Falburkolat mintázatának megtervezése és elkészítése házilag
Bár egyszerű mintás csempéket nagy választékban vásárolhatunk, és esztétikus felületeket alakíthatunk ki velük, érdemes a különböző méretekkel, színekkel és a felrakási módokkal is kísérletezni, mert velük látványos eredményhez juthatunk. Csupán néhány csempe áthelyezésével is igen sokféle mintázatot készíthetünk,
és velük egész falfelületeket is beboríthatunk, önálló műveket hozva így létre. Mindig érdemes előre szárazon kirakni a csempéket, és próbálkozni a különböző mintázatokkal, mielőtt végleg döntenénk és belevágnánk a munkába.
Tervezés
Különböző méretű és színű csempék felhasználásakor érdemes méretarányos rajzot készíteni a tervezett felületről. Így könnyebb elképzelnünk a végeredményt, és kiszámítanunk valamennyi szükséges csempefajta mennyiségét.
Hasznos tanácsok
- A csempék kiválasztásakor ügyeljünk arra, hogy egy-egy mintán, falrészleten belül ugyanolyan vastagok legyenek. Az egyes gyártók különböző vastagságú csempéket hoznak forgalomba, amelyeket egy kompozíción belül nehéz felhasználni, mivel munka közben folyamatosan újabb ragasztórétegeket kellene felkenni a vékonyabb csempék hátoldalára, hogy a felszín egyenletes maradjon.
- A leggyakoribbak az egyenes szélű, ép sarkú csempék, de akadnak hullámosak vagy rusztikusán egyenetlen szélűek is. Nehéz vállalkozás a különböző típusú csempéket együtt használni. Ha kézzel készült, vagy ilyen hatású csempékkel dolgozunk, használjunk erős ragasztót, távtartókat viszont ne, mivel a kisé szabálytalan felrakás ebben az esetben érdekes hatást eredményez, és kifejezetten kívánatos.
Különböző méretek
- A kisebb és nagyobb méretű csempék kombinálása igen látványos. A kisebbet úgy válasszuk ki, hogy többszöröse (példánkban négyszerese) éppen a nagy csempe méretét adja ki. Használjunk falécet vezetőként az első csempék felrakásához.
- Soronként felrakva alakítsuk ki a mintázatot: váltogatva a négy kis csempét és a nagyot. Két különböző szín használatával élénkebb a hatás, amelyet egy méreten belüli további szín bevezetésével még fokozhatunk.
Gyémántminta
- A gyémántminta vagy diagonál minta kirakásához 45°-os szögben el kell forgatnunk a csempéket, így itt a sarkok érintik mind a vízszintes, mind a függőleges vezetőlécet. Az első sor helyes beállításához használjunk vízmértéket is.
- Folytassuk a csemperakást a színek tetszés szerinti variálásával. Amennyiben hullámos szélű csempével dolgozunk, és nem használunk távtartót, időnként ellenőrizzük bizonyos távolságból a művünket, hogy érvényesül-e a „gyémánthatás”.
Szabálytalan színkiosztás
- Igen dekoratív falrészletet készíthetünk, ha egy egyszerű mintázatban többféle színű csempét használunk. Kezdjük a hagyományos módon, és soronként, vagy négyes blokkokban haladjunk, az elképzelt rendben váltogatva ezen belül a színeket.
- Folytassuk a minta kialakítását úgy, hogy az egyes blokkok színkiosztása különbözzön a szomszédaitól. Az ilyen típusú mintában három-négy színt ajánlatos használni. A színek kontrasztját vagy harmóniáját egyéni ízlésünk határozza meg.