Üvegházak, napterek tájolása
Az üvegházak kategóriájába sorolhatók a télikertek, az üvegezett napterek és a növényházak egyaránt. Legfontosabb és építészetileg is hangsúlyos változatuk az épületbe integrált vagy az épülethez csatlakozó üvegház, a télikert.
Az eredeti felfogás szerint az üvegháznak mesterséges fűtése nincs. A téli hő-nyereség, valamint az üvegház mozgatható árnyékolóival és intenzív szellőztetésével biztosított nyári hővédelem következtében így is évente 5-6000 órán át a lakótér értékes bővítéseként használhatók. Az általános megfogalmazás szerint a szoláris építészetben üvegháznak, naptérnek akkor nevezünk egy teret, ha arra a következő feltételek mindegyike teljesül.
Ezek:
- van transzparens külső határolása;
- legalább az épület egyik fűtött helyiségével érintkezik;
- az épületből megközelíthető;
- mesterséges fűtése nincs.
Ezeknek a követelményeknek igen sokféle módon lehet eleget tenni. Üvegház az a három transzparens fallal és transzparens tetővel határolt tér is, amelyet egy „kész” homlokzathoz csatlakoztatunk. Üvegház lehet az épület tömegébe „beharapott” vagy az épülettel teljesen integrált tér, amelynek csak egy transzparens külső felülete van.
Ez megvalósítható akár az egyik szoba helyén, akár egy üveggel lefedett külön épületszárnyként. Ám létrehozható üvegház egy transzparens héjalású padlástérben, üvegezett verandán vagy balkonon is. A formai és alaprajzi változatok végtelenül gazdagok.
A sugárzás a naptér nagy, üvegezett felületein bejutva a padlón, valamint az üvegház és a mögöttes helyiségek közötti falak felületén nyelődik el, azokban tárolódik, és részben a falakon keresztül vezetéssel, részben természetes légmozgással jut a mögöttes helyiségbe. Az üvegház és a mögöttes helyiség közötti transzparens szerkezeteken át a sugárzás egy része közvetlenül a mögöttes helyiségbe jut. Ahhoz persze, hogy a direkt sugárzás az üvegházon áthaladva a mögöttes helyiségbe jusson, bizonyos geometriai feltételeknek is teljesülniük kell.
Napterek tájolása
A napterek tájolását illetően nyilvánvaló, hogy a délihez minél közelebbi (általánosabban az Egyenlítőre néző) irányok a kedvezőek. Vegyük figyelembe, hogy a téli hónapokban a diffúz sugárzás az össz sugárzásnak aránylag nagyobb hányadát teszi ki, ami mérsékli a különböző irányok közötti különbséget. A napterek tájolása természetesen számos körülménytől függ (telekosztás, utcavonal, alaprajz, a környező beépítés árnyékolóhatása), így sok esetben nincs mód a déli tájolásra.
Ha a déli szektoron kívül eső tájolásra kényszerülünk, akkor elsősorban a puffer hatás jó kihasználására célszerű törekedni. Az üvegházhoz csatlakozó helyiségek természetes megvilágítást és szellőztetést az üvegházon keresztül (gyakran kizárólagosan csak azon át) kapnak. Ezért alapszabály, hogy az üvegházra csak összeférhető rendeltetésű, azonos kezelésben lévő helyiségeket nyissunk. Energetikai hatása, funkcionális és esztétikai értékei mellett az üvegház véd a külső zaj- és porterhelés ellen, ugyanakkor akusztikai, szagterjedési szempontból össze is kapcsolja a rányitott helyiségeket. Az átrium a naptér egy speciális esetének tekinthető, ha mesterséges fűtése nincs.
Átriumos kialakítás
Ekkor az energiamegtakarítás abból adódik, hogy az épület burkolófelületeinek egy része az átriummal mint puffer zónával határos, a helyiségek pedig az átriumban előmelegített levegővel szellőztethetők. Az átriumban is lejátszódnak mindazok a folyamatok, amelyekről a napterek kapcsán szó volt, de a napsugárzás hatása csak akkor jelentős, ha az átrium alapterület – magasság aránya nagy. Az átriumos kialakítás lényeges előnye az, hogy nagyobb lesz az anyaépület alapterületének az a hányada, amely a benapozott, kielégítő természetes világítású sávba esik, még ha a benapozás közvetett is.
Az átrium intenzív nyári szellőztetésének lehetőségét biztosítani kell. Ennél nehezebb az árnyékolás megoldása, de erre is vannak példák. Az átrium mesterséges fűtéssel való ellátása az energiamérleget csak abban az értelemben javíthatja, hogy az átrium puszta léte egy kompaktabb, kedvezőbb felület – térfogat arányú tömegformálást tesz lehetővé.
