Otthonunkon kívül eső allergén veszélyforrások
Bár az emberek allergiájának nagy részét magában az otthonunkban fellelhető okok váltják ki, van néhány olyan gyakorlati lépés, melyet érdemes megtenni tágabb környezetünk javítására – gyermekünk iskolájában vagy munkahelyünkön -, s amely által csökken a különböző allergiás betegségek, például az ekcéma, az asztma vagy a szénanátha által jelentett fenyegetettség.
Külső környezet
Otthonunkon kívül persze nem tarthatjuk annyira kezünkben a dolgokat, ám sokszor felhasználhatjuk tudásunkat az otthoni allergiát kiváltó tényezőkről és irritánsokró! Más helyzetekben is. Ez adott esetben jelentheti, hogy gyermekünk beveszi a megelőző gyógyszereket például egy kirándulás előtt, vagy az osztály tengerimalacával való foglalkozás előtt, esetleg odafigyelhetünk, hogy csak szagtalan tisztítószereket használjanak az irodánkban.
Kert, garázs, kocsi
Az egyik, otthonunkon kívül eső legnagyobb veszélyforrás az allergiában szenvedőknek: a kert. A nyilvánvaló kiváltó okok a virágpor, a penészspórák és a kontaktallergének. Sok módja van azonban ezeknek az allergiáknak az enyhítésére, sőt megakadályozására is. A stratégiák a komposzttárolók gondos elhelyezésétől a csak alacsony allergénszintű fajok ültetéséig terjednek.
Az asztmától és szénanáthától eltérően jóval egyszerűbb a bőrallergiák megelőzése, elkerülve bizonyos növényeket; a virágpor- vagy penészallergia azonban nem szükségszerűen jelenti azt, hogy a kert tiltott terület. Az otthonon kívüli környezet további kritikus pontjai az allergiában szenvedőknek: a kocsi, a garázs, a nyaralás helye és a másoknál tett látogatások.
Komposzt
- Fedetlen halom helyett inkább zárt rendszerű komposzttárolót használjunk, ezzel megakadályozhatjuk a penészgomba spórák szétszóródását a levegőben.
- Rendszeresen forgassuk a komposzthalmot, hogy mindig friss anyag kerüljön levegőre, s ezzel megakadályozzuk a gombák elszaporodását!
- Ne engedjük, hogy allergiában szenvedő forgassa a komposztot vagy teregesse szét a kertben!
- Ha allergiában szenvedünk, kerüljük a kertnek azt a részét, ahol a közelmúltban komposztáltak!
A gyermekek játékterülete
- A fűallergiában szenvedő gyerekek játékterületen fű helyett gumilapokat helyezzünk el, amilyeneket a játszótereken látni. Ezekről slaggal eltávolíthatjuk a koszt, virágport, gomba spórákat és állati hulladékot. Először azonban ellenőrizzük, hogy gyermekünk nem allergiás-e a gumira (latexre).
- Egy másik lehetőség a fű helyett, az esetenként futballpályákon és teniszpályákon használatos műfű.
- Allergiamentes játszóhelyet alakíthatunk ki, ha durva kavicsrétegre harminc centiméter vastag, nem színező homokot rakunk. A macskák kizárására kerítsük körül!
Gyep
- Alacsony növésű gyeptakaróval – például virágport nem termelő Vinca minorral – helyettesítsük a gyepet!
- Ha meg akarjuk tartani a gyepet, gyakori nyírással tartsuk röviden, így nem hoz virágot és persze virágport sem.
- Kerüljük a fűnyírókat, nehogy felverjék a növényi nedveket a bőrünkre!
- Gyűjtsünk össze minden, a fűnyíró által levágott füvet!
- Ne mászkáljunk mezítláb, ha a fűvel való érintkezés ekcémát vagy csalánkiütést okoz!
Padló
- Minden kertre nyíló helyiséget könnyen tisztítható, kemény felületű padlóval burkoljunk! Mind a PVC-ről, mind a linóleumról, a tömör fáról vagy a mázas padlólapokról könnyen eltakaríthatok akár a szél által befújt, akár a cipők talpán behordott kosz, virágpor, gomba spórák, fűdarabkák és állati hulladékok. Ésszerű óvintézkedés, ha ragaszkodunk a cipő levételéhez, mielőtt belépnénk a házba.
Vegyszerek a kertben
- Gyeptakaró növényekkel és alacsony allergénszintű talajtakarással elriaszthatjuk a gazt, s egyben elkerülhetjük a növényirtók használatát.
