Építkezés

Tüzelőanyagok, fűtőolaj, gáz, fa…

Hogy ténylegesen melyik kazánt választjuk, az a tüzelőanyagtól, illetve az energiahordozótól függ, amely az adott helyen rendelkezésünkre áll.

  • De melyik fűtőanyag a legjobb?
  • És mennyibe kerül hozzá a megfelelő technika?

Ezekre a kérdésekre nem létezik általános igazságú válasz. Az egyes felhasználóknak túlságosan is változatos igényeik és szükségleteik vannak, és túlságosan különbözőek a helyi adottságok is.

Egy biztos: legjobb tüzelőanyag nem létezik (az optimális az lenne, ha a passzívháznál látott módon egyáltalán nem használnánk fűtőanyagokat), és a beruházási költségek szempontjából a beépítendő technika is meglehetősen differenciált, csakúgy mint a későbbi fűtőanyag- és karbantartási költségek, amelyek a fűtési rendszer beépítésének vagy felújításának tervezésekor fontos szerepet játszanak.

Alapvetően négyféle fűtőanyag található a kínálatban:

  • a fűtőolaj,
  • a folyékony gáz (a kőolajfinomítás mellékterméke),
  • a földgáz
  • és a fa (hasábfa, pelletek és aprít ék formájában).

Ezek előnyeit és hátrányait a következő táblázatban részleteztük. A fa mint újratermelődő és hazai fűtőanyag ökológiai szempontból biztosan jó alternatívát jelent. Ugyanakkor vannak hátrányai is a beszerzés és a tárolás területén. Amennyiben ez lehetséges (vagy tervben van), az optimális lehetőség a csatlakozás egy távhőszolgáltatóhoz, vagy közeli központihő-szolgáltatóhoz. A keringetett melegvíz-fűtés elvét ez nem érinti, csak az egy kazánra eső háztartások, illetve felhasználók száma nő meg.

[table id=63 /]

Fűtés árammal? Megéri?

Soha ne használjunk elektromos áramot fűtési célra! Ez a nagy ráfordítással előállított „nemes energia” a fűtéshez szükséges 20-70 °C-os hőmérséklet eléréséhez „rossz” fűtőanyag: az elektromos áram az első számú klímagyilkos, amely 2-5-ször drágább, mint bármely más tüzelőanyag. Ugyanakkor károsanyag-kibocsátásuk (mindenekelőtt nitrogénoxidok) mintegy 80%-kal csökkent. Csak a fatüzelésű berendezések maradnak el ezen a téren valamivel.