A növényházak tájolása, és fajtái
Tájolás
A növényházak optimális tájolási megoldásait a 4-1. ábrán mutatjuk be. Az üvegágyakat az észak-déli irányra merőleges, az üvegházakat és fóliaházakat pedig észak-déli tengellyel kell telepíteni. Ezek a telepítési módok biztosítják a napsugárzás legjobb kihasználását.
4-1. ábra. Növényházak kedvező tájolása a) egy irányban lejtő tetőzetű üvegágy és üvegház; b)nyeregtetős, egyhajós üvegház; c) nyeregtetős és többhajós üvegház.
Természetesen nem mindig van lehetőség az ideális tájolásra, ezt sokszor megakadályozzák a telekadottságok, telekméretek, építmények, vagy lejtési viszonyok. Ilyen esetekben a kedvezőtlenebb telepítést a növényház formai kialakításával, alaprajzi elrendezésével és belső kialakításával ellensúlyozhatjuk.
A növényházak fajtái
Itt szerkezeti és formai kialakításuk szerint csoportosítva mutatjuk be a növényházakat.
- Talajjavítók és szerves trágya, előnyök és veszélyek
- Szobanövények tisztítják a levegőt!
- Egészséges növények a kertbe és otthonra
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Üvegágyak
Ágyásnak a kertben virággal vagy valamilyen haszonnövénnyel betelepített, rendszerint szabályos alakú kis területet nevezzük, amelyet általában keskeny út vesz körül, ahonnan az ágyasba telepített növények gondozhatok, locsolhatok. Az üvegágyak tulajdonképpen lábazati kerettel körülvett ágyások, amelyekre a napsugárzást átengedő átlátszó vagy áttetsző fedést helyeznek. Az így kialakuló, viszonylag védett, zárt térben a napsugárzás jobban hasznosítható, mint a fedetlen ágyás esetében.
A hollandi ágy az üvegágyak legegyszerűbb változata, ahogy azt már említettük. Nincsenek oldalfalai, csak teteje. Ezt a megoldást azonban hazánkban ritkán alkalmazzák. Könnyen telepíthető, egyszerű üvegágy a 4-2. ábrán látható változat, amelynek cölöpként levert hevederekre rögzített oldalfalai fából, Betonyp lemezből és azbesztcement sík lapokból is készülhetnek. Keretben elhelyezett üveggel, vagy keretre feszített műanyag fóliával is fedhető. A 4-3. ábrán bemutatott üvegágy-típus oldalfalainak hőszigetelése javítja a napsugárzás hasznosítási hatásfokát, de falai az előbbivel azonos anyagokból készülhetnek.
4-2. ábra. Egyszerű üvegágy fakerete
a) metszet; b) nézet; 1 keretfal (fa, Betonyp, vagy azbesztcement sík lap); 2 támasz; 3 csavarozás; 4 heveder; 5 fedőkeret akasztófülei; 6 a kitámasztó szerkezet beakasztó füle a fedőkereten; 7 kitámasztó szerkezet; 8 üvegezett fedőkeret.
4-3. ábra. Hőszigetelt keretfalú üvegágy
a) oldalfali, b) oldalfali és alsó hőszigeteléssel; c) mint b), de kiegészítő fűtéssel; 1 keretfal; 2 oldalsó hőszigetelés; 3 fenék-hőszigetelés; 4 üvegezett keret; 5 termőtalaj; 6 trágya vagy komposztkeverék; 7 támasz; 8 környező talaj; 9 fűtési vezeték; 10 fűtési vezeték ágyazó aljzata.
További lényeges különbség, hogy a határoló oldalszerkezetek magasságának növelésével a termőtalaj alatt különböző vastagságú trágya- vagy komposztréteg helyezhető el, sőt az ágyás alulról is hő szigetelhető, vagy akár fűthető is. A termőréteg vastagsága 15-20 cm. Az alatta levő trágya vagy komposztkeverék vastagsága 20-40 cm, közepes tömörítésű, jó hőtároló és hő fejlesztő képességű.
A bomláshoz szükséges levegő bevezetésére m2-enként 3-5 helyen levegőző csöveket fektetnek, amelyek vége az üvegágy légterébe nyílik. (Ez a cső napraforgószár is lehet.) Az üvegágy fedhető üveggel és fóliával is, de hőszigetelt, fűtött változatait célszerűbb üvegezéssel kialakítani, mert élettartama, időállósága lényegesen jobb, mint a fóliáké. Ez az üvegágy-típus bármilyen hosszú lehet, ha a szerkezetet helyenként merevítik.
