A fa szerkezeti felépítése (a fa mint élő szervezet)
A fa keletkezésének, szerkezeti felépítésének megismerése nélkülözhetetlen tulajdonságainak megértéséhez, felhasználhatóságának és a többi ipari nyersanyag között elfoglalt helyének megállapításához. A fa természetes anyag, ezért az ember szakszerű erdőnevelési módszerekkel csupán a helyes, hibamentes növekedéshez tud hozzájárulni.
A faanyag szerkezete három szervezettségi szinten tanulmányozható: szubmikroszkópos, mikroszkópos és makroszkópos szinten. Ezek egymással összefüggnek. A faanyagot alkotó elemek elrendeződése, mennyiségi részaránya, mérete, színe stb. meghatározza egy adott fafaj jellemző felépítését. Csak mindezen szerkezeti jellemzők ismeretében tudjuk megkülönböztetni egymástól a fafajokat.
A fa mint növény
Az élőlények életjelenségeik által különböztethetők meg a tárgyaktól. Ilyen életfolyamat az anyagcsere – anyagfelvétel, átalakítás és lebontás -, a növekedés, az öröklődés, a szabályozóképesség stb. A növények néhány egyedülálló tulajdonsága: önálló (autotróf) módon táplálkoznak, szervetlen anyagokból szerves anyagokat hozzanak létre, amelyekből felépítik saját testüket. Ez a folyamat a fotoszintézis, melynek motorja a napenergia.
Fotoszintéziskor
A napenergiát a levelek zöld színanyaga, a klorofill köti meg. A gyökérzeten át felvett és a levelek zöld színtestjeibe szállított víz, ill. a levelek gázcsere nyílásain keresztül felvett szén-dioxid reakciójából szerves anyag, szőlőcukor (glükóz) képződik, és oxigén szabadul fel. A szőlőcukor az az elsődleges szénhidrát, amelyből a fa létrehozza a többi szerves anyagot. A fotoszintézis tehát egy fotokémiai reakció, amely a növények nappal végbemenő anyagcsere –folyamata. Éjszaka a növények a többi élőlényhez hasonlóan lélegeznek.
Olvasmány
A növényi fotoszintézis egyenlete:
C02 + H20 + fényenergia = (CH20) + 02 + H20
A folyamat során 1 mol C02 redukciójával 478 kJ szabad energia tárolódik a glükóz kémiai kötéseiben. A folyamatban felszabaduló oxigén a víz elbontásából származik.
A növényi sejt felépítése
A sejt az élő szervezetek különböző életműködéseit végző, fénymikroszkópos nagyságrendű élettani, fejlődéstani és alaki egysége.
Az élő növényi sejt alkotórészei két csoportba sorolhatók:
- Élő sejtalkotók (aktív részek).
- Élettelen sejtalkotók (passzív részek).
A sejt élő anyaga a protoplazma, amely citoplazmából, sejtmagból, színtestekből, sejtszervecskékből áll. Az élő sejtalkotók csak a fatest külső évgyűrűiben (a szijácsban), valamint a háncstest sejtjeiben találhatók meg. Életműködéseik során különböző termékeket, élettelen sejtalkotókat állítanak elő. Ilyenek pl. a plazmazárványok, a sejtnedv és a sejtfal. A fatest belső részének évgyűrűiben (a gesztben) a sejtek protoplazmája elpusztul, és csak az élettelen sejtalkotók maradnak fenn.
A citoplazma legfontosabb terméke a sejtfal. A fiatal sejtek fala nagyon vékony. A sejt öregedése során a sejtfal folyamatosan vastagodik, az egyes sejtek esetében eltérő mértékben.
A sejtek alakját a sejtfal határozza meg. Alak szerint a növényi sejteket alapvetően két csoportba soroljuk, ezek a prozenchima sejtek és a parenchima sejtek. Létezik a kettő közötti átmeneti sejtalak is. A növényi sejtek átlagos mérete a milliméter század és tizedrésze között található. A sejtek méreteit mikrométerben szoktuk kifejezni (1 mm = 1000 µm).
A megnyúlt prozenchima sejtek hossza az átlagosnál nagyobb, pl. a fenyők tracheidái elérhetik a 4000-5000 µm–t (4-5 mm), a lombos fák rostjai a 1500 µm-t (1,5 mm). A lombos fáknak 800-1000µm hosszúak lehetnek az egybeolvadt edénytagjai. A parenchima sejtek hosszúsága kisebb, mint a prozenchima sejteké: 10 és 100 µm közötti, átmérőjük 15-70µm. E sejtek hosszúsági és keresztmetszeti méretei között nincs jelentős különbség.
A sejtfal kialakulása és szerkezete
A sejtfal a citoplazma terméke, a sejt legfontosabb élettelen alkotója. Meghatározza a sejt alakját és méreteit, szilárdságát. A szöveti állományban elválasztja, ugyanakkor össze is kapcsolja a szomszédos sejteket.
