Segít-e a szellőzőrendszer az allergiásoknak? Hogyan működnek?
A természetes szellőzésnek megvan a maga hátránya: a szélmentes napokon a ház egyes részei rosszul szellőznek, a hideg napokon a beáramló levegő túl hűvös lehet komfortérzetünknek; avagy a szénanáthában szenvedők kénytelenek zárva tartani ablakukat a pollenidény alatt. A rossz szellőzés eredménye többek között a benti levegő megemelkedett páratartalma, illetve szennyezőanyag-szintje lesz.
Tehetünk azonban lépéseket a szellőzés javítására. Szellőzőket helyezhetünk el például az ablakokon a háttérszellőzés fokozására, valamint páraelszívót a konyhában és a fürdőszobában a nedvesség eltávolítására. További lehetőség egy mechanikus szellőzőrendszer beépítése.
Segít-e a mechanikus szellőzőrendszer?
A válasz erre a kérdésre talán „igen”. Egy hatékony, jól beépített mechanikus szellőzőrendszer sok előnnyel jár, többek között: az állott, belső levegő folyamatos cseréje friss, kinti levegőre; csökkent mennyiségű szennyező anyag az otthonunkban; lehetőség, hogy csúcs pollenidényben, illetve magas légszennyezettség idején bezárkózzunk. A rendszert esetleg már akkor is érdemes megfontolni, ha tudjuk, hogy milyen allergének és irritánsok váltják ki allergiás tüneteinket.
Ahhoz, hogy átlássuk, hogy egy mechanikus szellőzőrendszer mennyire tudja csökkenteni az allergiás tünetek súlyosságát vagy gyakoriságát, azt kell jobban megvizsgálnunk, hogy mit is tud ez a rendszer. Ésszerű elvárás, hogy folyamatosan frissen tartsa otthonunk levegőjét azáltal, hogy az elhasznált benti levegőt kiszívja, friss kinti levegővel pótolja. Ezenkívül télen a szellőzőrendszer valószínűleg visszaszorítja a házi poratkák számát, mivel kintről hűvös levegőt szív be, s ezzel csökkenti a lakás relatív páratartalmát.
Kutatások
A kutatások azt mutatják, hogy azokban az országokban, ahol több hónapig hideg az idő, a mechanikus szellőzés már önmagában nagymértékben lecsökkenti a házi poratkák számát. Ennek az lehet a magyarázata, hogy a téli alacsony relatív páratartalom annyira lecsökkenti az atkapopulációt, hogy még a melegebb, párásabb nyári hónapban sem tudnak teljesen magukhoz térni.
Azoknak, akik érzékenyek az atkákra nem szabad elfelejteniük, hogy a mechanikus szellőzőrendszer csak akkor segíthet, ha egy átfogó poratka-kezelési program része, ami magába foglalja az atkavédő huzatot az ágyakon, valamint olyan bútorokat és padlóburkolatokat, amelyek taszítják az atkákat.
Jobb szellőzés
Első lépés
- Szereljünk fel páraelszívót a fürdőszobában és a konyhában, szellőzőt a hálószoba és nappali ablakkeretére, vagy biztonsági zárakat, amelyek lehetővé teszik, hogy résnyire nyitva hagyjuk az ablakokat!
- A nagyon hideg, szeles idők kivételével mindig hagyjuk nyitva a hálószoba szellőzőablakát, hogy a levegő páratartalmát csökkentsük!
- Kössünk időzítő kapcsolót a fürdőszobai ventilátorhoz, és minden fürdés vagy zuhanyozás alkalmával használjuk! Mindig a csap megnyitása előtt kapcsoljuk be a ventilátort!
Második lépés
- A kritikus szobákba, például az asztmás betegek hálószobájába, építsünk be szellőztetőt!
Harmadik lépés
- Fontoljuk meg egy hővisszanyerő mechanikus szellőzőrendszer beépítését!
A szellőzés követelményei
Ha lakásunk szellőzését vizsgáljuk, minden lépésünket azokhoz a modern építészeti szabályozásokhoz kell igazítanunk, melyek célja a megfelelő szellőzés biztosítása és a párakicsapódásból adódó károk csökkentése, ezáltal a levegőminőség javulásának előmozdítása a lakásban. Ha valaki allergiás a családban, elhelyezhetünk egy egyszobás szellőzőrendszert a hálószobájában (második lépés), míg a harmadik lépés rendszerint csak átépítésnél kivitelezhető.
