Élettartam-befolyásoló tényezők Panelházak esetén
Valamennyi iparosított technológiával készült épületre a tervezésük idején kb. 80-100 év élettartamot prognosztizáltak. A kohósalak és pernyebeton középblokkos és nagyblokkos épületeknél nyert tapasztalatok azt igazolták, hogy az előregyártott szerkezetű épületek a hagyományos szerkezetekhez képest pontosabb szerelést és elhelyezést igényelnek, kényesebbek mind a süllyedésből, mind a rezgésből származó mozgásokra. Ugyanez érvényes az öntött technológiával készült épületek esetén is.
Alapozási megoldások
Ezért a hagyományos alapozási megoldásokon kívül a szakemberek elsősorban a különféle cölöpalapozási megoldásokat tartották megnyugtatóbbnak. Így a fúrt és vert cölöpök variációja közül az egyik legalkalmasabbnak a BENOTO alapozási megoldás látszott, amely egy fémcső lehajtásával járt fúrás közben, amíg az el nem érte a teherhordó talajt (pl. kiscelli-agyag stb.).
Ezt követően – mivel lehajtás közben a fúrt talajt a csőből kitermelték – jöhetett a betonozás, amelynek tömörítése a fémcső kihúzásával egy időben történt. Szükség esetén akár 40 m mélységig is lehetett így monolit beton cölöpöket készíteni különféle vastagságban. Az első BENOTO cölöpalapozással az Árpád híd pesti hídfőjénél épült, öntött kohóhabsalak épületek készültek, 10 szinttel.
Többféle vert cölöpös megoldás is készült, ezek azonban csak kisebb mélységig voltak alkalmasak (8-10 m). Az 1970-es években már elterjedt volt az ún. résfalas alapozási módszer is, különösen a házgyári épületeknél, ahol a pontos szerelés még inkább követelmény volt. A korszerű alapozásokkal készült iparosított épületek élettartama előreláthatóan több lesz, mint a hagyományos, sávalapozással készült, korai blokkos és panelos épületeké.
Stabilitás
A szerkezetek élettartamát nagyrészt befolyásolja az alkalmazott anyagok stabilitása. A korai szénsalak- és pernyebetonból készült épületeknél az anyag egyenlőtlensége (inhomogenitása) miatt szilárdságcsökkenések tapasztalhatók, amelyek az élettartam csökkenéséhez vezetnek. Ennek mértéke épületenként és a felhasznált anyagok változatossága miatt egyöntetűen nem ítélhető meg, egyéni felülvizsgálatukra az eltelt 50 év figyelembevételével mielőbb szükség van!
Kohósalak
A kohósalakból készült öntött és blokkos épületek szerkezeti károsodása – anyagra visszavezethetően – ma még nem jelentkezik. Célszerű lenne azonban mintavétel alapján meggyőződni arról, hogy ha szilárdságcsökkenés be is következett, milyen mértékű. (Elsősorban olyan helyeken következhet be, ahol a vakolatok, illetve a szerkezetek átvizesedtek, leestek, vagy beázások miatt a habsalak beton huzamosabb ideig átvizesedett.)
Öntött vasbeton
Az öntött vasbeton szerkezetű épületeknél (pl. alagút- vagy nagytáblás zsalu) anyagkárosodással nem kell számolni, legfeljebb hanyag betonozás miatt (fészkesség) keletkezhet acélkorrózió, amely a betontakarás leválásával akár láthatóvá is válik. Ez azonban már látszó és javítandó hiba.
A panelos épületeknél többségénél már megfelelő alapozások készültek, de az épület mozgásából eredően a csomópontoknál repedések keletkezhettek. A szerkezeti elemeknél anyaghiba kevésbé vehető számításba. A csomóponti kibetonozások esetleges megrepedései azonban az acélkapcsolatok korrózióját indíthatták meg, amely az állékonyságot veszélyeztetheti (1., ábra). Ezért ezek vizsgálatáról, szükség szerinti javításáról gondoskodni kell!
Repedések
A panelos szerkezetű épületeknél a szerkezeti kapcsolatoknál bekövetkező repedéseket elsősorban az épület hő tágulásából származó mozgások idézik elő, de nagy forgalmú utak mellett a dinamikus hatások is szerepet játszhatnak. A magasabb – főleg 16 szintes – épületeknél a szélterhelés okozta kedvezőtlen hatások is szóba jöhetnek.
Ugyancsak káros lehet a szerkezetekre a homlokzati elemek függőleges hézagképzésének tönkremenetele. A csomópontba bejutó víz a téli időszakban fagykárt okozhat, ami szintén a beton- és az acélkapcsolat károsodásához vezet(het). Külön figyelemmel kell kísérni a homlokzati panelok külső kéregbetonját, a függesztő acéltüskék állapotát, mert ezek „elfáradása” vagy korróziója szélső esetben az elemek leesését idézheti elő. (Balesetveszély!)