Az ipari nyersanyagot adó fatest nem más, mint a sejtfalak bonyolult rendszere, ezért a sejtfalak felépítése és tulajdonságai alapvetően meghatározzák a faanyag műszaki jellemzőit és felhasználási lehetőségeit.
A sejtfalak kialakulása mindig kívülről befelé történik. Először a külső vékony réteg, az elsődleges sejtfal alakul ki. Ezután jön létre – belső oldalon – a másodlagos sejtfal. Ez a folyamat a sejtfal vastagodása.
A fatest mikroszkópos szerkezete
Mikroszkópos szerkezetnek nevezzük a fát felépítő sejtek, szövetek összességét. Ez határozza meg a faanyag műszaki tulajdonságait.
A fa szövetei
Szövetnek nevezzük az azonos eredetű, működésű és felépítésű sejtek csoportját, amelyek egy adott feladat elvégzésére keletkeznek. A szövetek bizonyos sejtek osztódásával jönnek létre, majd az így kialakuló fiatal sejtek átalakulnak, különféle feladatok elvégzésére differenciálódnak. Az átalakulási folyamat a sejt alaki, méreti, falvastagsági jellemzőinek kialakulását jelenti, melyek alkalmassá teszik egy adott feladat betöltésére. Az egyszerű szövetek csak egyféle típusú sejtekből épülnek fel. A fát felépítő szöveteknek két nagy csoportja van: osztódó szövetek és állandósult szövetek.
Az osztódó szövetek felelősek a növények állandó gyarapodásáért és növekedéséért. A hajtás és a gyökércsúcs szövetei osztódásra képes szövetekből épülnek fel.
Olvasmány
Az emberi testet felépítő sejtek becsült száma elképzelhetetlenül nagy: kb. 100 000 milliárd (100 billió)! Ha testünk összes sejtjét egymás mellé raknánk, akkor – 40 µm közepes sejtmérettel számolva – egy olyan hosszú sejtláncot kapnánk, amely 100-szor körbeérné a Földet az Egyenlítő mentén.
Mindazokat a szöveteket, melyeknek sejtjei nem osztódnak, hanem különféle feladatok elvégzésére alakultak át, állandósult szöveteknek nevezzük. Ezek a védőszövet (bőrszövet), felszívó, asszimiláló, kiválasztó és váladéktartó, szállító-, raktározó, szilárdító szövetek.
A fatestet legnagyobb részt állandósult szövetek alkotják, és csak elenyésző mennyiségben az osztódó szövetek. A fatest vastagsági gyarapodását biztosító osztódó szövet a kambium, amely hengerpalást formájában a fatest és a háncs között található.
Olvasmány
A fa- és háncstest szöveteit felépítő sejtek
A fatestet és a háncstestet szállító-, raktározó-, szilárdító-, esetenként kiválasztó és váladéktartó szövetek alkotják. Ezeket az állandósult szöveteket különféle típusú sejtek építik fel, amelyek mind a kambium osztódásának és a differenciálódásnak eredményeképpen alakulnak ki. A fatestet és háncstestet felépítő sejteket három csoportba soroljuk: vízszállító sejtek, szilárdító sejtek, tápanyagszállító és -raktározó sejtek.
Vízszállító sejtek
A fatestben fordulnak elő, és a vizet függőleges irányban, lentről felfelé szállítják a gyökerektől a levelekhez. Általános jellemzőik:
- A szállítás irányában, tehát a törzs hosszirányában többé-kevésbé megnyúlt alakúak.
- Végeik tompák vagy lekerekítettek.
- Sejtfaluk vékonyabb, sejtüregükből, mivel a víz szállítása a sejtüregeken át történik.
- Sejtfalaikon udvaros gödörkék és spirális vastagodások találhatók.
- Élő alkotókat (protoplazmát) a sejt teljes kialakulása után már nem tartalmaznak.
A lombos fák vízszállító sejtje az edénytag, amely függőleges irányú sorokba rendeződik. A tűlevelűek vízszállító sejtjei a korai tracheidák. Az évgyűrűik korai, tavaszi pasztáját alkotják. Abban különböznek a késői, szilárdító tracheidáktól, hogy vékonyabb sejtfalúak, bővebb üregűek, és a végeik lekerekítettek.
Szilárdító sejtek
A fatestben és a háncstestben is megtalálhatók. Jellemzőik a szilárdítási feladat tekintetében .
- A fatörzs szálirányában igen hosszúra nyúlt alakúak.
- Vastag sejtfalúak, szűk üregűek.
- Végeik elhegyesednek, néha villásan elágaznak. Az elhegyesedő végek is a szilárdság növelését szolgálják.
- A sejt teljes kialakulása után már nem tartalmaznak protoplazmát.
