Ács jellegű fakötések
A lapolások gerendák és oszlopok toldására, azonkívül egy síkban levő, szögben találkozó vagy egymást keresztező gerendák kötésére használatosak. A lapolásoknál az egyik faelemből – fűrésszel és vésővel – eltávolított kubuszt, a másik faelem megmaradó kubusza tölti ki. Van: párhuzamos- (régebben egyenesnek nevezett), ferde, párhuzamos fogas-, kereszt-, vég-, fecskefarkú vég-, sarok- és fogas saroklapolás (117. ábra).
117. ábra. Lapolások; a) egyenes, b) ferde, c) egyenes fogas, d) ferde fogas, e) ékelt ferde fogas, f) kereszt-, g) vég-, h) fecskefarkas vég-, i) saroklapolás
A ferde lapolás hajlított gerendák közbülső alátámasztások feletti toldásainál – a függőleges és vízszintes irányú – nyírások szempontjából megfelelő kötés.
Lapolások
A fogas lapolásokkal húzóerőket lehet felvenni. A ferde fogaslapolásoknál (117 d ábra) keményfa ékpárt lehet alkalmazni abból a célból, hogy az ékek ismételt utánverése révén az egymásba kapaszkodó felületek szoros érintkezését érjük el, és így mentesüljünk a fa beszáradásából előálló, előnytelen állapottól.
- Vintage hangulat- nosztalgiára fel! Képes ötletek!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A lapolásoknál szerepet játszik az egymással érintkező elemek bütü felületének helyzete, más megfogalmazásban: az elemek egymáshoz illesztésé is. Az illesztési sík a gerenda élekhez viszonyítva lehet merőleges vagy ferde irányú; ennek megfelelően merőleges (régebben egyenesnek nevezett), más esetben pedig ferde illesztésről beszélünk.
A rovások az egymás fölött – de egymáson – elhelyezkedő gerendák helyzetének rögzítésére használatosak. Ilyenkor a felső faelem az alsó faelembe – fűrésszel és vésővel való idomítás révén – 2-3 cm mélyen be van süllyesztve. Van: átlós, kereszt-, fecskefarkú és sarokrovás (118. ábra).
118. ábra. Rovások; a) átlós-, b) kereszt-, c) fecskefarkú, d) sarokrovás
A beeresztések függőleges vagy ferde helyzetű gerendáknak vízszintes gerendákhoz való csatlakozásánál használatosak. A beeresztéseknél a függőleges vagy ferde helyzetű faelem a vízszintes faelembe – fűrészeléssel és vésővel való alakítás révén – 2-3 cm mélyen be van süllyesztve. Van: párhuzamos, ék alakú, egyszeres ferde és kettős ferde beeresztés (119. ábra), utóbbiak a vízszintes és ferde helyzetű elemek találkozásánál használatosak.
119. ábra. Beeresztések; a) párhuzamos, b) egyszeres ferde, c) kettős ferde beeresztés
A csapkötések vízszintes, ferde, vagy függőleges síkban levő, egymással szögben találkozó faelemek – oldalirányú kimozdulást is megakadályozó – kötésére használatosak. A csapkötéseknél az egyik faelembe – vésővel vagy gépi szerszámokkal – készített csaplyukba a másik faelem végéből – fűreszeléssel – kialakított csap helyezkedik el. Van: egyenes, ékelt, ollós, bél-, sarok- és csonkacsap (120. ábra).
120. ábra. Csapkötések; a) egyenes, b) bélcsap
A vízszintes helyzetű gerendák találkozásánál alkalmazott bélcsap (120 b ábra) esetében a nyírt felületek megnagyobbítása révén teremtünk a teherhordás szempontjából kedvezőbb helyzetet. A vízszintes helyzetű gerendák csapkötésénél ácskapcsokat alkalmazunk a gerendák együtt tartására.
Az ollóscsap (126 d-e ábra) egymással szögben találkozó gerendák esetében, valamint oszlopok toldásánál egyaránt használatos.
A csapkötés és a beeresztés kombinációjából áll elő a csapos beeresztés (121. ábra), amely vízszintes és ferde helyzetű gerendák találkozásánál használatos. A ferde csapos beeresztésnél a csap révén a nyírt felületek szempontjából érünk el kedvezőbb helyzetet, másrészt a csappal rendelkező gerenda oldalirányú elmozdulását is akadályozzuk.
121. ábra. Csapos beeresztés a) egyszeres, b) kétszeres ferde csapos beeresztés
A ferde kettős beeresztést, valamint a ferde csapos kettős beeresztést laposabb szögben találkozó és nagyobb erőket átadó gerendák esetében alkalmazzuk.
