Építési állványok
Az állványszerkezeteket az építési munkák során széles körben alkalmazhatják:
- mélyépítési munkáknál;
- a szerkezetépítési munkáknál és
- épületek befejezési és felületképzési munkáinál egyaránt.
Cikksorozatunk jellegének megfelelően az utóbbi munkáknál alkalmazott könnyű, de egyáltalán nem az egyszerű állványokat mutatjuk be.
Hagyományos kisállványok
A bakállványok az építőipar legegyszerűbb állványszerkezetei, amelyek egyszerű fabakra szerelhető, és különböző vasbakokra fektetve készülnek. Szerelt fabakot különböző nyereg- és lábméretben gyártják, ácsolt jelleggel, 1,00-2,00 m magasságig szerelhetően (8.1. ábra). Az állítható vasbak különböző nyeregméretekkel a belső és a szerelési munkáknál igen elterjedt (8.2. ábra). Korszerű változataik univerzális alkalmazásukat teszik lehetővé (8.3. ábra).
A talpas létraállvány elsősorban vakolási munkáknál készül. Terhelhetősége 1,50 kN/m2. 4 m magas munkazintig alkalmazható. Felállításakor a talpak vízszintes felfekvéséről gondoskodni kell, és az állványt biztonságosan a falhoz kell kapcsolni. Ha az állvány nem köthető a falszerkezethez, két irányban ki kell horgonyozni.
Hagyományos homlokzati állványok
A homlokzati létraállványok készíthetők fából és fémből. A fa létraállványok merevítő elemmel összekapcsolt állványlétrákból kialakított szerkezetek, amelyeket 2,0 kN/m2 egyenletesen megoszló terhelésnél alkalmazzák. Elsősorban homlokzatok vakolásánál és felújításánál használhatók. A biztonságos munka érdekében az állványt az épület minden szintjénél be kell kötni, a nyílások kávájába nyúló kikötőkarokkal és a kávában elhelyezett kikötőszorítókkal, ill. a falszerkezetekben elhelyezett kikötőkarokkal.
Nagyobb épületmagasságok esetén a létrákat toldani kell (8.4.-8.7. ábra). A létraszáraknak 1,5-2,5 m hosszon kell egymást átfedniük. A toldásokat emeletsoronként, minden második mezőben, sakktáblaszerűen ki kell merevíteni.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A pallókból kialakított munkaszintek hossza 2,0 vagy 2,25 m. A munkaszint szélessége növelhető a belső oldal felé konzolvasakra helyezett pallóval. A létraállványok külső oldalán minden munkaszinten lábdeszkával ellátott védőkorlátot kell felszerelni. A 7 m-nél magasabb létraállványokhoz a talajszinttől induló és a legfelső munkaszinten kialakított pihenőre érkező létrafeljárót kell készíteni. A létraállványokat – lakott területen végzett munka esetén – teljes felületűkön védőhálóval kell ellátni, hogy megakadályozzuk az építési törmelékek és szerszámok szétszóródását. Védőtetőt kell készíteni a járdától számított 3,5 m magasságban olyan helyeken, ahol az állványzat alatt közlekednek. A védőtető szakszerű kialakítására szigorú előírások vannak.
Az úgynevezett gördülő létraállványok hosszú falszakaszok, födémek építéséhez és külső-belső vakoláshoz, valamint homlokzatképzésekhez használatosak. A homlokzati fém csőállványok a nagytömegű, a sok fát és a nagy munkát igénylő faállványok helyett egyre inkább előtérbe kerülnek, segítségükkel számos olyan állványozási feladat oldható meg, amelyek egyébként komoly problémát jelentenének. A csőállványok speciális anyagú és minőségű állványelemekből készülnek. Egyszerű építőipari feladatokhoz és különleges munkákhoz egyaránt betervezhetők és kivitelezhetők (8.8.-8.10. ábra).
Az építési munkához használatos csőállványok leggyakoribb formái:
- kétlábas cső állvány;
- kétlábas konzolos csőállvány;
- háromlábas csőállvány.
Kétlábas csőállvány
A legtöbbször alkalmazott csőállvány szerkezet a kétlábas csőállvány, amit főleg tatarozásoknál és vakolásoknál használnak. Szerkezeti kialakítása folytán két palló szélességűre készül. A legegyszerűbb és legkevésbé igényes szerkezet. Jellemzője, hogy fokcsövei változó hosszúságúak.
Kétlábas konzolos csőállvány
Szerkezeti felépítése lényegében azonos a kétlábas csőállványéval. Alkalmazása ott indokolt, ahol az épület homlokzata ezt megkívánja. A konzolos csőállvány készülhet alá nem támasztott konzolos és alátámasztott konzolos változatban.
