Központi porszívó
A mobil porszívó a háztartások és egyéb középületek tisztán tartásánál közel százéves múlttal rendelkezik, vagyis azóta könnyebb a takarítás, mint üzemi feladat. Az ezredforduló hetvenes éveiben Amerikából kontinensünkre is átterjedt technológia a központi rendszerű porelszívás.
A központi porszívó működési elvében azonos a már szinte mindenki előtt ismert mobilgépes technológiával, ahol a szívást és a por tárolását egy kerekein gördülő, táska méretű szerkezet végzi, a hozzá kapcsolható szívófejes cső segítségével. A központi porszívó szinte minden épületben telepíthető, régi és új házaknál egyaránt. Természetesen az új épületeknél a tervezéssel és szervezéssel kapcsolatban a helyzet sokkal egyszerűbb. Régi építésű lakásoknál a szállító csővezetékek elhelyezése jár átalakítással, míg az újaknál szinte minden problémamentes.
A központi porszívó tulajdonképpen a háztartások, lakások, házak komfortminőségének meghatározója, hasonlóan a klímaberendezésekhez vagy a kaputelefonhoz.
Központi porszívórendszer vázlata többszintes épületnél 1 központi porszívógép; 2 szállító csővezeték; 3 kifúvócső; 4 hangtompító; 5 zsalus szellőző; 6 fali csatlakozó; 7 padozat! „seprű”-nyílás; 8 elektromos vezeték; 9 automatika; 10 födém; 11 az épület fala; A szabálytalan; B szabályos szerelési mód.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Működési elv
A központi porszívó és a por gyűjtésére szolgáló egység a lakótéren kívül, de az épületen belül kerül telepítésre úgy, hogy a szállítócső-rendszer a legrövidebb úton (hosszban) és a legnagyobb hatékonysággal tudja kiszolgálni az épület belső tereit. A szobákban, illetve a takarítandó helyiségekben fali csatlakozók vannak, amelyekbe a szívócső (a gégecső) csonkját kell bedugni.
A falba beépített szállító csővezetékekkel együtt vezetett villamos kábel alkalmas a működtetés üzeméhez szükséges indító illetve kikapcsoló program közlésére úgy, hogy a fali csatlakozóba épített mikrokapcsolók ezt kezdeményezik. A fali csatlakozóknál típustól függően a zárófedő nyitásával, vagy a gégecső kezdőcsonkjának behelyezésével, vagy kézi kapcsolóval zár rövidre az elektromos vezérlés, és ezáltal kezdődik és fejeződik be a takarítás fázisa.
Előnyei a következők:
- a takarítandó térből az elszívott levegővel együtt a por, a piszok kijut a gyűjtőtartályba;
- a porban, piszokban fészkelő atkák és az allergiát okozók (por és pollen) mind eltávoznak a rendszerhez kapcsolt térből;
- a takarítás csendes, csak a légmozgás hangja hallatszik;
- a takarítás könnyű, csak egy gégecsövet kell mozgatni.
A rendszer
A központi porszívó három (főbb) részegységből áll: a központi porszívógép, a szállító csővezeték és a hajlékony szívócső a tartozékaival.
A központi porszívóegység
A henger alakú, elektromos üzemű szívó és tároló berendezést a lakás mellékhelyiségének a szegletében helyezzük el úgy, hogy az centrálisán hatékonyan csatlakoztatható a helyiségcsoportokhoz. Másik fontos tényező a fogadóhelyiségben levő magasabb zajszint elviselhetősége. A központi szívóegység elektromos csatlakoztatásához egy dugalj szükséges. További fontos tényező a kifúvócső legrövidebb hosszban való megépíthetősége. A gép a falra van felszerelve úgy, hogy a porgyűjtő tartály vagy a porzsák ürítését kényelmesen el lehessen végezni.
A gépek teste rozsdamentes acélból készült, a porgyűjtő tartály és az egyéb alkatrészek műanyagból. A gépek általában a ciklonikus-fordított porzsákos elven szűrik ki a szennyeződéseket a beszívott levegőből. Ez az egyik legjobb megoldás a szennyeződések leválasztására, mert viszonylag kicsi fojtás mellett jó hatásfokkal szűr. Ezekhez a típusokhoz nincs szükség külön porzsákok vásárlására, mert a hulladékot egy tartályba gyűjtik, amit lecsatolva a gépről csupán ki kell borítani a szemetesbe.
Csővezeték és fali csatlakozók az épületben
A fali csatlakozó-nyílásokat a géppel összekötő csőrendszer az aljzatbetonban, illetve a csatlakozóknál a falban van elhelyezve. Ha van padlófűtés az épületben, akkor a csőrendszert annak szigetelésében helyezzük el. A fali csatlakozónyílásokból valamennyi helyiséget, annak padlóját és mennyezetét el kell tudni érni, még ha a bútorokat meg is kell kerülni. Az elektromos vezérlés vezetéke a cső mellett fut.
