok éle mindenütt telt és tömör legyen.
Ezt követően ellenőrizzük a burkolat síkját úgy, hogy a burkolólécet a kitűző-lapokra és az elkészített burkolatra átlósan ráfektetjük. Az észlelt hibákat ki kell igazítani. Ezt az ellenőrzést vízszintes irányban is többször el kell végezni. Nyitott hézagos burkoláskor a burkolólapokat hálósán rakjuk fel. Az egyenletes hézagszélesség tartásához a tervezett hézagmérettel azonos vastagságú műanyag fugakereteket helyezünk el távolságtartóként. A függőleges hézagokat – a lapok felrakásakor – a spatula élével igazítjuk a kívánt szélességre. Az egyenes vonal betartását burkolóléccel vagy függőónnal folyamatosan ellenőrizni kell. A burkolat felületét minden sor felrakása után, több irányban is ellenőrizzük, hogy a síkbeli eltéréseket elkerüljük, mert a fény hatására a burkolatok legkisebb síkbeli eltérése is feltűnő, ami a burkolati munka minőségét rontja (5.105. ábra).
5.105. ábra. Kerámia falburkolat ragasztóhabarcs réteggel, mély és rugalmas kitöltésű fugákkal a) pirogránit; b) majolika falburkolati részlet; 1 közbenső elem; 2 sarokelem, pozitív; 3 sarokelem, negatív; 4 ragasztóhabarcs; 5 rugalmas fugázó; 6 homlokzati fal.
Kerámiaburkolatok készítése ragasztással
A 90-es évektől kezdve széles körben elterjedt a falburkolatok vakolt alaprétegre való ragasztása cement- vagy műgyantabázisú, előkevert, száraz- és kétkomponensű ragasztókkal egyaránt. Ragasztott falburkolatokhoz sem a tömörebb fagyálló, sem a pórusos, nem fagyálló kerámialapokat nem kell vízben áztatni, sőt nem is szabad, mert a műgyantahabarcsok kötését és tapadását a víz gátolja, illetve a ragasztót folyóssá teszi.
A vízzel hígítandó ragasztóanyagokhoz csak a csomagoláson levő alkalmazási útmutatóban előírt vízmennyiséget szabad hozzákeverni. A ragasztott homlokzati burkolatok alatti fal felülete tökéletesen sík legyen, mert a méreteltérések a 2-4 mm vastagságú ragasztóréteggel már nem korrigálhatók. Ragasztott burkolat készíthető beton-, vakolt tégla- vagy fafelületre egyaránt, a felületek előkészítése azonban igen gondos munkát igényel. Jó minőségű burkolat csak száraz, tiszta felületre, megfelelő minőségű és típusú ragasztóval készíthető.
A burkolás első munkafázisa a felület előkészítése
A megfelelő ragasztóanyagból kisebb mennyiséget előkészítünk, és ezzel vékony rétegben átkenjük, gletteljük a falfelületet. Ez a réteg gyorsan megköt, és megalapozza a jó tapadást a ragasztóréteg és a fal között. Ezután a lapok felragasztásához keverjük meg az anyagot, de mindig csak annyit, amennyi 30 perces munkához elegendő, mert a műgyanta-adalékos ragasztók gyorsan kötnek, ezért nagyobb adag nem használható fel, mert a kötés megkezdődik.
A ragasztóanyagot mindig a fal felületére kell felhordani fogas kenőlappal, ha azonban vastagsági korrekció is szükséges, akkor a lapok hátoldalát is be kell vonni kiegészítő ragasztóhabarccsal. A ragasztóréteg vastagsága a kenőlap fogainak méretével szabályozható. A falfelületre hordott ragasztót a kenőlap (spatula) fogas részével azonos vastagságúra szétterítjük (lehúzzuk), majd a burkolólapokat enyhén nyomva felhelyezzük. Csak akkora területet vonjunk be egyszerre ragasztóval, amekkorára a lapokat a ragasztó kötése előtt fel tudjuk hordani. A burkolólapok vízszintességét és függőlegességét folyamatosan, a ragasztóanyag megkötése előtt ellenőrizzük, és az észlelt hibákat azonnal igazítsuk ki.
