Épületek benapozása
Egyes – nagyszámú ember befogadására alkalmas – épületek, épületegyüttesek tervezésekor fontos a benapozottság vizsgálata még az előkészítési fázisban.
Amikor a benapozás vizsgálatáról beszélünk, feltételezzük, hogy bizonyos év- és napszakban a környezeti tárgyak (fák, épületek, domborzat) akadályozzák, hogy az épületet direkt napsugárzás érje. A vizsgálat célja a geometriailag lehetséges, illetve a megfelelő meteorológiai adatok birtokában valószínűsíthető benapozási időszak pontosítása. A benapozási körülmények ismeretének birtokában lehetővé válik a tervezett épület vagy épületegyüttes igényeknek jobban megfelelő telepítése, tájolása, formálása.
(Kép fent) Az épület tökéletes benapozásához alakított épülettömeg.
A benapozási időtartam a napdiagramról leolvasható, ha rávezetjük a napállások határeseteit, melyek a vizsgált homlokzat felől látható, árnyékot vető tárgy kontúrvonala mentén adódnak. Ezek a szélső napállások megszerkeszthetők, ha a vizsgált homlokzat választott pontjait és az árnyékvető kontúr jellemző pontjait egyenesekkel, vetítősugarakkal összekötjük. A vetítősugarak égbolti döféspontjai a szélső nap állásokat jelölik. Ezek térszögeinek birtokában a döféspontok diagrami megfelelői kijelölhetők.
Az így nyert pontokat összekötve megkapjuk az árnyékvető tárgy diagrami megfelelőjét, ez pedig azoknak a szélső napállásoknak a mértani helye, melyen kívül eső pontokból már nem érheti napsütés a vizsgált homlokzatot. E kontúrvonal és a diagram kerülete által határolt idom az árnyékmaszk. Az árnyékmaszk azt a területet takarja le a diagramon, amelyet a homlokzat előtt a napsugárzás útjában lévő tárgy kitakar az égboltból. Röviden az árnyékmaszk a valóságos árnyékoló kontúr diagrami megfelelője. A benapozási időszak az árnyékmaszk és a homlokzat tájolásával megegyező átmérő között szabadon maradt nappályákról olvasható le.
Az árnyékmaszk szerkesztése mérnöki feladat, melynek készítése – a nappályadiagram segítségével – hosszadalmas, és rendszerint bonyolult, ezért egyszerűsített példaábrákon mutatjuk be egyes épületek gyakorlati árnyékszerkesztését. A művelet egyben megmutatja az épületek homlokzatainak, illetve belső, emberi tartózkodásra szolgáló tereinek be-napozhatóságát.
Lakószobák vizsgálata
Az épületek egymásra hatásának vizsgálata után következik az egyes épületek belső terének, főként lakószobáinak vizsgálata. A benapozás mértékéül nem a teljes ablakfelület benapozását kell alapul venni, hanem a belső teret érhető napsütés napszakát és időtartamát. A függőleges árnyékszög maszk két árnyéksíkból tevődik össze: a parapetet és a saját párkányvonalát összekötő egyik, valamint a saját párkányvonalát és a szemben lévő épület párkányát összekötő másik síkból. Ezek a lehetséges benapozást határoló árnyéksíkok, amelyek azokat a szélső napmagasságokat jelölik, amikor már, vagy amikor még benapozás lehetséges.
A parapetet és a saját párkányvonalat összekötő árnyéksík diagrami megfelelője a párkányt az ablak szélességéhez képest végtelen hosszúnak tekinti, de mint látható, a pontos meghatározás mellőzhető is, hiszen a benapozásra nincsen hatása. A szemben álló épület párkányvonalából adódó származtatott épületkontúrt azonban, melyet az árnyéksíkok vonalai határolnak be, a valós hossznak megfelelően kell ábrázolni. A vízszintes árnyékmaszk az ablakkáván és a szemközti árnyékoló épület megfelelő függőleges élein átfektetett négy árnyéksíkból tevődik össze. Nyomvonalaik egymáshoz viszonyított helyzetét a szögértékek jelölik.
A függőleges és vízszintes árnyékszög maszk értelemszerű összetevéséből származik a teljes árnyékmaszk. Az épület tájolásával azonosítva és a napdiagramon átvezetve a vonalkázásmentes, vagyis az árnyékmaszk által nem takart nappályák időpontjai jelölik a vizsgált szobát érő lehetséges benapozás év- és napszakát.
