Zajvédelem nélkül ma már nem megy! Zajvédelem az otthonunkban!
A zaj komoly környezetvédelmi és egészséget veszélyeztető probléma. Vannak külső- és belső zajok. Egy lakás vagy ház lakóértékének megítélésénél ma meghatározó, hogy zajos-e vagy csendes. Ennek jelentőségét azonban még mindig alábecsülik.
Aki valami újat épít, úgy gondolja, hogy az építési szerződés záradékában álló „Hangvédelem a DIN szerint” kikötés minden problémát megold. Azonban a DIN 4109 szabvány csupán a minimális követelményeket írja elő, amely korántsem elegendő. A már meglévő házakban gyakran utólagosan vetődik fel a hangvédelem problémája. Probléma azért, mert a sikereket ígérő beavatkozások nagyon behatároltak. Sok, házát maga építő ügyes embernek volt keserű tapasztalata, hogy a sok munkával nemhogy javított, hanem inkább rontott a helyzeten. Ennek oka egy komplikált fizikai probléma: a hangok mellékútjai.
A zaj elleni harc társadalma megmutatja, hogy mit tud tenni az állandó zajterhelés ellen.
Általában még a szakembereknek és építészeknek is nehéz kérdés a zajvédelem. Végül is, csak az építés-akusztikai szakmérnök tanácsaira hagyatkozhatunk. A zajártalom külső és a ház többi lakójától származó belső eredetű lehet. Külső zajártalomnál egy ház hangtechnikailag gyenge pontjainak bizonyulhatnak a külső falak, ablakok és ajtók, a tető, a szellőzőnyílások, a kéménykürtők. A házon belüli gyenge pontok: a falak, a födémek, ajtók, gépészeti vezetékek. A zaj szempontjából kritikus helyeken az építési gyakorlat megoldásai a hangszigetelés, hangcsillapítás, hangelnyelés, azaz a hanghullámok terjedésének csillapítása vagy meggátolása.
Alapvetően kétfajta hangot ismerünk: a léghangot és a testhangot. A léghang hangforrásból származik, például egy sztereo készülékből és a levegőben tovaterjedve testekben, például falakban és födémekben rezgéseket kelt (zajátvitel).
Az ismert zörejek hangerőssége*
- 110 dB (A) hangos HiFi-berendezés 100 dB (A) légkalapács
- 80 dB (A) erős utcai forgalom, hangos rádió-zene
- 70 dB (A) kevéssé hangos írógép, vendéglőkben a társalgás
- 60 dB (A) porszívó, közepes utcai forgalom
- 50 dB (A) üzlethelyiségek, nyugalmas vendéglők
- 40 dB (A) nyugodt lakónegyed
- 30 dB (A) nyugalmas lakás
- 20 dB (A) enyhe levélrezdülés
- 0 dB (A) hallásküszöb
A hang gyakran sértő zajjá változik
A falra ütő kalapács testhangot produkál. Az emeleti födémek testhangrezgéseit lépéshangnak is nevezzük. Az egyes hangfajták megkülönböztetése már csak azért is fontos, mert azok különböző védelmi intézkedéseket követelnek meg. Meg kell különböztetnünk a hangot a zajtól: a hang egy mérhető fizikai fogalom, amely az emberekre sértő zajként hat; de az emberek zaj érzékenysége jelentősen különbözik egymástól. Maguk a mérési értékek tehát semmit sem mondanak az emberek zaj érzékenységéről. Sem pedig az elszenvedett zavarokról.
Decibel
Egy hang hangerősségének mértékegysége a decibel (dB). A decibel egy adott frekvenciájú hangintenzitást viszonyít, annak hallásküszöbéhez. A decibelt – mint aránymutatót – logaritmus értékként építették fel, mert a hangintenzitás hallható alsó értékétől (hallásküszöb) a 10 billiós értékig (fájdalomküszöb) terjedő óriási intervallumát másképpen nem lehetne befogni. Tehát a 0 és 130 dB közötti értékeket vették alapul.
A logaritmikus felépítés egyébként olyan számítási szabályt jelent, amely gyakran okoz felháborodást. Ha például egy hangszintet 10 dB-el megemelünk, az a hangintenzitás tízszeresének felel meg. Ha összeadjuk a hangszinteket, akkor 50 dB + 50 dB nem 100 dB-t eredményez, hanem 53 dB-t. A hangszint 3 dB-es emelése vagy csökkentése a hangintenzitás duplájának vagy felének felel meg.
Az, hogy az emberi fül nem minden frekvenciára, hangmagasságra egyformán érzékeny, az a hang mérésekor a kiértékelő görbéből kitűnik. Nemzetközileg az A görbe alkalmazása, tehát dB (A), elfogadott. Mindezt csak azért említettük, hogy a félreértéseknek és hibás megítéléseknek elejét vegyük. Ezeket alkalmazni – a szakember dolga.
