Az építési tevékenység tagozódása
Az építmények megvalósításához széleskörű, sokágú műszaki és szervezési tevékenység szükséges. Az építészettel foglalkozóknak az első pillanattól kezdve tisztán kell látni ebben a kérdésben is.
Az építési tevékenység három csoportra tagozódik:
A tervezés, amely több részből tevődik össze:
- az alaprajz és a felépítés célszerű, de egyúttal művészi megtervezése;
- az épületszerkezetek megtervezése;
- a sztatikái számítások és sztatikái tervek elkészítése;
- az előméret, újabban tervfelbontás és a költségvetés elkészítése;
- az árelemzés megejtése, valamint az egységárak megállapítása;
- az organizációs elrendezési és az organizációs ütemtervek megszerkesztése;
- a művezetésben való közreműködés.
A magasépítési tervező tevékenység szoros kapcsolatban van azonkívül: a területrendezési, talajvizsgálati és gépészeti (installációs berendezési) tervezési munkákkal is. Utóbbin az épületek vízzel, gázzal, csatornázással, villannyal, központi fűtéssel, szellőztetéssel stb.-vel való ellátásának megtervezését értjük.
A kivitelezés, amelynek:
- műszaki,
- kereskedelmi,
- munkaszervezési, más néven organizációs és
- ügyviteli vonatkozásai vannak.
Az ellenőrzés, amely
- a műszaki, valamint
- a gazdasági szempontok betartására vonatkozik.
Az elsorolt tevékenységek egyformán fontosak a jó, szép és gazdaságos épületek megvalósításánál.
Terminológia: a tudomány, a művészet, a technika valamely ágában előforduló szakkifejezések (terminus technikusok) közérthető, félreértést kizáró módon való meghatározása, illetőleg az ilyen természetű definíciók gyűjteménye.
Organizációs elrendezési terv általában azokat a rajzban megadható adatokat és utasításokat foglalja magában, amelyek az építés helyszíni szervezésének és a munka végzésének rendszerére vonatkoznak.
Organizációs ütemterv a munkaidő függvényeként meghatározza az építési részmunkák végzésének időpontját és időtartamát, az építés végzéséhez szükséges anyagok, munkaerő és gépek ütemezését.
Művezetésen értjük elsősorban annak ellenőrzését, hogy a terveknek megfelelően folyik-e az építkezés, továbbá a tervek szóbeli vagy írásbeli magyarázatát, a szükséges felvilágosítások megadását, azonkívül az alkalomszerűen felmerülő kérdésekre adott szóbeli vagy írásbeli utasításokat. A művezetést a mai gyakorlatban elsősorban a kivitelező és a beruházó szektor látja el, és abban csak közreműködik a tervező.