Léteznek jellegzetes, a szilárdító és raktározó sejtek közötti átmenetet képző faelemek. Ilyenek a pótló rostok és a rekeszes rostok, amelyek rostalakúak, de tápanyag-raktározás a feladatuk. A pótló rostok hosszúra nyúlt, elhegyesedő végű sejtek, de vékony a sejtfaluk, és protoplazmát tartalmaznak. A rekeszes rostok a pótló rostokhoz hasonlóak, de a vékony harántfalak a sejtüreget több rekeszre osztják.
Tápanyagot szállító és raktározó sejtek
Többségük parenchima sejt. Ezek a fatestben és a háncstestben is megtalálhatók.
Jellemző tulajdonságaik:
- A tér 3 irányában közel azonos méretűek.
- Lapos végződésűek.
- Vízszintes vagy függőleges irányú sorokba rendeződve szállítják a tápanyagokat.
- Sejtfalaik nagyon vékonyak, a másodlagos sejtfal csak kevéssé kialakult.
- Sejtüregük bő, keresztmetszetben kör vagy négyzet alakú.
- A szijácsban és a háncsban élő sejtek protoplazmát tartalmaznak (a gesztben elhalt állapotban vannak).
- A fatest legkisebb szilárdságú szöveteit alkotják.
A fa szövetrendszerei
A magasabb rendű (gyökeres, száras, leveles) növények testét alkotó állandósult szövetek szövetrendszerekbe csoportosulnak. Szövetrendszernek nevezzük az együtt keletkező, de eltérő működésű szövetek összességét.
A fás növények szállító-, alap- és bőrszövet rendszerből épülnek fel:
- A szállító-szilárdító szövetrendszer réteges, köteges elrendeződésben a fa törzsét alkotja.
- Részben a szállító szövetrendszerbe ágyazódva, részben pedig alatta és fölötte található az alapszövet rendszer.
- Végül az egészet burkolja a külső bőrszövet rendszer.
A fa makroszkópos szerkezete
Az egyes makroszkópos szerkezeti részeket a mikroszkópos elemek – a sejtek és szövetek – különféle csoportjai építik fel. így a faanyag műszaki és esztétikai tulajdonságait, ill. felhasználási lehetőségeit a makroszkópos szerkezet is befolyásolja. A különböző fafajok sajátos makroszkópos felépítéssel rendelkeznek, ami alapján az adott fafaj felismerhető.
Makroszkópos szerkezetnek nevezzük a fa szabad szemmel vagy kézi nagyítóval látható szerkezeti részeinek összességét. A makroszkópos szerkezetet egyrészt azért kell ismernünk, hogy a fafajokat azonosítani tudjuk, másrészt azért, hogy a faanyag tulajdonságait és felhasználhatóságát meg tudjuk állapítani.
Anatómiai metszetek és irányok
A faanyag makroszkópos felépítését az anatómiai metszeteken vizsgáljuk. Ezek a fatörzs hossztengelyéhez viszonyított, három jellemző irányú felületek:
- A keresztmetszet (bütümetszet) a fatörzs hossztengelyére merőleges felület. A bütü tehát merőleges a fa szálirányára.
- A sugármetszet (rajzos vagy tükrös metszet) a fatörzs hossztengelyén (a bélen) áthaladó, szálirányú felület.
- A húrmetszet (érintőmetszet) szálirányú felület, amely párhuzamos a törzs hossztengelyével, de nem halad át rajta, hanem valamely évgyűrű palástjának érintője.
Az anatómiai metszetekhez kapcsolódó fogalom az anatómiai irány. Az anatómiai metszetek a fának a különböző felületei, az anatómiai irányok pedig az ezeken a felületeken kijelölhető tengelyek.
Az alábbi három anatómiai irány létezik:
- Szálirány. A fatörzs hossztengelyével párhuzamosan halad. Nevét onnan kapta, hogy a fatestet felépítő legtöbb sejt hosszúsága függőleges irányú.
- Sugárirány. A fatörzs hossztengelyén áthaladó vízszintes irány. A keresztmetszet és a sugármetszet síkjában is kijelölhető.
- Húrirány. Szintén vízszintes, de nem halad át a fatörzs hossztengelyén, hanem érintője valamely évgyűrű ívének.
A faanyagot különböző makroszkópos szerkezeti részek csoportjai építik fel, ezeket pedig többféle típusú sejt és szövet alkotja. A faanyag szerkezete tehát változatos (inhomogén). Ebből adódóan a három anatómiai irányban eltérők a faanyag fizikai, mechanikai és technológiai tulajdonságai. Ezt a sajátosságot anizotrópiának nevezzük.
A fa makroszkópos szerkezetét elsődleges és a másodlagos makroszkópos meghatározók szerint jellemezzük.
Elsődleges makroszkópos meghatározók
Azokat a makroszkópos szerkezeti részeket soroljuk ide, amelyek a nevelkedési körülményektől, a kortól függetlenül minden esetben jellemzik az adott fafajt.
