Lakásbejáratok megfelelő kialakítása
Lakásunk, házunk bejárata mindannyiunkat minősít. A bejárat tulajdonképpen két szempontból értékelhető. A többlakásos házak lakásainál csak a lépcsőházból nyíló bejárati ajtó és környezete, míg egy családi háznál az utcai járdától az előszobába jutásig minden számít. Az épületbe jutás előtt legelőször a házbejáratokkal találkozunk. Ezek megfelelő kialakítása célirányos kell, hogy legyen. Lényeges az építészeti formáció, az épület külső és a köztes tér harmóniájának megteremtése. A legfontosabb szempont, hogy az utcáról érkezők különösebb keresgélés nélkül jussanak a kertkaputól a lakásbejárati ajtóig.
A közterület és az épület esztétikus kapcsolata nemcsak a tervező leleményességén, hanem a kert és a kerti építmények fantáziagazdag megvalósításán is múlik. Igényes kivitelezésű házaknál a gondozott kert, a szép kerítés kellemes látványt nyújt.
Lámpatestek
A házbejáratok mentén elhelyezett lámpatestek célja csakis a kintről az épülethez vezető út megvilágítása lehet. Van valami, ami még ajtónyitás előtt képet ad otthonunkról, lakóinak igényességéről, a lakás minőségéről: a lábtörlő. Ott díszeleg a nevünket hirdető tábla alatt, s akár egy második névjegy, árulkodik arról, kik vagyunk.
A külső tér, a lakást övező közvetlen környezet már otthonunkhoz tartozik. Nem mindegy tehát, mivel „rendezzük be” a közös tereket, lépcsőházakat, mit teszünk családi házunk bejárati ajtaja elé, s mi az, amit a vendég is elsőnek meglát otthonunkból. A hazai piac ez idáig nem túl széles körű lábtörlőkínálata az utóbbi években kezdett megváltozni; a minőségi kókusztól kezdve az egyszerű redőzött gumilemezig minden beszerezhető.
Bejárati ajtók
A bejárati ajtók milyenségét tulajdonképpen az egyik leglényegesebb értéktényezőként kell figyelembe venni. Természetesen az ajtó körüli paravánfal vagy előtető éppúgy fontos, mint maga a postaláda vagy éppen a bejáratot megvilágító lámpa és annak fénye.
Összegzésül:
Egy lakás-, egy házbejárat építészeti eszközökkel annyira formálható vagy éppen átformálható, hogy tulajdonosának meg sem kell szólalnia az idegen szemlélő véleményének kialakításához. A bejárat stílusjegyei, formaelemei elsődlegesen az épülethez igazodjanak, de jó szempont az architektonikus stílusátvitel a külsőből a belsőbe, a lakótér felé, például ha egy bejárati ajtó felületi színe vagy faerezete a belső ajtókon folyamatként „tovább él”.