Kivitelezés: az elhatározástól a szerződéskötésig
Az elhatározástól a szerződéskötésig
Az előző részekben foglaltak tanulmányozása után az építtetőben (beruházóban) kialakul egy alternatívasorozat az általa elképzelt tetőtér beépítésével kapcsolatban. Amikor az építtető magától már nem tudja az alapgondolatot továbbfejleszteni, de tisztázta a létesítendő tetőtér-beépítés funkcióját, akkor a gyakorlati megvalósítás érdekében közölnie kell az általa helyesnek ítélt koncepciót a kiviteli tervdokumentációt megalkotó műszaki szakemberrel, a tervező építésszel.
Tervezői megbízás
A tervező kiválasztásakor a következő szempontoknak célszerű érvényre jutniuk:
- megfelelő szakmai gyakorlat,
- legyen olyan meggyőzőképessége, hogy egy téves építtetői alapeszme helytelen voltát is be tudja bizonyítani,
- képes legyen magát az építtető helyébe képzelni, érveit mérlegelni.
Ajánlatos továbbá azt is megnézni, hogy a tervező foglakozott-e már tetőtér-beépítés tervezésével, mert ez is a szakmai felkészültség egyik fokmérője. Ezek a szempontok természetesen csak a magánjellegű padlástér-beépítéseknél, ill. azok tervezésekor érvényesülhetnek.
Vállalati, üzemi stb. tetőtér-beépítés esetén természetesen más a követendő eljárás:
- ha a megrendelő (beruházó) rendelkezik megfelelő – tervezésre jogosult – szakembergárdával, akkor azzal végezteti el a tervezést;
- ellenkező esetben a tervdokumentáció elkészítésére felkér egy tervezőszervezetet (tervezővállalat, gazdasági társulás stb.).
A nem magánjellegű tervezési munkák lebonyolításakor a következő sorrend betartása indokolt:
- az építtető (beruházó) megbízást küld a tervezőszervezetnek, amelynek feltétlenül tartalmaznia kell a következőket:
- a beruházások engedélyezési okmányait,
- a beruházási javaslatot (mint alapgondolatot!),
- a majdani kivitelezők és szállítók felsorolását,
- a ráfordítandó összeg nagyságát és forrását,
- a tervszolgáltatás megkívánt határidőit;
- ezek után a tervező – szerződéstervezet formájában – visszaigazolja a megrendelő felé a megbízás elfogadását;
- miután a kivitelező és a tervező, valamint az építtető (beruházó) közös álláspontot alakított ki és újra ellenőrizte a szerződést, megkezdődhet a tervezés.
Magánmegrendelés esetén ehhez hasonló a követendő szerződéskötési eljárás: az építtető megbízást juttat el az általa kiválasztott tervezőhöz vagy gazdasági közösséghez, amely megbízásnak feltétlenül tartalmaznia kell a következőket.
Ezek:
- a létesítendő tetőtér-beépítés helyét, tulajdonosának vagy/és kezelőjének nevét, címét;
- az építtető beépítési elgondolását, a majdani tetőtérben lakók számával, nemével, életkorával, hobbijaival;
- az építkezésre szánt összeg nagyságát és forrását;
- a kivitelezés megkezdésének általa tervezett időpontját.
A tervező általában személyes tárgyalás után fogadja el a megbízást, amelyről szerződést készítenek. Ezek után a tervező(k)re az a kötelezettség hárul, hogy a kivitelezett tervdokumentációt a következők szerint alkossa meg.
Tervdokumentáció:
- a tervezett tetőtér-beépítés legyen megvalósítható az építtető anyagi eszközeiből;
- feleljen meg a különböző előírásoknak és rendelkezéseknek;
- lehetőség szerint tegyen eleget az építtető kívánságainak; a felhasználandó anyagok, szerkezetek, az alkalmazott szerkesztési elvek, technológiák korszerűek és egyben gazdaságosak legyenek;
- a tervezett tetőtér-beépítés jól illeszkedjék a környezetéhez, homlokzati és belső kiképzése egyaránt esztétikus legyen.