Az üvegházak belső klimatikus viszonyait, valamint a mögöttes tér helyzetét energetikai szempontból az egész objektumot érintő vagy terhelő energiaáramok határozzák meg.
Transzmissziós energiaáramok
A transzmissziós energiaáram az energiamérleg legegyszerűbben meghatározható összetevőiből számítható ki, melyek a következők:
- a teljes üvegfelület (A);
- a határoló rétegfelépítése, a nappali és éjszakai értékek átlagából számított hőátbocsátási tényezője (az árnyékolók figyelembevételével);
- csomóponti élek hossza;
- vonal menti hőátbocsátási tényező;
- belső hőmérsékletigény;
- külső hőmérséklet.
Az előzőek és a megfelelő számértékek alapján felírható a naptérbe bejutó és az onnan távozó áramok egyensúlyi egyenlete. Ebből a puffer hatás miatt kialakuló naptér hőmérséklet – mint az egyetlen ismeretlen – kiszámítható. Részletesebb vizsgálat nélkül is beláthatjuk, hogy azon két tér között alakul ki nagyobb hőmérsékletesés, amelyek között a határolás ellenállása nagyobb. Az utóbbi a felület és a hőátbocsátási tényező függvénye. Ugyanakkor az is könnyen megérthető, hogy – csak a puffer hatást vizsgálva – az épület (télikert, napház) energiafogyasztása szempontjából az a legkedvezőbb eset.
Ha:
- az épület határolásának minél nagyobb részét olyan puffer zónával takarjuk be, amelynek külső határolása kis felületű (azaz hosszú, de nem mély naptérrel, természetesen a funkcionális és a formai szempontokat sem tévesztve szem elől);
- ha mindenhol kettős üvegezés van;
- ha mindenhol van mobil kiegészítő szerkezet.
Az általános összefüggések mellett megemlítendő még, hogy a naptér által védett homlokzaton a szél hatása nem érvényesül, tehát a hőátadási tényező kisebb, továbbá a csapóeső kedvezőtlen állagvédelmi és energetikai hatásával sem kell számolni.
Konvektív energiaáramok
A konvektív áramok a zárt nyílászárók résein spontán módon kialakuló filtráció vagy az épület használói által tudatosan foganatosított szellőztetés intenzitásától függenek. A légáramlás intenzitása és iránya számos véletlenszerűen változó hatástól is függ, bizonyos fokig azonban a tervezés folyamán is befolyásolható.
Ha az uralkodó szélirányt, a környezet beépítettségét adottnak tekintjük is (bár a növényzet megfelelő telepítésével a szélvédettség javítható, illetve a szél terelhető), az áramképet módosíthatjuk a nyílászárók és az üvegfal légáteresztési ellenállásai közötti arányok, továbbá a nyílászárók egymáshoz viszonyított helyzetének megválasztásával, a nyitható ablakszárnyak és szellőzőcsappantyúk elhelyezésével, működési módjával, esetleg egyszerű, kis teljesítményű ventilátorokkal.
Természetesen az épület légcseréje – mind a beáramlás, mind a kiáramlás -a naptér megkerülésével (más homlokzatokon át) is végbemehet. Ekkor a friss levegőt az épületben kell felfűteni. A naptér és a környezet között légcsere nincs. A naptér és az anyaépület közötti légcsere a hőmérsékletkülönbségtől függően alakul, és egyaránt eredményezhet az épületből a naptérbe vagy a naptérből az épületbe irányuló energiaáramot aszerint, hogy melyik a melegebb oldal.
Az áramlás irányával kapcsolatban megemlítendő, hogy a levegő mozgásával konvektív vízgőztranszport is lejátszódik. Épületből naptérbe irányuló áramlás esetén gondolni kell a páralecsapódás lehetőségére. Naptérből épületbe irányuló áramlás esetén hasonló gondok (penészképződés kockázata az épület szabad homlokzatainak csomópontjai környékén) adódhatnak, ha a naptérben túlságosan sok növény van. (A „túlságosan sok” megítéléséhez: 1 m2 levélfelületről óránként 25-35 g vízgőz párolog el.)
„Két tűz közé” kerülhet egy lakótér, ha a kereszthuzat következtében (amelynek vonalát a szemben levő nyílászárók, irányát az éppen aktuális nyomáskülönbség szabja meg) a légutánpótlást vagy a konyhán, vagy egy növényekkel telezsúfolt naptéren keresztül kapja. Ha a naptér sűrű „beültetése” várható, célszerű egy szabad homlokzaton elhelyezett ablakkal „tartalék légutánpótlási vonalról” gondoskodni. Az eddigiek mellett megemlítendő még, hogy naptér – épület irányú áramlás esetén a naptér mint ülepítő porkamra szerepel, így az épületbe a durvább aeroszoloktól mentes levegő jut. Figyelemre méltó ezenkívül a naptér által nyújtott akusztikai védőhatás is.