Otthonunk minden helyiségének kellene lennie egy „gyors” és egy természetes, „háttér” szellőzésének. Gyors szellőzést biztosíthatunk például egy nyitható ablakkal. Ez a legtöbb szobában nem okoz gondot, ám vannak olyan WC-k és fürdőszobák, amelyekben az ablak nem nyitható vagy teljesen hiányzik. Ilyen esetben páraelszívót kell beszereltetni.
Háttérszellőzésnek megfelel egy kis nyílás, amely nyitva hagyható, de nem esik be rajta az eső, és a betörők sem juthatnak át rajta. Azokban az otthonokban, ahol már modern ablakokat építettek be, ez általában egy szellőzőrács, egy apró rács, melyet beépítenek az ablakkeretbe. Más otthonokban esetleg be kell szerelni ilyen szellőzőket vagy biztonsági zárat kell feltenni az ablakokra, hogy résnyire nyitva lehessen hagyni őket.
„Páraelszívó” szellőzés
A „vizes” helyiségekben – azokban, ahol sok nedvesség termelődik: konyha, fürdőszoba, mosókonyha – kell valamilyen módszer, ami kivonja a nedvességgel telített levegőt, esetleg egy páraelszívó ventilátor, vagy mint ahogy néhány országban használatos, egy passzív szellőzőrendszer.
Páraelszívó ventilátorok
A modern páraelszívókat csendességük és hatékonyságuk teszi vonzóvá. Fontos azonban, hogy a párás levegőt a házon kívülre fújják, ne pedig befelé vagy egy hozzáépített garázsba, mert azzal páralecsapódás, sőt akár penészesedés és rothadás is megindulhat.
A legjobb hely a ventilátor számára egy külső fal, távol az ajtótól és az ablakoktól, melyeket a páraelszívó működése alatt csukva kell tartani, máskülönben az ablakon vagy ajtón beáramló levegő egyenesen átmenne a ventilátoron, ezzel gyakorlatilag szellőzetlenül hagyva a szobát. Vannak olyan automatikával felszerelt ventilátorok, melyek egy adott páratartalom fölött magasabb sebességre kapcsolnak. Alacsony páratartalomnál a ventilátor kikapcsol vagy kisebb teljesítményre áll be. Forgalmaznak kisfeszültségű, nedvességálló ventilátorokat is vizes helyiségekbe, például zuhanyfülkékbe. Garázsba, dolgozószobába vagy műhelybe is szerelhetünk be elszívót a pára eltávolítására.
Bojlerek és fűtőeszközök
A nyílt kürtös készülék a szükséges levegőt a lakásból szívja be. A levegőhiány elégtelen, égést eredményez, azaz a szén-monoxid-mennyiség megnövekedését, valamint nagyobb kockázatát az égésmelléktermékek szobába való beszivárgásának.
Ezek a melléktermékek a légzőszervi allergiában szenvedőknél tüsszögést, köhögést és ehhez hasonló tüneteket provokálnak, de jelenlétükkel a szénmonoxid-mérgezés veszélye is fennáll. A zárt rendszerű kürtővel rendelkező készülékeknél a fenti veszélyek nem merülnek fel, mert ezek a levegőt közvetlenül kívülről szívják be, és égési melléktermékeiket is kiengedik a szabadba.
Nyílt kürtőjű készülékkel egy helyiségben ne használjunk páraelszívó ventilátort vagy szagelszívóval ellátott tűzhelyet, mert az elszívón keresztül kiáramló levegő visszaszippanthatja az égési melléktermékekkel vegyült levegőt a készülék kürtőjébe, és onnan a szobába.
