Kettős padlók és előnyei
A kettős padló az épület meglevő padlóburkolatán lábakra helyezett második padlóburkolat. A két padló közötti légtérben olyan szellőzési, fűtési, villamos és egyéb vezetékeket helyeznek el, amelyek a helyiség berendezési tárgyaihoz kapcsolódnak. A kettős padló nagy előnye, hogy a vezetékek a padlószerkezet roncsolásmentes felbontásával cserélhetők, ill. áthelyezhetők. A járópadló alatti légtér magassága a helyiség belső magasságának és a vezetékek helyigényének függvénye (minimális magasság), amelynek függvényében különböző hosszúságú alátámasztó lábakat gyártanak.
4.147. ábra. Kettőspadló 1 elemes járólap fémlapokból, 2 teleszkópos talp, 3 szerelő (technológiai) tér, 4 falszegő 5 technológiai vezeték.
A lábak tartófeje általában csavarmenetes, így magasságuk még az adott méreten belül is változtatható. A járópadló szintbe állítása is a tartófej csavarmenetes mozgatásával történik. Az alátámasztó lábak általában zárt keretrendszert tartanak, amely egységes modulméretben készül, s ennek megfelelő méretűek a rájuk kerülő fémlapok is. A fémlapok anyaga általában alumínium, és méretük 600×600 mm vagy 750×750 mm. A lapok vastagsági mérete a terheléstől függően változik, járófelületüket rugalmas hang- és hőszigetelő burkolattal vonják be, többnyire gumi- vagy PVC-lemezzel.
A kettős padlók elektromos irányító-, számítógép- és kapcsolótermekben, laboratóriumokban, stúdiókban és speciális finommechanikai géptermekben készülnek.