Az alá nem támasztott konzolú csőállvány 1,00 m hosszúságú fokcsővel készül, és így 3 palló helyezhető el rajta, kettő a két felmenő láb között, a harmadik a konzolon, amely legfeljebb 30-35 cm lehet (tehát legfeljebb egy palló szélességű). Az alátámasztott konzolú csőállvány 1,62 m hosszúságú fokcsővel készül, 2,16 m hosszúságú csővel alátámasztva. Ezen az állványszerkezeten négy palló helyezhető el, kettő a két felmenő láb között, kettő pedig a konzolon. A konzolos csőállványok szerelése különös figyelmet igényel, a számottevő külpontos terhelés miatt.
Háromlábas csőállvány
A háromlábas csőállvány építése több szempontból lehet szükséges, pl. az anyagtárolás miatt, esetleg az állványról végzendő többfajta munkanem vagy gyakoribb közlekedés és nagyobb terhelés miatt. A háromlábas csőállvány fokcsövének hosszúsága 1,60 m, a lábak között négy palló szélességű munkaszintek alakíthatók ki.
Abban az esetben, ha a háromlábas csőállvány nem azért készül, hogy a munkaszint négypallós szélességű legyen, ha statikai számítások alapján ez az állvány felel csak meg a nagyobb igénybevételnek, akkor csak a falsík felé eső mező kap pallóterítést, a külső mezőt pedig rácsozni, ül. merevíteni kell. A védőkorlátot természetesen a középső lábsorra kell felszerelni.
8.1. ábra. Eltérő nyereg és lábmagasságú könnyű fabak 1 nyeregfa; 2 láb (bak); 3 átkötő; 4 csavaros kötés; 5 korlátfa.
8.2. ábra. Állítható vasbak; 1 nyereg; 2 láb; 3 rács; 4 furatlépcsős oszlop; 5 szeg.
8.3. ábra. Gráf állványzat.
8.4. ábra. Homlokzati fa létraállvány a) metszet; b) nézet 1 falétra (állványlétra); 2 talp (palló); 3 lábdeszka; 4 keresztmerevítő (andráskereszt); 5 függesztő toldó rúd „S” horgonykampóval; 6 kötélkötés; 7 bekötő horog; 8 kettős kötőrúd kampóval; 9 csavaros kötés.
8.5. ábra. Fa létraállvány építési részlete; a) kezdő; b) toldás 1 létraállvány; 2 létrafok (munkaszint); 3 merevítő rúd; 4 toldó furatok; 5 soroló rúd; 6 kapocselem; 7 bilincses kötés (vagy); 8 kenderkötés; 9 talp (palló).
8.6. ábra. Fa létraállvány munkaszintjének szélesítése, fali horgonybekötéssel 1 állványlétra; 2 létrafok; 3 horgony; 4 horgonycsavar; 5 állítható hosszfurat; 6 fal, horog; 7 állványpalló; 8 lábdeszka; 9 csavaros kötés; 10 konzol.
8.7. ábra. Homlokzati fa létraállvány bekötése falnyílásba 1 fogadó fal; 2 keresztrúd; 3 faék (pár); 4 horgony; 5 csavar + bilincs; 6 kereszttartó; 7 horgonycsavar; 8 állványlétra; 9 létrafok; 10 munkaszint; 11 furatok; 12 állványpalló.
8.8. ábra. Kétlábas homlokzati csőállvány a) nézet; b) metszet 1 oszlop; 2 hosszmerevítő; 3 keresztrúd (fok); 4 korlát; 5 keresztmerevítő (szélrács); 6 toldó bilincs; 7 talp (palló); 8 állványpalló; 9 lábdeszka; 10 falbekötés.
8.9. ábra. Homlokzati csőállvány kötőelemei a) keresztkötés (fix); b) csuklós kereszt kötés; c)…d) hossztoldó.
8.10. ábra. Homlokzati csőállvány elemei a) fél bilincs; b) fix toldó; c) talp; d) lábdeszka kötő kampó; e) korlátkapocs; f) kombinált kapcsolás; g) „akasztott” kikötés; h) gördülő létraállvány gördülő kereke.
Korszerű homlokzati fémállványok
Hazánkban több fémszerkezet gyártó cég forgalmaz különböző méretben és rendszerben előregyártott szerelhető állványzatokat. Ezek közül a ma egyik legkorszerűbbnek számító homlokzati keretes csőállványt mutatjuk be, amelynek gyártója és forgalmazója a GRÁF állványzat Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. 3400 Mezőkövesd, Dohány u. 5.