Évgyűrűk
Évgyűrűnek nevezzük a kambium által egy tenyészidőszak alatt létrehozott fanövedéket. Évgyűrűkkel csak a mérsékelt égövi fafajok rendelkeznek, mivel osztódó szöveteik szakaszosan működnek tavasztól őszig. Ezt az időszakot tenyészidőnek nevezzük.
Az évgyűrűk függőleges hengerpalást formában helyezkednek el. Minden évben egy új évgyűrű képződik a fatest külső, kéreg alatti részén. Az évgyűrű két részből áll: a korai vagy tavaszi pasztából és a késői vagy nyári pasztából. Ezeket szín és porózusság alapján lehet elkülöníteni.
Az évgyűrű korai és késői pasztái eltérő szerkezettel és különböző tulajdonságokkal rendelkeznek. A tavaszi időszakban a vízszállítás az elsődleges feladat, ezért a korai paszta több vízszállító és kevesebb szilárdító sejtet tartalmaz (a tűlevelűeknél a korai paszta csak vízszállítást végző tracheidákból áll). A későbbi, nyári időszakban a szilárdító sejtek képződése a hangsúlyosabb, az ekkor kialakuló vízszállító elemek általában kisebb méretűek.
A tűlevelű fafajoknál a korai paszta szélesebb, mint a késői. A gyürüslikacsú és félig gyürüslikacsú fajoknál (pl. tölgy, akác, kőris) viszont a korai paszta mindig keskenyebb a későinél. A szórtlikacsú lombos fáknál (pl. bükk, gyertyán juhar) ilyen összefüggés kevésbé határozható meg.
A két paszta közötti átmenet lehet:
- Éles. Egyes tűlevelűeknél (pl. erdei-, vörösfenyő, tiszafa) és a gyürüslikacsú lombos fáknál.
- Fokozatos. Egyes tűlevelűeknél (pl. luc-, simafenyő) és a félig gyürüslikacsú lombos fáknál.
A pászták kevésbé különülnek el a szórtlikacsú lombos fáknál. Kivétel a bükk és a dió, ahol a pászták jól kivehetők, illetve a juhar és a platán, ahol a pászták nem különülnek el, de az évgyűrűhatárok élesek.
Az ideálisan (zárt állásban) növekvő fa évgyűrűi a keresztmetszetben koncentrikus körök formájában helyezkednek el a bél körül. Amennyiben az élő fát egyirányú napsütés éri, koronája nem szimmetrikus, vagy külső erőhatások miatt a törzse meggörbül, akkor évgyűrűi nem növekednek szabályosan: a törzs egyik oldalán szélesebbek lesznek. Ezt excentrikus (külpontos) évgyűrűszerkezetnek nevezzük. Az ilyen szerkezet komoly fahibának tekinthető.
A fafajok többségénél az évgyűrűk általában köríves vonalúak . Vannak azonban a körívtől eltérő hullámos évgyűrűjű fajok is. Például ilyen a gyertyán, amelynek nagy hullámú, szabálytalan évgyűrűi egy jellegzetes fahibát eredményeznek, amelyet ormósságnak nevezünk. Kisebb hullámú évgyűrűi vannak például a tiszafának és az égernek.
A fa fizikai-mechanikai tulajdonságait meghatározó tényező az évgyűrűk szélessége. Ez a fafajtól és a növekedési körülményektől függ. Vannak jellemzően keskeny évgyűrűket növesztő fafajok, amelyek lassan növekednek, és alacsony az éves fahozamuk (pl. tiszafa). Léteznek jellemzően széles évgyűrűket növesztő fafajok is, amelyek gyorsan növekednek (pl. nyár, fűz).
Az évgyűrűk látványát a fa, metszeti felületein rajzolatnak nevezzük. Ez az egyes anatómiai metszeteken eltérő. A bütün az évgyűrűk koncentrikus vagy excentrikus (köríves vagy hullámos ívű) körívei láthatók. A sugármetszeten közel párhuzamos sávok figyelhetők meg, ezt csíkos-vonalas (frízes) rajzolatnak nevezzük. A húrmetszeten látható a fa legjellegzetesebb rajzolata, ahol az évgyűrűk parabolikus, elliptikus, lángnyelvszerű formájúak: ez a flóderos rajzolat.
A különböző fafajok rajzolata nem egyformán hangsúlyos. Ez az évgyűrűk láthatóságától függ, amelyet alapvetően a tavaszi és nyári pászták közötti szín- vagy porózusság különbsége határoz meg:
- A tűlevelűek és a gyűrűslikacsú lombos fák évgyűrűi szabad szemmel jól láthatók, mivel pasztáik színben és szerkezetben is elkülönülnek. Ezeknek a fafajoknak határozott, markáns rajzolata van.
