Fakonzerváló szerek – ellenállóbb fa
A fából készült burkolatok, játszótéri játékok, szabadtéri bútorok megfelelő felületkezelés nélkül nem képesek ellenállni az elemeknek, s néhány év alatt elkorhadnak.
Ellenállóbb fa
A fának négy természetes ellensége van: a nap ibolyántúli (UV-) sugárzása, amely kiszívja a színét; az eső, amelynek hatására megvetemedik és széthasadozik; a gombák, amelyek elszínezik vagy elkorhasztják; és a rovarok, amelyek szétrágják. Mindezen hatások ellen megoldást nyújt a nyomás alatt kezelt, más néven telített fa. A faanyagba nagy nyomáson préselik bele a konzerválóanyagokat, amelyek hozzákötődnek a fa rostjaihoz, és így megvédik a gombáktól és a rovaroktól.
Ipari alkalmazáshoz leggyakrabban kreozotot és pentaklór-fenolt használnak. A faanyagok egy részét krómozott réz-arzenáttal kezelik. Noha magát ezt az anyagot biztonságosnak tartják, összetevői közül kettő (a króm és az arzén) rákkeltő hatású. A vegyülettel való gyakori érintkezés – főleg nagyüzemi körülmények között – máj- vagy veseelégtelenséget, rákot, az utódoknál pedig fejlődési rendellenességeket okozhat, ezért használatakor védőfelszerelést és légzőkészüléket kell használni. Azok számára, akik krómozott réz-arzenáttal kezelt fát fűrészelnek, csiszolnak vagy fúrnak, ajánlatos porvédő maszk viselése.
Óvintézkedések
A fa felületére kiülő vegyszerfelesleg a bőrön át felszívódhat; ezt megelőzendő használat előtt mossuk le a kezelt fát nagynyomású vízsugárral, és munka közben viseljünk kesztyűt. A vegyszerek a talajba is bekerülhetnek. Amerikai kutatók a krómozott réz-arzenáttal kezelt faanyagokból épült játszóterek talajában a környező talajhoz képest jóval magasabb arzénmennyiséget mértek – bár még a megengedett határérték alatt.
A fa házilagos vegyszeres konzerválása (lefestése) szintén növeli a faanyagok élettartamát, akár nyomás alatt kezelt, akár kezeletlen fáról van szó. A legjobb készítmények gombaölő, víztaszító és UV-blokkoló hatóanyagokat tartalmaznak. A kezelést néhány évente ismételjük meg. Kaphatók olyan, tartósabb kültéri falazúrok is, amelyek szintén tartalmaznak víztaszító és gombaölő vegyszereket.
Egy csepp megelőzés
Hogyan dolgozzunk kezelt fával?
- Viseljünk védőruhát, de legalábbis hosszúnadrágot és hosszú ujjú inget; fűrészeléshez, csiszoláshoz és fúráshoz pedig vedőmaszkot es védőszemüveget.
- A nyomás alatt kezelt fát fessük át lakkal: így elkerüljük a vegyszerrel való érintkezés káros hatásait.
- Ne készítsünk ilyen fából konyhapultot, madár- vagy állatetetőt.
- Ne égessük el ezt a fát, mert a füstje és a hamuja is veszélyes.