(Kép fent) Ikerjellegű napházak alternatív elhelyezésben a) földszinti; b) emeleti alaprajzok.
(Kép fent) Különböző fekvésű épületek eltérő tájolás melletti benapozási feltételei, illetve hatékonysága %-os megoszlásban a) fő égtájjal párhuzamos; b) fő égtájtól 45°-kai elfordított épületsík esetén.
(Kép fent) Az épületek üvegfelületeire érkező napsugárzás különböző (30°, 45°, 60°) tetőhajlásszögek esetén a) téli; b) őszi/tavaszi; c) nyári évszakváltáskor (déli 12 órakor). Az egységnyi (1 m2-nyi) felületre eső sugárzási zóna mérete (1,0m2 alatti érték) határozza meg a %-os hatásfokot. Ne feledjük a merőlegestől eltérő benapozási szög miatt létrejövő reflexiós értéket levonni.
(Kép fent) Észak-déli fekvésű többlakásos ház napszakoknak megfelelő benapozása a) sorház; b) szabadon álló ház;1…4…7 a lakások száma.
(Kép fent) A zárt sorú ház lakásának benapozása tartalmazza a legtöbb kritériumot az épület vetületi mérete és a kapcsolódó szomszédos házak miatt a) a szomszédos ház árnyéka miatt kedvezőtlen; b) kedvező megoldás középszárny-„kiemeléssel”; c) a legjobb alaprajzi lehetőség napfényt nem igénylő épület (pl. garázs) közbeiktatásával és hátraugratásával; 1 lakások; 2 garázsok; 3 benapozott épülethomlokzat; 4 természetes megvilágítás ablakozására alkalmas épülethatároló; 5 benapozás szöge.
Látszólag bonyolódik a megoldás, ha a kontúrok egyenesekből tevődnek ugyan össze, de egymással nem párhuzamosak. Ilyen helyzet gyakran előfordul nem párhuzamos homlokzatú épületeknél. Ha változatlanul a vizsgált épület teljes benapozása az igény, akkor ezt a feltételt az árnyéksík elégíti ki, mely a két épület között a legmeredekebb esésvonalú.
Szabálytalan kontúrvonalú árnyékoló tárgyak, domborzat, növényzet stb., árnyékmaszkjainak megszerkesztésénél az árnyéksíkok használata túl bonyolulttá tenné a szerkesztést. Vetítősugarak alkalmazásával a művelet leegyszerűsödik. A vizsgált épületfelület és az árnyékoló kontúr jellemző pontjain áthaladó vetítősugarak égbolti döféspontjait összekötő görbe vetületi képe lesz az árnyékmaszk.
Esetenként egy homlokzat – kiterjedése miatt – egy ponttal, mint a vetítősugarak centrumával, nem jellemezhető, s több főpontot kell kitűzni. Minden főpontból az árnyékot vető tárgy más-más kontúrja látható, azaz a főpontok számával egyező s részben egymást átfedő árnyékmaszkok keletkeznek. A teljes benapozást határoló végleges árnyékmaszk az átfedő árnyékmaszkok egymás által le nem fedett kontúrvonala lesz.
Az árnyékvető kontúrok meghatározása után ezek égbolti megfelelőit, illetve vetületi képeit kell megszerkeszteni. A két művelet egyesíthető, ha a napdiagramot használjuk, hiszen annak koncentrikus körei, magasságvonalai az égbolti szögmagasságokat jelölik vetületben. A vetítősugár irányának és hajlásszögének ismeretében közvetlenül a döféspontok vetületi képeit kapjuk meg, az összetartozó döféspontok pedig egy-egy főpontból szerkesztett kontúr diagrami megfelelőjét, az árnyékmaszkot képezik.
(Kép fent) Oldalbenapozottságú télikert- és lakáskapcsolatú, lépcsősen eltolt sorház a) kerti kép; b) helyszínrajz.
(Kép fent) A tökéletesebb benapozás miatt lépcsőzetesen eltolt lakóépület egységek télikerten és teraszon keresztüli kertkapcsolattal a) kerti kép; b) helyszínrajz.
(Kép fent) Napház benapozottsága a működési fázisoknak megfelelően A) benapozási naptér; B) szoláris melegvíz-termelés; C) foto-elektromos cellák (elektromosáram-termelés) a) működési metszet; b) szoláris rész árnyékolása; c) benapozás télen; d) benapozás nyáron.