A műszaki ellenőr és a felelős műszaki vezető feladatai
Magánjellegű építkezéseknél már a tervezés folyamán célszerű felkérni egy műszaki ellenőrt a kiviteli tervdokumentáció elkészülte utáni értékelésére, valamint az építkezés megvalósítási folyamatának ellenőrzésére. Az építtető ilyenkor írásbeli megbízást juttat el a műszaki ellenőrhöz, aki ugyancsak írásban szerződést küld vissza. Nemritkán maga a tervezőmérnök látja el a műszaki ellenőri funkciót is.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A nem magánjellegű tetőtér-beépítések esetében általában a beruházó (építtető) alkalmazásában áll a műszaki ellenőr. Nem kisebbítve a műszaki ellenőr szerepének jelentőségét, meg kívánjuk jegyezni, hogy egy tetőtér-beépítés műszaki ellenőrzése távolról sem olyan bonyolult és komplex feladat, mint pl. egy lakótelepi épületé. A munka volumene, a dolgozók létszáma, a kivitel technológiája sem igényel magasabb szintű felkészülést. Az előbbiek ellenére – mint minden egyes építési munkánál – ez esetben is indokolt a műszaki ellenőr jelenléte. Műszaki szakembert – ellenőrt – alkalmazhat az építtető, de nagy volumenű munkák esetén maga a kivitelező is.
Van egy speciális építési forma, amiről eddig még nem volt szó: a házilagos építés. A házilagos kivitelezésen olyan építési munkát értünk, amikor az építőipari szak-és segédmunkák nagy, sőt döntő részét az építtetők maguk végzik, ill. olyan közreműködők segítségét veszik igénybe, akiknek munkájuk ellenértékeként anyagi ellenszolgáltatást nem adnak (pl. rokon, kolléga, esetleg társadalmi munka).
Nyilvánvaló azonban, hogy a kivitelezés házilagos jellegének ennek ellenére is meg kell maradnia. Ez azt jelenti, hogy a szak- és segédmunkák túlnyomó részét továbbra is a kivitelezőként szereplő építtetőnek kell elvégeznie. Házilagos kivitelezésben az előbbieket meghaladó, rendszeres, ellenszolgáltatás ellenében való részvétel kontárkodásnak minősül és pénzbírságot von maga után.
A műszaki ellenőr a tervező(k) mellett az építtető megbízható támasza
Azonkívül, hogy részt vesz a kivitelezésben, az építtetővel felméri a már elkészült munkákat, ill. ellenőrzi a kivitelező felmérését, mindig egyértelműen az építtető érdekeit kell képviselnie.
A felmérési naplót – az egyes elkészült munkarészek eltakarása (pl. vakolás, előfalazás, burkolás) előtt – mennyiségi és minőségi szempontból ellenőrzi, továbbá a munkanemek végszámláit megvizsgálja – ugyancsak a felmérési napló alapján. Ezeken kívül folyamatosan tájékoztatja az építtetőt a költségvetés és a tényleges kivitelezési ráfordítás közti különbségről. Az előbbiekből következik, hogy a műszaki ellenőr megbízása – az építkezés menetének figyelemmel kísérésén kívül – már csak azért is célszerű, mert megkíméli az építtetőt a végelszámoláskor esetleg előforduló kellemetlen meglepetésektől (pl. anyagi károsodás).
A műszaki ellenőrnek át kell tudnia tekinteni az egész építkezést a tervezéstől a kivitelező elszámolásáig. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ismernie kell a tervezési előírásokat, és a tervezés során figyelembe vehető szerkezeteket, technológiákat, anyagokat, gyártmányokat, valamint a kivitelezéssel kapcsolatos szabványokat, technológiai és szervezési fogásokat.
