Falazott szerkezetek károsodásai
Repedésképződés eltérő igénybevételek és alakváltozás miatt
A teherhordó szerkezetek között különleges helyet foglal el a téglafal. A kisméretű tömör, kevéslyukú és régi soklyukú („ikersejt”) téglából falazott szerkezetben lévő 15-25 %-nyi falazóhabarcs (mészhabarcs, ill. javított mészhabarcs) nagy légpórus-tartalma és lassú szilárdulása révén a szerkezet rugalmas viselkedésű. Ennek következtében a szerkezet az igénybevételi csúcsokat és lassú lefolyású alakváltozásokat jól tűri, kiegyenlíti. E tulajdonságok alapfeltétele a helyes téglakötés és a függőleges hézagok kitöltése habarccsal.
Egészen másképpen viselkednek a nagy üregtérfogatú falazóelemekből épített szerkezetek. A falazóelemek üregelrendezése és viszonylag nagy méretpontossága miatt itt vékonyabb habarcsrétegbe fektetik az elemeket. A vékony habarcsréteg (és így a falszerkezet) már csak kis alakváltozást tud elviselni repedés nélkül, így az igénybevételi csúcsok repedésképződést okozhatnak és a vékony habarcsrétegben a hőmozgások sem tudnak nyírási alakváltozásként, kis mikró repedések formájában kiegyenlítődni.
A nagyméretű, nagy üregtérfogatú falazóelemek magassága általában 24 vagy 29 cm, ezért az ezekből készített falazatokban az igénybevételek eloszlása is nagyobb hosszúságban megy végbe és a repedések is hosszabbak. A nagyméretű falazóelemek miatt a fal vagy pillér merevebb, nem olyan rugalmas, mint a kisméretű tömör téglából falazott szerkezet, és ezért bizonyos hatásokból (pl. alakváltozás) adódó igénybevételeket repedés nélkül nem képes elviselni. Mivel a magas falazóelemek közötti hézag teljes kitöltése alig lehetséges, nem egyenletes terhelés esetén repedések képződhetnek a falazóelemek nem megfelelő együtt dolgozása miatt is.
Meg kell említeni a zsalukőnek is nevezett üreges betonblokkokat, ill. az ezek kiöntésével és vasalásával készített falazatokat. Az üregek csak homokban dús, kis szemcseméretű adalékanyagú, viszonylag nagy cement adagolású és – a betonelemek vízfelszívó hatása miatt – nagy víztartalmú (víz/cement tényező) betonnal tölthetők ki. Ennek következtében a beton zsugorodása lényegesen nagyobb, mint a „normál” betoné, ezért gyakori a zsugorodási repedések képződése. Ezen felül a kitöltő beton légpórus-tartalma nagy, nem eléggé fagyálló és csekély szilárdságú, ami nem teszi lehetővé az acélbetétek megfelelő tapadását, tehát ezek a falazatok vasbeton szerkezetként való működése nem valósul meg. Szigeteletlen alapfalban szétfagyhatnak.
Vázkerámia falazat repedeződése.
A falazatokban a hőmozgásokból keletkező repedések nehezen észlelhetők, hiszen kis mozgási egységekről van szó, és a kis méretváltozásokat a habarcsréteg károsodás nélkül elviseli.
Falazott pillérek egyenlőtlen, külpontos terhelésénél a repedésképződést követheti a pillérsarkokon elváló, kis keresztmetszetű szerkezetrészek kigörbülése, kihajlása, amely már súlyos veszélyhelyzetet jelez. Ilyen esetben azonnali védődúcolás szükséges a további kigörbülés megakadályozására. A károsodott pillért tehermentesíteni és cserélni kell.
Hosszú ideig repedésmentes falszerkezetekben repedés keletkezhet emeletráépítés vagy a megváltozott környezeti terhelések hatására.
Esettanulmány
Épület és tartószerkezetek: Falazott szerkezetű lakóház, erkélyes homlokzattal. Az erkélyajtó melletti keskenyebb falrész tömör téglából készült, a fal többi szakasza gázbeton falazó-elemekből. A nyílások feletti kiváltókoszorú méretezésekor a téglapillért közbenső alátámasztásnak tekintették, az összenyomódás különbségek figyelembe vétele nélkül.
2. ábra. Falazott pillér repedeződése.
3. ábra. Repedésképződés eltérő igénybevétel és alakváltozás miatt.
Károsodás: A téglapilléren kitöredezések, repedések jelentkeztek. A pillérhez csatlakozó nyílászárók működtetése akadályozott volt, beszorultak és üvegtörés keletkezett.