Az iparosított épületek egyéb szerkezetei, nem teherhordó megoldásai, amelyek felújíthatók, cserélhetők, jóllehet jelentős kiadással járnak alapvetően nem befolyásolják az épületek élettartamát. Elhanyagolásuk azonban (pl. vízszigetelések, hézagok) természetesen befolyásolják az egész épület élettartamát, mivel a szerkezeteket érő nedvesség sok esetben ún. rejtett hibák okozója lehet.
1. ábra: Teherhordó harántmerevítő vb. falak fejlesztett csomópontjai
Avulások
Funkcionális avulás
Az iparosított épületek – a tömeges alkalmazás érdekében – bizonyos mértékig uniformizáltak. Bár mindegyik technológiánál több típust is megterveztek, ezek azonban a „nagy lakásínség idején a szerény igények kielégítését” szolgálták. Zömmel 1 és 2 szobás lakásokat építettek, egészen ritkán 3 szobásakat. Valamennyi lakásnál előírás volt, hogy 1 szoba alapterülete legalább 18 m2 legyen, a többi 12-18 m2.
Bevezették a félszobákat is 6-12 m2 közötti alapterülettel. A szerkezeti rendszer – kis fesztáv, a blokkosoknál 2,40-3,00 m -3,60, 4,20, max. 4,80 m harántfalköz nem is tette lehetővé 18 m2-nél nagyobb szobák kialakítását. De az első házgyári lakásoknál alkalmazott 3,06 m-es fesztáv még jobban korlátozta a szobák nagyságát. Ma már ezek a kis szobaméretek, és az ugyancsak kis vizeshelyiség-méretek nem alkalmasak a jelenlegi korszerűbb életvitel által támasztott magasabb igények kielégítésére.
A „szocializmus építése” jelszó a lakástervezésnél azt jelentette, hogy a háziasszonyoknak nem kell otthon nagymosást végezniük, a konyhai munkát a vendéglátóhelyek biztosítják, illetve pótolják. így minimális nagyságú fürdőszobák és konyhák épültek, ahová napjainkban nem férnek be a korszerű konyhai gépek, mosogatók, hűtő- és mosógépek stb. De az azokat működtető energiaforrások is elégtelenek. (A villamosáram-kapacitás különösen!)
Magas zajszint
Funkcionális avulásnak tekinthető a már kezdetben is sokat kifogásolt, a lakásokban jelentkező magas zajszint. Ez több okra is visszavezethető. Részben a vasbeton tulajdonságára, amely jó testhang vezető közegnek számít (kopácsolás, fapapucsban való járkálás stb.), részben a gépészeti berendezések csillapítatlanságára (szellőzők, felvonók, szemétledobók stb.).
Amíg az elavult szakipari és szerelőipari megoldások javítására, korszerűsítésére több-kevesebb sikerrel van megoldás, úgy a helyiségek nagyságának és funkciójának megváltoztatására csak bizonyos szerkezeti adottságok esetén van lehetőség. Blokkos épületek esetén szinte lehetetlen, öntött épületek esetén minimális. Panelos épületeknél az ún. haránt- és merevítőfalaknál (a lakások összekapcsolása), a statikai lehetőségek függvényében lehet változtatni.
Műszaki avulás
A teherhordó és térelhatároló vasbeton szerkezetek és könnyűbeton szerkezetek műszaki avulása az élettartam végéig tartó folyamat. Ezzel ellentétben a szak- és szerelőipari megoldások élettartama és műszaki avulása jóval változatosabb. Vannak egészen rövid élettartamúak, mint a festések, mázolások, hosszabb a burkolatok, tetőszigetelések, csomóponti megoldások élettartama, a szellőzőmotorok, az elektromos és épületgépészeti szerelvények élettartama és vannak hosszabb távon elavultak, tönkrementek is, mint a nyílászárók, gépészeti csövek, villanyvezetékek, radiátorok szellőzők, felvonók. Ezek felújításának, cseréjének időben történő elmulasztása a teherhordó szerkezetekre is károsan kihat.
Hőtechnikai követelmények, páralecsapódás
A szerkezetek elkészülte óta az épületekre vonatkozó hőtechnikai követelmények is szigorodtak. A szendvicspanelok vastagságához csak kismértékben volt mód hozzányúlni, a szerkezeti rendszer megtartása miatt. Azokban a lakásokban, amelyekben nem biztosították a megfelelő szellőzést, amelyekben több személy lakott, a mosásokat követő szárítás, a konyhahasználat stb. következtében a belső páratartalom oly mértékben megnövekedett, hogy a hőhidaknál, főleg a hőszigeteletlen vagy a nem elégséges hőszigetelést tartalmazó csomópontoknál páralecsapódás jött létre, és nyomában a penészesedés is megjelent.
Jóllehet több receptet is kidolgoztak itthon és külföldön is, de részleges megoldást csak a körültekintő lakáshasználat biztosított, de az is csak ideiglenesen. Napjainkban hőtechnikai szempontból az érvényben lévő szabályozások szerint semelyik iparosított szerkezetből épült lakóházunk sem felel meg korunk magasabb követelményeinek.