- A szórtlikacsú lombos fák nagyobb részénél a pászták nem különülnek el egymástól, ezért évgyűrűik kevésbé láthatók, rajzolatuk elmosódott (ilyen a nyír, a hárs, az éger, a nyár stb.) Kivétel a bükk, a dió, a juhar, a platán.
Edények
Az edények (likacsok, pórusok, tracheák) csak a lombos fákra jellemző makroszkópos szerkezeti részek. Szerepük a víz szállítása a gyökerektől a levelekhez. Bő üregű, vékony sejtfalú vízszállító elemek egymáshoz kapcsolódásával keletkeznek, amelyek így függőleges csöveket hoznak létre.
Az edények átmérője nagyobb, sejtfaluk vékonyabb, mint a szilárdító sejteké, ezért a vízszállító szövetek a faanyagnak az alacsonyabb szilárdságú részeit képezik. A lombos fák többségénél a tavaszi paszta edényei nagyobbak, mint a nyári paszta edényei. Az edények közötti méretkülönbség és az évgyűrűben való elrendeződésük alapján a lombos fákat három csoportba soroljuk:
- Gyűrűslikacsúak: tölgy, szelídgesztenye, akác, eper, kőris, bálványfa, szil.
- Szórtlikacsúak: bükk, gyertyán, dió, juhar, platán, nyír, éger, nyár, hárs, fűz, vadgesztenye, alma, körte.
- Félig gyűrűslikacsúak: cseresznye, meggy, szilva.
A gyűrűslikacsú lombos fáknál a tavaszi paszta keskenyebb, és magas részarányban alkotják az igen nagy átmérőjű, szabad szemmel is jól látható likacsok. Ezek egy vagy több sorban helyezkednek el az évgyűrűhatár mentén. Hosszmetszetben árkolások formájában láthatók.
A nyári pasztát szélesebb, és zömében szilárdító sejtek alkotják. Edényei kis átmérőjűek. A bütü sötétebb színű szilárdító szövetében szabad szemmel is jól lehet látni az apró edények különböző alakú, világosabb csoportjait.
Az edénycsoportok formája fafaj azonosító bélyegként is szolgál. Az edénycsoportok a hosszmetszetben árkolások (korai paszta) és finom karcolások formájában (késői paszta) jelennek meg.
A gyűrűslikacsú szerkezet egyrészt növeli a faanyag inhomogenitását, másrészt néhány kedvezőtlen műszaki tulajdonságot eredményez (nagyobb zsugorodási, repedezési, vetemedési hajlam, nehezebb megmunkálhatóság és száríthatóság stb.)
A szórtlikacsú lombos fafajokban mindkét paszta edényei aprók, szabad szemmel nem láthatók. A korai pasztában csak kissé nagyobbak, mint a későiben, és a teljes évgyűrűben egyenletesen elszórva helyezkednek el. Kivételt képez a dió, amelynek egyenletesen szórt edényei mindkét pasztában nagyok, szabad szemmel is jól láthatók. Ezek a hosszmetszeteken jól megfigyelhetők, árkolások-karcolások formájában jelennek meg.
Az edények elrendeződése és mérete miatt a szórtlikacsú lombos fák rajzolata kevésbé markáns, mint a gyűrűslikacsú fafajoké. Szövetszerkezetük homogénebb, emellett az ilyen fák könnyebben megmunkálhatok, száríthatok, felületkezelhetők, és kisebb a repedezési és vetemedési hajlamuk.
A félig gyűrűslikacsú elrendeződés átmenet a gyűrűslikacsú és a szórtlikacsú szerkezet között. Ezeknél a fafajoknál mindkét paszta edényei aprók, és szórtan helyezkednek el – a keskenyebb korai pasztában sokkal sűrűbben, mint a későiben. Ezért a két paszta porózussága lényegesen különbözik, vagyis a tavaszi paszta lazább szerkezetű és kevésbé szilárd, mint a késői. A pászták egymástól elkülönülnek ugyan, de nem élesen, az évgyűrűk ezért közepesen láthatók.
Bélsugarak
A bélsugarak az összes fafaj szerkezetében megtalálható, az anatómiai hosszirányra merőleges, szalagszerű makroszkópos szerkezeti részek. Vékony falú, bő üregű parenchima sejtek vízszintes soraiból épülnek fel úgy, hogy a sorok téglafalszerű építményként helyezkednek el egymás fölött és mellett.
A bélsugarak a háncsból kiindulva a fatest belseje felé vízszintes irányban szállítják a tápanyagokat, és elraktározzák azokat. A legnagyobb mennyiségben raktározott tartalék tápanyag a keményítő, amely szemcsés formában található meg a geszt bélsugaraiban. Ezenkívül ásványi anyagok, kristályok is raktározódhatnak.