Kismozaik készítése
A kismozaik készítése hasonló a kerámiaburkolatéhoz. A burkolásra előkészített felületet Hvb 7 minőségű habarccsal be kell vakolni, és erre kell ragasztani a mozaikot. A kismozaik általában papírra ragasztottan, táblásítva kerül forgalomba. Készülhet a táblásítás úgy is, hogy a lapok tapadó felületét vízálló ragasztóval gyárilag ragasztják üvegszövetre.
A táblásított elemeket egymáshoz csatlakoztatva helyezik el, ügyelve arra, hogy az egymás mellé helyezett táblák közötti hézag a táblásított mozaikelemek közötti hézagtávolságokkal azonos méretű és helyzetű legyen, hogy a hézagok folyamatosan fussanak a teljes felületen. A mozaiklapocskákból figurális vagy egyéb minták is kialakíthatók, ehhez azonban a mintát gondosan kell tervezni, és az előre eltervezett felrakási mód szerint kell felragasztani a részegységeket.
A kismozaik felrakása után a szinteket a fal síkjának megfelelően ki kell igazítani, és a lapocskákat összefogó papírt a felületről le kell mosni. Ezt követi a végleges beigazítás és a hézagolás. A törtlapos padlóburkolatokhoz hasonlóan homlokzati burkolatok is készíthetők tört lapokból. A törtlap falburkolat azonban csak akkor szép, ha készítéséhez gondosan összeillesztett, ép élű elemeket használunk, amelyek élét szükség szerint csiszolni is kell. Eltérő színű lapok használata esetén a színek harmonikus összhangját előre meg kell tervezni.
A törtlap burkolat készítésekor a homlokzatra felhordott friss vakolatba a lapocskákat egymáshoz illesztve, enyhén be kell nyomkodni, és egy-egy felületrész elkészülte után sulykoló fával egyenletesen sima felületűre kell ütögetni (5.106.-5.107. ábra).
5.106. ábra. Homlokzati kerámiaburkolathoz a ragasztóréteget a legalább 1 napos alapvakolatra speciális fogazott lehúzóval kell felhordani.
5.107. ábra. Vastagabb ragasztórétegekhez a lapokra is kell ragasztóanyagot kenni.
Kerámiaburkolatok hézagolása
A homlokzati burkolatok hézagrajzai többféleképpen, kötésbe rakva és hálósán, valamint vegyesen, zárt és nyitott hézagokkal egyaránt készíthetők. A korábban szinte egyeduralkodó zárt hézagos burkolás mára szinte feledésbe merült, egyrészt minőségi szempontok, másrészt az igényesebb felületek előtérbe kerülése miatt. A homlokzati felületre ragasztott kerámialapok más keménységűek, ill. tömörségűek, mint a közvetítő- (ragasztó-) réteg és a burkolandó fal anyaga.
Ezek az eltérő és egymástól függetlenül változó hőmérsékletű szerkezetek eltérően reagálnak a környezet hatásaira, a dinamikus rezgésekre és az épületmozgásokra. Felmérések bizonyítják, hogy tömör hézagokkal készített burkolatok 5-10 éven belül legalább a felületek 1/10-részé-ben leválnak a falról. Ennek oka többnyire éppen a tömör, ún. támaszkodó zárt fuga. A mozgások lehetőségét biztosító nyitott fugák esetén ez az arány jóval kedvezőbb, amit természetesen befolyásol a fuga tömörsége, ill. a fugázó anyag keménysége és/vagy rugalmassága is.
Nyitott hézagok kialakításával – túl a tartóssági és javíthatósági előnyökön – esztétikusabb felület hozható létre, és a lapok méretpontatlansága is kevésbé vehető észre. A nyitott hézagokhoz általában színes hézagoló habarcs szükséges, a hézag szélessége az alkalmazott falburkoló lap méretétől és a falrész lapkiosztásától függ. Kerülni kell a vékony csíkok toldását, és a hézagszélesség helyes megválasztásával is törekedjünk arra, hogy lehetőleg vágás nélküli, teljes lapokat építsünk be. A nyitott hézag egyenletes szélessége megfelelő vastagságú műanyag távtartóval, műanyag zsinórral vagy üvegcsíkkal biztosítható. A műanyag távtartókat a hálósán rakott burkolólapok sarkainál kell elhelyezni.
