Parkettaragasztók: Diszperziós, oldószeres, PUR, szilikon, por alapú ragasztók
A kereskedelmi forgalomban nagyon sokféle ragasztóval találkozhatunk. A megfelelő ragasztó kiválasztása a parkettaburkolat kialakításának egyik legfontosabb lépése.
Alapvető segítséget nyújt a választásban, hogy a gyártók egy műszaki adatlapon részletesen feltüntetik az adott ragasztóanyag műszaki paramétereit (bázis, konzisztencia, szín, szilárdsági jellemzők, anyagszükséglet, kiszerelés stb. az alkalmazási feltételeket, a felhasználást stb. Emellett egy külön biztonsági lapon ismertetik a ragasztóanyag használatával járó veszélyeket és az esetleges baleset esetén szükséges teendőket.
A parkettaragasztók rendszerint sűrű, pasztaszerű, általában barnás, sárgás színű anyagok. 5-35 kg-os vödrös kiszerelésben kerülnek forgalomba.
A megfelelő ragasztóanyag kiválasztása során mind a parketta, mind a ragasztóanyag gyártóinak az ajánlásait figyelembe kell venni. Az alkalmazható ragasztó típusa több tényezőtől függ: az aljzattól, a parkettaelemek anyagától, a felhasználási területtől, a burkolat rendeltetésétől stb. Ezek mellett figyelembe kell venni a ragasztó száradására rendelkezésre álló időt és a költségeket is. A nem megfelelő ragasztóanyag akár a lefektetett parketta gyors tönkremenetelét is okozhatja. (Például ha nedvességre fokozottan érzékeny parkettánál vizes bázisú ragasztót alkalmaznánk, az elemek a nedvesség hatására megduzzadnának, a felület pedig felpúposodna.)
Összetételük alapján a parkettaragasztókat az alábbi fő csoportokba sorolhatjuk:
- Diszperziós ragasztók.
- Oldószeres ragasztók.
- PUR-ragasztó.
- Modifikált szilikon (MS) bázisú ragasztók.
- Poralapú ragasztók.
Diszperziós parkettaragasztók
Széles körben alkalmazható vizes bázisú, oldószermentes ragasztók . Szinte bármilyen típusú (csaphornyos, mozaik, stb.) parkettához felhasználhatók. Erősen nedvszívó, porózus felületen és szárazaljzatok esetén is alkalmazhatók. Nedvességre érzékeny fa parkettákhoz (bükk, juhar, kőris, trópusi fák) azonban ne használjuk!
A diszperziós ragasztók műanyag dobozos és vödrös kiszerelésben kerülnek forgalomba. Felbontás után rögtön felhasználhatók, nincs szükség adalékok hozzáadására. A keverésre vonatkozóan a gyártói előírásokat vegyük figyelembe.
Általában könnyen eldolgozható, kevésbé gyorsan száradó anyagok. A száradási idő általában 48 óra, de a ragasztó típusától és a környezeti viszonyoktól függően akár 5 nap is eltelhet, amíg a csiszolás (amennyiben szükséges) biztonsággal megkezdhető. A legtöbb diszperziós ragasztó padlófűtés esetén is alkalmazható.
Oldószeres parkettaragasztók
Az oldószeres parkettaragasztók szintén széles körben alkalmazhatók. Nem tartalmaznak vizet (általában alkohol az oldószer), rendkívül erősek, hővel és nedvességgel szemben ellenállóak. Viszonylag gyorsan száradnak, a kezdeti kötőerő magas. Nedvszívó és nem nedvszívó felületeken egyaránt alkalmazhatók. Erősen nedves felülethez viszont nem felelnek meg.
Felhasználhatók csaphornyos-, mozaik- és lamellaparkettáknál, illetve készparkettáknál is. Mivel az oldószeres ragasztó nem tartalmaz vizet, így a leragasztott parketta nem púposodhat fel a ragasztóból elvont nedvességtől.
Olvasmány
PUR-alapú parkettaragasztók
A poliuretán (PUR) alapú ragasztók víz- és oldószermentes, egy- vagy kétkomponensű, nagy rugalmasságú anyagok. Szinte bármilyen felületre felhordhatok, és bármely parkettatípus esetén alkalmazhatók. Különösen előnyösek tömör, vastag (18-22 mm) parkettákhoz. Rendkívül erősek, és hosszú távon megőrzik a rugalmasságukat. A megkötés után gumiszerűek maradnak, ezzel pedig lehetővé teszik a parketta kismértékű mozgását. A rugalmasságnak köszönhetően hangcsillapító hatásuk is jobb, mint más parkettaragasztóké. Padlófűtés esetén is alkalmazhatók.
