Fűtőtestekről általában
A fűtőtestek a fűtési rendszer azon részei, amelyek közvetlenül továbbítják a hőt a fűtött helyiségbe. Létezik bordás, csöves, lap, sugárzó, meleg levegőjű, elektromos, acél, öntöttvas, falra szerelhető, ventilátoros, szabályozható stb. fűtőtest. A különböző gyártók és a szakirodalom különbözőképpen csoportosítja őket.
Fő követelmények
Fontos eldönteni, hogy mihez, mikor és hogyan kívánjuk használni őket, és talán már a kiválasztásnál a legfontosabb szempont, hogy az üzemeltetési költségek minél kisebbek legyenek. Fő követelmények a fűtőtesttel szemben: hosszú élettartam, formatervezett alak, minél nagyobb fűtőfelület, minél kisebb vízfelhasználás stb. Minél nagyobb a fűtőtest hőátadó felülete, annál több hőt képes közvetíteni a környezetnek. Ezért a legtöbb csöves fűtőtest hőátadó felületét csavart bordázattal vagy sajtolt lamellákkal növelik.
Minél kevesebb víz van a fűtőtestben, annál kevesebb fűtőanyag kell felmelegítéséhez. Másrészről ennek negatív hatása van az egész fűtőrendszer vízáramlására. A víz nyomása – a fűtőtestben való – vízmozgás közben a súrlódás hatására veszít értékéből, emiatt keringtetőszivattyú használata szükséges.
Teljesítmény kérdése
A fűtőtestek teljesítményének fedeznie kell azon helyiség hőveszteségét, ahová a fűtőtestet elhelyeztük. Nagy helyiségekben két – esetleg több fűtőtestet is elhelyezhetünk. Teljesítményük összege egyenlő a helyiség hőveszteségének értékével. Fontos a fűtőtestek helyes elhelyezése és rögzítése. A fűtőtestet a leghűvösebb helyre, rendszerint az ablak alatti területre kell elhelyezni (1. 40. ábra). A felületi hőmérsékletnek eleget kell tennie a higiéniai előírásoknak.
40. ábra. Fűtőtestek elhelyezése
Az átlagosnál erőteljesebben poros területeken nem megengedett a bordázott fűtőtestek használata. Olyan helyiségekben, ahol nagyobb a személyi sérülés veszélye, a fűtőtesteket be kell fedni, méghozzá úgy, hogy a fedéssel ne csökkentsük a fűtőtest teljesítményét.
A fűtőtestek gazdaságos üzemeléséhez az alábbi szempontokat érdemes betartani:
- a fűtőtest körül (minden oldalon) legalább 5 cm szabad helyet kell hagyni a levegőáramlásnak;
- ajánlatos, hogy a függöny 5 cm-rel a fűtőtest fölött végződjön;
- a radiátor mögötti falra érdemes alumínium fóliát erősíteni, ami visszaveri a hőt a helyiségbe;
- a fűtőtest fedését úgy kell megoldani, hogy ne gátolja a levegőáramlást;
- érdemes a legmagasabban elhelyezett fűtőtestekbe légtelenítőt beépíteni;
- tartsuk tisztán a fűtőtest felületét;
- érdemes a fűtőtestbe termosztátot vagy más gazdaságos szabályozószerelvényt beépíteni;
- a bútorokat ne helyezzük a fűtőtest közvetlen közelébe.