Az alapozás fogalma, síkalapok
Az alapozás feladata az épület súlyának, és az épület szerkezeteire háruló erőhatásoknak a talajra való továbbítása. Úgy kell az épület terheit átadni, hogy lényeges (esetleg egyenlőtlen) süllyedések ne keletkezzenek.
Az alapoknak két fő csoportját (33. ábra) különböztetjük meg:
- a síkalapokat;
- és a mélyalapokat.
Síkalapot akkor alkalmazunk, ha a teherbíró talaj a terepszínt közelében, kis mélységben helyezkedik el. Mélyalapra akkor van szükség, ha a teherbíró talaj mélyen található meg.
33. Ábra: Az épület terheinek átadása sík- és mélyalapozás esetén. Síkalap. Mélyalap.
Az alapozási sík helyzete
Az alapsík tulajdonképpen az a terepszint alatti mélység (34. ábra), ahová az építmény alapszerkezetei kerülnek.
Az alapozás síkjának megválasztásánál a következő szempontokat kell figyelembe venni:
- Az alapozási sík megfelelő teherbírású rétegre kerüljön, olyan mélységbe, hogy talajtörés illetve káros süllyedés ne keletkezhessen.
- Mivel a talaj rétegződése befolyásolja a várható süllyedés nagyságát, ezért az építmény alapja ne kerüljön különböző rétegekre.
- Az alapozás síkja lehetőleg a talajvíz szintje felett legyen, mert így elkerülhetők a talaj-víztelenítési munkálatok.
- Figyelembe kell venni a talajvíz szintjének későbbi várható kedvezőtlen mozgását (szennyvízcsatorna építése, új kutak létesítése megváltoztathatja a talaj teherbírását és később kellemetlen süllyedések okozója lehet).
- Az alapozás síkja a fagyhatár alatt legyen akkor is, ha a teherbíró talaj a fagyhatár felett helyezkedik el (35. ábra).
- Az alapozási mód megválasztását befolyásolja az alaptest anyaga és az alapozás végrehajtásának módja.
- Zártsorú beépítésnél a szomszédos épület alapozási viszonyai, az alaptest mélysége, a terhelések és az alaptest anyaga befolyásolják az új épület alapsíkjának megválasztását.
- Ha az új épület padlószintje magasabban lesz mint a régi, akkor az új épület alapozási síkját le kell vinni a szomszédos épület alapozási síkjáig (36. ábra).
- Ha az új épület mélyebb pincéje miatt az alapozás síkja a régi épület alá kerülne, akkor a régi épület alatt kiegészítő alapozást kell készíteni.
- Lejtős terepen az alapozás síkja nem lehet párhuzamos a lejtő irányával, az alaptestet lépcsősen kell kialakítani (37. ábra).
34. Ábra: Alapozással kapcsolatos fogalmak.
35. Ábra: A fagy hatása az alapokra.
36. Ábra: Zártsorú beépítés alapsíkjai.
37. Ábra: Alapozás lejtős terepen.
A síkalapok
A síkalapok kialakítását az általuk hordott szerkezetek alakja, a terhelés nagysága és a teherbíró talaj terhelhetősége határozza meg.
Kialakításuk szerint a következő síkalapokat különböztetjük meg:
- sávalapok;
- pontalapok;
- szalag- és gerendarács alapok;
- lemezalapok.
A felsorolt alapozási módokat akkor lehet alkalmazni, ha a megfelelő teherbírású talaj a terepszinthez közel van. Kis teherbírású talaj esetén csak akkor alkalmazható, ha az építmény terheit nagy felületen lehet elosztani és az építmény kevésbé érzékeny a süllyedésre.
A sávalapok
A sávalapok a falazott szerkezetek jellemző (38. ábra) alaptípusa. A sávalap egész hosszában alátámasztja (39. ábra) a falazatokat. Keresztmetszetét tekintve négyzet, téglalap, vagy lefelé szélesedő trapéz lehet. A sávalapok készülhetnek téglából, terméskőből, betonból és vasbetonból.
38. Ábra: Sávalapozás terepszinthez közeli alapozási sík esetén.
A felsorolt anyagok közül a tégla és a kő ma már nem használatos anyagok, régen alkalmazták őket alapozásánál. Az épületek alaptesteit úgy készítették el, hogy a falak alá egy szélesebb alapfalat falaztak a talajba. A kiszélesítés, a lefelé szélesedő trapéz alak és az így kialakított felület azért szükséges, mert a talaj szilárdsága mindig kisebb, mint az építőanyagoké. A kiszélesítéssel készített alapok felülete így nagyobb, mint a falazatoké, következésképpen nagyobb terhek átadására alkalmasak.
