Fémfelületek előkészítése felületvédelemhez
Meghatározás
A fém felületi szennyeződéseinek eltávolítására alkalmas eljárásokat nevezik gyűjtő néven felületelőkészítésnek.
A szennyezőanyagok természete és jellege szerint:
- oxidmentesítő és
- zsírtalanító
műveletet különböztethetünk meg.
A korrózió következtében képződött (K) felületi szennyeződések fokozatait, a tapadó (T) szennyeződések fajtáinak jellemzőit és a bezárt (B) felületi szennyeződés fokozatait, jelöléseit, valamint ezek meghatározására vonatkozó vizsgálatokat az MSZ 1891 sz. szabvány tartalmazza.
A felületelőkezelés célja olyan passziváló hatású réteg kialakítása a már előkészített fémfelületen, amely az átmeneti védelmen kívül az alapozó festék jobb tapadását elősegíti. Általában az előkezelés folyamán a felületen a fémmel kémiailag kötődő réteg alakul ki. A felületelőkészítés és a felületelőkezelés módját a védendő szerkezet anyaga, alakja, mérete, felületi kiképzése, térbeli elhelyezkedése stb. szempontok figyelembevételével kell a legmegfelelőbbet kiválasztani és alkalmazni.
Az acélszerkezet felületelőkezelés módjának megválasztása összefügg az alkalmazandó festékbevonat rendszer rétegfelépítésével, de különösen az alapozó festékanyag típusával, valamint a várható igénybevétellel, ill. annak mértékével. Az igénybevételtől függően változhat az előkészítés módja, azonban a felületképzés tartóssága döntő mértékben az előkészített felület minőségétől függ. Minél jobban megközelítik a fémtiszta állapotot, annál jobb a bevonat tapadása, korrózióállósága.
Iparági műszaki irányelvek közül a következőkben találhatók oxidmentesítéssel kapcsolatos tervezési szempontok:
- KGMI 22.602.672,
- (Szabványügyi Hivatal) MI-1810O78,
Felhasználásra kerülő eszközök
Az oxidmentesítő eljárások közül az építőipari gyakorlatban, munkahelyszíni kivitelezésben a következők alkalmazása terjedt el
- előtisztító eszközként kézi verőkalapácsok (MSZ 1380), kézi kaparok (rasketták), forgótárcsás légkalapácsok, pneumatikus verőkalapácsok (VON-ARX),
- kézi csiszolás, kézi drótkefézésnél csiszolóvászon és -papír (MSZ 4541 és 4542), kézi drótkefék,
- gépi vagy kézi-gépi csiszolás, illetve drótkefézésnél vibrációs csiszoló, körforgós (rotációs) csiszolók,
- forgótárcsás drótkefék (OSBORN-rendszer), csiszolás műkorund forgó tárcsával (MSZ 4501),
- nyílsugaras fúvatás, száraz homokszemcsékkel homokszóró berendezések, energiát biztosító légkompresszorral (CLEMCO ATLAS COPCO és a Műszeripari Kutató által kifejlesztett berendezések) (19. ábra).
Kivitelezés
A kéziszerszámok használatának módja jól kialakult és közismert. A gépi berendezéseknél, mint pl. a tűskalapácsnál, gépi drótkeféknél a rátartás iránya és az alkalmazott nyomás a termelékenységet lényegesen befolyásolja. A csiszolóköves tisztításnál ügyelnek arra, hogy az acélfelület ne legyen durva, amely a jó minőségű korrózióvédelem kialakítását hátráltatná. A vékony lemezek tisztításánál ügyelni kell arra, hogy ne horpadjanak be.
Az ipari gyakorlatban a zsírtalanítás során kétféle tapadó szennyeződést távolítanak el:
- szerves eredetű szennyezőket, mint pl. olaj, zsír stb.,
- por vagy kolloid szennyezőket, mint pl. por, korom, olaj-sár stb.
Egyes oxidmentesítő eljárások alkalmazásával (nyíltsugaras-homokszórás) egy lépcsőben a tapadó szennyeződések is eltávolíthatók.
A zsírtalanítást az MSZ 1891/3-71 sz. országos szabvány, valamint a KGMI 22.599-675 és 22.602/1. sz. ágazati műszaki irányelvek szabályozzák, illetve az egyes technológiákhoz tartozó legkedvezőbb tisztasági fokozatokra ajánlásokat ad.
19. ábra. CLEMCO SCW-1648 típusjelű szabadsugaras, túlnyomásos és mobil rendszerű homokfúvó-berendezés acélfelületek oxidmentesítésére. A szórást végző dolgozót a „szilikózis” veszélyétől a friss levegő, keresztöblítésű kámzsa védi.