Horgolások
A horgolások vízszintes helyzetű és azokra merőleges síkban ráülő, ferde helyzetű vagy hasonló, de fordított viszonyú gerendák kötésére használatosak. A horgolásokat fűrésszel, esetleg véső segítségével állítják elő. Van: egyszerű és fészkes horgolás, azonkívül fészkes csapos horgolás (122, 123. ábra).
122. ábra. Horgolások; a) egyszerű, b) fészkes horgolás
123. ábra. Horgolások
Szélesítés
A szélesítések egy síkban fekvő deszkák és pallók egymáshoz való kötésére használatosak. A szélesítő kötések árkait, hornyait és eresztékeit marógépekkel (pl. lengőfűrésszel) állítják elő. Van: ék alakú, hornyos, árokeresztékes és léccsapos szélesítő kötés (124. ábra). Ezeket a mérnöki gyakorlatban „szádoló” kötéseknek is nevezik.
124. ábra. Szélesítő kötések; a) egyenes tompa illesztésű, b) ékes illesztésű, c) hornyos, d) árokeresztékes kötés
Toldások
Toldások. A fakötések sorában külön kell beszélni a vízszintes, ferde vagy függőleges helyzetű gerendák toldásáról, ami annak megfelelően történik, hogy az illető gerenda vagy oszlop (rúd), nyomásra vagy húzásra van-e igénybe véve.
A gerendák toldása tompa illesztéssel, ácskapcsok segítségével (125. ábra), azonkívül különböző (párhuzamos, ferde, fogas stb.) ún. rálapolással (117 a-e ábra), vagy hevederkötéssel oldható meg.
125. ábra. Gerenda toldása tompa illesztéssel
Az oszlopok ún. rátoldása illesztéssel, lapolással, vasabroncsolással, ollós-csappal, keresztnyereg-kötéssel (126. ábra) alakítható ki.
126. ábra. Oszlopok és cölöpök toldása; a) tompa illesztéssel, vascövekkel és kapcsokkal, b) acélabronccsal, c) keresztnyereg kötéssel, d) ollóscsappal, e) ékes illeszkedésű ollóscsappal
A húzott gerendák és rudak toldását újabban hevederes kötéssel oldják meg. A hevederes kötés csavarok és ékek, valamint korszerű betétek segítségével, azonkívül szegezéssel és enyvezésnél alakítható ki. Utóbbi fogalmakat lásd a következő részben. Kihajlás lehetőségének fennforgása esetében a nyomott rudak toldását is hevederes kötéssel képezik ki.
Magasítások. Gyakran előfordul, hogy a gerenda keresztmetszeteket a tartó egész hosszában vagy csak bizonyos helyeken (pl. alátámasztásoknál, felfüggesztéseknél stb.) meg kell magasítani. Ezt ékelt vagy betétes, csavaros kötéssel oldjuk meg.
Fakötések gyakorlatban
Fakötések gyakorlati alkalmazásával az egyes szövegrészekben foglalkozunk. Rá kell mutatni azonban arra is, hogy a fakötéseket nemcsak a magasépítésben, hanem a mérnöki gyakorlat egyéb területein is használják. A mérnöki műtárgyak és építmények zsaluzati és állványszerkezeteinél még gyakran alkalmazzák az előbb megismert fakötéseket. Tudni kell azonkívül azt is, hogy az előbbiekben tárgyalt fakötések majdnem mindegyike nemcsak az ács, hanem az asztalos szakmában is előfordul.
Fakötések méretezése
A fontosabb, nagyobb erőket átadó fakötéseket sztatikái számítás alapján méretezni kell. Így pl. meg kell vizsgálni, hogy a fakötés milyen mértékben gyöngíti a fa egyébként nyomásra, húzásra vagy hajlításra szükséges keresztmetszetét; meg kell állapítani, hogy a nyíró igénybevételek szempontjából megfelelő nagyságú felület áll-e rendelkezésre stb.
Ácskötés
Az ácskötések kritikája. Az előbbiekben megismert hagyományos fakötések általában nagy mértekben gyöngítik a fa keresztmetszetet, ami szilárdsági és gazdaságossági szempontból hátrányos. A következő részben ismertetett korszerű fakötésekkel jelentékeny nagyságú erőket tudunk átadni, anélkül, hogy a fakeresztmetszeteket számottevően gyöngítenénk.
Hátrányos továbbá az is, hogy a legtöbb ácskötésnél az erőátadás külpontos, amely igénybevétel a csatlakozó elemek szempontjából előnytelen, mert nagy élfeszültségeket okoz. Továbbá a nem ellenőrizhető csaplyukak gombásodást folyamatok kiinduló pontjai lehetnek. Általában az ácskötések erőjátéka bizonytalannak mondható.
