Elektromos tűz okai, oltása, megelőzése
Az elektromos áram átfolyik a vezetékeken, melyek ettől felmelegszenek. A túlmelegedéstől a lakás vezetékrendszerét és az elektromos háztartási berendezéseket biztosítékok, megszakítók, a hálózati csatlakozókat földelés védi. Ám a biztosítékok elromlanak, a vezetékek elöregednek, a készülékek elavulttá válnak, a dugaljak túlterhelhetők. Mindez tüzet okozhat.
Teendők
- Áramtalanítsunk! Ne vesződjünk a kikapcsoló-gombbal, hanem azonnal húzzuk ki a kigyulladt elektromos berendezést a konnektorból, vagy csapjuk le a biztosítékot. Áramtalanítás előtt ne érjünk a készülékhez!
- Oltsuk el a tüzet! Kisebb elektromos tűz esetén jól jöhet a tűzoltó pokróc, de használhatunk hagyományos tűzoltó készüléket, porral vagy gázzal oltót is. Elektromos tüzet ne oltsunk vízzel, mert halálos áramütést szenvedhetünk!
- Hívjunk segítséget! Ha egyedül nem boldogulunk, hagyjuk el a helyiséget, és hívjuk a tűzoltókat! Csak akkor térjünk vissza, ha engedélyt kaptunk.
„Oltókészülékek
Ha felcsapnak a lángok, nincs idő hezitálni. Tanulmányozzuk a készülék működését, végezzünk el tűzvédelmi tanfolyamot.
- Porral oltó
- Gázzal oltó
Helyzetkép
Az elektromos gondoknak sokféle „tünete” lehet. Csak hogy néhány példát említsünk: intő jel, ha gyakran leold a biztosíték, vibrál a lámpa, égésnyom jelenik meg egy konnektoron, kapcsolón, biztosíték körül, vagy égett műanyagszag terjeng a lakásban.
- Sok lakásban nincs elég fali dugalj, így a konnektorokba elosztókat, hosszabbítókat dugnak. Ezzel azonban jelentősen megnőhet egy-egy konnektor terhelése, sőt, gyakran túlterheléshez vezethet. A kevés dugalj arra figyelmeztet, hogy az elektromos rendszert eleve nem túl nagy terhelésre méretezték, túlterhelés esetén tehát a lakás egész vezetékhálózata leéghet!
- A hanyagul bekötött konnektorokból lógó csupasz vezetékekből szikra pattanhat ki, ami tüzet okozhat.
- A szőnyeg alatt futó kábel burkolata könnyen átmelegszik, és hamar tönkremegy.
Jobb félni
- Ha biztosítékot cserélünk, mindig a gyártó által megadott fajtájú és amperszámú változatot tegyük be a régi helyett. Amennyiben ezt nem tartjuk be, készülékeink meghibásodhatnak, s hálózati rövidzárlat alakulhat ki, amitől tűz keletkezhet.
- Évente ellenőriztessük elektromos eszközeinket, főleg azokat, amelyek fűtenek (pl. hősugárzó), vagy motorral működnek (pl. ventilátor).
- Szintén nézessük meg szakemberrel az elektromos melegítőpárnát, takarót minden évben.