A helyiségek benapozása, árnyékolók szerepe
A hazai követelmények szerint a lakás legalább egy lakószobájának – vagy két félszobájának -, három vagy ennél több szobás lakás esetén pedig legalább két szobájának, valamint a csecsemők, gyermekek, tanulók oktató-nevelő helyiségeinek közvetlen természetes megvilágítására szolgáló szabad felületek (ablakok) és a helyiségek alapterületének előírt aránya:
- általában legalább 1:8,
- csecsemők és gyermekek tartózkodására szolgáló helyiségek esetén legalább 1:6.
A megvilágítandó helyiség vizsgált területének meghatározásakor számításba kell venni az építmény árnyékvető szerkezetei (lodzsák és erkélyek vagy kiugratott épületrészek) vízszintes vetületének árnyékolandó helyiség előtti területét is.
Árnyékoló építése vagy szerelése – az alaprendeletek szerint – kötelező az olyan DNy-Ny-i irányból napsugárzást kapó terek esetén, ahol vagy a tevékenység helyhez kötött, vagy a helyiség csecsemők és gyermekek huzamos tartózkodására szolgál.
Épületek belső tereinek benapozását a helyiség alaprajzi vetületére vonatkozóan kell az első lépésben vizsgálni, a padozatra vetett árnyék és fénypászta képében, ezt követi a magassági vetületi vizsgálat.
A benapozási vizsgálatokat a következőkben leírt szempontok alapján kell elemezni, ül. azok szerint ablakozni a belső teret. Különösen a tetősík ablakok alapvető fontosságúak, úgy a befogadó tetőnyílás kávabélésének milyensége, mint a tető hajlásszöge, és nem utolsósorban a padozat/üvegezés megfelelő területarányának biztosításához szükséges ablakszám vonatkozásában. Utóbbit a helyiségbe juttatandó fénymennyiség áteresztéséhez minimálisan szükséges össz üvegfelület (m2) alapján határozzuk meg. Lényeges, hogy egy ablak hatásfokát 100%-nak tekintve oldalirányú kettős sorolásnál 110, magassági kettős sorolásnál 113-115, négyes sorolás esetén pedig már 130-135%-os többlethatásfokkal számolhatunk mint szorzóval.
A tetőt azért említjük külön is, mert az OTEK szerint az épülethomlokzat a homlokzati és a tetősík metsződésénél helyezkedik el, a be-napozást azonban a tetősíkba épített ablak ugyanúgy biztosítja, sőt kedvező tetőhajlás esetén még kedvezőbb is lehet.
Benapozottnak minősülnek a homlokzat vagy tetőfelület olyan oldalai, amelyek mögötti helyiségeknél a benapozás február 15-én mérve legalább 60 percen át biztosítható. Ezt a meghatározást persze érdemes pontosítani, hiszen éveken át lehetne várni, hogy éppen február 15-én éppen ennyi ideig süssön be a nap. Erre természetesen nincs szükség, mert a mértékadó a számított szélsőérték, függetlenül attól, hogy február 15-én süt-e a nap, vagy sem. Az országos átlag szerint ezen a napon a nap 2,9 órán át süt a nappal 10 órájából. Ez az érték december vége és január eleje között ennél kisebb.
Új lakóépület tervezésekor a be-napozást a mértékadó február 15-ére a tervezőnek kell szerkesztéssel, illetve számítással percekben meghatározni.
A következőket figyelembe véve:
- a tervezett új épület fekvéséből adódó benapozási értékek, illetve idők meghatározása;
- a benapozás vizsgálata a nap egyes időszakaiban; telken belüli vagy kívüli épületek árnyékolóhatásának megállapítása;
- a benapozási érték meghatározása a helyiség természetes megvilágítását biztosító ablak-, illetve üvegfelületre;
- a tervezett épület által a már meglévő épületekre vetett árnyék elemzése, mert azok helyiségeinek benapozása is az előírás szerinti kell, hogy maradjon.
Ha az előírt benapozás műszaki okok miatt semmiképpen nem biztosítható, akkor a helyiség funkcióját kell úgy megválasztani, hogy a természetes megvilágítási értékek is elegendőek legyenek. A szomszédos épületek között előírt távolságokat, szakmai néven a védőtávolságokat, az érvényes OTEK és az MSZ előírásai határozzák meg.