A betonból készülő alaptestek keresztmetszetének kiválasztásánál figyelni kell a zsaluzat elkészíthetőségére is. Nyilvánvalóan igaz, hogy a bonyolult zsaluzatigény a kivitelezési költségek arányos növekedését vonja maga után. Ezért a lefelé szélesedő öntött technológiával készített alapok építésénél ezt figyelembe kell venni. Téglalap, vagy négyzet keresztmetszet esetén egyszerűbb a szerkezet elkészítése, mivel ezek a keresztmetszetek könnyebben zsaluzhatok. Nem omladékos talaj esetéri a földpart is használható zsaluzatként.
39. Ábra: Falszerkezet alátámasztása sávalappal.
A betonba lehet a helyszínen található, vagy gazdaságosan beszerezhető követ is beépíteni. Dyenkor az alaptest anyagának úsztatott beton az elnevezése. Az úsztatott betonba felhasznált kő mennyisége maximum 30 % lehet, és az alaptest külső szélétől minimum 8 cm-re kell beépíteni. A kövek legnagyobb mérete az alap vastagságának 1/3 része lehet. A kövek szilárdsága mindig nagyobb legyen, mint a beton 28 napos szilárdsága.
Vasbeton sávalapok használatára akkor kerül sor, ha az alap alsó részének a szélességét a nagy terhek miatt túlságosan meg kellene növelni. Ez a növelés egyrészt több földmunkát igényelne, másrészt pedig sokkal több anyag beépítése válna szükségessé. Érdemesebb tehát kisebb és jobb anyagminőségű alaptestet készíteni.
A válaszfalak alapozása
Az épületek belső válaszfal szerkezeteit is biztonságosan kell lealapozni (39/a. ábra). A 12 cm-es válaszfalak alá sávalapot kell készíteni. Ennek a sávalapnak a mérete igazodik a falszerkezet méretéhez. A válaszfal ilyen típusú sávalapját legalább 50 cm mélyre kell levinni.
39/a. Ábra: Válaszfalak alátámasztása
A könnyű, üreges válaszfallapokból készült falak alapozásának kétféle megoldása van. Az egyik magoldás szerint az aljzatbeton kiszélesítésével lehet elosztani a válaszfal terheit. A kiszélesítés kb. 30-40 cm széles, és az aljzatbetonnál legalább 10 cm-rel vastagabb. A másik megoldásnál a válaszfalakat előregyártott, vagy helyszínen készült vasbeton gerendákra is el lehet készíteni. Ennél a szerkezeti megoldásnál a gerenda kiváltóként működik és a válaszfal terheit átadja az alapoknak (pl. sávalap), vagy a falszerkezeteknek.
A pontalapok
A pontalapok a vázas épületek jellegzetes alaptestei (40. ábra). A vázszerkezet pilléreinek vagy oszlopainak a terheit adják át az altalajnak. A pontalap elnevezésen kívül még talpalapnak, kehelyalapnak, vagy tömbalapnak is szokták nevezni.
40. Ábra: Pontalapozás pillérvázas épületnél.
Geometriai méreteit tekintve a pontalap hosszúsága nem haladhatja meg a szélességi méret 2,5 szeresét. Kialakítását tekintve sokféle keresztmetszettel készíthetik el. Lehet csonka gúla, vagy csonka kúp alakú, de lehet egy sima vasbeton lemez is, bordákkal erősítve a pillérek irányában. A pontalapok anyaga elsősorban vasbeton, és készülhetnek a helyszínen vagy előregyártott kivitelben. A pontalap kialakítási módja, és mérete általában a kialakított vázszerkezet egyéb elemeihez igazodik. Az alapokra kerülő pillérek és oszlopok többféleképpen kapcsolódhatnak az alaptestekhez.
41. Ábra: Pontalap és pillér kapcsolata.
Kehelyszerű kialakítás esetén (41. ábra) a pilléreket belehelyezik az alaptestbe, a rögzítésük utólagos kibetonozással történik. A pontalapokba előre bebetonozott csavarcsonkok segítségével is lehet rögzíteni a tartószerkezet (főként acél szerkezetek) elemeit.
Szalag- és gerendarács alapok
A szalagalapok, a sávalapok és a pilléralapok kombinációjaként jöttek létre. A pontalapok keresztmetszetéhez hasonlóan a szalagalapok téglalap keresztmetszetűek, vagy lefelé szélesednek. Anyaguk kizárólag vasbeton. A szalagszerű vasbeton sávlaphoz hasonló kialakításhoz pillérek, illetve pillérvázas rendszerek kapcsolódnak.