A műszaki ellenőr tevékenysége a tetőtér-beépítés során a következőkre terjed ki:
- már esetleg a tervezés során észrevételeket tehet, ha a terv nem a megfelelő előírások betartásával készül, ill., ha abban más hiányosságokat tapasztal;
- segíthet az építtető laikus elképzeléseit műszaki nyelven megfogalmazni, korrigálva a helytelen kívánságokat:
- az építkezés megkezdése előtt köteles a műszaki dokumentációt áttanulmányozni és az építési engedéllyel összevetni: hiányzó terv, szakvélemény, engedély esetén fel kell szólalnia;
- a kivitelezés megkezdése előtt a kivitelezővel – esetleg az építtető bevonásával – munkahely-átadási jegyzőkönyvet kell felvennie, az átadás tényét az építési naplóban is feltüntetve;
- az építési munkát szerződés szerinti intervallumokban-de min. 15 naponként-ellenőrizni kell; az építtetőtől átvett dokumentáció szerint át kell néznie, hogy a kivitelezés a terveknek és a költségvetésnek megfelelően történik-e;
- észrevételeit rögzítenie kell az építési naplóban;
- ellenőriznie kell a kivitelező által vezetett felmérési naplót (ezt ellenjegyezni, ill. észrevételeit bejegyezni);
- ellenőriznie kell a norma szerinti anyagfelhasználást, ill. az időarányos munkavégzést, szintén a normák alapján;
- ha szervezési hiányosságokat (munkaerőhiány, rossz sorrendben következő technológiai folyamatok, anyagbeszerzési nehézségek stb.) észlel, elkerülésükre javaslatot kell tennie az építési naplóban;
- meg kell vizsgálnia a felhasznált anyagok minőségét;
- be kell tartatnia a balesetvédelmi előírásokat;
- az elvégzett munkák utáni elszámolásakor ellenőriznie kell az építési naplót, a felmérési naplót, valamint a beérkezett számlákat;
- köteles közreműködni az átadás-átvételi eljárásban, jegyzőkönyvének készítésében;
- a végelszámolás során véleményeznie kell, és a kivitelezővel egyeztetni a költségvetés póttételeit.
Nagy költségkihatású tetőtér-beépítések esetén a műszaki ellenőr még a költségvetés készítését megelőzően részt vesz az ún. organizációs bejáráson. Nyilvánvaló, hogy a műszaki ellenőr ilyenkor is az építtetőt (beruházót) képviseli. A helyszíni bejárás jegyzőkönyv felvételével zárul, amelyet a három fél (építtető, tervező, kivitelező) egyaránt aláír. A résztvevők aláírásukkal veszik tudomásul, és fogadják el a jegyzőkönyvben foglaltakat, és attól a későbbiek során nem térhetnek el.
Az organizációs eljárás folyamán a költségvetés készítője méretkimutatást készít a terv szerinti szerkezetekről, majd különféle segédletek segítségével költségvetési kiírást állít össze. Ezt felhasználva készíti el az árelemző – a műszaki ellenőr felügyeletével – az egyes munkák egységárát. A költségvetési kiírás és az árképzés véglegesítésében a műszaki ellenőrön kívül részt vesz az építtető és a kivitelező is.
Minden olyan építkezést – így a padlástér-beépítést is -, amely építési engedélyezési eljárás alá esik, csak felelős műszaki vezető felügyelete alatt szabad megkezdeni és elvégezni. Az alkalmazott felelős műszaki vezető nevét, címét, valamint a képesítését az építtető jelentse be az engedélyt kiadó tanács építési osztályán, nyolc nappal az építkezés megkezdése előtt.
A felelős műszaki vezető képesítése lehet:
- mérnöki,
- üzemmérnöki és
- technikusi végzettség.
Kiemelkedő feladata ilyenkor: a megrendelőt képviselve fokozottan ügyelnie kell arra, hogy a gyakorlati építőmunka a megadott tervek szerint készüljön el, és költsége maradjon a költségvetés megszabta kereteken belül, továbbá állandóan ellenőriznie kell a megvalósuló műszaki-technológiai és minőségi szintet. Fokozottan kell figyelnie a balesetvédelmi szabályok, továbbá a vagyonvédelmi előírások betartására.
