A padlófelület csiszolása, hézagolása
A szegezett fa padlóburkolatok fektetését és a felület ellenőrzését követően – amennyiben hibátlan a szerkezet – azonnal megkezdhetjük a felület csiszolását. Gondosan ellenőrizzük a padlót, mivel az esetleges kiálló szögfejek szálkák stb. károsíthatják a csiszolóberendezést, illetve rossz, csúnya csiszolást eredményeznek. Amennyiben ragasztott fa parkettát csiszolnánk, mindenképpen várjuk meg a ragasztóanyag gyártója által megadott száradási időt (1-3 nap).
A csiszolást az adott padlófelületnek megfelelő (teljesítményű, méretű stb.) csiszológéppel végezzük. Ezeknek többféle típusa létezik. Általában porszívó berendezéssel egybeépített szalagos csiszológépeket alkalmazunk.
Először mindig durvacsiszolást végzünk („durvázás”). Ezzel elsősorban a parkettaelemek közötti egyenetlenségeket tüntetjük el. A csiszolás során lényegében egy vékony réteget távolítunk el a padló felső részéből. Durvacsiszoláshoz általában 40-es szemcsefinomságú csiszolóanyagot használunk.
Ügyeljünk arra, hogy egy csiszolási folyamat során mindig azonos irányba, egyenletesen haladjunk előre. A csiszolási irány megválasztásánál figyelembe kell venni a szálirányt, a fektetési mintát, valamint a benapozást is. Lehetőleg mindig szálirányba csiszoljunk, illetve a száliránytól legfeljebb 45°-kal térjen el a csiszolás iránya. Az egymást követő csiszolási fázisokat egymásra merőlegesen kell végezni.
Falszegélyek mentén a nagyméretű csiszolóberendezésekkel nem férünk hozzá a padlóburkolat szélső sávjához. Ilyen helyeken a csiszolást sarokcsiszoló (szélcsiszoló) berendezéssel végezzük. Kisebb kiszögeléseknél, zugokban, illetve a különböző áttörések körül a csiszolást csak kézi csiszolással tudjuk elvégezni. Vigyázzunk: a kézi munkavégzéssel a gépivel megegyező alapfelületet kell kialakítani, és ez nagy gyakorlatot igényel!
- Hogyan kezeljük a fapadlónakat olajjal és viasszal? Padlóápolás
- Hogyan lakkozzuk a padlófelületet?
- Szegélyek, dilatáció burkolatváltások
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Csiszológépek
A tökéletes csiszolás érdekében fontos, hogy megfelelően karbantartott csiszológépeket használjunk. A korszerűtlen, régi berendezésekkel nem lehet egyenletesen simára csiszolt felületet létrehozni. Jellemző hiba a felület hullámossága, illetve kagylóssága. Ez a hosszú elemekből álló hajópadlóknál különösen feltűnő.
A végleges állapotig többször is átcsiszoljuk a padlófelületet. Fontos, hogy egymást követő csiszolási fázisokban mindig egyre finomabb csiszolóanyagot használjunk. A csiszolóanyagok finomsága között nem lehet nagy ugrás, ügyeljünk a fokozatosságra, különben a felület nem lesz teljesen sima!
A durvacsiszolást követően ajánlott egy finomabb (60-as, 80-as szemcsefinomságú) csiszolóanyaggal újra átcsiszolni a teljes felületet. Erre azért van szükség, mert a következő műveletet, a hézagolást kedvezőbb finomabb felületen végezni.
A hézagolás („rájbolás”) során a teljes padlófelületen betapaszoljuk a hézagokat. A hézagolóanyag általában a csiszolás során keletkező finom csiszolatpor és fugakitt oldat keverékéből áll. Ajánlott a csiszolatport finom lyukú szitán átszitálni. így elkerülhető, hogy szennyeződés vagy nagyobb szemcse kerüljön a hézagolóanyagba. Az alkalmazott fugakitt oldat típusa függ a fapadló típusától (anyagától, színétől), illetve az előforduló hézagok legnagyobb szélességi méretétől. A hézagolóanyagot kenőlemezzel vagy spaklival hordjuk fel a felületre, illetve ezzel húzzuk le a felesleget!