Szellőzőrendszerek működése
Szellőzőrendszerek
A mechanikus szellőzés legátfogóbb formája a „hővisszanyerő mechanikus szellőzés”. Könnyen beépíthető félkész házakba vagy a már kész, egyszintes épületekbe. A már kész, többszintes épületekbe egy házrészre kiterjedő rendszert építhetünk be. A legjobb eredmény eléréséhez fontos, hogy otthonunk jól szigetelt és jól tömített (légmentes) legyen. Fölösleges kifizetni egy bonyolult rendszert, ha a házon átfúj a szél. A rendszer beszerelését végző társaságnak a nyílászárók szigetelését is el kell végeznie, a beépítési munka részeként.
Hogyan működik a hővisszanyerő mechanikus szellőzőrendszer?
A rendszerhez egy központi egység tartozik, ami egy ki- és egy befújó ventilátort és egy hőcserélőt tartalmaz. A központi egység a csöveken és bevezető nyílásokon keresztül friss levegőt szállít minden hálószobába és nappaliba, miközben elszívja a fürdőszoba és konyha elhasználódott levegőjét, melyet aztán a szabadba juttat ki.
Az egység része egy hőcserélő készülék, amelynek feladata, hogy a kiáramló meleg levegő hőjének nagy részét átadja a beáramló levegőnek. A beáramló levegőt megszűri, mielőtt szétfújná a lakásban. Így a hálószobák és a nappali állandóan friss, megtisztított és felmelegített levegőhöz jut, miközben a konyhából és a fürdőszobából távozik a nedvesség és a kellemetlen szag.
Szűrőválasztás
A szűrők lehetnek szemcsések, amelyek olyan részecskéket szűrnek ki, mint a penész, pollen, por, baktériumok és vírusok, vagy gázneműek, amelyek a gázokat és gőzöket szűrik ki, például a szén-monoxidot és a formaldehidet. A jobb szűrők nagyobb segítséget nyújtanak ahhoz, hogy otthonunkban minél alacsonyabb legyen az allergénszint. Légszűrőket használnak a légfűtésnél, a légkondicionáló rendszerekben, a légszűrő szerkezetekben és a porszívókban. A baktérium- és penészszennyezés elkerülése érdekében mindig a használati útmutatóknak megfelelően tartsuk tisztán és cseréljük a szűrőket.
Részleges rendszerek
A már kész, többemeletes házban egy részleges szellőzőrendszer lehet a megoldás a benti levegőminőség javítására, feltéve, hogy az épület megfelelően szigetelt. A részleges rendszerek friss levegőt szállítanak az emeleti hálószobákba és kiszívják a levegőt a fürdőszobából.
A rendszer kiegészítője egy konyhai szagelszívó a földszintre és egy egyszobás, hővisszanyerő szellőzőegység vagy légbevezető nyílás a nappalikba.
Egyszobás egységek
Ez a rendszer egy-egy bevezető és kivezető ventilátorból, valamint egy hő-átadó készülékből álló, könnyen beszerelhető egység. Abban segít, hogy egyetlen szoba páratartalmát és levegőjének minőségét szabályozhassuk.
Passzív, kürtös szellőzés
Ebben a rendszerben a fürdőszoba és a konyha mennyezetéről kiinduló kürtőkön keresztül a meleg, nedves levegő kiáramlik a tetőn nyitott ki vezetőkön keresztül. Az elhasználódott, párás levegőt a nappali és hálószobák szellőzőin beáramló friss levegő váltja fel. A kürtös szellőzőrendszerben nincsenek ventilátorok. Leginkább újonnan épített házaknál építhető be.
A hővisszanyerő mechanikus szellőzőrendszer beépítése
A hővisszanyerő szellőzőegység elhelyezése:
- A ház közepe táján, lehetőség szerint a padláson válasszunk helyet! Ez a lehető legrövidebb (és legolcsóbb) csővezetékrendszer kiépítését teszi lehetővé.
- Győződjünk meg arról, hogy a választott helyen hozzáférhető-e a hővisszanyerő egység! A ventilátorok, szűrők és a hővisszanyerő rendszeres tisztítást igényelnek azért, hogy maximális hatásfokkal működhessenek.
- Fontoljuk meg egy olyan típusnak a beszerzését, amelynél a hővisszanyerő egységet a tűzhely fölé. szagelszívóval egybeépítve, helyezhetünk el! így a ventilátor és a szűrők könnyen hozzáférhetőek.