Építőipari munkaterületet és helyi adottságokat figyelembe véve a következő zsírtalanító eljárások alkalmazása jöhet szóba:
- alifás szénhidrogénekkel történő lemosás (benzinféleségek),
- forró víz-, illetve gőzsugár, vagy vegyszeres kombinációk (gőz-borotva), THERMOBLITZ berendezéssel,
- lemosás szintetikus mosószerekkel, emulgeáló szerek vizes oldatával.
A zsír- és olajszennyeződések eltávolítás mértékének megállapítására vonatkozóan az MSZ1891/1-67 sz. szabványon kívül a KGMI 22.678-76 sz. ágazati műszaki irányelv ad részletes elemzést.
A zsírtalanítás minőségét a vízcsepp terülésével hozták összefüggésbe; ezek szerint egy gondosan megtisztított, zsírtalanított fémfelületen a fém síkja és a vízcsepp érintője által bezárt szög kb. 8°, míg egy zsíros felületen a bezárt szög meghaladja a 74°-ot is.
A zsírtalanítás tisztasági fokát „STALAG-MIK” műszerrel lehet mérni, melynek segítségével a mindenkori tisztaságnak megfelelő kontakt szög értéke vizuálisan leolvasható, ill. meghatározható. Ezek alapján a műszeren leolvasott szögértékből táblázat segítségével a tapadó szennyeződés tisztasági (T) fokozata közvetlen megállapítható. Az átszámító táblázat a készülék tartozéka.
Munkavédelem
A gépi mechanikus eszközök jellege szerint védőöltözetet kell hordani. Áramütéstől, a meglazult részek repülő darabjaitól, a rozsdaportól, a csiszolóanyagok ártalmaitól kell óvakodni.
Minőségi követelmények
A zsírtalanítási műveleteket, ill. annak minőségét – ugyanúgy, mint az oxidmentesítést is – az igénybevételnek megfelelő felületvédelemhez kell igazítani. A túlzott tisztítás műszaki előnyt biztosít ugyan, de az üzemköltséget növeli, az elégtelen tisztítás viszont rontja a bevonat élettartamát. Ezek optimalizálása is a korróziós tervezési körbe tartozik. Az egyes felületvédelmi technológiák, ill. festékbevonat típusok minimális a tisztaság fokozatára az MSZ 1891/3 és a KGMI 22.678-76 előírásai adnak követelményértékeket.
Kivitelezési hibák
Az egyenetlen felülettisztítás, a maradó, foltszennyeződés a későbbi felületképzést károsítja. A tisztított felületre olykor későn kezdik felhordani a felületvédő anyagokat és ezért a felület állás közben is szennyezetté válhat.
Műszaki-gazdasági adatok
A korrózióvédelem közgazdaságilag olyan többletmunka, amely saját értékével növeli a termék vagy szerkezet értékét, a használati érték megóvása érdekében. Alkalmazása tehát gazdaságos minden esetben, amikor a védelemre fordított többlet munka (költség) kisebb, mint ennek elhagyásával az azonos állapot fenntartásához szükséges ráfordítások lennének.
A felületelőkészítés a korrózióvédelmi tevékenység „leggyengébb láncszeme”, tehát döntően a védelem gazdaságosságát is egyben meghatározza. Hazai és irodalmi felmérések alapján az alábbi táblázat összegzi a különböző felületelőkészítési eljárásokhoz tartozó átfestések gyakoriságát (karbantartás), valamint az idők (50 év) folyamán felmerülő teljes költségek viszonyát. Az adatok alapján látható, hogy a felületelőkészítés többletköltsége hosszabb távon megtérül, mivel a felújítási ciklus időket jelentősen növelni lehet, amely jelentős anyag-, energia- és élőmunka-megtakarítást eredményez.
Különböző felületelőkészítések gazdaságossági jellemzői:
Felületelőkészítési eljárás | Egymást követő átfestések közötti idő (év) | 50 évre vonatkozó teljes költség viszonyszáma |
---|---|---|
Sörétszórás + fémszórás | 9 | 1,00 |
Sörétszórás | 8 | 1,50 |
Homokszórás | 6 | 1,50 |
Vegyi (előkezelés) portalanítás | 5,5 | 1,64 |
Oxidmentesítés gázlánggal | 5 | 1,80 |
Kombinált eljárás (kaparás, drótkefézés) | 3 | 3,00 |
Drótkefézés | 2,6 | 3,45 |
A szerkezetek gyártóművi felületelőkészítését lehetőleg már tervezési stádiumban elő kell írni.
A gazdaságos oxidmentesítő eljárás kiválasztásának főbb szempontjai a következők:
- a felület állapota (rozsdás, reves, régi bevonat stb.),
- az első rétegként alkalmazni kívánt bevonathoz szükséges tisztasági fokozat,
- az előírt fokozat eléréséhez alkalmas eszköz,
- védendő szerkezet mérete, mozgathatósága,
- művelet elvégzésének helye és körülményei (szabadban, üzemben, magasban stb.).