A takarított helységből beszívott poros levegő a gép beszívó ágán keresztül (beépített csőrendszer) a porszívógépbe jut, ahol egy szűrőrendszeren át a kifúvó ágon keresztül a már tisztított levegő távozik az épületből. A kifúvó ág lehetőleg a szabadba vezessen, mert így a mikroporok, pollenek és poratkák – amiket már nem lehet kiszűrni a levegőből – távoznak közvetlen környezetünkből. A gép teljesítményét a takarítandó szemét tulajdonságai, a ház alapterülete, a nyomásveszteségek (cső, idomok stb.) és egyéb paraméterek is befolyásolják. Minden központi porszívógépnek van egy beszívó- és egy kifúvó ága. Ezekbe falon kívül kell bekötni a csőrendszert.
Hajlékony szívócső
A gégecső általában 9 m hosszú, de kapható más méretekben is. A gégecsőre felszerelhető takarító-eszközökkel minden takarítási feladat könnyedén elvégezhető.
Egyszintes épület üzemi alaprajz 1-4 fali csatlakoztatási pontok.
Egyszintes épület központi porszívójának szerelési terve a) alaprajz; b) csőszerelési és kapcsolási vázlat; 1-4 fali csatlakozás pontjai; 5 porszívógép; A szállító csővezeték; B 90°-os „felfelé” csatlakozás; C 45°-os idom; D 45°-os ág.
A tervezés
Egy jól működő központi porszívórendszerhez elengedhetetlen a pontos tervezés.
Ehhez a következő adatokra van szükségünk:
- A takarítandó épület pontos alap- és metszetrajzai.
- Az épület szerkezetének pontos ismerete.
- Más épületgépészeti és az épületbe betervezett különböző rendszerek (villany, klíma stb.) ismerete.
- A megrendelő igényei.
Ha birtokunkban vannak az alap- és metszetrajzok a takarítani kívánt épületről, abban az esetben már majdnem mindent meg tudunk tervezni.
A porszívógép helye
A porszívógép könnyen és kényelmesen hozzáférhető helyre kerüljön, mert a gépet bizonyos időközönként ki kell majd tisztítani. Ezért nem utolsó szempont, hogy a gép olyan magasra kerüljön beszerelésre, ahonnan kényelmesen kitakarítható. Ismernünk kell a betervezett porszívógépünk méreteit és súlyát, mert nagyon pici helyiségbe nem lehet betervezni, és a falnak is el kell bírnia a gép súlyát. Olyan helyre tervezzük, gépünket, ahol biztosíthatjuk a gép zavartalan működését. Leginkább pincébe, garázsba, gépészeti helységbe, szerszámoskamrába vagy háztartási helyiségekbe érdemes elhelyezni.
Száraz és nem hideg helyre helyezzük el a porszívónkat. A rendszer veszteségének csökkentése érdekében a kifúvó ág kivezetését a porszívóegység mellett legideálisabb elhelyezni. A kifúvó ág kivezetése ne legyen hosszabb, mint 6 méter, hogy kicsi maradjon a fojtás. Ha az épület adottságai miatt a kihívásnak mégis 6 méternél hosszabbnak kell lennie, akkor a kifúvócső átmérőjét növelni kell 100-as átmérőjű szellőzőcsőre, hogy ezzel is segítsük a kiáramló levegő ellenállásmentes kijutását a szabadba. A kivezetést a tetőn is ki lehet alakítani, de a cső hosszának minimalizálására kell törekedni. A kifúvási zaj csökkentésére hangtompító dobot szerelünk a kifúvó ágba, lehetőleg a géphez közel.
Központiporszívó-rendszer vázlata.
Háromszintes épület központiporszívó-rendszerének vázlata.
A porszívógép lehetőleg mindig lejjebb legyen, mint a fali csatlakozók, vagy ugyanazon a szinten, mert ha feljebb rakjuk, akkor a gépnek felfelé kell szívnia a szemetet. Ez azért nem ideális, mert a gépnek így többet kell „dolgoznia”, hiszen a gravitáció ellene is dolgozik. A rendszer szempontjából az a legideálisabb, ha a porszívógépet a csőrendszer közepére tervezzük, így csökkenthető a gépigény, illetve növelhető a szívóhatás.
Fali csatlakozók
Az épület alaprajzai alapján történik az optimális számú fali csatlakozó helyének kijelölése. A fali csatlakozók lehetőleg a folyosón, a lépcsőfeljárók felső részén legyenek betervezve úgy, hogy onnan minden zugot, még a beépített szekrények belsejét, a mennyezetet, a fürdőszobát és a lépcsőfeljárók alsó és felső részét is el lehessen érni. A tervezésnél mindig a legtávolabbi ponttól (a ház sarkától) kezdjük kiosztani a köröket úgy, hogy mindig 1 m-rel kisebb gégecsővel számoljunk (9 m-nél 8 m-rel), hogy ha ki kell kerülni egy ágyat, bútort, akkor is kényelmesen elérjünk minden sarkot. Arra kell törekedni, hogy egy csatlakozóból több helyiséget is el lehessen érni a szívócsővel.