Hangtechnikailag kényes helyek
A külső falaknál: A léghangszigetelés egyhéjú épületelemeknél annál jobb, minél nehezebb a szigetelőanyag. A többhéjas építési mód kisebb súllyal ugyanazt a hangszigetelést biztosítja. A szigetelési érték javítása annál jobb, minél hajlíthatóbbak az egyes héjak, minél szabadabban és egymástól függetlenebbül tudnak mozogni és minél nagyobb a köztük lévő távolság.
Ablak:
A szigeteletlen ablakok egyszerű vagy szigetelt üvegezéssel gyakran csak 25 dB körüli hangszigetelési értéket mutatnak, ez 1000-szer kisebb, mint az 55 dB értékű, jó külső fal. Az ablakokat a hangszigetelési követelmények vonatkozásában hangvédelmi osztályokba sorolták. A legmagasabb fokozat 50 dB-es (a nagyvárosi főutcák épületei). A hangszigetelt ablakok követelményei: lehetőleg nagy üvegtávolság (pl. szekrényablak), lehetőleg vastag üvegtáblák, külön keret és vaktok legyen, többszörös fugatömítés készüljön, az ablakszerkezet üregmentesen, légtömören, esetleg hangelnyelővel épüljön be.
A két helyiség közötti zajátviteli utak között megkülönböztetjük: 1 az elválasztó felületen keresztül, 2 az oldalfalon vagy födémen keresztül, 3 az oldalfalból az elválasztó felületen át, 4 az elválasztó felületből a falazaton keresztül.
A speciális hangszigetelésű ablak szellőzési megoldása páraszellőzővel legyen kialakítva, az ablak rendszeres karbantartása fontos.
Például, ha a járműterhelés óránként 10-50 jármű, és az úttest közepétől 25 m-nél kisebb a távolság a háztól, akkor a szakemberek szerint legalább 35 dB hangszigetelési értéket kell biztosítani.
10 m alatt ennek az értéknek 40 dB-nek kell lennie, óránkénti több, mint 50 járműforgalom esetén 45 dB-nek. Ezeket az értékeket el lehet érni gipszkarton lapokkal, cementkötésű forgácslapokkal, például habarcságyba helyezett vastag héjazattál, lécezéssel, ásványgyapot paplannal és fóliákkal szakszerűen kivitelezve. Lépéshang: A lépéshang okozta zajok csökkentésére alkalmas az úsztatott esztrich, amelyet nedves vagy száraz esztrichként lehet kivitelezni.
Egy helyiség a körülötte fekvő lakásokból származó zajok elleni hangszigetelése: 1 pótlólagos, lágyelhelyezésű, úsztatott esztrich (pl. 40 mm forgácslap 25 mm ásványgyapot lapokon), 2 rugalmasan elhelyezett belső falburkolat, 3 rugalmasan felfüggesztett alsó mennyezetborítás (pl. gipszkarton lapokból legalább 25 mm ásványgyapot-lapokkal kitöltve).
Aki felújít, annak az utólagos hangszigetelés lehetőségeit meg kell vizsgálni. Példa a vízcső: 1 hőszigetelő bandázs, 2 gumitárcsa, 3 ásványgyapot, 4 vakolat.
A leglényegesebb:
A teljes padlószerkezetet a környező falaktól hangszigetelő szélcsíkokkal, a nyers födémtől pedig szigetelőpaplannal válasszuk el úgy, hogy a hang-hidakat elkerüljük. A fafödémeknél szükséges további teendők: padlóüreget kitöltő ásvány gyapot és hajlékony alsó fedés gipszkarton lapokból lécezésre helyezve.
A csendes szomszédú lakásban a hangszínt 70-80 dB (A), hangos szomszéd esetén 80-95 dB (A). Ezzel szemben hálószobánkban a hangszínt a 25-30 dB (A)-t, lakóhelyiségeinkben a 30-35 dB (A)-t nem haladhatja meg. Intézkedések a mindenkori helyzetnek megfelelően: hangelnyelő, süppedő szőnyegek, hangelnyelő tapéták, hangszigetelő héjak, például gipszkarton lapokból, hangszigetelő és hangelnyelő függesztett mennyezetek. A szakmérnök tanácsa ezekben az esetekben a csalódásoktól megvédhet bennünket. A zajártalmak csökkentése hatásos intézkedésekkel – a legnehezebb épületfizikai feladatok közé tartozik. Minden eset más. Ez mindenekelőtt az utólagos intézkedésekre vonatkozóan érvényes. Végül: Nem minden probléma oldható meg – sajnos.
Lépéshanggátló úsztatott esztrich betonfödémen: 1 lágy padlóburkolat, 2 lábléc (fa-, vagy PVC), kemény padlóburkolatnál légrésre ügyeljünk!, 3 esztrich, 4 alátétlemez vagy fólia, 5 lépéshanggátló paplan, 6 szélcsíkok.