42. Ábra: Gerendarács elvi sémája.
A gerendarács (42. ábra) alapok tulajdonképpen olyan szalagalapok, amelyeknek hálós az elrendezése. A hálós elrendezést a felmenő épületszerkezetek (pl. pillérváz), valamint a cölöpök és kutak elhelyezkedése miatt kell kialakítani. Ilyen esetben a gerendarács teherelosztó szerepet tölt be és lehetővé teszi a felmenő szerkezetek elkészítését. A cölöpök, illetve kutak között pedig áthidaló szerepe van. Érthető tehát, hogy az áthidalásból származó nagy terhek miatt anyaga kizárólag vasbeton lehet.
A szalagalapok és a gerendarács elkészítése a sávalapokéhoz hasonló. A keresztmetszet sokféle lehet, de az egyszerű zsaluzhatóság miatt általában téglalap keresztmetszetűre készítik.
Lemezalapozás
Lemezalapnak az egész építmény, vagy annak egy – többnyire mélyített – pinceszakasza alatti teljes felületű (43. ábra), összefüggő vasbetonlemez-szerű szerkezetet nevezik. Lemezalapozást egyaránt készítenek tömörfalas, vegyes- és vázas szerkezetű épületeknél.
43. Ábra: Lemezalapozás teljes felületű alátámasztással.
Alkalmazására akkor kerül sor, ha a talaj teherbírása annyira csekély, vagy az épület terhe annyira nagy, hogy a teherátadáshoz túl széles sávalapokra, vagy túl nagy pontalapok sorozatára volna szükség. Változó minőségű talaj esetén is előnyösen alkalmazható, mert a káros süllyedéskülönbségeket csak összefüggő vasbeton szerkezettel lehet felvenni. Számottevő víznyomás esetén a víznyomás felvételéhez is teljes felületű vasbeton szerkezet szükséges (az esetleges víznyomást maga a lemezalap veszi fel).
Lemezalapozás alkalmazása esetén a szerkezeti kialakítás kedvező. A terhek nagy felületen oszlanak el, és az építmény kellően merev alátámasztást kap. A szigetelés vonalvezetése is egyszerű, hiszen a szigetelést síkváltás nélkül lehet kialakítani; ez kivitelezési szempontból előnyös.
A lemezalap szerkezeti kialakítása
A lemezalap egy megfordított monolit vasbeton anyagú födémszerkezethez hasonlítható (44. ábra). A falak alatt koszorúhoz hasonló bordák alakulnak ki, míg a bordák között egy lemezszerkezet készül. Lemezalap kialakítását tekintve alul-felül sík lemez, vagy bordás kialakítású lehet. Síkszerű kialakításnál a kivitelezés egyszerűsítése miatt az esetleges bordákat rejtetten alakítják ki, így nincs szükség zsaluzásra.
44. Ábra: Pillérvázas épület bordás kialakítású lemezlappal.
A bordás megoldásnál külön zsaluzatra van szükség és a padlószerkezet kialakítása esetleg feltöltés elkészítését igényli. A bordák távolságát és méreteit a falszerkezeti rendszer és a terhek nagysága határozza meg. Pillérvázas épületeknél, ahol az épület terheit a pillérek viselik a bordarendszert a pillérek kiosztása határozza meg.
A lemezalap és az épület vízszigetelése
Lemezalap alkalmazásakor az épület víznyomás elleni vízhatlan szigetelésének fenékszakasza a lemezalap alá kerül, mert a szigetelésre ható víznyomást csak a támadással ellentétes oldalra eső un. ellenszerkezet (ez esetben a lemezalap) veheti fel.
A szigetelést ezért időrendben az alapozás előtt készítik el, és a vasbeton lemezalapot a szigetelést védő betonaljzatra építik rá. A talajvíz távoltartását az építés ideje alatt biztosítani kell. Ideiglenesen csökkenteni kell a talajvíz szintjét és száraz körülmények között kell az alapozási, illetve a szigetelési munkákat elvégezni. A talajvíz szintjének ideiglenes süllyesztése úgy történik, hogy a pincetömb körül ideiglenes kutakat fúrnak és a kutakból folyamatosan (éjjel és nappal) szivattyúzzák a talajvizet. Az eljárással a talajvíz szintje a kívánt mértékben csökkenthető.