Különböző kötések vegyes alkalmazása (fakötések)
A fakötésekkel kapcsolatos szabványok és előírások nem vagy csak szigorú kikötések mellett javasolják a különböző fakötések együttes alkalmazását. Ennek ellenére a mai építési gyakorlatban – elsősorban az átmeneti jellegű fedélszer kezeteknél – gyakran előfordul különböző (hagyományos és mérnöki) fakötések egy elemkapcsolaton belüli vegyes alkalmazása. Ezekkel kapcsolatban azonban számos olyan bizonytalanság merülhet fel, melyek alapján megkérdőjelezhető az adott alkalmazás helyessége, ezért minden esetben előzetesen meg kell vizsgálni a vegyes kötések lehetőségét.
Általánosan elfogadott, hogy ha – az előzetes vizsgálatok alapján – az adott elemkapcsolatoknál alkalmazandó eltérő fakötések „nem összeférhetetlenek” (vagyis a különböző vizsgálati szempontok alapján megfogalmazódott követelményeknek együttesen megfelelnek), akkor kialakíthatók.
A vegyes alkalmazás előzetes vizsgálatának alapvető feltétele, hogy minden esetben ismerni kell az adott elemkapcsolat és a fakötések jellemzőit.
A különböző kötési módok egy elemkapcsolaton belüli vegyes alkalmazása előtt a következőket kell megvizsgálni:
- az erőirány és rostirány viszonyának változása hogyan befolyásolja a különböző kötés típusok viselkedését;
- az adott elemkapcsolatnál az igénybevételek hatására jelentkező elmozdulások és az erő irányának változása hogyan befolyásolja a kötéstípusok teherbírását;
- az összekapcsolt faelemek nedvességtartalmának változása következtében létrejövő mozgások milyen hatással vannak a kötésekre;
- hogyan alakul a faelemek gyengítésének mértéke.
A fenti vizsgálati szempontok is azt mutatják, hogy a különböző kötések vegyes alkalmazását elsősorban az elemkapcsolatok mozgási jellemzői határozzák meg. A különböző hatásoktól, igénybevételektől és azok mértékétől függően az egyes kötéseknek más-más az alakváltozási és elmozdulási tulajdonsága.
Ezek ismeretében megállapítható, hogy jellemzően az egyforma mozgási (alakváltozási, elmozdulási) tulajdonságokkal rendelkező fakötések alkalmazhatók vegyesen. Az ide vonatkozó előírások – ez utóbbit alapul véve – kizárólag az ácsjellegű és a betétes, valamint a szegezett kapcsolatok együttes és egyidejű alkalmazását tartják elfogadhatónak.
Vegyes alkalmazásnak tekinthetők az olyan elemkapcsolatok is, amelyeknél az egyik kötéstípus kizárólag helyzetbiztosítóként működik, vagyis az erőátadásban nem vesz részt, „csak” a kapcsolódó faelemek egymáshoz viszonyított helyzetét rögzíti. Az ilyen vegyes alkalmazásokat a vonatkozó szabványok és előírások nem korlátozzák.