(Kép fent) Az árkád- vagy tornácszerű folyosó mögötti tér – mélysége függvényében – kedvező tájolás esetén is csak nyáron napozható be bizonyos mértékben.
(Kép fent) Déli tájolású referencia-lakóház Közép-Európában, ahol a normál lakótérhez télikert és szoláris kollektor felületű tető kapcsolódik a) nézet és funkcionális metszet; b) lakás/télikert keresztszellőztetési vázlata; c) télikert (lakástól független) szellőztetése a nyári magas hő terheléskor; A keresztlégáram; B kiegészítő légjárat (bukóajtón keresztül); C teljes légcsere nyitott télikertajtókkal.
(Kép fent) A lakótérben létrejövő sugárzóna sík épülethomlokzaton lévő ablakok esetén árnyékmentes, fedett teraszok esetén ezek karakterétől függő méretű árnyék jelenik meg benne.
(Kép fent) Szolár- vagy napház árnyékolásának alternatívái és lehetőségei léghűtő járattal a) belső (roll)árnyékolóval; b) külső (roll)árnyékolóval; A hűtőlevegő-bevezető; B levegőkivezető; C árnyékoló; D üvegfelület.
A benapozási időszak, illetve a lehetséges napfénytartam meghatározásához a fentiek szerint transzparens papírra szerkesztett árnyékmaszkot a vizsgált homlokzat tájolásával egyezően a napdiagramra helyezve a homlokzat síkját jelölő átmérőről és az árnyékmaszk közötti fedetlen nappályákról leolvasható a benapozás. Pontos időadatok céljából természetesen a korrekciókat is el kell végezni.
Egy már kialakult környezetbe telepítendő épület benapozás-vizsgálatakor bonyolult, összetett kontúrvonalakat kell megszerkeszteni. Az árnyékmaszk a vizsgált homlokzat főpontjából szemlélt épület sziluett égre rajzolódó képének vízszintes síkú vetülete lesz. A komplikáltnak látszó szerkesztés már kis gyakorlattal is rövid időn belül elvégezhető.
Benapozás és árnyékolás összefüggései
Az ezredforduló építészete már ott tart, hogy a napsugárzás bejuttatása az épületekbe és az ellene való védekezés közel azonos súlyú problémát jelent az új tervek készítésénél, de a régebbi, ám igényes házak korszerűsítésénél is.
Szakmai szempontból a benapozás az időtartam, amelynek során egy meghatározott pozíciójú (tájolású és dőlésszögű) felületre direkt napsugárzás juthat. Ez az időtartam az épület tömegének alakításától, az épület tagozataitól, a környező növényzettől, a beépítéstől, a terepalakulatoktól függ. Egy homlokzat, egy nyílászáró benapozása – és ezzel a transzparens szerkezeteken át a mögöttes helyiségé is – az épület energiamérlege, a helyiségekben kialakuló hőérzeti feltételek, a napsugárzás élettani és lélektani hatása szempontjából bír jelentőséggel. A naptári év a benapozás szempontjából két időszakra osztható: kedvezőre és kedvezőtlenre.
Kedvező időszaknak a napsugárzásban szegény és hűvös léghőmérsékletű évszakot tekintjük. Ekkor igényeljük leginkább a teljes lehetséges benapozást, mert ilyenkor az épületben kedvezően befolyásolja az energiamérleget, a belső mikroklímát. Ez hazánkban szeptember végén, október elején kezdődik, és április végéig, május elejéig tart.
(Kép fent) „Ü” magasságú szabad üvegfelületű ablakkal egybeépített árnyékoló mechanizmusok a) ablak feletti redőnytok; b) ablak elé kapcsolt redőnytok.
(Kép fent) Épülethez kapcsolt árnyékolók és működési lehetőségeik a) fix építésű erkély; b) fix lamellás árnyékolók; c) fekvő lamellás; d) fekvő dőlt lamellás; e) zsaluzia, reflexiós; f) zsaluzia, árnyékolós; g) billenő lamellás reluxa; h) álló, fordítható lamella sorral.