A fali csatlakozókat ne tervezzük ajtó mögé, illetve olyan helyre, ahonnan kényelmetlen a be- és kicsatlakoztatása (bútor, ágy mögé stb.). Általában a fali csatlakozókat az elektromos dugaszolóaljzatokkal egy magasságba tervezzük (40-50 cm-re a végleges szinttől), de az igényekhez igazodva lehet lejjebb és feljebb is. Legideálisabb a villanykapcsolók alá tervezni (az elektromos dugaszolóaljzatok mellé vagy helyére), mert oda általában nem kerül semmilyen bútor.
Szállító csővezeték
A csővezeték-gerincvezeték és a leágazások kialakítása döntően befolyásolja a rendszer hatékonyságát, tehát törekedni kell arra, hogy a veszteség a lehető legkisebb legyen. Törekedjünk arra, hogy a csőrendszeren minél kevesebb kanyarodás legyen. Lehetőleg minél rövidebb nyomvonalon haladjunk a csővel, és ne csináljunk nagy kerüléseket, csak ha másképpen nem oldható meg. Részesítsük előnyben a 45°-os könyököket és a 45°-os T-idomokat, mert ezek vesztesége a 90°-os idomok fele.
Többszintes épület központi porszívó-rendszerének vázlata a) metszet; b) pince; c) földszint; d) tetőtéri alaprajz; 1-6 fali csatlakozási pontok; 7 központi porszívógép, kifúvócső-vezetékekkel.
A gerincvezeték köti össze az elszívó egységet a legtávolabbi csatlakozási ponttal. A gerincvezeték elhelyezését az épület alaprajza/szerkezete és az elszívó egység helye határozza meg. Hagyományos téglaépület esetén az aljzatbetonban, a padlófűtés hőszigetelő rétegében vagy esetleg a falban lehet vezetni a csövet. Ha a csövet csak falban tudjuk vezetni, tudnunk kell, hogy a vésés a fal jelentős gyengítésével jár.
Győződjünk meg róla, hogy a vésés nem fogja a megengedettnél jobban meggyengíteni a fal szerkezetét. Célszerű a gépészeti felszálló aknában felvinni a csövet, és szintenként leágaztatni. Könnyűszerkezetes épület esetén a födémben és a falakban lehet kialakítani a csőrendszert. Utólagos beépítésnél szellőzőaknákba, beépített bútorokba, mellékhelyiségekbe történő, illetve falon kívüli elhelyezés a legcélszerűbb.
A házon kívül ne vezessük a csőrendszert, mert a kinti hideg levegő okozta páralecsapódás következtében a rendszer eldugulhat.
Az elágazások kötik össze a gerincvezetéket a fali csatlakozónyílásokkal:
- Függőleges becsatlakozásoknál ne kössük be a felszállóágat közvetlenül a gerincvezetékbe, mert ha egy másik csatlakozót használunk, az abból szállított szemét lehullik a felszállóágban. Helyette alakítsunk ki egy 15-20 cm-es vízszintes ágat, majd ebből csatlakozzunk a gerincvezetékbe, lehetőleg 45°-os T-idommal.
- Lehetőleg 45°-os elágazásokat kell készíteni.
- A T-idomoknál a légáramlás irányát figyelembe kell venni. A fordítva szerelt T-idom dugulást okozhat.
- Az épületgépészeti tervezésnél gondoskodni kell róla, hogy legyen a fali csatlakozó közelében (kb. 1,5 m-en belül) villamos dugaszolóaljzat, ha valamikor elektromos meghajtású tisztítófejet is kívánnak használni a takarításhoz. Az elágazó csővezetékeket beépített szekrényeken, mellékhelyiségekben, a mennyezetben vagy a szellőzőcsöveken át is lehet vezetni.
A porszívógép kiválasztása
A rendszerhez szükséges gép típusát az egyenértékű csőhossz határozza meg. Ez a szám méterben értendő, és minden gépnek adott egyenértékű csőhossz teljesítménye van.
A rendszer egyenértékű csőhosszát a következőképpen számoljuk:
(A porszívógép és a tőle legtávolabb eső fali csatlakozó közötti csőszakasz hossza méterben + a kifúvó ág hossza méterben) + (az ezen a szakaszon található 90°-os kanyarodások száma X 3) + (45°-os kanyarodások száma X 1,5). A leghosszabb csőszakaszon a legnagyobb a veszteség. A porszívógépet a legnagyobb veszteség figyelembevételével kell kiszámítani, hogy ott is elegendő legyen a teljesítmény. A legtávolabbi csatlakozóra kell kiszámítani az egyenértékű csőhosszat.
Fali csatlakozó.