A komolyabb, hosszú távon használni kívánt üvegágyak oldalfalait általában tartósabb anyagokból: téglából vagy betonból készítik. A téglafalak önmagukban is megfelelő hőszigetelésűek, míg a vasbeton falakat általában hőszigetelni kell. A téglafalas üvegágyak két változatát mutatjuk be a 4-4. ábrán, hőszigetelt vasbeton falú példa látható a 4-5. ábrán. Az utóbbi határoló kerete nagyüzemi előregyártással is előállítható és készen a helyszínre szállítható.
4-4. ábra. Téglafalas üvegágyak metszetei a) egyirányú, b) kétirányú lejtésű; 1 üvegezett keret; 2 téglafal; 3 a felhajtást lehetővé tevő csukló vagy pánt; 4 szelemen; 5 alátámasztó oszlopok; 6 beton- vagy cementhabarcs kikenés.
4-5. ábra. Előregyártható, hőszigetelt vasbeton falú üvegágy áttetsző műanyag lemez fedéssel 1 hosszüreges műanyag takaróelem; 2 fémlemez szeges; 3 pánt; 4 hőszigetelés; 5 vasbeton keretfal; 6 termőtalaj (bioréteg); 7 komposztréteg; 8 trágya; 9 drótháló; 10 kavics; 11 környező talaj; 12 növények biológiai tere.
Ugyanez mondható el a fedőelemről is, amely hosszüreges műanyag lemezből hegesztve készíthető el. Az ilyen típusú üvegágyak kívánság szerint egymás mellé sorolva, vagy egymástól függetlenül, járható utakkal vagy gyepesített felületekkel elválasztva is telepíthetők. Természetesen az üvegágyak, melegágyak számos más változatát alkalmazzák, de szerkezeti felépítésük alapvetően nem tér el a bemutatottaktól.
Fóliaházak
A fóliaház talán a legelterjedtebb növényháztípus hazánkban is és az egész világon. Ennek az a legfőbb magyarázata, hogy fajlagos beruházási költsége a legalacsonyabb, ugyanakkor növénygondozásra kiválóan alkalmas. A fóliaházak az üvegágyaktól leginkább abban különböznek, hogy a teljes felületüket, meg az oldalfalakat könnyű vázszerkezetre feszített fólia alkotja.
A másik lényeges különbség, hogy szerkezeti rendszerük és anyaguk miatt felületük – a külön kialakított szellőzőnyílások kivételével – nem nyitható, így a bennük nevelt növénykultúra csak belülről, a fóliaházban járva gondozható. Ebből adódóan lényegesen nagyobb méretűek, mint az üvegágyak. A fóliaházak vázszerkezete általában fém- vagy műanyag cső, de lehet fából is. A fa vázszerkezet azonban ritka, mert a szinte állandóan párás levegő miatt gyorsan elkorhad és a fóliával érintkező felületén felsérti, kidörzsöli a fóliát. A vázszerkezetet több évre építik, míg a fóliát általában kétévenként le kell cserélni.
A napsugárzás hasznosítása fokozható, ha a külső határoló fóliarétegen belül az ágyasokra újabb fólia vagy üveg fedőréteget teszünk, de ez megnehezíti a növények ápolását. Ezért célszerűbb kettős falú, egy külső és egy belső fóliaréteggel és köztük megfelelő vastagságú légréteggel határolt teret létrehozni. A kettős réteg kialakítása növeli, vagy csaknem megduplázza a beruházás költségeit, de ez a téli, hideg időszakban a napsugárzás jobb hasznosítása folytán – a telepített növénykultúra fajtájától függően – megtérülhet.
Stabil szerkezet legegyszerűbben és leggazdaságosabban félkör alakú tartószerkezettel érhető el, ugyanakkor a félkör, helyesebben fél henger reflexiós felülete viszonylag a legkisebb. Ebből adódóan a legelterjedtebb fóliaházforma a félhengeres, ill. félkör keresztmetszetű (4-6. ábra).
4-6. ábra. Járható belső terű fóliaházak a) normál, egyrétegű fedéssel; b) belső fóliaágyakkal; c) kettős vázzal, kétrétegű fedéssel; d) belső üvegágyakkal; 1 fém- vagy műanyag cső keretváz; 2 hosszmerevítő csövek; 3 fóliaréteg; 4 belső vázszerkezet; 5 üvegezett keret; 6 üvegágy fala; 7 feszítőterhelés téglából; 8 feszítőterhelés göngyölített fóliából.