- A ki- és bevezetőnyílásokat ne helyezzük az uralkodó széljárással szembeni falra, amennyiben a ház szeles helyen áll!
Csővezetékek elhelyezése:
- csővezetékeknél kerüljük az éles szögeket, melyek csökkentenék a hatékonyságot!
- vezetékeket egy beépített szekrényen vagy bepolcozott sarkokon keresztül vezessük át!
- Ha a hővisszanyerő egységet a padláson helyezzük el, szigeteljük le a vezetékeket a készülék és a között a pont között, ahol a csővezetékek beérnek a meleg lakásba! Amennyiben a készülék bent van a házban, a készülék és a szabad tér közti vezetéket szigeteljük!
A be- és kivezető nyílások elhelyezése:
- Építsünk be minden „száraz” helyiségbe bevezető nyílást, ezzel biztosítva a helyes, mindenhova kiterjedő szellőzést!
- Ne helyezzünk ki- és bevezető nyílásokat az előszobákba és lépcsőházakba, mert az megzavarhatja a légáramlást!
- Helyezzük a bevezető nyílásokat az ajtókkal szembe, így az egész szobát átjárja a levegő!
- Ha nagy szobák vannak otthonunkban, az a legjobb megoldás, ha a szoba mindegyik végében elhelyezünk egy-egy bevezető nyílást.
A megfelelő levegőcsere biztosítása:
- A levegőcsere aránya az ott lakó személyek számától és életstílusától függ.
- Minél hermetikusabban zárható otthonunk, annál jobb eredményt érhetünk el.
- A belső ajtók alatt hagyjunk rést a levegő megfelelő áramlásához!
- Vegyük fontolóra a szellőzőrendszer folyamatos működtetését, különösen éjszaka, ami a páralecsapódás szempontjából a legrosszabb időszak!
- Ha valamilyen kétség merülne fel, forduljunk szakemberhez vagy egy tanácsadó céghez!
Karbantartás:
- Nagyon gondosan tartsuk karban a szellőzőrendszert azért, hogy megakadályozzuk, hogy eldugult szűrők vagy csövek miatt a szennyező anyagok és mikroorganizmusok kerülhessenek vissza a levegőbe!
A légszűrők jellemzői
- Aktív faszén: Különlegesen kezelt, nagyon porózus faszén. Gázszűrő, amely a legtöbb illékony szerves vegyületet eltávolítja, a formaldehid kivételével; ezért időnként kiegészítik aktív alumíniumoxiddal, ami képes megkötni a formaldehidet is.
- Kiterjesztett felület: Szemcsés szűrő, melyet üveggyapotból vagy poliészterszálakból készítenek, és szintetikus gyanta tart össze. Sokféle levegőben lebegő részecskét és pollent képes kiszűrni.
- HEPA (nagy hatékonyságú, szemcsés légszűrő): Nagy teljesítményű, kiterjesztett felületű, szemcsés szűrő, amely képes a részecskék legalább kilencvenhét százalékát kiszűrni, akár a 0,3 mikron nagyságúakat is. Nélkülözhetetlen a füst levegőből való kiszűrésénél. Miután a füst mind részecskéket, mind gázokat tartalmaz, szükséges egy aktív szénszűrő is.
- Elektrosztatika: Műanyag, szemcsés szűrő, amely a statikus elektromosságra épülve köti meg a részecskéket. Van tisztítható, újrahasznosítható fajtája is, más típusokat azonban ki kell cserélni, ha elszennyeződnek. Elég hatékony a nagyobb részecskék, például a virágpor és a penészgomba spórák megkötésében, de a hat mikronnál kisebb részecskék eltávolításában nem túl hatékony.
- Elektrosztatikus kicsapó rendszer: Szigorú értelemben véve ez nem is igazi szűrő, minthogy a levegő itt nem áramlik át semmiféle szűrőanyagon. A lakás elektromos rendszeréhez van kötve, és negatív töltést ad át a részecskéknek, mint például a levegőben lebegő pornak, penészgomba spóráknak és virágporszemcséknek, így azok a pozitív töltésű gyűjtőlemezekre tapadnak. A lemezeket rendszeresen kell mosni, hogy műkö