Fedési anyagok és szerkezeti kialakítás magastetők esetében
Az ún. szerves fedőanyagok növényi eredetűek. Ősi, nagy hagyományokra visszatekintő fedés a rozsszalmából készülő zsúpfedés, a nádfedés, a kis faelemekből készített zsindelyfedés, valamint a különböző deszkafedések.
A természetes eredetű anyagból készült fedések lényegesen ritkábban fordulnak elő. Számos fajtájuk ismert, de csak kettőt érdemes megemlíteni: a réteges kőzetekből kitermelt kőlapot és a természetes palát. Mindkettő rendkívül szép és rusztikus fedés, de nehezek és bonyolult a beszerzésük, ezért ma még rendkívül ritkán, inkább csak műemléki környezetben fordulnak elő Magyarországon.
Az égetett agyagcserép a legelterjedtebb fedőanyagok egyike. Rendkívül sokféle égetett agyagcserepet gyártanak szerte a világon, és hazánkban is elég sokféle szerezhető be. Ismertek felületkezelés nélküli, víztaszító anyaggal impregnált és festékkel felületkezelt cserépfajták. Az impregnálás és a felületkezelés jelentősen csökkenti az agyagcserepek vízfelvételét, s így jelentősen hozzájárul fagyállóságukhoz, ami pedig a fedésekkel szemben alapkövetelmény.
Az ún. betoncserepek osztályozott és mosott kvarchomokból és cementből készülnek, és színezőanyag hozzákeverésével színezhetők. Ezt a cserépfajtát régen is és mostanában is gyakran alkalmazzák.
Az ETERNIT-lapokból készült elemeket azbesztszálakból és cementből kevert pépből sajtolják vagy hengerlik, sík, hullámos vagy egyéb módon formázott felületűek lehetnek. A lemezek lehetnek anyagukban színezettek és a látszó felületükön színezettek. (Itt jegyezzük meg, hogy a köznyelv az ETERNIT-fedést hívja palafedésnek, így van hullámpala fedés, síkpala fedés vagy műemléki pala fedés stb. Ez ma már általánossá vált, de tudnunk kell, hogy a palát, vagy helyesebben a terméspalát réteges kövekből hasítják és kb. 5 mm vastag lapocskákra darabolják fel. Ugyanez az oka annak is, hogy ismert az ETERNIT-lapoknak egy olyan elnevezése is, hogy „műpala”.)
- Hőszigetelő anyagaink általánosságban
- Talajjavítók és szerves trágya, előnyök és veszélyek
- Savas eső – Valóban létezik? Mennyire káros?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A fémlemez fedések csoportjával külön kell foglalkoznunk. Ezek készülhetnek sík fedésként horganylemezből, horganyzott acéllemezből és acél, horganyzott acél és alumínium trapézlemezből is.
Műanyag, ill. üvegelemekből sokkal ritkábban, általában speciális esetben készítenek fedést.
A későbbi részekben részletesen kitérünk arra, hogy milyen szoros, soha figyelmen kívül nem hagyható összefüggés van a tetőfedő anyagok és a tetőlejtések között; itt ezzel külön nem foglalkozunk.
Szerkezeti kialakítás
A magastetők szerkezeti kialakításának és csomóponti megoldásainak ugyanolyan kötöttségei vannak, mint az egyéb épületszerkezeteknek és épületrészeknek, és ugyanolyan szigorúak a velük szemben támasztott követelmények is. Nagyon nehéz ezeket a szempontokat valamiféle fontossági sorrendbe állítani, mert sorolásuk, összetételük jelentős mértékben függ a mindenkori feladattól. A magastető formai kialakítása mindig szorosan összefügg a lefedni kívánt épület alaprajzi méreteivel, formájával és tömegével. Függ továbbá a tervező építész által elérni kívánt építészeti hatástól és a tetőfedés módjától, mivel ez utóbbi meghatározza a tető lejtését.