(Kép fent) A többemeletes házakat, illetve azok lakásait érő napfény mértéke és hatékonysága belső térben, téli benapozásban (december 21-én) a) sík homlokzat ablakain keresztül; b) erkélyes homlokzat ablakain keresztül (az „a” jelű sáv szélessége arányos a bejutó napfénymennyiséggel).
(Kép fent) Lakótér évi átlagos benapozottságának kiszámítása az ablaküveg (f) és a padozati felület (F) hányadosának figyelembevételével, március 21-ére és szeptember 23-ára vonatkoztatva a) optimális; b) még megfelelő; c) túlzott mélységű szobához.
Természetes fény
A bevilágítást bel térben a következő kritériumok szerint értékelhetjük:
- megfelelő bevilágítás erősség és világosság;
- egyenletesség;
- káprázás mentesség;
- jó árnyékhatás.
A bevilágítás értékelésének alapjául bel térben mindig a fedett ég melletti bevilágítás erősség (tehát a diffúz sugárzás) szolgál. Az oldalfali ablakon beeső napfényt a bel térben a D nappali világossági tényezővel jellemezzük.
A nappali világossági tényező mindig állandó. A belső bevilágítás erősség csak a kinti napsugárzás erősségével egyidejűleg, a külső napsugárzás-erősség pedig fedett égbolt esetén a nap- és évszakoknak megfelelően – a téli 5000 és a nyári 20 000 lux között – változik.
A (P) pontban jellemző nappali világossági tényező képlettel számítható ki: D = (DH + DV+DR) X t X R, X R2 X R3) ahol:
- DH az égbolt közvetlen fénye (beeső természetes fény);
- DV a külső közvetett fény (épületek reflektáló felületéről);
- DR a belső visszavert fény (a helyiség felületeiről);
- Csökkentő tényezők:
t az üvegezés fényáteresztési foka
K1 ablakszerkezet és osztás felületi részaránya
K2 az üvegezés szennyezettsége
K3 a természetes fény beesési szögtényezője
A természetes fény horizontális bevilágítás erősségének vonatkoztatási síkját bel térben a DIN 5034 szerint határozhatjuk meg. A D pont padlószint feletti magassága 0,85 m, a helyiség határoló falaitól való távolsága 1 m. Ezen a síkon jelöljük ki a horizontális bevilágítás erősség vizsgálatához kinevezett pontokat (Ep). A megfelelő (számítandó) nappali világossági tényezőket aztán benapozási görbeként ábrázolhatjuk. A görbe vonala a metszetben tájékoztatást nyújt a horizontális bevilágítás erősségről a vonatkoztatási síkon (a megfelelő pontokban), valamint mindezekkel Dmin és Dmax megállapításához. A benapozási görbe tehát a napfény bel térben való eloszlásáról ad tájékoztatást.
(Kép fent) Természetes fényerősség és a belső tér megvilágításának intenzitása a vizsgált (P) pontban.
(Kép fent) A természetes fény megvilágítás erőssége horizontális vonatkoztatási síkjának szerkesztése a fali bútorozási sávon belüli zónára a) metszeti; b) alaprajzi részlet; 1 Dmax.;2Dmin.;3D(%);4 parapet vonal.
(Kép fent) Az ablak melletti falak bútorozási alternatívái az érkező természetes fény erősségének ismeretében a) rossz példa; b) elfogadható megoldás; c) tökéletes bútorelhelyezés – főként nappali tartózkodási tereknél.
(Kép fent) Adott ablakfelületű lakótér benapozási alternatívái a) közepes „szórású”; b) tökéletes benapozással, egybefüggő ablakfelületekkel.
(Kép fent) Sarokszoba ablakozása és benapozása a beeső fénymennyiség eloszlásával a) ritkán alkalmazott – rossz; b) gyakran alkalmazott – közepes; c) ritkán alkalmazott – tökéletes megoldás.
(Kép fent) Erkélyajtós lodzsa benapozásának szerkesztése délkeleti tájolású épületvéghez.