A károsodás oka: a gázbeton (hazánkban 1999-ig gyártott, erőművi pernye alapanyagú, adalék nélküli könnyűbetonfajta) és a kisméretű tömör tégla eltérő alakváltozása miatt az erőjáték a tervezettől eltérően alakult. A különböző összenyomódás miatt a gázbeton és a tégla csatlakozása átrepedt.
Repedésképződés egyenlőtlen épületsüllyedés miatt
Teher átrendeződésből származó repedések forrása lehet a régi épület mellett épített új épület(rész) alapozása, vagy a pincetömb kiemelése, továbbá a közműhálózat átépítésénél kiásott gödrök és árkok miatt bekövetkező épületsüllyedések.
4. ábra. Repedésképződés épületvég süllyedésének hatására.
5. ábra. A falazatban kialakuló teherhárító boltozati hatás.
Ilyen esetekben a falszerkezetekben létrejövő teher átrendeződés különösen a pillérek terhelését növelheti, és ez károsíthatja, esetleg túlterhelheti a szerkezeteket.
Esettanulmány
Épület: Hadtörténeti Múzeum Budapesten. Ez a középület (egykori laktanya) igen nagy falvastagsággal épült. Ennek elsődleges oka az, hogy a földszint feletti födém téglaboltozatos. Az épület merevítetlen, vasbeton koszorúk nem találhatók benne.
Károsodás: A Tóth Árpád sétányra néző homlokzat teljes magasságán végig futó repedések.
A károsodás okai: A repedésképek elsősorban nem az épület merevítésének hiányára, hanem alapozási hibára, káros mértékű süllyedéskülönbségre utalnak: a nagyméretű ablakok alkotta függőleges tengelytől (axis) balra eső falszakasz megsüllyedt. A parapet falakból és kőkeretes ablakokból álló falmező – nyilvánvalóan a kisebb szerkezeti vastagság miatt – nem tudott ellenállni ennek az igénybevételnek, és a képeken látható repedéskép alakult ki az épület homlokzatán. Az látható, hogy a függőleges irányú repedések a homlokzati fal „gyenge” részein, azaz a felső ablak feletti falsávon és a parapet falon keletkeztek.
1. kép. Repedésképződés süllyedéskülönbség hatására.
2.1.3. Repedésképződés hibás épületdilatáció miatt
Az építőanyagokban végbemenő kémiai reakciók, a terhelés, a környező levegő nedvességtartalmának és hőmérsékletének hatására mozgások következnek be, amelyek akadályozása repedést okoz.
Ezek a mozgások a következők lehetnek:
- egyenlőtlen süllyedések és elfordulások (létrejöhetnek egyenlőtlen talajrétegződés, egyenlőtlen terhelés, különböző alapozási mód, feszültségek egymásra halmozása, az épület egyensúlyi állapotának megbontása miatt);
- hőingadozás, hőmozgás miatt;
- időben végbemenő alakváltozások miatt (pl. zsugorodás, lassú alakváltozás).
A repedések megelőzésére a szerkezetekben dilatációs hézagokat képezünk ki. Ezeket a tágulási hézagokat a szakirodalom gyakran nevezi tágulási, mozgó-, osztó-vagy munkahézagnak. Az épületek dilatálása csak úgy lehet hatásos, ha a dilatációs hézag valamennyi érintett tartó-és épületszerkezetet megszakítja. A dilatációs hézagok távolsága az adott építési módtól, ill. a teherhordó szerkezet fajtájától is függ.
Esettanulmány
Épület: Kétszintes, hagyományos szerkezetekkel épült, részben alápincézett irodaház. A hosszú épületen középtájon tágulási hézagot alakítottak ki, de azt szakszerűtlenül készítették és egyes szerkezeteken, pl. a homlokzati falon nem vezették át.
2. kép. Repedésképződés hibás tágulási hézagok miatt.
Károsodás: A zegzugos vonalú, szerkezetekkel megszakított tágulási hézag szabálytalan alakú repedések ismétlődő megnyílását okozta. A tetőzeten beázások, a közbenső födémen az előre gyártott elemek veszélyes mértékű felfekvés-csökkenése lett a halmozódó elmozdulások következménye.
A károsodás oka: a tágulási hézaggal gyengített keresztmetszetek mentén létrejött át repedést a tágulási hézag szakszerűtlen, megfontolások nélkül kialakított vezetése okozta.
Pórusbeton falazatok hibái
Túl vékony „fal”: a pengepillér burkolata Pef 5-ből készült
Ebben az esetben az építészeti és tartószerkezeti igényeket nem kellően hangolták össze.