Sugárzási energiaáramok
A sugárzási energiaáramok a mérleg legösszetettebb tagját képezik. Először is azt kell leszögezni, hogy a naptér miatt a mögöttes helyiségek közvetlen (direkt) nyeresége csökken, ezt azonban egyéb hatások ellentételezhetik. A naptér transzparens határolásán átjutó direkt sugárzással többféle dolog történhet.
A sugárzás egy része a naptér és az anyaház közötti üvegezett határolásra, majd azon át a mögöttes helyiségbe jut. Hatását ott úgy fejti ki, mint a direkt rendszerekben, de a bejutó sugárzás intenzitása kisebb, hiszen a környezetből érkező sugárzásnak mintegy 20%-át a naptér üvegezése visszaveri vagy elnyeli, a naptér határolásának pedig mintegy 15-25%-át átlátszatlan vázszerkezet alkotja. További csökkenést okozhatnak a naptérben lévő „akadályok”: bútorok, növényzet.
Nyilvánvaló, hogy a naptérbe annál több sugárzás jut, minél nagyobb és minél áteresztőbb üvegezett felülete van. Ebből a szempontból tehát egy egyrétegű fémvázas szerkezet volna a legjobb, amely azonban a transzmissziós áramok, a hő-hidak, a kondenzáció veszélye szempontjából a legrosszabb. A vastagabb szelvényekkel készülő faanyagú vázszerkezet, valamint a kettős üvegezés az áteresztett sugárzási hányadot csökkenti, a puffer hatást azonban lényegesen javítja, a hőhidakkal, a kondenzációval kapcsolatos gondokat jelentősen mérsékli. Természetesen a mögöttes helyiség direkt nyeresége arányos a naptérbe bejutó sugárzási energiával.
A mögöttes térbe bejutó direkt nyereség nagyságát befolyásolja a naptér és az épület közötti határoláson levő nyílászárók mérete, üvegezése, keretszerkezete. A direkt nyereség nagyobb, ha itt nagy felületű és áteresztőképességű üvegezés van – ezzel azonban az épületből a naptérbe irányuló transzmissziós veszteségek is nőnek. Ugyanakkor, ha ezen a határoláson kevés a tömör fal, akkor a naptér elnyelő felülete és hőtároló képessége csökken.
Megjegyzendő, hogy ha a naptérnek több üvegezett fala van, elnyelő felületet úgy is biztosíthatunk, hogy az egyik oldalfal irányából érkező direkt sugárzás esetén a másik oldalfal előtt zárjuk a mozgatható árnyékolót. A direkt sugárzás egy része a naptér és az anyaépület közötti falakra jut. Ezek a tömegfalakhoz hasonlóan viselkednek, azzal a különbséggel, hogy a felmelegedett külső elnyelő felület a naptér levegőjét fűti.
A naptér legfontosabb elnyelő- és hőtároló szerkezete a padló
A direkt sugárzás egy része a naptér padlóját éri, azon 80-90%-a elnyelődik. A felmelegedett padlófelület egyrészt a naptér levegőjét fűti, másrészt a padló felületéről vezetéses hőáram indul a mélyebben fekvő rétegek felé. A padlószerkezet nagy hőtároló képessége a naptérben időben egyenletesebb hőmérsékletet eredményez.
Ha a padlószerkezetben hőszigetelő réteg van, a hőtárolás folyamatában gyakorlatilag csak az afölötti rétegek vesznek részt, viszont a hőveszteség a talaj felé kisebb. Ha nincs hőszigetelés, a mélyebben fekvő rétegek és maga a talaj is részt vesz a hőtárolás folyamatában, amennyiben több nap alatt lejátszódó folyamatokról van szó (például néhány derült napot követően borult idő kezdődik). Hőszigetelő réteg hiányában viszont nagyobb hőveszteség alakul ki a talaj felé. Megfelelő kompromisszumnak tűnik a naptér lábazatán és alapfalán elhelyezett, a talajba mélyen besüllyesztett hőszigetelő réteg.
A folyamatban jelentős szerepet játszik a padló sugárzáselnyelési tényezője. Burkolatának megválasztása egyértelműnek tűnik, de bizonyos részletkérdések itt is megemlíthetők: a sötétebb burkolat hőelnyelése jobb, a világosabb burkolat viszont a természetes világítás szem-pontjából előnyösebb. Veszít jelentőségéből a burkolat minősége, ha a naptér bútorozott vagy növényekkel zsúfolt: ebben az esetben ezek lesznek az elnyelő felületek, a padló csak a levegő közvetítésével vesz részt a hőtárolás folyamatában.