Az egykomponensű, poliuretán bázisú parkettaragasztók kötőanyaga reakcióba lép a környezetében lévő nedvességből származó vízzel. A megszáradt ragasztó kemény, de rugalmas ragasztóréteget képez, így semlegesíti az aljzat és a parketta mozgáskülönbségéből adódó feszültséget. Az egykomponensű poliuretánragasztók viszonylag gyorsan száradnak. Általában kevesebb, mint 24 óra elteltével már csiszolható a leragasztott parketta.
A kétkomponensű poliuretán ragasztóanyagok a legerősebb ragasztók. A két komponenst a felbontást követően a helyszínen öntjük egymáshoz (B komponenst az A komponensbe), majd összekeverjük. Nagyon fontos az előírt keverési arány betartása. A kész keveréket tilos hígítani vagy bármilyen adalékot hozzákeverni. A kétkomponensű poliuretán ragasztók a különösen nagy ragasztóerőnek köszönhetően ipari felhasználásra is alkalmasak.
Modifikált szilikon (MS) bázisú ragasztók
Felhasználásra kész állapotban kerülnek forgalomba, nincs szükség adalékanyag hozzáadására vagy keverésre. Bármilyen parkettatípus esetén alkalmazható oldószer- és vízmentes anyagok. A széles körű felhasználás mellett kiváló tapadási és elasztikus tulajdonsággal rendelkeznek, könnyen eldolgozhatok, gyorsan száradók. Nedvszívó és nem nedvszívó aljzatokra egyaránt felhordhatok. A leragasztott parketta szükség esetén 24 óra elteltével már csiszolható.
Poralapú parkettaragasztók
Rendszerint cement kötőanyagú, száraz keverékek, amelyek víz hozzáadásával lesznek felhasználásra készek. A keverővíz arányát a gyártók adják meg. Általában a kész ragasztó víztartalma kevesebb, mint amennyi egy diszperziós ragasztóban található. A poralapú ragasztók előnye, hogy teljes mértékig környezetbarátok, nem tartalmaznak ártalmas anyagokat. Gyorsan száradnak, ragasztás után kb. 12-14 órával már csiszolható a felület. Természetesen az adott ragasztóanyag fajtákon belül többféle típus létezik, ezek jellemzői a megadottól különbözhetnek.
Olvasmány
A ragasztók számos tulajdonsága befolyásolja a felhasználást. A legfontosabbak azok a különböző időtartamok, amelyek a kivitelezés lépései közötti várakozási időt meghatározzák.
- A kiszellőzési idő azt az időtartamot jelenti, amely a ragasztóanyagnak feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a benne található hordozóanyagot (oldószer vagy víz) a helyiség levegőjének leadja. A ragasztó csak ezt követően tudja megtartani a burkolatot. Az időtartam függ az aljzat porozitásától, nedvességtartalmától, valamint a helyiség hőmérsékletétől és páratartalmától.
- A bedolgozási idő a kiszellőzési idő végétől számítva azt az időtartamot jelöli, amely alatt a padlóburkolatot a ragasztóba lehet tenni úgy, hogy a rögzítést biztosító megfelelő kötés kialakuljon.
- A felhasználhatósági, nyitvatartási vagy nyitott idő azt az időt jelenti, amely a ragasztóanyag felhordásától a burkolat utolsó elemének lefektetéséig tarthat. Ebbe az időbe a kiszellőzési és bedolgozási idő is beleszámítandó.
- A fazékidő a keveréstől a felhasználhatóság végéig tartó időtartam.
- A kötési idő. Ennyinek kell eltelnie, mielőtt a burkolatot használatba vesszük.
A teljes felületen történő ragasztás szinte minden korszerű parketta esetén alkalmazható rögzítési mód.
A ragasztás az alábbi fő lépésekből áll:
- Alapozóréteg felhordása.
- Ragasztóréteg felhordása.
- Parkettaelemek fektetése.
- Szegélylécek elhelyezése.
Ragasztás előtt ellenőrizni kell, hogy a fektetéshez szükséges feltételek maradéktalanul teljesülnek-e (hőmérséklet, nedvességtartalom stb.).