Rovarűzés növényekkel? Igen!
Az alábbi növények illóolajai távol tartanak bizonyos rovarokat.
E fajokat ültetve elriaszthatjuk a kártevőket:
- Bazsalikom – legyek, szúnyogok
- Csombormenta – hangyák
- Körömvirág – fonalférgek, levéltetvek
- Gilisztaűző varádics-hangyák
- Menta, kapor és zsálya -káposztalepke
- Kamilla – legyek
- Babér – csótányok
- Ruta – legyek, szúnyogok
- Sarkantyúka -hangyák,
- levéltetvek
Vannak olyan növények, például a bab és a borsó, amelyek a légköri nitrogént a talajt tápláló nitrogénvegyületekké alakítják át. Ezeket a nitrogén igényes haszonnövények, például a kukorica közé vethetjük.
- Ne legyenek kopár földterületek a kertben! E foltokon megtelepednek a gyomok, ezért inkább ültessünk oda talajtakaró növényeket!
- Telepítsünk olyan növényeket, amelyek a nehéz időszakokban menedéket nyújthatnak a hasznos rovaroknak! Ezek közül soknak nektárra és virágporra van szüksége ahhoz, hogy életben maradjon, amíg meg nem érkeznek a kártevők. Ebből a szempontból jó választás a ternyefű, a koriander, a fátyol vi rág, a sarkantyúka és az erdei turbolya (Anthriscus sylvestris).
Jó és rossz társak
Egyes növények olyan vegyületeket bocsátanak ki magukból, amelyek gátolják más növények fejlődését – ez az úgynevezett allelopátia. Ha tisztában vagyunk a működésével, hasznát vehetjük a jelenségnek.
- A fekete diófa (juglons nigra) juglont bocsát ki, amely gátolja más növények növekedését – különösen a paradicsomét, a burgonyáét, az áfonyáét és a szederét. A fekete dió közelébe ültetett rododendronok és azáleák elpusztulnak.
- Ne neveljünk kámforfát, mivel elnyomja a vetélytársait. Ennek köszönhető, hogy sikeresen terjeszkedett, s szinte gyommá vált a mérsékelt övi és szubtrópusi területeken.
- Amikor a káposzta és rokonai, például a kelbimbó ehető része már megérett, és a növény felmagzik, gátolja a közelben más magvak csírázását. Ha tehát olyan ágyás köze-lében szeretnénk magokat csíráztatni, ahol még vannak öreg káposztafélék, előbb szedjük ki azokat!
- Használjuk ki a fenyőtűk növekedésgátló hatását: mulcsként terítve megakadályozzák a gyomok növekedését. Lassan bomlanak le, és igen savasak, ezért különösen hatékonyak savkedvelő növények, például az azáleák és az eper közelében.
- A lehullott rododendron levelekből a talajba kerülő méreganyagok megakadályozzák, hogy a közelben kicsírázzanak az egyszikű gyomok.
- Alkalmazzunk vetésforgót! Ez a módszer nemcsak a zöldségféléknél, hanem a dísznövényeknél is használható. A rózsáknál például betegséget okozhat, ha az új tövet egy régi helyére ültetjük.
Jó ötlet
Ültessük a magjukat elszóró, színes egynyári virágokat az ágyások köré és a kerítések tövébe, ahol kedvükre szaporodhatnak! Ezek jelentik majd az első védvonalat azon kártevőkkel szemben, amelyek egyébként közvetlenül az értékes növényeinket támadnák meg. Ráadásul ezek a növények jól is mutatnak.