A csőállvány ø 48 mm-es acélcső anyagú, „U” alakú állványelemének sokoldalú alkalmazását, variációs lehetőségét a 2,00 m-es és 1,00 m-es egységek kombinálása teszi lehetővé. A keretes csőállvány 65 cm-es létratengely mérete 60 cm-es szabad méretű normális munkaszintet biztosít (8.11.-8.18. ábra).
A felhasználási lehetőségeket és az állvány tulajdonságait figyelembe véve, a faállványokkal összehasonlítva a homlokzati keretes csőállvány előnyei:
- rövid idejű szerelhetőség;
- kisebb mennyiségű és tömegű anyagot kell mozgatni, így csökkennek a szállítási, a rakodási és tárolási költségek, valamint a szervezési gondok;
- anyaga több százszor is felhasználható, ellentétben a faanyag 2-6-szoros felhasználhatóságával;
- adott idő alatt is anyagminősége állandó, az acélcsövek teherbírása nem függ az anyag állapotától (nedves-e, csomós-e stb.), az időjárástól, a levegő páratartalmának változásától, a nedvességtől, a kifagyástól, a gombabetegségektől stb.;
- az állványcsövek kisebb keresztmetszete miatt a szél által terhelt felület kisebb, így az állványnak kevesebb szélnyomásból adódó terhet kell elviselnie;
- nem tűzveszélyes (bár a járófelületek itt is faanyagból készülnek);
- a faállványnál lényegesen biztonságosabb balesetvédelmi szempontból, mivel az anyagminőség állandó;
- az egyes elemek súlyvonalai egy pontban találkoznak, ami sokkal előnyösebb, mint a külpontos fa és csőállványok esetén;
- kiegészítő elemeivel teljes rendszert alkot;
- azonos munkaszinteknél a munkavégzés biztonsága és hatékonysága nagyobb, ellentétben az egyéb létraállványokkal, ahol a takaró pallóvégek zavarják a munkavégzést;
- lejtős terepen és tetők felett is egyszerűen alkalmazható, a változó kerethossznak és az állítható állványkeretnek köszönhetően;
- megépítéséhez nem szükséges speciális szaktudás.
Hátrányai:
- öt-tíz év után rozsdásodik (festékréteggel kell kezelni);
- elektromos áramütésre veszélyes, ezért külön feladatot jelent az állványzat földelése, magas állványnál villámhárító is szükséges lehet.
8.11. ábra. Homlokzati állvány építése keretes létraállványból 1 talp (palló); 2 kikötés; 3 támasztó és horgonyzó oszlop; G10 és G15 keretállvány; G20 korlátoszlop; G29 oszloptalp; G30 és G32 korlátrács; G40 és G42 állványpalló; G50 állványpalló ajtóval; G47 feljárólétra; G60 állítható keret; G65 végkorlát; G70 lábösszekötő; G75 és G76 rögzítő rúd; G80 állítható magasságú menetes láb; G90 konzol; G105 csuklós konzol emelőcsiga részére; G115 állítható láb.
8.13. ábra. Keretes homlokzati csőállvány elemei G10 és G15 keretállvány; G20 korlátoszlop; G29 oszloptalp; G30 és G32 korlátrács; G40 és G42 állványpalló; G50 állványpalló ajtóval; G47 feljárólétra; G60 állítható keret; G65 végkorlát; G70 lábösszekötő; G75 és G76 rögzítő rúd; G80 állítható magasságú menetes láb; G90 konzol; G105 csuklós konzol emelőcsiga részére; G115 állítható láb 1 lábdeszka tartó; 2 korlátkapocs; 3 támasz; 4 ø 20 tüske; 5 ø15 furatok; 6 ø 57-es toldó-cső persely; 7 kapcsoló furat; 8 palló furat; 9 fémperem; 10 pallódeszka; 11 profilacél erősítés; 12 pánt; 13 ajtó; 14 horony a létrakampóhoz; 15 teleszkóp; 16 teleszkópfurat; 17 100/100 talp; 18 kampó; 19 kapocs; 20 menetes talp; 21 furattal biztosított menetes emelő; 22 emelő persely; 23 horog.
8.14. ábra. Keretes létraállvány falbekötése; G75 és G76 rögzítő rúd; 910 ø 12-es rögzítő csavar; 912 ø 16 mm műanyag tipli.
8.15. ábra. Keretes csőállvány alkalmazási lehetőségei a) egy munkaszintes, csigahoroggal; b) kiegészítő munkaszinttel G10 keretállvány; G20 korlátoszlop; G32 korlátrács; G42 állványpalló; G75 rögzítő rúd; G90 konzol; G105 csuklós konzol emelőcsiga része.