A kerámiaburkolatok hézagolhatók:
- híg cementtejjel,
- finom fugázó cementhabarccsal,
- készfugázókkal.
Cementtejjel való fugázáshoz tiszta és csomómentes (friss) cementet kell vízzel elkeverni, amíg a kívánt konzisztenciát, ill. bedolgozhatóságot elérjük. A cementtejes fugázáshoz általában fehércementet használnak, sötétebb színű felületekhez azonban szürke vagy 554-es, mélyebb tónusú cement is szóba jöhet. A cementek oxidfestékekkel színezhetők, természetesen az ésszerű határokon belül, és legegyszerűbben a fehércementtel. Cementtejjel maximum 2 mm széles és kizárólag zárt fugák készíthetők, elsősorban kis felületeken. A finom fugázó cementhabarcs alapanyaga azonos az előzőével, a különbség az, hogy a cementpépbe finomszemcsés kvarc homokot vagy kőlisztet kell keverni. A fuga vastagsága 2-3 mm lehet.
A készfugázók bármilyen típusú, 0-15 mm méretű hézagok ingázására alkalmasak. A hézagoló anyagot a fugázás üteméhez igazodva kell vízzel keverni. A keverési arány a fúgázó anyagok gyári csomagolásán megtalálható. A MAPEI és a MUREXIN fugázók egyaránt alkalmasak a jó minőségű fugázáshoz. A kimért vízhez folyamatos keverés közben kell adagolni a keverési arány szerinti kötőanyagot. A tejfölsűrűségűre kevert hézagoló anyagot gumilappal kell a burkolat felületére hordani, majd a hézagokat egyenletesen ki kell tölteni. Ahhoz, hogy a burkolt felület hézagai tökéletesen telítettek legyenek, a hézagolási folyamatot rövid időközönként meg kell ismételni. Meghúzás után a hézagoló anyagot a felületről puha szivaccsal és ronggyal le kell tisztítani, a felesleges anyagot úgy ledörzsölve, hogy a hézagok teljesen kitöltöttek maradjanak.
5.108. ábra. Dilatált homlokzati kerámiaburkolat-mező készítése (homlokzati nézet) 1 kerámiaburkolat; 2 ablak; 3 dilatáció; 4 befordított él dilatáció; 5 vízmentes könyöklőburkolat.
Dilatációs hézagok kialakítása
A dilatációs hézagok helyes kialakítására különös gondot kell fordítani, mert gyakorlatilag minden dilatál, azaz mozog. Elmondható, hogy az épületkárosodások oka 90%-ban dilatációs eredetű.
A mozgások oka lehet:
- hőhatás,
- terhelés,
- vízfelvétel – kiszáradás,
- kémiai folyamat,
- geológiai mozgás,
- rezgés stb.
A különféle felületeken, illetve anyagokban tapasztalható repedések tulajdonképpen spontán dilatációk, a kialakított dilatációs hézagok pedig betervezett repedések. A ragasztott kerámiaburkolatokat teljes ragasztó- és hordozó- (habarcs-) rétegével együtt dilatálni kell az 5.4. táblázat szerint.
5.4. táblázat. Dilatációs táblák mérete m2-ben:
A dilatációs táblaméret gondos meghatározása különösen nagyjelentőségű déli oldalak esetén, mert a hő terhelés nagysága és az ebből adódó mozgás sokkal intenzívebb, mint pl. északi oldalakon. A köztes értékeket (DNy, ÉK) arányosítással kell meghatározni. A 10 dm2-nél nagyobb felületű lapokat habarcsos kapcsolással már ne építsük be, ezek csak sávos, max. 2 soros beépítésben és (vagy) szárazkapcsolással rögzíthetők. A dilatációs fuga mélysége a teljes burkolattal azonos mélységű (ragasztó- és hordozóréteggel együtt), szélessége 4-8 mm-nél kisebb legyen a következők szerint,
Ezek:
- 6-10 m2 táblaméretig 4-5 mm,
- 10-14 m2 táblaméretig 5-6 mm,
- 14-18 m2 táblaméretig 6-8 mm hézagszélesség szükséges.