A képről világosan kitűnik, mi is a tévedés lényege. A pengepillérek közötti 25-30 cm-es vastagságú falszakaszra a vázkitöltő falakra vonatkozó általános szabályok vonatkoznak. A pengepillért takaró, az építészeti sík megtartását célzó egy- vagy kétoldali mellé falazás viszont nem más, mint burkolat. Már pusztán épületszerkezetileg is elképzelhetetlen, hogy egy másodlagos épületszerkezet felületfolytonosan és repedésmentesen átváltáson harmadlagosba, majd aztán újra vissza. Ezt a téves koncepciót tovább súlyosbítják az elkerülhetetlen méretpontatlanságok.
Egy kis szögelfordulás, egy kis élgörbeség, egy kis kitérés az elvi függőlegesből (ráadásul akár még az elsődleges szerkezetekre előírt méreteltérési korlátokon belül) is károsodáshoz vezethet. Ahol a pengepillér a tervezett síktól eltávolodóban van, ott a vasbeton és a pórusbeton burkolat között rés keletkezik, ahol a vasbeton belemetsz az alakzatba, ott az egyébként is vékony burkolatot a kivitelező – jó szabhatósága miatt – 3 cm-esre vágja. Tudnunk kell, hogy egy ilyen vékony kérget a pillértől pillérig futó „rendes” vázkitöltő fallal feles, negyedes kötésben nem lehet összefalazni.
6. ábra. Pengepillér körül falazása.
Az ilyen szerkezetbe behornyolt gépészet garantáltan roncsolódást okoz.
Vázkitöltő falaknál ajtó, ablak mellett a pillérig tartó pótlás 5-20 cm-es fallal
A probléma olyan triviális, hogy ha nem rajzoljuk le, esetleg meg sem értjük elsőre, hogyan is keletkezik. Az alaphelyzet: a többszintes vasbeton váz és a vázkitöltő falazat átgondolatlan geometriai illesztése. Ez a hiba is – mint sok más, amit itt bemutatunk – nem a pórusbeton szerkezetek hibája.
A jó statikus takarékos, vagyis a tartószerkezet nyomott elemeinek méretét a növekvő terhekhez igazítva fentről lefelé egyre növeli. A figyelmetlen építész a legfelső szint alaprajzát egyszerűen megismételi 2-3-4 szinten keresztül lefelé.
3. kép. Pengepillér melletti kifalazás.
7. ábra. Vasbeton vázpillér és falnyílások közötti méretváltozás.
Jól látható, ahogy a nyílások melletti (fent még szakszerű méretű) vázkitöltő faltestet elvékonyítja a tartószerkezet, és így az alsóbb szinteken 20, 15, 10, 5 cm-esre zsugorodik a pengepillér melletti „kifalazás”. Ez nem lehet állékony, nem fogadhatja még a pusztán saját tömegével terhelő áthidalót sem, és alkalmatlan a nyílászárók korrekt rögzítésére is. Az ablakok és ajtók csupán födémszélhez való rögzítése nem megfelelő a födémperemek rugalmas lehajlása miatt. Ez a lehajlás (kb. I/250 x 0,4, ami 6 m-en 0,96 cm) speciális rögzítőelem kitalálása nélkül már akadályozza az ablak működését.
A vázkitöltő falazat minimálisan célszerű mérete nyílászáró és pillér, ül. bármilyen elsődleges tartószerkezet (merevítőfal stb.) mellett a falvastagsággal egyenlő, de inkább a falvastagság másfélszerese, vagyis 25-60 cm. Az érték lehet nulla is. Ez viszont már átvezet az áthidalások tervezésének hibáihoz.
Áthidalások
Teherhordó falban ritkábban fordul elő ez a hiba, jellemző viszont vázkitöltések esetén, ahol legtöbbször megint az építész és a statikus kerül konfliktusba egymással. Ha a tartószerkezettel nincs egyeztetve az épület többi része (architektúra), akkor az épület nem lesz működőképes. A homlokzat alaprajzi és magassági méretrendjének illeszkednie kell a tartószerkezethez – ha váz közötti falazott homlokzatról beszélünk.
Két dolgot kell tisztán látni: egyik, hogy mi tart mit, vagyis mi az elsődleges (primer) tartószerkezet és mi a másodlagos (szekunder) épületszerkezet. Ez azonnal választ ad a nyílások áthidalásának lehetséges módjaira. A másik kérdés, hogy mihez akarjuk rögzíteni a nem egyszer jelentős szélnyomással terhelt erkélyajtókat, ablakokat.
Ha az építész nem hagyott elég helyet a födémperem és a nyílászáró között a vázkitöltő falban elhelyezendő áthidalónak (a minimális méret kb. 15 cm), akkor legalább a statikus lógasson le egy peremgerendát kiváltóként az ablakok fölé. Ennek a méretkoordinációnak a hiánya számos épületen okozott már utólag repedéseket. A megoldás másik lehetséges módja itt is a „nulla távolság” alkalmazása, ami egy elvi elhelyezési és alakváltozást követni tudó illesztési hézagot jelent. Ennek ajánlott mérete a födém vagy peremgerenda rugalmas alakváltozásának értéke, azaz 1,5 cm. Ennek jelentős hatásai vannak az épületgépészetre
Nyílásáthidalás hibás és megfelelő megoldása.
