PVC lemezburkolat fektetése
A lemez előkészítése
A lemezt tartsuk a fűtött helyiségben a lerakást megelőző legalább 24 órában, ezzel fokozhatjuk hajlékonyságát. Lerakás előtt érdemes leszedni a szegélydeszkákat, szegélyléceket. A lemezt a burkolandó helyiségnél nagyobb alapterületű helyiségben szabjuk méretre.
Jó tanács
Ha PVC-burkolatot cserélünk, és a régi burkolat jó állapotban van, azt is használhatjuk sablonként az új burkolat leszabásához.
Nehézségi fok:
●●●○○
A PVC-lemezt sokkal nehezebb lerakni, mint a PVC-lapokat. Különösen a csövek körül és a sarkokban való lerakás jelenthet problémát. Ha lehet, lerakás előtt szedjük le a szegélydeszkákat és szegélyléceket.
Szerszámok
- Univerzális kés és tartalékpengék
- Vonalzó
- Ragasztószalag
- Lemosható filc 3 mm-es fogazató simító
- Partvis
- Tiszta rongyok/szivacsok
- Kinyomópisztoly (csak nedves helyiségekben)
Anyagok
- PVC-lemez
- Vastag papír
- Ragasztó PVC padlóburkolathoz
- Tömítőanyag (nedves helyiségekben)
Fektetés lépései:
- Borítsuk be a padlót vastag papírral. A széleken hajtsuk fel a peremét, majd univerzális késsel vágjuk ki a csövek helyét és a sarkokat. Ha nem tudtuk leszedni a szegélyelemeket, a papírt annyira nyomjuk be alájuk, amennyire csak tudjuk. A papírlapokat ragasztószalaggal rögzítsük egymáshoz. Hogy ne mozduljon el munka közben, a papírlapon át vágott nyílásokon keresztül ragasszuk a padlóhoz.
- Egy nagyobb helyiségben színével felfelé terítsük ki a PVC-lemezt; 2,5 cm-es átfedéssel fektessük egymásra, majd ragasztószalaggal rögzítsük őket. Helyezzük a sablont lemezre, ügyeljünk rá, hogy most is az az oldala legyen felfelé, mint előzőleg. A sablon széleit igazítsuk az esetleges mintázathoz, majd a sablon nyílásain át ragasztószalaggal rögzítsük a PVC felületéhez. Ezután rajzoljuk körbe a sablont lemosható filccel.
- Szabjuk formára a lemezt éles univerzális késsel és vonalzóval. Eközben többször cserélnünk kell a pengét.
- Amikor körbevágtuk a lemezt, jöhet az illesztések leszabása. Vonalzó mellett univerzális késsel vágjuk át mindkét lemezt, így az élek szépen illeszkedni fognak. Használhatjuk a mintázatot vezetőként, vagy pedig az élektől kimért pontokat kössük össze vonalzóval.
- Tekerjük fel a lemezt, majd vigyük a helyszínre. Gondosan igazítsuk a helyére. Ezután hajtsuk vissza a felét, majd fogazott simítóval hordjunk fel az aljzatfelületre ragasztót; enyhén „fésüljük” át a felületét. A ragasztóban ne maradjanak csomók, mert ezek átütnek a vékony lemezen. Addig folytassuk a műveletet, amíg kb. 3 mm vastag ragasztóréteget képeztünk.
- Hajtsuk a lemezt a ragasztóval bekent felületre, folyamatosan lesimítva. Partvissal nyomkodjuk le, többféle irányban is dolgozva, ezzel eltávolítjuk a levegőbuborékokat (linóleumhoz való hengert ne használjunk, mert megkarcolhatja a PVC felületét). A nehezen hozzáférhető sarkokat az ujjunkkal nyomkodjuk le. A felületre jutott ragasztót nedves, tiszta ronggyal töröljük le. A leragasztást ismételjük meg a lemez másik felével is, majd egy éjszakán át hagyjuk kötni a ragasztót. Ezután töröljük le a filctoll- és ceruzavonalakat.
- (Nedves helyiségekben): Konyhában, fürdőszobában és egyéb nedves helyiségekben a fal és a burkolat csatlakozását vízzáróan tömíteni kell. A tömítőanyagot kinyomópisztollyal juttassuk a résbe, majd 24 órán át hagyjuk kötni.
- Szereljük vissza a szegélyelemeket, majd ragasztással vagy szegezéssel (amelyhez a meglévő lyukakat használjuk) illesszük őket vissza a helyükre.
A padlóburkolat rétegrendje
Aljzatbetonon:
- PVC-lemez
- Ragasztó PVC-burkolathoz
- Aljzatkiegyenlítő
- Aljzatbeton
Fa alátétdeszkázaton:
- PVC-lemez
- Ragasztó PVC-burkolathoz
- 6 mm vastag, hígított PVA-ragasztóval felületkezelt rétegelt lemez
- Meglévő párnafák és alátétdeszkázat