A „berendezés” kis hőtároló képessége és a beárnyékolás folytán alárendelt szerepre ítélt padló miatt a naptérben a napi hőmérséklet-ingadozás nagyobb lesz. Ez lehet pillanatnyi előny is, ha adott esetben derült, hideg időben néhány „komfortos órát” akarunk a naptérben elcsípni.
Direkt sugárzás
A direkt sugárzás egy része a naptérben lévő bútorokra, berendezési tárgyakra jut. Azok felületén is elnyelődik, de miután kis tömegű tárgyakról van szó, bennük csak kevés hő tárolása lehetséges. Az elnyelt energia ezért ezek felületéről a naptér levegőjébe jut, azt melegíti. Lényegében hasonló folyamat játszódik le akkor is, ha a padlót szőnyeggel borítjuk.
A direkt sugárzás egy része a naptér egyik határolásán belépve és akadályba nem ütközve a naptér másik határolásán át újra a környezetbe jut. A naptérben lejátszódó folyamatok összetettségét mi sem jellemzi jobban, mint az, hogy a felületekről visszavert sugárzással mindaz megtörténhet, ami az előző felsorolásban szerepelt, beleértve azt is, hogy a naptér üvegezésén át visszajut a környezetbe. A beérkező direkt és visszavert sugárzás természetesen az embereket is éri, aminek igen jelentős hőérzeti és lélektani hatása van.
A naptér tetőzetének értékelése aránylag egyszerű:
Nyilvánvaló, hogy a sugárzásos nyereség szempontjából télen az üvegezett szerkezet előnyösebb. Nyáron viszont ez a túlzott felmelegedés veszélyével jár. Ha átlátszatlan tetőszerkezet készül (például azért, mert a biztonsági üvegezés drága, vagy azért, mert a tetőn aktív szoláris rendszer kollektorait helyezzük el), annak transzmissziós vesztesége kisebb. Ugyanakkor a naptér mélysége erősen korlátozottá válik, hiszen a túl mély előtető a természetes világítás és a mögöttes helyiség direkt nyeresége szempontjából komoly hátrány. Ezt a korlátozást csökkenti a naptér belmagasságának növelése.
A nagy belmagasság más szempontból is előnyösnek tűnik: nagyobb az épület védett homlokzati felülete, nagyobb felületen jut be a sugárzás a naptérbe. Ne feledkezzünk meg azonban arról, hogy a naptérben a sűrűségkülönbség miatt függőleges irányban igen meredek léghőmérséklet-eloszlás alakul ki (ez a rétegződés – sztratifikáció – jelensége). A magasabb léghőmérséklet hőérzetjavító hatása azonban csak akkor aknázható ki, ha a melegebb levegőt alkalmas rendeltetési helyre – az anyaépületbe, a tartózkodási zónába – juttatjuk.
Hőérzet a naptérben
Az egyszerűbb számítási módszerekkel a naptér hőmérsékletének napi átlagértékét becsülhetjük meg. Az így kapott szám olykor elég alacsony, azt a látszatot kelti, hogy az adott napon a naptér hőmérséklete hőérzeti szempontból nem kielégítő, a naptér „nem lakható”. Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a naptérben a nap folyamán nagy hőmérséklet-ingadozás játszódik le. Ha a naptér napi átlaghőmérséklete nem is éri el az elfogadható szintet, azért a nap folyamán még adódik néhány olyan óra, amikor az aktuális érték a hőérzet szempontjából megfelelő.
Megtévesztő volna azonban a hőérzet, a kellemes környezetben való tartózkodás lehetséges időtartamát csak a hőmérséklet alapján megítélni. Ha ugyanis a naptérbe napsugárzás jut, a kellemes hőérzet feltételei alacsony léghőmérséklet mellett is kialakulnak. Ezt a szokásos hőérzeti jellemzőt számokkal leírni nehéz, viszont igen jól követhetjük a bio klimatikus diagram alapján, ahol az azonos, kellemes hőérzetet eredményező paraméter-kombinációk között az embert érő napsugárzás intenzitása is szerepel.
Minden különösebb nehézség nélkül megállapíthatjuk, hogy a kellemes „szobai” hőérzetnek megfelelő állapot a naptérben akkor is kialakul, ha ott a léghőmérséklet például csak 15 °C, de a bejutó sugárzás intenzitása -210 W/ m2. Az természetesen más kérdés, hogy a naptér és a mögöttes helyiség közötti ajtót – energetikai szempontokból – huzamosan csak akkor célszerű nyitva tartani, ha a naptérben a léghőmérséklet már elérte a mögöttes helyiségét.