A technikailag felszereltebb, korszerűbb fóliaházak keresztmetszete eltérhet ettől, s így a hatékonyabb növénynevelés érdekében alkalmazott kiegészítő berendezéseket jobban el lehet helyezni. Ilyen példákat látunk a 4-7. ábrán. A zárt térben a természetes csapadékot esőztető berendezéssel pótolják (4-7. a) ábra), vagy valamilyen módon a fóliaház belső terének fűtéséről is gondoskodnak. A melegvíz-csepegtetéses fűtési módszerhez (4-7. b) ábra) általában elegendő a 15 – 30°C-os víz, amit a csepegtetőcsövekbe vezetnek.
4-7. ábra. Üzemi fóliaházak a) esőztető berendezéssel; b) csepegtetett meleg vizes fűtéssel; c) légfűtéssel; 1 keretváz; 2 hosszmerevítők; 3 fóliaborítás; 4 kereszttartók; 5 öntözőfürtök; 6 fűtési meleg víz csurgató csővel; 7 lecsurgó vízréteg; 8 elvezető árok; 9 légfűtő csatorna; 10 állítható zsaluk; 11 levegő beáramlása; 12 göngyölített fóliaszegő.
A belső téri hőmérsékletet a bevezetett víz mennyiségével tudják szabályozni, beállítani. Ha a bevezetett víz hőmérséklete szabályozható (tehát nem adott hőmérsékletű hőforrásról van szó), akkor a mennyisége állandó lehet. Ügyelnünk kell a becsepegtetett víz hőmérsékletére, mert a nagyobb hőmérsékletű víz a fóliát károsítja, a fokozott páraképződés viszont a vázszerkezetet teszi tönkre.
A becsepegtetett víz a belső fóliaház fedőfóliájával bélelt árokban is elvezethető, de helyesebb, ha a víz elvezetésére ereszcsatorna-elemeket helyezünk el lejtésben. Ennek anyaga lehet horganyzott acéllemez, horganylemez, alumínium vagy műanyag is. A toldások megfelelő tömítésére mindenképpen ügyelni kell. Az elvezető csatornába kell bevezetni a külső fóliaréteg belső felületén kicsapódó pára csurgalékát is.
A csatornát gondosan kell kialakítani, mert a fóliaház megépítését követően nehezen lehet hozzáférni és javítani. A 4-7. c) ábrán bemutatott légfűtéses rendszert gyakrabban alkalmazzák hazánkban, mert kevés helyen van természetes eredetű meleg víz. Ha pedig a vizet külön fel kell melegíteni a kívánt hőmérsékletre, akkor már gazdaságosabb a meleg levegő előállítása és közvetlen befúvása. A fűtött fóliaházak esetében még inkább célszerű kettős borítást alkalmazni, mert ezzel jelentős mértékben növelhető a fűtés hatásfoka, ezáltal csökkenthető a felhasznált energia mennyisége.
Üvegházak
Az üvegházak hosszú távú használatra épülnek, így lényegesen tartósabb építmények, mint a fóliaházak. Építésük, szerkezeti anyagaik megválasztása, fedésük és burkolásuk már olyan, mint egy épületé. Ez a körülmény elsősorban a minőségi követelmények tekintetében lényeges. Az üvegházak általános felépítését mutatja be a 4-8. ábra az egyes szerkezeti elemek ábrázolásával és nevének meghatározásával.
4-8. ábra. Üvegházak szerkezeti felépítése és elemeinek elnevezése 1 alap és lábazati fal; 2 alsó keretváz; 3 közbenső oszlop; 4 sarokoszlop; 5 merevítő szélrács; 6 szaruelemek; 7 taréj szelemen; 8 párkányelem; 9 ajtókeret; 10 ajtó; 11 szellőztetőablak; 12 véglemez; 13 üvegezés; 14 árnyékoló szerkezet; 15 termesztő asztal vázszerkezete; 16 rácsos asztalbetét; 17 termesztő polc.
4-9. ábra. Üvegházak keresztmetszeti kialakítása a) – c) talajszint feletti üvegfallal; d) – f) termesztő asztal magasságáig szigetelt fallal; g) – i) termesztő asztalig talajba süllyesztett kialakítással; 1 alapozás; 2 hőszigetelt hátfal; 3 alapozás és mellvédfal; 4 süllyesztett fal (támfal); 5 üvegezett felületek; 6 üvegtető.
Az üvegházak leggyakrabban előforduló keresztmetszeti kialakítását szemlélteti a 4-9. ábra. A változatok közül – azonos tájolás esetén-a legrosszabb hatásfokú az a), legjobb hatásfokú az f). Ennek az oka, hogy a fényáteresztő felületeknek a napsugárzás irányában kell lenniük, mert az ellenkező oldalon ugyanaz az üvegfelület – rossz hőszigetelő képességével – csak a belső tér lehűlését növeli. A földbe süllyesztés is a lehűlő felületek nagyságát csökkenti. Az üvegházak átlagos belmagassága 1,5-2,5 m. Ennél magasabbakat csak nagyüzemi telepeken építenek, az alacsonyabb üvegházak belső kezelése pedig nehézkes.