Fa segédkötések
A különböző fakötések biztosítására (szétnyílásuk megakadályozására) keményfa anyagú szegekei, más esetben ékeket lehet alkalmazni. Az ékek az érintkező felületek köze befeszülve biztosítják a tökéletes teherátadást; az ékek ismételt beverésével – a fa összeszáradása után is – megfelelő érintkezést lehet létrehozni az illeszkedő felületek között (pl. 117 e ábra).
Acél segédkötések
Sok esetben acélanyagú segédkötésekre is szükség van, mégpedig: a) a fa-kötések helyzetének biztosítására, b) másodlagos erőhatások felvételére és c) bizonyos faelemeknek más faelemekre való felerősítése céljából. Az acél segédkötések a következők:
1. Szeg; a) kézi előállítású kovácsolt szeg (négyzetes keresztmetszettel), és b) gyári előállítású sodronyszeg.
A szegek méreteit két számmal jelöljük, pl. 42/80, ahol az első szám a Szeg átmérőjét (4,2 mm), a második a szeg hosszát (80 mm) jelenti. A kereskedelemben 7/7-70/200-as számú sodronyszegek kaphatók. Általános gyakorlati szabály, hogy a szegek hossza a felszegezendő elem (a deszka, palló, léc stb.) vastagságának 1,5-2-3-szorosa legyen; pl. a leggyakoribb 24 mm vastag elemet (deszkát vagy lécet) 28/65-ös számú szeggel kell szegezni, A szeg hossza függ az összekötendő elemek összvastagságától.
A szegezéssel felerősített faelem a szeg beverés! irányával ellentétes irányú erőhatásra könnyen elválik a másik faelemtől. Ha ezt a lehetőséget el akarjuk kerülni, úgy a szegeket ferdén kell beverni. Bizonyos esetekben (pl. kerítésléceknél stb.) a két elem együttes vastagságánál hosszabb szeget alkalmazunk és a szeg kiálló véget visszakampózzuk. Teljes biztonságot e tekintetben a facsavarral (lásd 2. pontot) történő felerősítés nyújt.
A közönséges sodronyszegeket a tégla- vagy beton anyagú falba nem lehet beverni, mert azok elgörbülnek. A különböző építőelemeknek vagy azok felerősítéséhez szükséges lécvázaknak a falazathoz való rögzítése céljából külföldön különleges kiképzésű acélszegeket készítenek, amelyek a falazatba bárhol beverhetek.
2. Facsavar, amely a faanyagba való behajtásra alkalmas menettel, ún. famenettel van ellátva, és a csavarfej kiképzése szerint lehet: a) csavarhúzóval és b) csavarkulccsal szerelhető. A csavarhúzóval szerelhető csavarok gömbölyű fejűek, lencsefejűek és süllyesztett fejűek lehetnek (127 a-c ábra); ezek inkább az asztalosmunkáknál használatosak (vannak: acél, réz, könnyűfém stb. anyagú facsavarok). A csavarkulccsal szerelhető facsavarok négyszögű és hatszögű fejjel készülnek (127 d ábra).
127. ábra. Facsavarok; a) gömbölyű-, b) lencse-, c) süllyesztett fejű, d) hatlapfejű csavar
3. Anyáscsavar (128. ábra), amely csavarszárból (vagy más néven csavarorsóból), csavarfejből, alátétlemezekből és csavaranyából áll. A csavarátmérő az angol hüvelykhez igazodik, van azonkívül ún. „metrikus” csavar is. A csavarfej alá megfelelő méretű alátétlemezt kell alkalmazni. Az olyan csavaranyák alá, amelyek használat közben kilazulhatnak (kicsavarodhatnak), rugós alátétkarikát (129. ábrák) vagy pedig egy második, ún. biztosító csavaranyái, más elnevezéssel ellenanyái kell helyezni.
128. ábra. Anyáscsavar; 1 -csavarfej; 2 – csavarszár (vagy csavarorsó); 3 – alátétlemez; 4 – csavaranya (a 12 mm-nél kisebb átmérőjű csavaranyák a jobb sarokban levő ábra szerint készülnek)
129. ábra. Rugós alátétkarikák (Grower-gyűrűk); a) egyszeres, b) kettős
Az ács-, valamint a többi fafeldolgozó ipar gyakran alkalmazza a 130. ábra szerinti ún. kapupánt-csavart.
130. ábra. Kapupánt-csavar
131. ábra. Vas kötőelemek; a) ácskapocs, b) állványkapocs, c) laposvas heveder
4. Ácskapocs (131 a ábra) laposvasból készül. Az állványozási munkáknál és zsaluzásoknál nem laposvasból, hanem négyzet- vagy körkeresztmetszetű vasból készült ún. állványkapcsot használnak (131 b ábra). A fát nagymértékben rongálja, azért alkalmazását lehetőleg kerülni kell.
Laposvas heveder (131 c ábra) gerendák és oszlopok toldásánál alkalmazható.