A dolgozószoba tervezése profi tanácsokkal
Ha már tisztában vagyunk az igényeinkkel, itt az ideje, hogy a rendelkezésünkre álló teret a kényelem és a célszerűség szolgálatába állítsuk. Válasszunk egy csendes, és elég nagy teret, amely felszereléseinket, az íróasztalt, a széket és a raktározandó dolgainkat befogadja.
Amennyiben el tudunk különíteni egy szobát erre a célra, abban alakítsunk ki megfelelő munkafelületet. Szerencsés helyzet, ha természetes fényt is kap a dolgozószoba, de mindenképpen szükségünk lesz mesterséges világításra is. A kétfunkciós szobákban – például a háló-dolgozóban – ajánlatos paraván elválasztót tenni. A folyamatosan használatban lévő tárgyakat tartsuk az íróasztalunkon. A bútorok előtt hagyjunk elegendő teret a közlekedésre, és hogy könnyen hozzáférjünk mindenhez.
Tervezési megfontolások
- Tegyük fel legalább magunknak a következő kérdéseket: Rendszeresen otthon dolgozunk? Milyen típusú munkát végzünk?
- Hány íróasztalra vagy mekkora munkafelületre van szükségünk? Sok anyagot halmozunk fel lefűzés előtt? Kell-e még egy asztal az éppen végzett munkához szükséges holmik tárolására?
- Feltehetőleg mikor, mely napszakban dolgozunk?
- Milyen a munkastílusunk? Kusza vagy áttekinthető a közvetlen környezetünk?
- Hogy látjuk munkánk alakulását az elkövetkezendő hónapokban, években?
- Milyen felszerelésekre és tárolóhelyre van szükségünk most és a jövőben?
- Van-e szükségünk további telefonvonalra, újabb elektromos csatlakozókra vagy lámpákra?
- Meg kell-e osztanunk ezt a munkahelyet a többi családtaggal?
- A háztartási zajoktól távol szeretnénk dolgozni, vagy megfelelő hely a konyha is a gyerekszoba vagy a bejárati ajtó közelében?
- Gyakran jönnek hozzánk látogatók (akik miatt félbe kell szakítani a munkát)?
- Lehetséges külön dolgozószobát kialakítani, vagy erre a célra egy másik szobában kell elkülöníteni egy sarkot?
- Van a lakásban kihasználatlan alagsor, padlásszoba vagy akár egy lépcső alatti beugró?
Esettanulmány: Padlásszoba
A kompakt, de ergonómiai szempontból megfelelő dolgozószobát közvetlenül a tető alatti, amúgy kényelmetlen helyre tervezték. Az íróasztal – amely a padlástér teljes szélességét befogja – kellemes mélységű munkafelülettel szolgál, és alul a lábnak is marad elegendő hely.
Térszervezés
Szükségleteink felmérése után praktikus és kényelmes munkaterületet tudunk magunknak tervezni. Megfelelő tervezéssel még a legelzártabb helyen is meg tudjuk ezt oldani úgy, hogy kialakítása ne legyen számunkra megfizethetetlen. Készítsünk alaprajzot a főbb bútorok bejelölésével.
Jelöljük be a fényforrásokat, a dugaljakat, az ajtókat, ablakokat és a falra szerelt bútorokat is. A tárolóhelyet tervezzük úgy, hogy a gyakran használatos tárgyakat könnyen elérjük, és legalább egy méter távolságot hagyjunk előttük.