Napenergia – a télikert energiamérlege
A télikertek szerelmesei egyre gyakrabban azzal érvelnek, hogy a télikerttel energia takarítható meg. Őszintén szólva ennek a kijelentésnek a helyessége számos tényezőtől függ. Vitathatatlan, hogy a nap sugarai ingyen felmelegítik az üveggel borított helyiséget, télen napos időben kiegészítő fűtés nélkül is néhány kellemes órát tölthetünk el a télikertben, sőt a nap melegének köszönhetően még a szomszédos helyiségekben is visszavehetjük a fűtést.
A Nap
Tényleges energiamegtakarításról ellenben csak akkor beszélhetünk, ha a ház teljes területének energiamérlege pozitívan változik. E tekintetben azonban csak a fűtetlen – ebből adódóan csak részlegesen hasznosítható -, átgondoltan megépített télikert kínál előnyöket. A lakótélikertek esetében viszont a téli, napszegény időszakban mindenképp kiegészítő fűtésre van szükség. Ilyenkor a hatékony hőszigetelő ablakok ellenére is nagyobb az energiafelhasználás, mint a hagyományos átépítések esetében.
Ennek ellenére az éves energiamérleg felállításakor érdemes számolnunk a napenergiával is. Az üveg építmények fűtőenergia-veszteségét ugyanis a napból nyert energia ideális tényezők mellett (be nem árnyékolt, déli fekvésű télikert esetén) többnyire szinte teljes egészében kiegyenlíti. Összefoglalva elmondhatjuk tehát, hogy az energiahasznosítás szempontjából az üveggel borított külső fal semmivel nem rosszabb, mint a hagyományos fal, a komfortérzet szempontjából viszont lényeges pluszt jelent.
A napsugárzás átalakulása
Hogyan is alakul át a napsugárzás hővé? A jelenség az üvegházhatással magyarázható. Talán már tapasztaltuk is ezt a kerti növényházban: az üvegépítmény alatt a levegő természetes módon oly mértékben felmelegszik, hogy a hidegre érzékeny növények vagy dugványok a hidegebb évszakban is szépen fejlődnek.
- Energiatakarékos télikert tervezési elve
- A hőtárolóképesség hatása a belső mikroklímára
- A napenergia passzív hasznosítása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ez a sugárzás azonban már nem képes az üvegen közvetlenül áthatolni, hanem – mint ahogy azt lámár tárgyaltuk – csak abszorpcióval vagy hővezetéssel juthat ki újra a szabadba. Addig azonban, amíg a nap süt, és/vagy a külső térben magasabb a hőmérséklet, mint a belső térben, a felmelegedett üvegtáblák a hőt továbbra is befelé sugározzák. Ennek következtében azt figyelhetjük meg, hogy a télikertet a nap sugarai folyamatosan fűtik. A felesleges meleget természetesen szívesen hasznosítják a szomszédos helyiségek is. A télikert lehűlése csak akkor kezdődik meg, ha kint sötétedni kezd, és a hőmérséklet is csökken. Ebben az esetben ugyanis a hő melegebb belső üvegtábla felől a hidegebb külső üvegtábla felé áramlik, hogy ott a hidegebb külső levegő felé sugározzon.
A napenergia infravörös sugárzás formájában a látható fénnyel együtt akadálytalanul jut át az üvegen a belső térbe, ahol a talaj, a falak és minden más tárgy felveszi azt, és hosszúhullámú meleg sugárzás formájában ismét leadja a környezetének.
Észak, dél, kelet, nyugat
E szakasz elolvasása után világossá válik számunkra, hogy miért a déli fekvésű télikert a legelőnyösebb. Természetesen nemcsak azért nyerhető segítségével sok napenergia, mert intenzíven süti a nap, hanem azért is, mert több órán keresztül éri a nap, és ebből adódóan a környezetében lévő levegő is jobban felmelegszik. A lakályos üvegépítményben azonban a napos déli órákban, sőt már az átmeneti időszakban is, nekünk és a növényeknek egyaránt megárthat a sok a jóból.
A hőmérsékleti csúcsok kialakulását azonban megelőzhetjük hatékony szellőztetéssel és árnyékolással. A napenergiának az ilyen módon történő hasznosítása tulajdonképpen a keletre vagy nyugatra néző télikertek különleges vonzerejét is megmagyarázza. Ezekben az esetekben ugyanis mérsékeltebb a napsugárzás és a keletkező hőmennyiség, így a szellőztetés és az árnyékolás is költségkímélőbb formában oldható meg.
Ha a felkelő nap bearanyozza a reggelit, egész napra feltöltődhetünk a reggeli napsugarakból, ami kisgyerekes családok vagy az irodának használt télikertben dolgozók számára különösen kellemes lehet.
Ha azonban az estét tudjuk pihenéssel tölteni, a lemenő nap sugarait a nyugati fekvésű télikert biztosítja néhány órára.
Abban az esetben sem kell azonban feladni álmainkat, ha a télikert csak az északi oldalra kerülhet, hiszen a nap folyamán egyenletesen eloszló természetes fény ideális lehet az irodahelyiségek vagy más dolgozószobák esetében. A növények szerelmesei is nagyra értékelik ezt a megoldást, hiszen az egyébként sötét lakóteret ily módon növényekkel népesíthetik be.
Ezen túlmenően amiatt sem kell aggódnunk, hogy az északi fekvésű télikert hideg marad. A diffúz napsugárzás, amely egyébként az árnyékos helyekre vagy a felhők által részben felfogott napsugárzásra is jellemző, természetes módon melegíti fel az üvegépítményt, csak kisebb mértékben. A télikert tájolásától függően az eltérő intenzitású, globális sugárzás a ház hőháztartásában napenergiából származó hőnyereségként jelentkezik.
Az illusztráció a télikertre eső, illetve az oda bejutó közvetlen napsugárzás mértékét mutatja az építmény tájolásának függvényében. Az ábra a déli 12 órakor, legmagasabban álló napot és felhőtlen égboltot vesz alapul.