A hézagolóanyag száradását követően újra csiszolás következik. A száradás ideje az alkalmazott hézagolóanyagtól függ, de általában kb. 1-2 órával a hézagolás után már csiszolható a felület. Ebben a csiszolási fázisban a csiszolóanyag legalább olyan szemcsefinomságú vagy finomabb legyen, mint amilyet a hézagolást megelőzően alkalmaztunk (60-as, 80-as).
Az utolsó csiszolási fázisban végezzük a legfinomabb csiszolást. Ehhez 100-as, 120-as szemcsefinomságú csiszolóanyagot használunk. Ez lényegében már a fa padlófelület polírozását jelenti.
A korszerű csiszológépek általában elszívóberendezéssel egybeépített gépek. Ettől függetlenül mindig ellenőrizzük, hogy a padlófelület pormentes-e. Lehetőleg porszívózzuk át a felületet. Fontos, hogy csak ipari porszívót használjuk, a háztartási porszívók erre nem alkalmasak! A felületet bevonás előtt száraz törlőkendővel is végigtörölhetjük, amely a csiszolásból visszamaradt legfinomabb szemcséket is összeszedi.
A lakkozás előtt helytelenül előkészített felületen a szennyeződések, a por foltokat okoznak, a kisebb szálkák miatt pedig nem lesz tökéletesen sima és egyenletes a felhordott lakkréteg. Nagyon fontos, hogy a felületi bevonatokhoz alkalmazott anyagok mindig egy rendszerhez tartozzanak! Tilos keverni a különböző gyártmányokat! Mindig csak egy gyártó termékeit (hézagkitöltő, alapozó, lakk stb.) használjuk! Csak így lehetünk biztosak abban, hogy az anyagok kompatibilisek.
Tipp
A csiszolt padlófelületek pormentesítésére a hagyományos háztartási porszívók általában nem alkalmasak. A háztartási porszívók a beszívott faport legtöbbször visszafújják a levegőbe, mivel túl finom a fapor, és nem ilyen típusú tisztításra készültek ezek a berendezések. Sőt az ilyen porszívók balesetveszélyesek is, akár porrobbanást is okozhatnak. A munkához nagy teljesítményű, speciális ipari porszívókat használjunk.
Alapozás
A lakkozást megelőzően alapozóréteget kell felhordani a fafelületre. Az alapozó tapadóhídként funkcionál, biztosítja a faanyag és a lakkréteg megfelelő kapcsolatát.
Az alapozók lehetnek vizes bázisúak és oldószeresek. Az alapozó kiválasztásakor és felhasználásakor vegyük figyelembe a gyártói ajánlásokat, termékleírásokat! Léteznek színes alapozók is. Az igényeknek megfelelő színt előre ki kell választani. A színes alapozóval kezelt nyers fafelületre színtelen lakkot hordunk fel.
Az alapozó lehet külön kiszerelésű, illetve lehet a helyszínen kellő mértékűre hígított lakk. Utóbbi esetén a hígítási arányt a gyártó adja meg, ezt szigorúan be kell tartani. A vizes bázisú lakkok többsége hígítható.
Oldószeres anyagok alkalmazása esetén különösen fontos a balesetmentes munkavégzés feltételeinek biztosítása és a vonatkozó előírások betartása. A betartandó biztonsági előírásokat a gyártó által kiadott biztonsági adatlap tartalmazza. Legfontosabb, hogy gondoskodjunk az állandó és kellő mértékű légcseréről (természetes szellőztetéssel vagy gépi elszívással). Amennyiben nem biztosítható a megfelelő mértékű légcsere, légzőkészüléket kell használni.