Fafajtól függően a bélsugarak lehetnek szélesek (vastagok), szabad szemmel láthatók, és keskenyek (vékonyak), alig vagy nem láthatóak. Egyes fajoknál előfordulnak széles és keskeny bélsugarak egyaránt (pl. a tölgyekben). A bélsugarak magassági méretei is változóak. Például a tölgyek szerkezetében előfordulnak 50-60 mm magas bélsugarak, a bükkben egyenletesen 3-4 mm magasak, míg a juharban kb. 1 mm magasságúak.
A bélsugarak eltérő módon láthatók az anatómiai metszeteken:
- A bütün világosabb színű, sugárirányú vonalakként.
- A húrmetszeten sötétebb színű, függőleges irányú, különböző magasságú vonalkák (orsók) alakjában.
- A sugármetszeten szabálytalan alakú, kisebb-nagyobb foltok, sávok formájában {bélsugár tükrök).
- A fafajokat három csoportba sorolhatjuk a bélsugarak láthatósága alapján:
- Mind a három metszeten jól látható, széles bélsugarakkal rendelkezik. Ilyen pl. a tölgy, eper, bükk, juhar, platán.
- Keskenyebb, a sugármetszeten apró tükrökként látható bélsugarai vannak. Ilyen pl. a cseresznye, dió, nyír, akác, kőris, szil.
- Keskeny, és ezért egyik metszeten sem látható bélsugarakkal rendelkeznek a tűlevelűek, a nyár, a hárs, a vad- és szelídgesztenye, a fűz.
Léteznek halmozott bélsugarak is (éger, gyertyán), amelyek több keskeny bélsugár csoportosulásával alakulnak ki, és szabad szemmel egyetlen széles bélsugárnak látszanak.
A bélsugarak alkotják a fatest legkisebb szilárdságú szöveteit. A keskeny bélsugarak egyenletesebb szerkezetű fatestet eredményeznek, amely kedvező megmunkálhatóságot, száríthatóságot eredményez. Azok a fafajok, amelyeknek bélsugarai szélesek vagy váltakozva szélesek és keskenyek (pl. tölgyek), sokkal nehezebben megmunkálhatok, jobban repedeznek és vetemednek.
Gyantajáratok
A gyantajáratok a tűlevelűek szerkezetében megtalálható makroszkópos szerkezeti részek. Ezek alkotják a kiválasztó és váladéktartó szöveteket.
A vékony falú parenchima sejtek (epitél sejtek) körkörösen rendeződve csatornát (gyantajáratot) zárnak közre. Az epitél sejtek kiválasztják a vízben oldhatatlan, sűrű váladékanyagot, a gyantát (fenyőbalzsamot), amely a csatornában összegyűlik. A gyantajáratok iránya lehet függőleges és vízszintes. Behálózzák a fatestet.
A hosszgyantajáratok függőleges irányú váladéktartó csatornák. Rendszerint a késői pasztákban helyezkednek el. A kidöntött fa gyantája megkeményedik, és világos színűvé válik, ezért a nagy átmérőjű hosszgyantajáratok szabad szemmel jól láthatók a bütün, világos színű pontokként.
A haránt gyantajáratok vízszintes irányú váladéktartó csatornák. A bélsugarak belsejében alakulnak ki, és irányuk követi a bélsugarak keresztirányát. A haránt gyantajáratoknál a bélsugarak kiszélesednek, és közrezárják a gyantajáratot övező epitél sejteket.
A gyantatartalom növeli a fa tartósságát, sűrűségét, keménységét, de nehezíti a szárítást, telítést, forgácsolást, ragasztást, felületkezelést.
Előfordul, hogy az élő fában húrirányú repedés keletkezik (pl. szél hatására), és a vízszintes gyantajáratokból kifolyó gyanta megtölti a repedést. Ez a gyantatáska, amely fahiba.
A különböző tűlevelű fafajok eltérő mennyiségű és méretű gyantajárattal rendelkeznek. Számos, nagyméretű gyantajárata van az erdeifenyőnek, a feketefenyőnek, a simafenyőnek. Kisebb méretű és kevesebb gyantajárattal rendelkezik a lucfenyő, a vörösfenyő, a duglászfenyő. Nincsenek sem hossz-, sem haránt gyantajáratai a jegenyefenyőnek, a tiszafának.
Másodlagos makroszkópos meghatározók
Másodlagos makroszkópos meghatározóknak tekintjük a fa azon szerkezeti részeit és jellemzőit, amelyek a nevelkedési körülményektől vagy a fa életkorától függően eltérhetnek a fajra – a vágásérettségi korban – általánosan jellemző szerkezettől és tulajdonságoktól. Ebbe a csoportba tartozik a szijács, geszt, bél, kéreg, bél, bélfolt. Másodlagos fafaj meghatározó továbbá a fa néhány fizikai tulajdonsága: a szín, a fény, a sűrűség és az illat.