Az üvegházak szerkezeti anyaga lehet fa, acél és alumínium. Mindhárom anyag alkalmazásának vannak előnyei és hátrányai is. Faszerkezet esetén a belső párás levegő és a külső időjárás igénybevételei okozhatnak korhadást, elhasználódást, az acélszerkezetekben a korrózió okozhat problémákat. Ezek ellen gondos és hatásos felületkezeléssel lehet védekezni. Az alumíniumszerkezetek esetében kevésbé lényeges a korróziós hatás, viszont ezek beruházási költsége nagyobb a többinél és a helyszíni szerelés lehetőségei is kötöttebbek.
Különleges üvegházak
Az üvegházak több évszázados használatának tapasztalatai és a technika fejlődése egyre több olyan módszert eredményezett, amellyel növelni lehet az üvegházak hatékonyságát, a napsugárzás energiájának lehető legjobb kihasználását. A különleges üvegházak közül itt most csak két példát emelünk ki az alkalmazható megoldások tág terének érzékeltetésére:
A kizárólag a napsugárzás energiáját hasznosító üvegházaknál – tehát azoknál, ahol nem használnak fel egyéb energiát – a legnagyobb probléma az, hogy a nappali napsugárzás melegét hogyan lehet elraktározni éjszakára, vagy általában a hűvösebb időszakokra.
A 4-10. ábrán olyan üvegházat mutatunk be, ahol a hőt hordóba töltött víz tárolja. Nappal, napsütésben az üvegház belső terével együtt felmelegszik a hordókban levő víz, hűvösebb időszakokban pedig a felvett hőt egyenletesen leadja. Ezzel az üvegház belső terében a hőmérséklet ingadozás mértéke jelentősen kiegyenlíthető, csökkenthető.
A hőtárolás valamivel bonyolultabb módja, amikor a hő „raktározására” például az üvegház padlója alatt elhelyezett kőzetréteget használjuk fel. Ebben az esetben az üvegház napsugárzástól felmelegedő levegőjét keringető ventilátor hajtja át egy osztályozott, közel azonos nagyságú és lehetőleg gömbölyű kövekből álló rétegen. A kövek felmelegszenek, és a rajtuk átáramoltatott levegő hőmérséklete csökken. Ebből adódóan nem kell tartanunk a belső tér túlmelegedésétől, ugyanakkor a felesleges hőenergia a kőrétegben „raktározódik”.
Éjszaka a folyamat megfordul: a meleg kövek közötti meleg levegő beáramlása csökkenti a lehűlés mértékét. Az éjszakai áramláshoz már nem kell ventilátoros nyomás, az természetes úton, a hideg és a meleg levegő faj súlykülönbségéből adódik. A bemutatott rendszer hő érzékelők beépítésével automatizálható is: a hőenergia betárolásakor a ventilátort termosztátos vezérlés működteti mindaddig, amíg a nap melege hasznosítható, vagy az akkumuláló térben még van energia felvétel (4-11. ábra).
4-11. ábra. Hőtárolós üvegház termesztő asztalokkal, ventilátoros levegőmozgatással
1 határoló üvegfal; 2 vázszerkezet; 3 csuklós kapcsolat; 4 nyitható ablak; 5 kitámasztó kar; 6 légcsatorna; 7 ventilátor; 8 a hőtároláshoz szükséges kövek; 9 levegő áramlási iránya; 10 meleg levegő elszívási iránya; 11 tetőszellőző; 12 tetőszellőzőt működtető csiga; 13 bádogozás; 14 működtető drótkötél; 15 automata vagy kézi működtető; 16 csatlakozó épület vagy végfal; 17 vasbeton teknő; 18 fólia; 19 hőszigetelés; 20 vezeték; 21 termosztát, hőérzékélő; 22 beszívó nyílások; 23 padozat; 24 állvány; 25 termesztő ládák; 26 termőföld; 27 növényzet; 28 külső kert; 29 védőlemez.
Ennek megszűnésével külön szerkezet automatikusan működteti a szellőzőablakot, amelynek kinyitásakor természetes szellőzéssel távozik a felesleges hőmennyiség. Amikor a szükséges légállapot beállt, az automatika lezárja a szellőztető berendezéseket. Még számos összetett megoldás ismeretes, ám mielőtt ezek közül választunk, mindig alaposan mérlegeljük, hogy a megvalósítás költsége mennyi idő alatt térül meg, ül. arányban van-e az elérhető eredménnyel, haszonnal.