Fal burkolásának megtervezése és elkészítése lépésről lépésre
A fürdőszobának és a konyhának a csempe a legpraktikusabb burkolata. A csempe könnyen tisztítható, egyszerűen letörölhető; sokkal jobban taszítja a szennyeződést, mint bármely festett vagy tapétázott felület. Nem véletlen hát, hogy ezeket a helyiségeket szinte minden lakásban kicsempézik.
A csempézés amúgy nem túlságosan bonyolult munka, ha jól előkészítjük hozzá az alapot. A fal legyen sima és szilárd. Csempézés előtt minden rést, egyenetlenséget ki kell tölteni valamilyen alkalmas glettanyaggal. A falak szilárdságát, csempetartó képességét speciális alapozóval tudjuk fokozni. Ez mindenképpen szükséges a frissen vakolt falakon, különben a fal beszívja a csemperagasztó nedvességtartalmát.
A csempézés legnehezebb mozzanata a csempe vágása, de ha jó minőségű csempevágónk és pontosan mérünk, akkor már jórészt garantált a siker. Görbületek vágására használjunk speciális csempefűrészt, amelynek fűrészlapját vagy fűrészhuzalját kifejezetten erre a célra gyártották. A csempézés meglehetősen sok porral, hulladékkal jár, ezért fontos, hogy rendszeresen tisztítsuk eszközeinket.
- Mielőtt elkezdjük a munkát, fektessük le a csempéket távtartókkal egy faléc mellé, és jelöljük be a léc oldalán a távtartókat. Ez a léc lesz a csempézősablon. Tartsuk a falhoz a lécet, és határozzuk meg a csempék helyzetét. Ügyeljünk rá, hogy a fai szélénél fél csempénél kisebb méretű sor ne legyen.
- Helyezzük el úgy a lécet, hogy lássuk rajta az egész csempék helyét. Fúrjunk lyukakat a fába, és csavarokkal vagy szögekkel rögzítsük a falra. A vízszintes léc fontos segédeszköz, mivel ez tartja pontosan vízszintben az első sor csempét. A függőleges léc az oldalakat tartja egyenesen, ahogy felfelé haladunk.
- Fogazott simító-lappal kenjük fel a falra a ragasztót az alsó saroktól kezdve. A fogak segítenek egyenletesen elosztani a falon az anyagot. Egyszerre csak kb. egy négyzetméternyit kenjünk fel, különben megszárad a ragasztó, mielőtt felraknánk a csempét.
- Illesszük a csempéket a fából készült sablonkeret alsó részéhez. Használjuk a csempék közt a távtartókat, hogy megfelelő fugatávolság maradjon közöttük. Folytassuk a csemperakást végig a fal hosszában, majd indítsuk az újabb sorokat.
- Ahogy a csempék megszáradtak (általában 24 óra elteltével), vegyük le a sablont. Az üres helyek kitöltésére vágjunk megfelelő méretű darabokat az egész csempékből a csempevágó géppel, majd ragasszuk fel őket is.
- Ha már a vágott csempéket is felraktuk a falra, hagyjuk száradni 24 órán át. Keverjük ki a fugázóanyagot, és a fugázólappal kenjük a csempék közé. A csempék felszínén keresztirányban haladva dolgozzuk bele az anyagot a fugákba.
- Nedves szivaccsal töröljük le a fölösleges fugázóanyagot a csempék felszínéről. Fugasimítóval formázzuk enyhén homorúra a fugákat kitöltő anyag felszínét. Ha a fuga megszáradt, fényesítsük a csempéket száraz ruhával, és tüntessünk el a fugázóanyag nyomait.
Színek kiválasztása
Hatásos mintákat hozhatunk létre két színnel. A sötét és fehér színű csempe kombinációja sakktáblaszerű képet ad, amely érdekessé teszi a modern fürdőszoba
falfelületét. Itt a padlót is ugyanilyen színű lapokkal burkolták (igaz, más elrendezésben), így a színösszeállítás kellemes összhangban van az egész helyiségben.