- Válasszunk ellenálló növényeket, melyeknek természetes közege kertünk talaja!
- A levéltetveket és egyéb kártevőket folyékony szappannal és vízzel fújjuk le, majd töröljük le!
- Hatékony meztelencsiga-csapda egy földbe ásott söröskorsó. A durva kavicsból kialakított talajtakaró néha távol tartja a csigákat és meztelen csigákat.
Élő sövények
- Kerüljük az olyan élő sövényt, amely bőrgyulladást okozhat, mint például a Leyland ciprus, vagy asztmás és ekcémás tüneteket válthat ki, mint a fagyai (ligustrum)!
- Sűrű sövénynövényt válasszunk, ami nem gyűjti úgy össze a port, a virágport és a gomba spórákat!
- Sövény helyett inkább futtassunk fel valamilyen alacsony allergiaszintű növényt kerítésre, például szagtalan loncot (Lonicera)!
Növények
- Kerüljük az erősen illatos növényeket, nagyobb valószínűséggel okoznak allergiát az arra érzékeny személyeknél, mint a kevésbé illatos fajták, ezért különösen kerülendő pihenőhelyek és játékterületek mellett!
- A kerti utak mentén, ahol véletlenül rájuk léphetünk, ne termesszünk olyan fűszernövényeket, melyek csak préseléssel bocsátják ki aromájukat (illóolajukat)! Az úttól távolabb, megemelt ágyasban termesszük őket!
- Ne termesszünk páfrányt a kertben! Bizonyított, hogy a páfrány spórái szénanáthát válthatnak ki az erre érzékeny személyeknél!
Üvegházak vagy verandák
- A télikertet is kezeljük a lakás részeként, hiszen befolyásolja a lakás levegőjének minőségét!
- Használjunk dupla üvegezést a páralecsapódás és penészesedés megelőzésére!
- Új üvegház vagy télikert építésénél gondoljuk meg a padlófűtés bevezetését! Ez a fűtési mód kevés port kavar fel.
- Kevés vízigényű növényeket válasszunk, és a kilógó földeket fedjük be egy réteg kavicscsal a penészesedés megelőzése érdekében! A növények növelik a lakás átlagos páratartalmát, ezzel elősegítik a penészgombák és a poratkák terjedését.
- Ha sok a növény, nyissunk ablakot, vagy esetleg használjunk páraeltávolítót a páratartalom csökkentésére!
A télikertek bútorai
- Kerüljük a textilkárpitozású bútorokat, ám azt se felejtsük el, hogy a hagyományosan kerti bútorként számon tartott vessző vagy nádfonatú bútorok nehezen tisztíthatók!
Bőrallergiák
Távolítsunk el minden olyan növényt, amelyről tudjuk, hogy bőrirritációt vagy allergiát okoz! Ha azonban mégis szeretnénk ilyen növényeket termeszteni kertünkben, vegyük figyelembe az alábbiakat:
- A gondot okozó fajokat az ágyások végében, távol az ösvénytől ültessük, hogy ne kerülhessen sor véletlen érintkezésre!
- Forró, napos időben kerüljük a fotodermatózist okozó növényekkel – például a rutával – való érintkezést. Fotodermatózist akkor válthatnak ki egyes növények, ha ragyogó napsütésben érik a bőrünket. Már rövid érintés is többhetes, komoly felhólyagosodást okozhat.
- Karunk védelmére hordjunk hosszú ujjú inget vagy blúzt!
- Szoknya, illetve rövidnadrág helyett viseljünk inkább hosszú nadrágot, különösen fűnyíráshoz, így megvédhetjük lábunkat a rászóródó növényi nedvektől!
- Fülünk, homlokunk és fejbőrünk védelmére hordjunk kalapot!
- Kertészkedés után azonnal mossuk meg a kezünket és minden fedetlenül hagyott bőrfelületet!
Ha valamely növény irritálja bőrünket:
- az érintett bőrfelületet bő vízzel mossuk le és néhány napig ne tegyük ki napsütésnek!
- próbáljuk nem dörzsölni vagy vakarni az érintett területet!
- ha az irritáció súlyosbodik, forduljunk orvoshoz!
Ha jobban megismerjük allergiánkat, könnyebb védekezni:
- Találjuk meg a kiváltó okokat!
- Vezessünk naprakész feljegyzéseket tüneteinkről, súlyosságukról, valamint az időjárási tényezőkről!
- Megfigyeléseink alapján döntsük el, hogy mikor, milyen időben kertészkedhetünk gond nélkül!