Külön ki kell emelnünk, hogy egy magastető formai és szerkezeti kialakítását az előzőeken túl az is befolyásolja, hogy mire kívánjuk használni az épület padlásfödémjét, padlásterét. Egyszerű tárolásra elég a kis belmagasságú és a szélein közlekedésre alkalmatlan magasságú fedélszék, lakás céljára viszont olyan geometriát és szerkezeti rendszert kell választani, hogy a padlás minél nagyobb területe hasznosítható legyen.
A magastetővel lefedni kívánt épület szerkezeti rendszerét össze kell hangolni a fedélszék szerkezeti megoldásaival, mert így a tetőszerkezet nemcsak egyszerűbb lesz, hanem gazdaságosabb is. Elég csak arra gondolnunk, hogy ha egy épület középső főfala a magastető gerincével párhuzamos, egészen más tetőszerkezet alkalmazható, mint ha a középső főfal a tetőgerincre merőleges. Megfelelően összehangolt rendszerekkel mintegy 15-20%-os megtakarítást lehet elérni. Az igen sokféle fedélszékrendszer közül mindig kiválasztható a hasznosításnak, az épület geometriájának és a fedési módnak leginkább megfelelő, vagy ha úgy tetszik: a leginkább gazdaságos megoldás.
A felépítendő épület környezetét mindenkor vegyük figyelembe. Ez meghatározhatja a tetőszerkezetének kialakítását, sőt fedési módját is. Ilyen esetekben fordított gondolatmenetet kell követni. Ha környezetesztétikai okokból nagy padlásterű magastetőt kell építenünk, akkor a gazdaságosság érdekében a kialakuló padlásteret kell megfelelően hasznosítani. Ha pedig fordított a helyzet, és alacsony hajlásszögű tetőt kell építenünk, igyekezzünk az épületet úgy kialakítani – pl. a homlokzati falak feletti megtámasztó térdfalakkal megemelve a fedélszerkezetet – hogy a szükséges padlástér is rendelkezésre álljon, de az épület arányai is jók maradjanak.
Kiegészítő szerkezetek és elemek
Az épületek tetőszerkezetet és fedést befolyásoló leglényegesebb eleme a kémény. A kéményektől függetleníteni kell a teljes fedélszerkezetet. Ha a fedélszerkezet éghető anyagból készül, gondoskodni kell a kémény és a tetőszerkezeti elemek közötti hőszigetelésről és a tűzvédelmi előírásokban meghatározott távolságról is. A fedést áttörő kémények környezetét mindig nagyon gondosan kell elkészíteni, mivel a megoldásnak nemcsak a beázást kell megakadályoznia, hanem a kémények és a tetőszerkezet közötti mozgáskülönbségeket is sérülés nélkül fel kell vennie.
A kéményeknek a körülöttük levő tetőszerkezetekhez viszonyított magasságát a cikksorozat írásakor érvényes szabályzat szerint úgy kell meghatározni, hogy a kémény függőleges tengelyére szerkesztett kúp lefelé mutató csúcsának a fél nyílása 60°-os legyen. Ha a kéménynek oldalirányú kitorkollása van, akkor a kúp csúcsát a kitorkollás alsó élére kell állítani. Az így megszerkesztett kúpot nem szabad semmilyen épületszerkezetnek vagy építménynek 0,80 m-nél jobban megközelítenie. Vagyis a kémény nyílásának szintjét addig kell emelni, amíg az előbb említett helyzet ki nem alakul. Ez a szabály lapostetőkre és magastetőkre egyaránt érvényes.
Kémények kialakítása
Különbség csak a kémények min. magasságának meghatározásában van: a kéményfej magassága magastető esetén 0,80 m-nél nem lehet kisebb, míg ugyanez a magasság lapostetőkre és kis hajlású tetőkre 1,20 m.