(Kép fent) A lakóházhoz kapcsolt télikert ősztől tavaszig a lakás fontos része a) működési metszet árnyékoló nélkül; b) üvegtető feletti árnyékolóval és a belső – kapcsolt – légtér keresztszellőztetésével;
Néha a fenti határok között is előfordulhatnak túl meleg napok, amikor néhány órán át a közvetlen napsugárzás épületen belül is némi kényelmetlenséget okozhat. Ennek ellenére ekkortájt a benapozást fokozottan kívánatosnak tartjuk. A benapozás igény a léghőmérsékleti (átlag- és csúcs-) értékek, a napsütéses órák számának csökkenésével fokozódik. Következésképpen a téli hónapokban tartjuk szükségesnek a maximális időtartamú benapozást. Ezért helytelennek tekinthetjük az épület olyan telepítését, tájolását, mely a téli benapozást kizárja.
A fennmaradó, „kedvezőtlennek” nevezett nyári időszakban sem mondhatunk le az épület benapozásáról. Az épület használói ilyenkor is a napfény teljes biológiai, pszichológiai hatására igényt tarthatnak, azonban tudomásul kell venni, hogy a nap nagyobb részében az épület belső terébe lépő napsugárzás termikus hatása kellemetlen hőérzetet okozhat. A napsugárzás három hatása nem választható szét, de az épületbejutó sugárzás mennyisége, minősége és időtartama árnyékoló berendezésekkel az igények szerint korlátlanul szabályozható, így a kedvezőtlen hatás kiküszöbölhető. Ezért a nyári benapozás teljes kizárása hibás állásfoglalás lenne.
Sokan úgy gondolják, hogy a téli napfordulóra tervezett ház nyáron veszélyes, vagy sok kényelmetlenséget okoz. Az aggodalmak néhány – minden szakmai tudást és odafigyelést mellőző – negatív példára vezethetők vissza. Sajnos, a kevés rosszul „működő vagy működtethető” épület gátat szabhat és szab is e fejlődési iránynak, ám hazai és nyugati építészeti próbálkozások épp ennek ellenkezőjét igazolják. Ennek ugyan ára van, úgy szellemi, mint anyagi vonatkozásban, ám mégsem akkora, hogy mindenkit elriasszon.
Fontos, hogy a ház nyári benapozása – a többi tervezési igény kielégítésén túl – megoldható legyen. A nyári hónapokban a hajnali, reggeli órák léghőmérséklete alacsony, a hő kényelmetlenség határát nem éri el. Ha tehát a nyári hónapokban csak részleges benapozás érhető el, teljes nem, akkor az lehetőleg a reggeli, legkésőbb a kora délelőtti órákra essen. Figyelemre méltó, hogy a reggeli órákkal „szimmetrikus” délutáni időszak (pl. reggel 5 és délután 17 óra) hőmérsékletei nem azonosak, a reggeli mindig jelentősen alacsonyabb. Benapozás szempontjából ezért is a reggeli a kedvezőbb.
Nem hagyhatók figyelmen kívül a helyi klimatikus viszonyok sem. Néhol a reggeli órákban gyakori a ködképződés, más helyeken délelőtt derültebb az égbolt, mint délután. Ennek oka a napsütés hatására keletkező párolgás, a délutáni felhősödés. Tehát a benapozási időszak megválasztásánál nemcsak a geometriailag lehetséges, de a meteorológiailag valószínűsíthető napsütötte időszakokra is támaszkodni kell. A benapozás gondos tervezésekor a helyi mikro-klimatikus körülményekre is tekintettel kell lenni. Az egyenletes lakótéri temperálás megteremtését segítik a mesterséges és természetes árnyékvetők, árnyékolók. Különösen fontos az épület környezetében lévő növényfajták megfelelő kiválasztása. (Gondoljunk a lomb hullató és örökzöld fajták szerepére.)
(Kép fent) Oldalhatáron elhelyezett, utcával párhuzamos gerincű épületek oldalkerti árnyékképének vizsgálata (jelölések az előző ábra szerintiek).
(Kép fent) Oldalhatáron elhelyezett épületek kedvezőbb oldalkerti benapozottságát biztosító csökkentett magasságú garázs épületrész (alternatíva) a) utcakép; b) helyszínrajz; A/B vizsgált épületek; 1 téli; 2 őszi/tavaszi; 3 nyári benapozottság; 4 épülethossz; 5 épületköz; 6 vizsgált nappályaszakasz; 7 másod árnyékvető (tető él).