Az előbbi szakaszban tárgyalt elsődleges tartószerkezet melletti kifalazásról szóljunk kicsit bővebben. Mérete ugyanis nulla vagy kevés ahhoz, hogy egy áthidalót megtartson. Ilyenkor is van megoldás. Ez lehet a feladatra alkalmas tartókonzol beépítése (pl. horganyzott acél L idom az elsődleges tartószerkezetre rögzítve). Itt már csak a tartószerkezet és a vázkitöltés eltérő alakváltozásait kell kézben tartani, hogy ne a hol ehhez, hol ahhoz rögzített nyílászárónak kelljen felvennie ezeket a kis mozgásokat.
Hibásan megadott testsűrűségi és szilárdsági osztályok
Bár a pórusbeton-eladások jelentős részét a P2-0,5 osztályú termékek teszik ki, helyenként indokolt lehet a nagyobb testsűrűségű és kétszeres kiinduló falazati határfeszültségű P4-0,6-os termékek betervezése is. Térszín alatti alkalmazáskor pl. csak ezt szabad használni (I. az ÉMI ÉME vonatkozó előírásait). A tartószerkezeti méretezés minden esetben előzze meg a megfelelő anyag kiválasztását és ez határozza meg az alkalmazandó falazási technológiát is. Az ötletszerű vagy főként rutinból történő anyagkiírás káros a szerkezetre. Az eltérő testsűrűségi és szilárdsági osztályok átgondolatlan keverése követhetetlen erőjátékhoz, véletlenszerű alakváltozásokhoz, és ezek összegződése esetén akár a tartószerkezet összeomlásához is vezethet.
Helytelenül megválasztott falazási technológia
Az alkalmazandó falazási technológiát – bármennyire is szokatlan ez a hazai tervezési gyakorlatban – már a tervezéskor célszerű eldönteni. A pórusbeton építési rendszernek három falazási technológiája ismert. Az első – a rendszerhez legkevésbé illeszkedő, de még sok helyen alkalmazott eljárás -a 10 mm-es fugavastagsággal készített, hagyományos mész-cement falazóhabarcsok használata. Ez a járatos falazóelemsornál (szintenkénti 13-14 sor) összesen 12-13 cm.
A második a leginkább elterjedt, 5 mm-es hőszigetelő falazóhabarccsal készített falazat. Itt a fugák összege szintenként 6-6,5 cm. Terjedőben van a különösen gondos falazást igénylő, ún. vékonyágyazatú habarccsal készített falazási technológia. Ennek járatos fugavastagsága 2,5 mm. így az összeadódó fugavastagság a szokásos szintmagasságnál mintegy 3-3,5 cm.
Ez a nagy különbség a három eljárás között már építészetileg sem mindegy. A választott falazási technológia – pusztán építészeti szempontból – kiválóan alkalmas a kívánt szerkezeti magasságok (falegyen, áthidalóváll, mellvéd) beállítására, érdemes kihasználni. Egy faltesten belül azonban tilos a falazási technológiákat keverni. Ez alól egyedül az indító- („anlég-„) sor alatti habarcsréteg kivétel, mert az a fogadószerkezet egyenetlenségeit is hivatott kiegyenlíteni, ezért anyag a legtöbbször jó minőségű, sűrűre kevert cement- vagy jobb esetben hőszigetelő falazóhabarcs. Lehetséges vastagsága max. 25-30 mm. Ha ennél nagyobb a fogadószerkezet pontatlansága, akkor már különleges eljárások szükségesek.
A pórusbeton építési rendszer falazási technikái.
A választott falazási technológia a fentieken kívül kihatással van a falazat lassú alakváltozására, teher alatti „kúszására” is. Ennek figyelmen kívül hagyása sokszor felelős a látszólag indokolatlanul megjelenő hajszálrepedésekért. Ez persze nem csak a fugavastagság miatt van így. A három falazási eljárásban jellemzően az alkalmazott habarcsok szilárdsága is eltérő. A pórusbeton szerkezetekben használható hagyományos falazóhabarcs szilárdsága általában Hf 10-25. A hőszigetelő falazóhabarcs jellemző szilárdsága HÍ25-35, a vékonyágyazatúé pedig Hf50. Ezt a tervezés során feltétlenül figyelembe kell venni.
Szerző: Osztroluczky Miklós okl. építészmérnök, PhD, c.egyetemi tanár