Ma már ritka az olyan magastetős ház, amelyre nem kerül antenna. Az egyik elhelyezési mód szerint az antenna tartószerkezetét a fedésen átvezetve a fedélszék szerkezeti elemeihez rögzítik, és a csatlakozását is az áttörési ponton vezetik le. A másik esetben az antenna tartószerkezetét a fedélszerkezetre állítják és kikötésekkel teszik állékonnyá a szerkezetet. Ez a megoldás az előzőnél több hiba forrása lehet, mert a tető nemcsak a letámasztási, hanem valamennyi kikötési pontnál beázhat. Ez mindkét esetben csak igen gondos munkával kerülhető el. Csaknem azonos a helyzet a villámhárítók elhelyezésével is. Az árbocos villámhárító elhelyezési megoldásai azonosak az antennánál leírtakkal. A vezetékes villámhárítóhoz, amely rendszerint a fedélszék taréján halad végig, olyan speciális tetőfedő elemeket kell alkalmazni, amelyek beázás mentesen rögzítik a tartószerkezetét.
Hófogók
Hófogókat kell elhelyezni a 25-75°-os hajlásszögű tetősíkokon, ha az eresz élvonala közlekedési területtel határos, vagy ilyen fölé nyúlik, és az épület homlokzatmagassága 7,50 m-nél nagyobb. Ha a tetősík esésvonala 10,00 m-nél hosszabb, vagy más szóval: ha az azonos irányban lejtő tetősík lejtőirányú szélessége 10,00 m-nél nagyobb, akkor egymás felett több hófogósort kell elhelyezni. Ezen elsősorban hófogó rácsot vagy hófogó horgot értünk, mert a hófogó cserepek kiálló részei csak felületi fékezőhatást fejtenek ki, a havat nem tudják megtartani. Ezért hófogó cserepeket nálunk csak kisebb dőlésszögű tetőkhöz alkalmaznak. Hóban gazdag nyugati országokban elterjedt, hogy az egész tetőfelületen egyenletesen elhelyezett hófogó cserepekkel fogják meg a havat, így az nem csúszik le.
Lejtős tetőn a kéményeket a kéményseprőjárdán állva tisztítják. A kéményseprőjárdák min. 4, de gyakran többlábúak. Vannak olyan cseréptípusok – ilyen pl. a VÁÉV-BRAMAC alpesi betoncserép is – amelyeknek speciális cserepei alkalmasak a kéményseprőjárdák lábainak rögzítésére. Ha ilyen nincs, akkor alátétekkel és bádogos szerkezetekkel kell megakadályozni a beázást a kéményseprőjárda lábainál.
Tetőkibúvók, mászólétrák és üvegezett tetőablakok
A fedések javítására, a kémények megközelítésére, a padlásterek szellőztetésére és természetes megvilágítására tetőkibúvókat, mászólétrákat és üvegezett tetőablakokat építenek a fedésbe vagy helyeznek el a fedésen. A tetőkibúvók és az üvegezett tetőkibúvók, azaz a padlásvilágító ablakok beépítése sokban hasonlít a tetősíkban elhelyezett tetőablakokéhoz. A napenergia hőjét hasznosító kollektorok még nem terjedtek el széles körben hazánkban. Magastetőn elhelyezhetők a fedés fölött, elemenként általában négy ponton alátámasztva. Az alátámasztásokat a fix fedélszerkezethez rögzítik és – a hófogó horgokhoz hasonlóan – beázás mentesen vezetik át a rögzítőlábakat.
Másik megoldás szerint a kollektort a fedésbe építik be, a tetőablakokhoz hasonlóan. Harmadik esetben a kollektort saját szerkezettel a tetősík alatt helyezik el, és felette légzáró műanyag vagy üvegfedést készítenek, amely megakadályozza a kollektor feletti légáramlást. A magastetőkhöz csatlakozó különböző bádogos szerkezetekkel csak az egyes csomóponti megoldások bemutatásához mindenképpen szükséges mértékben foglalkozunk. így itt csak arra hívjuk fel a figyelmet, hogy a bádogos szerkezetek, valamint a bádogos munkák és a fedések kapcsolatainak megfelelő kialakítása a jó tetőfedés egyik legalapvetőbb feltétele.