A fafelület díszítő jellegű felületképzése
Meghatározás
Belső terek famennyezetein, faburkolatain és nyílászáró szerkezeteken alkalmazott száradó olaj, természetes vagy mesterséges gyanta kötőanyagú bevonatrendszer, melynek célja a felület védelme mellett fokozott esztétikai követelmények kielégítése, faerezés, intarzia vagy márványfelület utánzása.
Felhasználásra kerülő anyagok
- Régi festékrétegek eltávolításánál oltott mész és ammóniákszóda elegye, LAKKLE vagy KROMOFÁG, natúr fafelületek lakkrétegeinek eltávolításánál TRISÓ.
- Felület előkezeléshez zsíroshígító, XYLAMON impregnáló alapozó.
- Kellő simaságú felület kialakítása olajtapasz, simítótapasz, natúr fafelületek esetében folyékony fa, illetve saját anyagú fűrészpor és gyorsan száradó lakk elegye.
- A végleges bevonatrendszer kialakításához száradó olaj, természetes vagy mesterséges gyanta kötőanyagú, többnyire színes olajfestékanyag, matt kivitelű mázolás esetén méhviasz, faerezés és márvány utánzása esetén a mázolási rétegekre felhordott lazúrok, XYLADEKOR.
- Az alkalmazott színtelen lakkok: csónaklakk, külső vagy belső kopállakk, szintetikus színtelen lakk, RESISZTÁN, DUROL színtelen lakk.
- Segédanyagként alkalmazásra kerülnek különböző lazúros tulajdonságú pigmentek, szárítók, hígítók (lakkbenzin, szintetikus hígító stb.), litopon, méhviasz. Az anyagokat többnyire egyedi keveréssel, a megmunkálandó felületek, az időjárási viszonyok, várható igénybevétel, valamint a díszítés jellegének megfelelően készítik elő.
Kivitelezés
A munkákhoz minimálisan + 18°C hőmérsékletű páramentes, pormentes munkaterületen szükséges. Az 5 métert meghaladó magasság esetén az előírásoknak megfelelően kialakított állványzat biztosítandó, erezés, valamint intarzia utánzatú mintázás készítése esetén kisebb belmagasság esetén is felmerülhet állványozási igény, elsősorban a mennyezeten végzett munka során. Munkahelyi világítás kisfeszültségű hálózatról biztosítandó.
Tárolás
Az anyagok tárolására az előírásoknak megfelelő raktárak biztosítandók, a különböző tűzveszélyességi fokozatba tartozó anyagokat elkülönítetten, csak a meghatározott mennyiségben és módon lehet tárolni. Csak teljesen kiszáradt, mozgás- és repedésmentes, lehetőség szerint saját faanyaggal kiegészített felületre készíthető a díszítő jellegű felületképzés.
Alkalmazott szerszámok
Festékkaparó, rasketta, cittlinglemezek, gyökérecset vagy pácecset, mázolóecset, lioner ecsetek, különböző művészecsetek, lakkecset, mázoló oszlató, mázoló edény, acélfésű, gumifésű, filc.
A felületkezelés igényes kialakítása, tartóssága érdekében, minden esetben eltávolítandó a régi leromlott állagú mázolás. Az eltávolítás módja a gazdaságosság, valamint a bevonat anyagának és állapotának függvényében csiszolás, raskettázás, részleges vagy teljes maratás, égetés.
A maratást követően a fafelületet zsíroshígítóval beeresztik. A fafelület kellő simaságát, olajtapaszolást követően kétszeres simítótapaszolással biztosítják, megfelelő számú csiszolás közbeiktatásával. A végleges felületkezelést matt mázolás alkalmazása esetén, kétrétegű olajfestékréteg felhordását követően viasszal mattított fedőréteggel alakítják ki.
Fautánzatú erezés és márványozás alkalmazása esetén a megfelelő színű kétrétegű olajfestékréteg felhordását követően a felületet különböző lazúros tulajdonságú pigmentekből kialakított, viszonylag gyorsan száradóvá tett anyaggal festik. Az érmeneteket berajzolják, majd egy második lazúrréteget hordanak fel. A márványutánzat készítése során különböző színű lazúrrétegek száma elérheti a 6-8-at is. A felület védelmét és kellő esztétikai megjelenését a lazúrrétegekre felhordott kétrétegű színtelen lakkozással érik el, a második réteget szükség szerint méhviasszal mattítják.
Natúr fafelületen a fafelület hiányosságainak kijavítását a fa anyagával megegyező vagy hasonló tömítőanyaggal még a beeresztést megelőzően el kell végezni. A hagyományos lazúranyagos intarziautánzatú mintákat a beeresztést követően hordják fel sablonnal vagy szabadkézzel. A befejező művelet kétrétegű, szükség esetén viasszal mattított lakkozás. Lehetőség van XYLADEKOR anyagú mintázásra is, ebben az esetben a kétrétegű XYLAMON alapozást követi a mintázás, majd ezt kétrétegű XYLADEKOR színtelen anyaggal vonják be.
Munkavédelem
A mázolásnál jól ismert tűz-, robbanásveszélyektől, a bőr, a szem, a légzőszervek károsításától és a mérgezéstől kell óvakodni.
Minőségi követelmények
Az erezés és márványozás kellő esztétikai értékét, valamint a viaszos lakkozás fényfoltmentes felhordását kell biztosítani.
Kivitelezési hibák, javítás
Márványozás és fautánzatú erezés esetében a technológiai hibák javítása csak a teljes bevonatrendszer újbóli elkészítése útján lehetséges, natúr fafelületeken esetleg elegendő a felső lakkréteg ismételt felfestése.
A hibák okai lehetnek:
- a nedves fa száradása következtében létrejött repedések,
- technológiai szünetek – általában 24 óra – be nem tartása,
- hibás anyagkeverés,
- hiányos olaj és simítótapaszolás,
- folyásos, kihagyásos anyagfelhordás,
- szennyeződés a porszáraz állapot elérése előtt,
- mechanikus sérülések.
Műszaki-gazdasági adatok
Az alkalmazott technológiák nagy élőmunka igényűek. Az időszükségletet legnagyobb mértékben a díszítés jellege befolyásolja, ennek következtében a négyzetméterenkénti időszükséglet elérheti a 30 órát is. A bevonatrendszer élettartamát az alkalmazott anyagok mellett nagymértékben befolyásolják az üzemeltetés körülményei, mint a fűtés módja és a mechanikai igénybevétel.
Optimális esetben 25-30 évig is megfelelő esztétikus felületet ad. Célszerű azonban a szükséges karbantartási munkákat 5-10 évenként elvégeztetni. Kellő időben végzett karbantartással (tisztítás, egy vagy kétrétegű védőlakkréteg alkalmazása) megelőzhető a teljes bevonatrendszer idő előtti pusztulása.