Az építési napló vezetése
Az építési napló vezetése nem feltétlenül kötelező az i 50 000 Ft-ot meg nem haladó építési munkák esetén. Az építési napló címoldalán közölni szokták az építkezés adatait. A belső naplólapokra a megrendelő, ill. képviseletében a műszaki ellenőr (és helyettese), ill. a szerződéses meghatalmazásnak megfelelően a tervezői művezető tehet bejegyzéseket. A vállalkozó képviselőjeként csak az építési munka felelős irányítója, ill. helyettese rögzítheti benne észrevételeit. Az építési naplót úgy kell vezetni, hogy utólagos javításnak, pótlásnak ne legyen helye. Ezért lehetőleg tollal teszik meg a bejegyzéseket, mégpedig úgy, hogy az üres laprészeket (ábrák melletti területeket) áthúzzák.
Az építési napló (lapjai indigósak) három példányban készül. A naplóban az építkezés folyamán bekövetkező eseményeket, ill., észrevételeket naponta folyamatosan kell vezetni. Minden oldalon célszerű feltüntetni az épület (tetőtér-beépítés) megnevezését.
Naponta általában a következőket jegyzik be az építési naplóba:
- dátum,
- meteorológiai adatok (különös tekintettel a 7 és a 13 órakor mért külső hőmérsékletre, valamint szélerősségre),
- létszám (műszaki, fizikai – szak- és segédmunkás – esetleg adminisztratív létszám),
- a napi munkavégzés leírása, mennyiségi mutatókkal, címszószerűen.
Ezeket az adatokat minden egyes munkanapon be kell írni, még akkor is, ha semmi említésre méltó esemény nem történt.
Bejegyezhetők még az építési naplóba a következők:
- a munkahely átadás-átvételi jegyzőkönyve;
- a tervdokumentáció átvételének igazolása;
- az egyes fontosabb munkafázisok ellenőrzésének leírása és eredménye (pl., betonozás előtti zsalu- és betonvas szerelés vizsgálata, ill., egyeztetése a tervvel);
- a későbbiek során nem látható (eltakart) építési munkarészekkel kapcsolatos közlések és ellenőrzésük;
- egyéb kivitelezői és építtetői észrevételek.
Felmérési naplót csak nagyobb költségkihatású – pl. többlakásos – tetőtér-beépítés esetén használnak. A felmérési napló egyébként helyettesíthető a tervdokumentáció idomtervével, ill. a méretkimutatással, ha a megvalósítás során nem tértek el tőle. A napló egyrészt nyilvántartási részből (dátum, időjárás, dátum) áll, másrészt naplórészből, amely mennyiségi számításokat és az ezzel kapcsolatos idomvázlatokat tartalmazza.
Kivitelezési megbízás
A költségvetés fajtái
Az építési engedély birtokában a megrendelő (építtető vagy beruházó) – ha nincs saját kivitelező szakembergárdája – kivitelezőt keres a terveken elképzelt mű gyakorlati megvalósítására. Előzetes megállapodás után az építtető első teendője az írásbeli megbízás eljuttatása a kivitelezőhöz.
Ennek a megbízásnak tartalmaznia kell:
- az építkezés alapadatait (helyét, beruházóját, jellegét),
- költségvetést és egyéb dokumentációkat,
- a kezdő és befejező határidőket,
- a rendelkezésre álló pénzügyi hátteret (OTP, készpénz, egyéb).
A megbízás áttanulmányozása után a kivitelező – többek között – megfontolja a következőket:
- van-e az adott időintervallumban szabad kapacitása,
- a gazdasági eredményesség szemszögéből előnyös-e a vállalkozás,
- beszerezhetők-e a kívánt anyagok.
A kivitelező és az építtető képviselői az építési helyszín megtekintése után elkészítik az építési vállalkozói szerződést, amelyet mindkét fél kézjegyével lát el, és amelytől a továbbiakban csak közös megegyezés esetén térhetnek el.