8.16. ábra. Állványkeret toldása 1 oszlop; 2 keresztrúd, állványszint; 3 merevítő; 4 persely; 5 rögzítő kampó; 6 lábdeszka horog; 7 korlátrögzítő; 8 szegfurat; 9 rugós szeg.
A csőállvány főeleme a G. 10 és G. 15 keretállvány, amelyek száraz ø 57 x 2,3 hosszvarratos acélcsőből készülnek, és végfuratai a perselycsonkon keresztül, egymásba tolva ø 12 rugós csapokkal vagy biztosítócsappal rögzíthetők. A keretállványok egymástól 1,25 és 2,5 m távolságban állíthatók fel. A keretállvány összekötő ø 48 x 2,0 csövein 20-as tüskék találhatók, amelyekbe a G.40, G.42, G.50 állványpallók behelyezhetők. Az állványkeretek G.10 és G. 15-ös fél állvány keretből is összeépíthetők. Az állványkeret oldalaira felhegesztett biztosítólemezes csapok a G.30 és G.32 védőkorlátok biztonságos rögzítését segítik.
Az indulószinten az oszloptalpak (G. 25) az állványkeretek végeibe illeszkednek, 100 x100 x5-ös talpakon támaszkodnak a talajhoz, és ø 8-as furatokon keresztül rögzítendők. A G.80-as menetes lábak, kisebb talajszint-egyenetlenségek esetén alkalmazhatók.
8.17. ábra. Keretes csőállvány építése a) kitűzés; b) első állványsor; c) első munkaszint; d) két munkaszint; e) három munkaszint + záró korlát.
8.18. ábra. Acélszerkezetű segédállvány a) párkány zsalukonzol; b) homlokzati szerelő állvány 1 rögzítő ék; 2 horgonycsavar; 3 korláthorog; 4 függesztő horog.
8.19. ábra. 2,5×0,65 m-es vetületi méretű Gráf gördülő szerelőállvány.
8.20. ábra. Gráf zsaluzó állvány.
A munkaszintekre kerülő állványpallókat vasalással látják el, egyrészt a szilárdság növelésére, másrészt a sérülékenység elkerülésére. A feltűző furatok szintén csőszegeccsel erősítettek, a ø 20 acélcsapokra (tüskékre) való illeszkedés miatt.
A terep szintkülönbségeitől függően az állványzat egy szintre hozásához G.60 állítható állvány keretet kell használni. Az állítható állványkeret lábai 2,00 m-es, ø 48×2 hegesztett, ø 13 mm-es furatú, 100 mm-es osztású acélcsövek, amelyeken a tartókeret elcsúsztatható, és ø 12 rögzítő csappal a kívánt szinten rögzíthető. A tartókeret ø 57 x 3,2 csövei 40 mm-es osztású ø15 furattal, és a G. 10 állványkeret-összekötőhöz hasonló ø 20 tüskékkel, továbbá az állványkeret csatlakoztatásához ø 48×2 csatlakozó csővel készülnek, a fölé épülő keretes csőállvány fogadásához.
A G.30 és G.32 korlátrácsok ø 27×2 hegesztett acélcsőből készülnek, végeinél lesajtolva és lyukasztva, köracél rácsozással. A végfuratok csatlakoznak az állványkeret lemezes biztosítócsapjaihoz. A lemezeket minden szerelésnél le kell fordítani. Minden mezőbe egy korlátrács kerüljön! A szinteknél a G.50 átjáró ajtós állványpallók biztosítják a feljutást a G.47 feljáró létrán keresztül. A létra végein köracélból hajlított horgok csatlakoznak az állványpallóba, és a felhegesztett ékes rögzítő bilinccsel rögzítendők az állványhoz. A homlokzati állvány végoldalnál elhelyezett homlokvédő G.65 elemet 5093 hegesztett fél bilinccsel rögzíteni kell az állvány kerethez.
Változó épülettömegek esetén a G.90 konzol 65-össel a vízszintes irányú töréseket kell kiküszöbölni, vagy a pallószintet lehet megduplázni (szélesíteni), szükség szerint. A konzol acélcsőből (48×2) és zártszelvényből (50x30x2) készül, 2 db hegesztett 5093 fél bilinccsel, amely az állványkerethez való rögzítést teszi lehetővé.
A keretállványt 910 jelű fali rögzítő csavarzathoz vagy betonozott köracél hurokhoz kell kihorgonyozni, ø16 köracél ø 22 szemfurattal. A kihorgonyzást G.75-0,5 m vagy G.76-1,0 m-es rögzítő rudakkal kell végezni. Amennyiben falnyíláshoz kerülnek, szabványos feszítő rudakhoz kell rögzíteni. Feszítőrúdként ø 48×3,2 hegesztett cső megfelelő.
