Látens hidraulikus kötés (trassz- és rómaicement)
A vakolatok választás során a legfontosbb hogy olyan vakolatot válasszunk amely hosszú időtálósággal rendelkezik, nem repedezik meg, egy hatékony védőréteget képez a homlokzat külső felületén. Különösen hasznos, ha olyan összetevőket tartalmaz, aminek következtében javítja a falszerkezet hőtechnikai tulajdonásait. A kerámiagömböket tartalmaző hőszigetelő bevonat egy rendkívűl hasznos plusz funkcióval rendelkezik.
Látens hidraulikus kötőanyagnak nevezzük a puccolánt, a vulkáni tufát, a kohósalakot és az egyéb hasonló anyagokat, amelyek tartalmaznak amorf kovasavat. De azzal ellentétben, ahogy a nevük sejtetni engedi, ezek a kötőanyagok önmagukban nem szilárdulnak meg. Mivel a háttérben fejtik ki hatásukat, alkalmanként rejtett kötőanyagoknak is nevezik őket. Csak mészhidrát vagy víz jelenlétében válnak hatékonnyá. A reakciópartner rendszerint a kalcium-hidroxid, amely víz jelenlétében fokozatosan elreagál a látens hidraulikus kötőanyag amorf kovasav-tartalmával, végtermékként pedig kalcium-szilikát-hidrát képződik.
A puccolán, a vulkáni tufa és az egyéb hasonló anyagok tartalmaznak amorf kovasavat, amelyet mész segítségével fel lehet tárni. így jönnek létre a cement hidratációja során keletkező reakciótermékek:
A reakció 1-3 hónapot vesz igénybe
Az ún. hidraulitok már normál hőmérséklet esetén is reakcióba lépnek a kalcium-hidroxiddal. Mivel a hidraulitok döntő részben Si02-ból állnak, az imént említett reakcióban kalcium-szilikáthidrátok keletkeznek, és a kiindulási anyag összetételének megfelelően kalcium-szilikát-aluminát-hidrát (és vastartalmú rokon vegyületek).
Ezeket a kötőanyagokat kalcium-karbonátból és bauxitból (timföldhidrátból) állítják elő égetéssel, és legnagyobb részben kalcium-aluminátokból állnak. A timföldcement megkötése során kalcium-aluminát-hidrát keletkezik anélkül, hogy nagyobb mennyiségű kalcium-hidroxid hasadna le.
Mivel a kötési reakcióban, ami itt lényegesen lassabban játszódik le, mint cementek esetében, ugyanazok vagy legalábbis közel azonos végtermékek keletkeznek, mint a a cementnél, abból kellene kiindulni, hogy e termék végső minősége a cementéhez nagyon hasonló. A hidraulitok lassan kötnek meg és a szilárdság reaktív úton kialakuló része (a mész és a hidraulit reakciója) csak lassan emelkedik.