A kitöltő fugázó anyagnak UV-állónak, rugalmasnak és vízmentesnek kell lennie. A dilatációs hézagot a teljes mélységtől a lapburkolat fél vastagságáig szabad kitölteni, mert nyáron a táblák tágulása miatt a tágulási fugák teljesen kitöltődnek, teljes szintbe fugázás esetén pedig egyenlőtlenül kitüremkednének (5.108. ábra).
Szellőztetett burkolatok
A rétegelt homlokzatok közé tartozó szellőztetett kerámiaburkolatok készítése nem tartozik az egyszerű feladatok közé (5.109. ábra).
5.109. ábra. Szellőztetett kerámialap homlokzatburkolat 1 kerámialap; 2 dilatáció; 3 ragasztóhabarcs réteg; 4 rabic hordozóréteg; 5 hegesztett acélháló; 6 szellőztetőcső (drén); 7 hőszigetelés; 8 homlokzati téglafal.
A szellőztetett homlokzatburkolat elsősorban szálas anyagú külső hőszigetelése dübeles technikával rögzíthető a falra úgy, hogy a szellőztetőjáratul szolgáló dréncső egyszerűen beépíthető legyen. A burkolati hordozóréteget egy feszített acélháló és rabicháló összekapcsolásával kell kialakítani, m-enként 4-6 beépített konzolhoz felfüggesztve (5.110.-5.112. ábra).
5.110. ábra. Hőszigetelt homlokzati kerámiaburkolat hordozóréteggel (szellőzőcsöveken keresztül felvett metszet) a) egyoldali cső és laza hőszigetelő kapcsolattal; b) 2/3 oldali szellőzőcső/hőszigetelés kapcsolással; 1 bordás tapadó felületű kerámiaburkolat; 2 tapadó borda; 3 ragasztóhabarcs; 4 rugalmas fugázás; 5 rabic hordozóréteg; 6 hegesztett acélháló; 7 tartókonzol; 8 szellőztető dréncső; 9 hőszigetelés.
5.111. ábra. Hőszigetelt és szellőztetett homlokzati kerámiaburkolat, hordozóréteggel 1 kerámialap; 2 tapadó borda; 3 ragasztóhabarcs; 4 rugalmas fuga; 5 rabic hordozóréteg; 6 hegesztett acélháló; 7 konzol; 8 kibetonozás; 9 dréncső; 10 perforált felület; 11 hőszigetelés; 12 főfal.
5.112. ábra. Hőszigetelt homlokzati burkolat hordozóréteggel, szellőztetés nélküli megoldás – páratechnikai szempontból azonos a normál kerámiaburkolattal 1 kerámialap; 2 fogazás; 3 ragasztóréteg; 4 rugalmas fugázás; 5 rabic hordozóréteg; 6 hegesztett acélháló; 7 kibetonozás; 8 konzol; 9 rabicháló; 10 polisztirol hőszigetelés; 11 HERATEKTA hőszigetelés; 12 főfal.
A készítés menete a következő:
- a téglafelület letisztítása,
- a konzolok beépítése,
- a hőszigetelés dübeles kapcsolása,
- a hegesztett acélháló felfüggesztése a konzolokra,
- a szellőztetődréncsövek behúzása (a csövek felületén 1 m-enként 20-30 cm2-es furat szükséges),
- stabilizálás (kikötés huzalokkal) és a rabicháló kifeszítése,
- a dilatáció helyének kitűzése és a dilatációs betét behelyezése (max. 2-5 cm-es oldalirányú pontossággal),
- a lövellt beton rabic nagy nyomással való felhordása osztályozott anyagból, 2-5 cm vastagságban,
- az alapvakolat (mint hordozóréteg) felületének kiegyenlítése,
- a kerámiaburkolat (vékony) ragasztása,
- a fugázás,
- a dilatációs rés kitöltése,
- a felület tisztítása.
A szellőztetett kerámiaburkolatok dilatációs helyei az 5.4. táblázat alapján határozhatók meg, és a hordozó rabic réteget is táblásítani kell a burkolatnak megfelelően.