A rögzítő rudak (horgony rudak) egyik vége ø 15-150 mm-es, ez a fali szemes csavarhoz csatlakozik, és a megfelelő hossznál, 5090 vagy 5091-es csőbilinccsel az állványkerethez kell rögzíteni. Általában 10-20 m2-enként szükséges 1-1 kikötés. A horgony rudak húzó- és nyomóerőket vesznek fel, ezért párosan forgatva kell beépíteni (fordított be-akasztással), hogy az egyik húzás, a másik nyomás ellen biztosítson.
A kikötő rögzítéseket a szélteherre és az állványkeretben fellépő maximális nyomóerő 50-ed részére kell méretezni. A kikötések függőleges távolsága (egy oszlop mentén) közbenső kereteknél a 6 m-t, a szélső kereteknél pedig a 4 m-t nem haladhatja meg. Ha rögzítő rúd nem alkalmazható, akkor G.110 támasztócsövet (3-6 m) kell használni a kitámasztáshoz. A ø57 x 2,6 külső cső az 5091 forgóékes rögzítésű bilinccsel az állványkerethez erősíthető, a ø 48 x 3,2 belső cső csuklós (ø 12 csap) talppal a talajhoz rögzíthető. A két cső M 16-os hegesztett anyával és M 16 x 25-ös csavarral megfelelő méretre beállítva rögzítendő.
Nagy szintkülönbségű terep esetén használható a G.115 állítható láb, amelynek állítási lehetősége 50 cm és 1,3 m között van. A felső szinten a külső keretvégekre kerülnek a védőkorlát tartók (G.20), amelyekre rögzíthetők a korlát és a homlokzati végoldalaknál a homlokvédő (G.65). A ø 48×2 védőkorlát tartót és a 0 57×2,3, végén lyukasztott 1 m-es csövet 0 12 rögzítő csappal kell az állványkerethez rögzíteni, majd a megfelelő elemekkel hozzá kell illeszteni a lábdeszkákat és a korlátelemeket.
A fali kikötéseket, a „horgonyzásokat” az előírások szerint kell elkészíteni. A 2,5 m kiosztásban felállított állványkeretekből legfeljebb 30 m magas állvány építhető. Magasabb állvány csak részletes statikai számítások alapján készített tervek szerint építhető, és használatba vétel előtt az állványt minősíttetni kell. 2,5 m-es kerettávolság esetén az állványról falazás is végezhető, mivel az állvány 3,0 kN/m2 hasznos terheléshez is megfelel. Egy nyílásban is egymás fölötti egyidejű munkaszintekből csak egy terhelhető max. 3,00 kN/m2 hasznos teherrel! A 3,0 m kerettávolsággal készített állványzatról csak vakoló és festő munka végezhető 1,5 kN/m2 hasznos teherrel. Ilyenkor egyedi pallózást kell készíteni, és szélrács mezőről kell gondoskodni.
Az állvány szerelési sorrendje (8.17. ábra):
- A talpakat 2,5 m távolságra, párosával fel kell állítani egymástól 0,65 m tengelytávolságra.
- Az állvány kereteket a talpakra kell helyezni, és a legalsó szinten minden mezőbe egy korlátrácsot kell behelyezni és rögzíteni.
- A pallókat az erre kiképzett csapokra kell helyezni. (Egyenetlen terepen az állványzatot be kell szintezni).
- Az állvány keretet a következő szinthez az alatta levő keretre kell illeszteni, ezen belül:
- biztosító csappal rögzíteni kell;
- egy védőkorlát rácsot minden mezőbe fel kell helyezni;
- a homlokzati oldalnál egy homlokvédőt kell behelyezni;
- a lábvédő deszkát az erre kiképzett hajlított kampóba kell tenni.
- A további szinteknél a 3) és 4) pontokban foglaltakat kell megismételni.
- A legfelső szinten a külső keretvégekre a védőkorlát tartókat kell felhelyezni, rögzíteni, majd korlátrácsot felrakni és rögzíteni.
- A homlokzati végoldalaknál egy homlokvédőt kell felhelyezni.
Az induló 2,2 m-től 5×2,00 m-es lépcsőkben 4,2; 6,2; 8,2; 10,2 m-es magassággal szerelhetők azonos elemekből. A stabilitást a teleszkópos talprögzítés és a sávos támaszok biztosítják. A gördíthetőséget az állványoszlopok alatt a terhelés vonala mentén beépített gördülő kerekek teszik lehetővé (8.19. ábra).