Szerkezeti elemek és anyagok magastetőnél
A leggyakrabban előforduló magastetők szerkezeti elemeit – egyelőre csak nevük szerint – vázlatosan és áttekinthetően az 1-1. ábra mutatja, részletes ismertetésükre a későbbi részekben kerül sor. Az ugyancsak vázlatos 1-2. ábrán látható a magastetők fő részeinek elnevezése. Ezek megismerésével könnyen eligazodhatunk a további részek szöveg- és ábraanyagában. Részletesebb meghatározásukra a későbbiekben sincs szükség.
1-1. ábra. Magastetők szerkezeti és fedési elemei: 1 tetőfedés; 2 szegély; 3 szellőzőelem; 4 gerincelem; 5 szaruzat; 6 kiegészítő szerkezeti elemek; 7 ellenléc; 8 tetőlécezés; 9 biztonsági védőlemez; 10 ereszcsatorna; 11 falszegély; 12 hajlat vagy vápa; 13 lefolyócső; 14 hófogó rács; 15 páraszellőzők; 16 járólap, ill. kezelőelem; 17 kihorgonyzó talplemez; 18 átvezető elem; 19 villámhárító; 20 szolár berendezés csatlakozásai; 21 légjárat; 22 tetőkibúvó; 23 fekvő tetőablak; 24 álló tetőablak; 25 kémény; 26 ferde tetőfödém; 27 padlásfödém; 28 padlástéri válaszfal; 29 hőszigetelés.
1-2. ábra. Magastető fő részeinek elnevezése: 1 tetősík; 2 héjalás, tetőfedés; 3 gerinc vagy taréj; 4 élgerinc; 5 tetőcsúcs; 6 vápa vagy hajlat; 7 eresz; 8 szegély; 9 oromfal, oromzat.
- A magastetők szerkezeti kialakítása
- Fedési anyagok és szerkezeti kialakítás magastetők esetében
- A magastetők épületfizikai követelményei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Szerkezeti anyagok
A magastetőknek alapvetően két része van. Az egyik a tartószerkezet vagy fedélszék, amelynek feladata a fedés tartása. A fedés anyaga és fajtája ugyan jelentős mértékben meghatározza a fedélszék tetősíkjainak lejtését, de általában más, funkcionális vagy formai megfontolások alapján választjuk ki a fedélszék formáját. Azután ehhez rendelünk olyan fedési módot, amely megfelel az adott lejtési viszonyoknak. így bátran állíthatjuk, hogy a fedélszék, a tartószerkezet az, amelynek szerkezeti rendszere, megoldásai meghatározzák a magastető formáját. Vagy másfelől megközelítve az összefüggéseket: a fedélszerkezet az, amely szerkezeti rendszerével, csomóponti kialakításaival az építész formai elképzeléseit szolgálja.
Fedés
A magastetők másik fő része a fedés, amelyet a fedélszék tetősíkjaira helyeznek, hogy megóvja a fedélszék alatti padlásteret és az épület tereit a csapadéktól és a széltől, így ha a magastetők szerkezeti anyagairól beszélünk, akkor a fedélszék, a tartószerkezet anyagaira gondolunk.
Fa fedélszék
A fa fedélszékek a legősibb, egyben a ma is legelterjedtebb tetőszerkezetek, anyaguk legtöbbször valamilyen fenyőfajta. Az elmúlt évtizedekben azonban sok országban, így hazánkban is komoly mórétekét öltött a fahiány, a szerkezeti fa hiánya. Ez az oka annak, hogy elkezdtek más anyagokból is fedélszékeket készíteni. Ezek általában nem voltak olcsóbbak a fánál, de a hiányát mindenképpen pótolták.
Az egyedi vagy tipizált kialakítású acélszerkezetű magastetők hidegen hajlított és melegen hengerelt profilokból készültek, az éppen rendelkezésre álló anyagtól függően. A korrózióhatás következtében élettartamuk rövidebb a faszerkezetű tetőkénél, még akkor is, ha gondosan ügyelünk a megfelelő felületvédelemre. A monolit és előregyártott vasbeton szerkezetű tetők, fedélszékek a felületvédelem költségeinek megtakarítása végett születtek. A monolit szerkezetek munkaigényességük és magas költségük folytán nem terjedtek el igazán, csak olyan helyeken alkalmazzák őket, ahol a padlástér funkciója indokolja, vagy a tetőidom formája hagyományos szerkezettel csak nehezen vagy egyáltalán nem lenne kialakítható.
Az előregyártott vasbeton anyagú fedélszékek készítése pedig csak akkor kifizetődő, ha tipizálható, vagyis ha az ugyanolyan méretű és kialakítású tetőszerkezetből nagy mennyiség készül. Nagy tömegük és bonyolult csomópontjaik miatt széles körben ezek sem terjedtek el, csak a tömeges lakásépítésben és a mezőgazdasági építésben alkalmazzák őket.
Az alumíniumszerkezetű magastetőket ugyancsak a korróziós hatások kiküszöbölése hozta létre. Elterjedésüket azonban az acélnál kisebb szilárdsági tulajdonságai, a fajlagosan magas alumíniumárak és a beszerzési nehézségek megakadályozták.
Az acélprofilokénál lényegesen nagyobb alumíniumprofil-választék miatt leginkább üvegtetőkhöz, napházakhoz és üvegházakhoz alkalmazzák az alumínium tetőszerkezeteket. Ma már nem igazán előny, hogy az acél, az alumínium és az előregyártott vasbeton szerkezetű tetők elemei előre elkészíthetők, és a helyszínen csak össze kell szerelni, mert számos faanyagú tipizált kész fedélszerkezeti elem kapható hazánkban is. Az előbbieket összefoglalva, nem fa anyagú fedélszerkezeteket általában csak ott alkalmaznak, ahol valamilyen környezetszennyező hatás miatt vagy tűzvédelmi okokból fa nem alkalmazható.