Szijács
A szijács a fatest élő, legfiatalabb része, amely a kéreg alatti külső évgyűrűket tartalmazza. Szélessége fafajtól függ. Vágásérettségi korban például az akác és a tölgy szijácsa keskeny, a kőris és a dió szijácsa pedig széles.
A tenyészidőszakban a szijácsban történik a víz szállítása az ásványi anyagokkal együtt a gyökerektől a levelekhez, és itt megy végbe a tápanyagok szállítása is a fatesten belül.
A szijács gyűrű formájában övezi a fatest idősebb belső részét, a gesztet. A két rész tulajdonságai különbözők: a szijács nedvessége nagyobb (kivéve a vizes gesztű fafajokat, mint a nyárfa, amely gesztje nedvesebb a szijácsnál); a szijács tápanyagtartalma (fehérjék, cukrok, zsírok, olajok) lényegesen nagyobb, tartóssága csekélyebb; a szijács színe világosabb, dagadási, zsugorodási mértéke általában nagyobb, szilárdsága kisebb, mint a geszté.
Hátrányos tulajdonságai miatt a szijács felhasználási lehetőségei korlátozottak, műszaki szempontból a gesztnél rosszabb minőségű faanyagot képez.
Geszt
A fatest belső, idősebb részét gesztnek nevezzük. A geszt már nem vesz részt az életfolyamatokban, az élő fa elhalt részét alkotja. A geszt által betöltött szerep mégis nagyon fontos, mert szilárdítja a fát, és raktározza a különböző szerves és szervetlen anyagokat. Gesztjük alapján a különböző fafajokat a színes gesztűek és a színtelen gesztűek csoportjába soroljuk.
A színes geszt szabad szemmel is jól elkülöníthető az őt körülvevő, világosabb szijácstól. Határuk lehet éles (pl. tölgyek, akác, szilfélék, erdeifenyő, vörösfenyő stb.), illetve fokozatos a geszt és a szijács színe között (dió, nyár, fűzfélék stb.). A színes geszt több lépésben alakul ki:
- Az évgyűrűben nagyrészt megszűnik a vízszállítás (kivétel: a vizes gesztű fafajok).
- A még élő parenchima sejtek kiválasztják az ún. gesztanyagokat, amelyek elraktározódnak az évgyűrű sejtjeiben, a sejtfalakban és a sejtüregekben.
- A parenchima sejtek létrehozzák a Sejtfalaik benyomulnak a szomszédos edények üregeibe, és részben vagy egészen elzárják az edényeket, így növelik a faanyag szilárdságát és tartósságát, mivel megakadályozzák, hogy a gombafonalak előrehatoljanak az edények üregeiben, és beteggé tegyék a fát.
- Ezt követően a parenchima sejtek elhalnak, már csak raktározás lesz a szerepük.
A parenchimák által kiválasztott gesztanyagok szerves vegyületek. Ilyenek a festék- és cserzőanyagok, pl. a xilán, a flavonoidok, a gyanták stb. Ezek döntő módon megváltoztatják a színes geszt tulajdonságait a szijácshoz képest. A geszt szilárdabb; keményebb; sűrűsége nagyobb, nehezebben megmunkálható, és kevésbé rugalmas. A színe sötétebb; és fája sokkal tartósabb, mivel a gesztanyagok gomba- és rovarölő hatásúak. Vízfelvevő képessége kisebb, ezért kevésbé dagad és zsugorodik, mint a szijács.
A színtelen geszt nem különíthető el a szijácstól, mivel a fatest belső része és a szijács azonos színű. A színtelen geszt kialakulása során nem mennek végbe azok a gesztesítő folyamatok, amelyek a színes geszt keletkezésére jellemzők. A nem színes geszt tulajdonságai ezért csak kismértékben különböznek a szijácsétól. A színtelen gesztű fáknak két típusa van: az érett fával és a szijács fával rendelkezők.
Az érett fa abban különbözik a szijácstól, hogy benne a vízszállítás nagyrészt megszűnik, és így a nedvessége lényegesen kisebb, mint a szijácsé. Ennek következtében a sűrűsége ugyan kisebb, ugyanakkor nagyobb szilárdságú, rugalmasabb faanyag. Érett fával rendelkező, színtelen gesztű fafaj pl. a bükk, a hárs, a lucfenyő és a jegenyefenyő.
A szijács fával rendelkező fafajoknál gyakorlatilag a fatest teljes egészében szijács. A belső, idősebb farészben még a vízszállítás sem szűnik meg, ugyanolyan nedvességű és ugyanolyan tulajdonságú, mint a külső évgyűrűk. Szijács fa az éger, a nyír, a gyertyán, a juhar, a körte, az alma és egyes nyarak (rezgő nyár, olasz nyár).
Kéreg
A kéreg a fatest bőrszövete és fontos szállítószövete. Külső rétege a héjkéreg, amely a bőrszövet rendszer része, belső rétege pedig a háncs, amely a szállító szövetrendszerhez tartozik.