A szerződés tartalmazza:
- az elvégzendő építési feladat pontos meghatározását,
- a teljesítési (rész) határidő(ke)t,
- a kivitelezési költség nagyságát, kiegyenlítésének módozatait és az elszámolási feltételeket,
- milyen segédberendezéseket ad az építtető a munkavégzés során (pl. áram, különböző gépek),
- az anyag- és szerkezetbeszerzés módjait és felelősét.
Ezenkívül a kivitelezőnek be kell mutatnia az építtető által beszerzett érvényes építési engedélyt, majd át kell adnia a számára megfelelő példányszámú tervdokumentációt. Tájékoztatni kell, hogy az esetleges hiányzó műszaki terveket, szakvéleményeket stb. mikor veheti át. Az építési munkák elkészülte után a kivitelező felmérésekre, hiteles naplóbejegyzésekre és más okmányokra támaszkodva, elszámolást készít. Az elszámolás lehet tételes és átalányáras.
A tételes elszámolás alapja a költségvetés, amely a következőket tartalmazza:
- költségvetési sorszám.
- tételkiírás,
- mennyiség,
- mértékegység.
- a bérmunka díja vagy anyagköltséget is tartalmazó egységár,
- összérték.
- a kisiparos (kivitelező) aláírása és telephelye.
Ez a költségvetés a felek által kölcsönösen elfogadott egységárakat tartalmazza. A tételes elszámolást a ténylegesen elkészült, minőségben megfelelő munkamennyiség alapján végzik.
Elszámoláskor a kivitelező tételes számlát ad, amely a következőket tartalmazza:
- a kiállítás helye és ideje,
- a kisiparos (kivitelező) neve és telephelye,
- a megrendelő címe és neve,
- az elvégzett munka leírása és mennyiségei,
- a közösen elfogadott egységárak,
- a költségvetés kérdéses tételszámai,
- a tételértékek teljes összege,
- a kisiparos (vállalkozó) aláírása és pecsétje.
Az átalányáras (fixáras) megállapodási forma esetén az elfogadott költségvetés teljes összegét megemelik mintegy 3-6 %-kal, viszont a kivitelező lemond az építkezés folyamán jelentkező esetleges többletmunkák ellenértékének térítéséről.
A fixáras megállapodáson kívül pótmunkára is szükség lehet. A pótmunka a kivitelezés folyamán felmerülő, a tervezői vagy építtetői módosításokkal, kiegészítésekkel kapcsolatos, előre nem kalkulált feladatokat tartalmazza, amely a kivitelezőnek, mint abszolút többlet, külön megtérítendő.
Gyakori az az eset, amikor a megrendelő nem kíván minden munkát a kivitelezőkkel végrehajtatni, mert felkészültsége lehetővé teszi az egyes építési műveletek saját erővel való elvégzését. Ez az alternatíva – a saját munkaerő felhasználása miatt – esetenként jelentősen csökkentheti a kivitelezési költségeket.
A kényesebb szerkezetek (pl. tartószerkezetek) megépítését azonban mindenkor a hozzáértő szakavatott kivitelezőkre kell bízni. Ilyen kényes szerkezetek a határoló falak, a hőszigetelt tetőtéri mennyezet, az ács-, a tetőfedő-, valamint a bádogos munkák, az épületgépészeti munkák.
Ilyenkor a kivitelezési megbízás csak azokat a munkarészeket tartalmazza, amelyeket az építtető ténylegesen vállalatba ad. Kapcsolódó munkanemek esetén a szerződésben rögzíthetők a saját munkák és a kivitelezést végzők együttműködésének feltételei (pl. részhatáridők).
Ha a kisiparos nem vállal generálkivitelezői feladatot, akkor a magánépítkezéseken általában minden munkanemet más-más kivitelezőre bíznak. Nyilvánvaló, hogy például a festő-mázoló munkákra nem olyan fontos írásbeli megbízás készítése, mint a sokkal nagyobb anyagi vonzatú kőművesmunkákra. Ennek ellenére érdemes minden vállalkozóval pontos szerződést kötni és azt be is tartatni, mert így a későbbi viták, sőt az esetleges pereskedések elkerülhetők.