A kéreg vastagsága a fafajtól és az életkortól függ. Vannak jellemzően vékony kérgű fafajok (pl. bükk, gyertyán), és vannak nagyon vastag kérgű fajok is (pl. akác, tölgyek, nyár). Általánosan jellemző, hogy minél idősebb a fa, annál vastagabb lesz a kérge, és annál erőteljesebben megrepedezik.
- A héjkéreg a fatest bőrszövete. Feladata az élő fa védelme a külső sérülésektől, a szélsőséges hőmérsékletektől, a tűztől, a kiszáradástól. A héjkéreg elparásodott, elhalt kéregrész. Összetett élettani folyamatok során a háncsból alakul ki úgy, hogy a háncs külső rétegei folyamatosan átalakulnak héjkéreggé. A héjkéreg megrepedezik, és külső rétegei leválnak a törzsről. A repedezések jellege és a kéreg színe fafajra jellemző. Megkülönböztetünk cserepes, gyűrűs, barázdás, függőleges csíkokban leváló és sima kérgű fafajokat.
- Cserepes kéreg. Szabálytalanul, minden irányban repedezett. A legtöbb fafajnak ilyen kérge van. A cserepes kéreg lehet pikkelyes (a kéregcserepek kisméretűek, pl. lucfenyő, erdeifenyő), táblásán leváló (cserepei nagyobb méretűek és aránylag vékonyak, pl. platán, hegyi juhar, tiszafa) és vastag cserepes kéreg (pl. tölgy, szil, kőris).
- Gyűrűs kéreg. Gyűrűszerűén, vízszintes csíkokban repedezik, és vékony sávokban válik le. Ilyen fafaj a cseresznye, a meggy, a nyír stb.
- Barázdás héjkéreg. Függőleges irányban repedezett. Ilyen az akác, a hárs, a korai juhar stb. kérge.
- Függőleges csíkokban leváló kéreg. Vékony sávokban viszonylag könnyen lehámozható. Ilyen a boróka és a tuja kérge.
- Sima kérgű fafajok. A héjkéreg még idős korban sem repedezik meg. Ilyen a bükk, a gyertyán.
A háncs a kéreg belső rétege, élő szövete. Fontos élettani szerepe a raktározás és a tápanyagok szállítása fentről lefelé. A háncs rétegei az évgyűrűkkel egy időben képződnek: a vastagsági osztódó szövet minden tényészeti időszakban létrehoz kifelé egy háncsréteget, befelé egy évgyűrűt. A háncs egy-egy rétege sokkal vékonyabb, mint az évgyűrű, és a nem különülnek el egymástól úgy, mint az évgyűrűk. A háncsban szállított tápanyag egy része a gyökerekhez jut, másik részét a bélsugarak átveszik, és a fatestbe szállítják.
A bél
A bél a fatörzs központi része, rajta halad át a törzs hossztengelye. Átmérője kicsi, általában 1-2 mm. Alapszövet, így az egyetlen olyan része a fatestnek, amely nem a kambium osztódásával alakul ki. A fa fiatal korában tápanyagokat szállít, később tápanyagokat vagy elhalt állapotban levegőt raktároz. Bő üregű, nagyon vékony falú parenchima sejtek alkotják, ezért a fatest leglazább, legkisebb szilárdságú része. Méretei és tulajdonságai miatt építőipari felhasználásra nem alkalmas.
Bélfoltok
Bélfoltok a bél körüli fatestben alakulhatnak ki néhány fafaj esetén (éger, nyír, nyár, fűz, juhar, cseresznye). A bélfoltok képződését az Agromyza carbonaria nevű rovar lárvájának rágása okozza a fiatal fában. A lárvák járatait később a parenchimatikus szövet tölti ki, amely különböző járulékos anyagokat tartalmaz. Az ilyen „begyógyult” farészek színe sötétebb, szabad szemmel látható.
Olvasmány
Előnyös, ha a talaj felszínét szerves anyaggal fedjük le, mert:
Kiváló szerves anyag a fakéreg. Jól tartja a nedvességet, súlya miatt nehezen fújja el a szél. A fakérgek közül a leghatékonyabb a fenyőkéreg (viszonylag magas a költsége). A kéreg gyomelnyomó hatásán túl lebomlás után a talaj humusztartalmát gazdagítja.
A kereskedelemben a fakéreg különböző méretekben kapható az egyes fafajok szerint.
- Csökken a talaj nedvességének párolgása.
- Egyenletes talajhőmérsékletet biztosít.
- Véd a gyomok ellen.
- Télen csökken a fagyveszély.
- Nyáron óv a magas felmelegedéstől.
- A felhasznált anyag kedvezően befolyásolja a talajszerkezetet és a szervesanyagtartalmat.